Milé čtenářky,

příběh, který si dnes přečtete, není vůbec veselý. Naštěstí není ani tragický. Měl by být pro všechny poučením. Poučením a varováním. Nezanedbávejme prevenci a nechme se očkovat, nechme očkovat své děti. Rakovina děložního čípku nám může život totálně změnit a v nejhorším případě ho i ukončit.

Pokud jste nám ještě nenapsaly a máte k tomuto tématu co říci, podívejte se prosím SEM.

Příběh třetí od čtenářky s nickem Cikita79

cancer

Chci dodat  sílu všem, co tím právě prochází. Bylo mi 29, když mi můj gynekolog zjistil, že výsledky mé cytologie nejsou v pořádku, šla jsem na vyšetření do Centra onkologické prevence, kde mě opět několikrát otestovali. Pan doktor mě poslal k Apolináři na další testy. Na mou otázku, zda mám rakovinu, řekl, že ne. K mému velkému překvapení mi po přečtení zprávy (byla zalepená v obálce) mi u Apolináře zjistili, že rakovinu opravdu mám. Tzv. adenokarcinom, který je málo častý a „schovává“ se uvnitř tkáně. Proto nebyl vidět, i když měl skoro 2 cm. Prošla jsem sérii vyšetření. Vzhledem k mému věku, a protože jsem zatím neměla děti, se rozhodli řešit celou věc chirurgicky. Nádor jsem měla pouze jeden a bez metastáz. Prodělala jsem těžkou operaci, první v životě, těžko jsem se z toho dostávala. Hlavně když jsem viděla ostatní pacientky.

Ale jak se říká, co mě nezabije, to mě posílí. Chodila jsem dále na kontroly a vše bylo OK. Dokonce mě začali „nutit“ do těhotenství. Žila jsem běžný život 30leté ženy až do doby, kdy mi po 2 letech zjistili recidivu. V té chvíli se mi zhroutil svět. Představila jsem si veškeré martýrium, které budu muset podstoupit, týden jsem nejedla, nespala. Ale pak začala působit antidepresiva, která mi okamžitě předepsali, a cítila jsem se lépe. Díky speciálnímu vyšetření PET bylo zjištěno, že opět nemám jiné nádory, a proto mi dali vybrat. Buď opět operace, nebo ozařování a chemoterapie. Dali mi týden na rozmyšlenou, ale já věděla hned, pro co se rozhodnu. Přece nechci, aby mi zničili dělohu, vaječníky – v 31 v přechodu? Ani náhodou! Šla jsem do rizika a nechala se operovat. Při podpisu negativního reversu mi šel mráz po zádech. Musela jsem podepsat, že odmítám radio a chemoterapii, a pokud zemřu, beru zodpovědnost na sebe.

Tato operace byla lehká, pouze vaginálně, rychle jsem se začala dávat do pořádku a chystala se do práce. Asi za 3 týdny mi zvonil telefon, volala mi lékařka od Apolináře, která mi sdělila, že nádor našli ještě jeden (PET vyšetření nemusí ukázat všechny nádory, a když už ho identifikuje, zobrazí jen od velikosti 0,5 cm, což jsem nevěděla) a vzhledem k rychlému růstu se rozhodli, že z preventivních důvodů budu muset podstoupit radio a chemoterapii. Svět se mi zhroutil podruhé, ale díky antidepresivum se to dalo zvládnout. Takže opět všechna možná vyšetření, a pak to začalo. Každý den na ozařování, jednou týdne na chemoterapii a jednou týdně na vnitřní ozařování pod narkózou. Ani nevím, jak jsem to zvládla, trvalo to 7 týdnů. Cítila jsem se hodně unavená, pořád jsem spala a poslední týden téměř nejedla. Po tomhle kolotoči jsem si řekla, že jsem z nejhoršího venku, a začala jsem vysazovat antidepresiva. Po 14 dnech jsem se opět složila a bylo mi hůř než kdy jindy.

Myslela jsem na strašné věci. Přiznám se, že jsem řešila, jestli se vším nemám skončit. Bylo mi 31, nemohla jsem mít děti, po vnitřním ozařování je pochva tak poškozená a stažená, že sex byl pro mě historií, a do toho ještě vnitřek 50letý ženský. Pro mě prostě konec světa. Začala jsem brát hormony, aby mi vyrovnaly hladinu, když mi vaječníky už nefungovaly. Začala jsem chodit do práce. Byla jsem míň a míň unavená, dokonce jsem začala opět sportovat. Dokonce i pohlavní styk trošku jde, sice po tom všem nemám vůbec chuť a je to bolestivé, ale věřím, že se to podá. Pokud některá z Vás právě prožívá něco z toho, co mám za sebou já, doufám, že ji můj příspěvek alespoň trošku pomůže. A budoucnost? Proč ji řešit, žiju teď a jsem sťastná…

Občanské sdružení HPV College

hpvHPV College je neziskovou organizací, která sdružuje lékaře zabývající se problematikou HPV. Jejím cílem je zvýšit povědomí laické i odborné veřejnosti o infekci HPV a onemocněních, jež s ní souvisejí, jelikož mnoho lidí nemá dostatečné informace o rizicích a možnostech ochrany. Znalost problematiky je přitom pro účinnou prevenci nezbytná.  HPV College se snaží  soustavnou edukací motivovat veřejnost k aktivní účasti v preventivních programech.

Více na www.hpv-college.cz.

Na očkování proti papilomavirům přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Kompletní očkování tak může vyjít jen na 2 400 Kč. To je případ Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, u které dívky ve věku 12 až 17 let mají hned dvojí zvýhodnění. Nejprve mohou získat očkovací látky za zvýhodněnou cenu a po aplikaci třetí dávky si ještě navíc mohou požádat o příspěvek na očkování ve výši až 4 000 Kč.

Reklama