Zdraví

Rajec bylinka s extraktem šípku

Pokud patříte mezi ty, kteří si ještě alespoň občas zkrátí chvíli sběrem bylinek, určitě víte, že jednou z nejdůležitějších léčivek je šípek. Růže šípková je nejběžnější evropský keř, všeobecně rozšířený v listnatých lesích. U nás se těší velké oblibě nejen v léčitelství, ale také v kuchyni. K čemu je tato bylinka vlastně dobrá?

Šípek v lékárničce

Plody růže šípkové - šípky ordinoval svým pacientům už sám Hippokrates. V minulosti se šípky užívaly proti horečce, pomáhaly při onemocněních močových cest. Bylo zvykem dávat je pod polštář pro lepší spaní, z mladých lístečků se vařil chutný čaj. V lidovém léčitelství se šípky používají při poruchách metabolismu - cukrovce, obtížích při močení, únavě, hemeroidech a například též při slzení očí.

RajecŠípky se uplatní vždy, kdy je třeba organismu dodat zvýšenou dávku vitaminu C. Šípek zvyšuje celkovou odolnost a obranyschopnost organismu, působí příznivě při nachlazení, vyčerpanosti a také při jarní únavě. Pomáhá při špatně se hojících ranách a při sníženém vylučování žaludečních kyselin, urychluje srůstání kostí při zlomeninách. Zlepšuje funkci mozku a látkovou výměnu v organismu. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nejnověji se zkoumá jeho protizánětlivý účinek. Je důležitý pro těhotné ženy, kojící matky a děti v období intenzivního růstu. Známý je i pro svůj močopudný a mírně projímavý účinek. Kromě toho šípek zlepšuje zásobování buněk kyslíkem a stará se o naši nervovou soustavu a schopnost soustředit se.

V léčitelství se šípek používá nejčastěji formou čaje. Ten připravíme podle následujícího receptu: Asi 10 g rozdrcených šípků necháme hodinu louhovat v půl litru studené vody. Potom přivedeme do varu, odstavíme a necháme louhovat další čtvrthodinu. Před pitím výluh scedíme. Šípky je také možno louhovat přes noc ve studené vodě a před pitím ohřát na teplotu přibližně 80 °C. Šípky bychom neměli dlouho vařit, aby nedošlo k vysoké ztrátě vitaminu C. Při vaření čaje zabraňte kontaktu s kovy!

Šípek na cestách

Že je šípek jenom sezonní bylinka? Díky nové pramenité vodě Rajec Bylinka Šípek už nemusíte čekat na Rajecpestrobarevný podzim, ale můžete si vychutnat pozitivní účinky šípku během celého roku. Odteď můžete mít svou oblíbenou bylinku vždy po ruce.

„Ve společnosti Kofola neustále pracujeme na vývoji našich produktů a zaměřujeme se na spojení nových bylinek s pramenitou vodou Rajec. Rostoucí oblíbenost ochucení neperlivých vod nám naše kroky jen potvrzuje. Snažíme se spotřebitelům nabídnout bylinky, které jsou z našeho okolí a které dobře znají - volba tentokráte padla na u nás velmi známou a oblíbenou růži šípkovou. Věříme, že i náš nejmladší člen rodiny si najde své příznivce, a zařadí se tak mezi Rajec Bylinku Meduňka, Mateřídouška, Pampeliška a Šalvěj,“ říká Jakub Vaněk, brand manažer pro značku Rajec, Kofola, a. s.

Od roku 2007 se řada Rajec Bylinka neustále rozrůstá. Z ankety na stránkách www.rajecbylinka.com vyplývá, že téměř třetina Čechů preferuje v pramenité vodě Rajec mateřídoušku a její vliv na celkovou relaxaci organismu. Meduňka se svou podporou lepšího usínání a správného srdečního rytmu zaujala druhé místo s více než 26% podporou. Každý čtvrtý Čech dal svůj hlas Pampelišce, zejména z důvodu pozitivního vlivu na celkové trávení a detoxikaci organismu. Necelá pětina oslovených podpořila Rajec Bylinku Šalvěj, kterou mnozí používají na snížení hladiny cukru v těle. A od roku 2009 si můžete dopřát také šípek v neperlivé pramenité vodě Rajec Bylinka.

   
03.07.2009 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] čiperka [*]

  ToraToraTora — #6 tak to švihni veltlínem- halb und halbSml30

  superkarma: 0 09.07.2009, 12:21:43
 2. [8] Jenien [*]

  rajec mám ráda, o šípku jsem ještě neslyšela, určitě ale vyzkouším... Sml22

  superkarma: 0 08.07.2009, 09:18:54
 3. avatar
  [7] Myškomedvídek [*]

  šípek u nás dost pijeme Sml22

  superkarma: 0 03.07.2009, 16:07:59
 4. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Cože, on v tom není alkohol?? Tak s tím mi jděte k šípkuSml57

  1. na komentář reaguje čiperka — #9
  superkarma: 0 03.07.2009, 14:18:06
 5. [5] MirkaK [*]

  Chodím na šípky a dělám si čaj

  superkarma: 0 03.07.2009, 09:15:41
 6. avatar
  [4] vladka006 [*]

  Mám rajec moc ráda, šípek určo vyzkouším.

  superkarma: 0 03.07.2009, 08:47:56
 7. avatar
  [3] blesksoft [*]

  Mám ráda Meduňkový, ale nikde není k sehnání už jsem myslela, že ho přestali vyrábět.

  superkarma: 0 03.07.2009, 08:12:09
 8. [2] daja.hr [*]

  jinak samotná voda nic moc

  superkarma: 0 03.07.2009, 07:50:15
 9. avatar
  [1] čiperka [*]

  Rajec je můj nejoblíbenější nealkoholický nápojSml67.ani nemohu říci, kterou příchuť mám nejraději....prima jsou všechny.

  superkarma: 0 03.07.2009, 05:49:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme