Domácnost

Rady a tipy zkušeného sládka, aby pivo chutnalo i v létě


Pivo v hospodě, na zahrádce či na festivalu

V letních měsících vystoupí rtuť teploměru často i nad tropických 30 oC. Ideální teplota piva pro konzumaci je však 7–8 oC, je proto zřejmé, že nároky na chlazení jsou vyšší než v chladnějším období. Sládek Gambrinusu Jan Hlaváček tomu čelí následovně:

 • V létě si objednávám raději třetinky, pak mám vždy pivo „čerstvé“ a správě vychlazené.
 • V teplém období preferuji tlustostěnné sklenice, které déle udrží nižší teplotu – důležité však je před čepováním sklenice vypláchnout a zchladit studenou vodou.
 • Dobré pivo vám v létě spíše načepují v té hospodě, kde mají zachlazený prostor pro uskladnění sudů s pivem nebo tankovnu.
 • Pokud se čepuje do kelímků, radši jdu tam, kde mají kelímky průhledné. Vidím, kolik piva mi výčepní dopřál, a pivo se přece „pije“ i očima! Také proto dostanete pivo Gambrinus na největších letních hudebních festivalech převážně v průhledném stylovém kelímku.

Pro pivo se džbánkem

K letní atmosféře patří i podvečerní posezení na vyhřáté terase a popíjení řízného piva, které jste si přinesli ve džbánku z hospody. Jak si na pivu ze džbánu pochutnat, radí sládek Gambrinusu Jan Hlaváček:      

 • Před načepováním piva džbán vždy vypláchnu a nechám v něm chvíli studenou vodu, aby se správně ochladil.
 •  Pro čepování piva doporučuji džbány kameninové či porcelánové, chrání pivo před světlem a lépe udrží teplotu. Lepší je džbán s úzkým hrdlem, ideálně s kovovým víčkem, které zadrží CO2 přirozeně obsažené v pivu a znemožňuje přístupu vzduchu (zvětrávání).
 • Džbán by měl mít přesný obsah, aby ho mohl výčepní načepovat přímo z pípy.
 • Hlídám výčepního, aby do džbánu pivo čepoval šetrně (i zcela bez pěny). Neuniká tak předčasně CO2  a pěna vzniká až při nalévání piva do sklenice.
 • V létě, kdy vyžadujeme větší osvěžení, doporučuji šetrné nalévání piva do sklenice, zachová se tak v pivu přirozený obsah CO2, který dodává pivu správný říz. 

Zahradní party u soudku

Letní období přímo vybízí k přípravě soukromé zahradní party, kde si užijete teplých večerů společně s přáteli. Většina lidí pak řeší, zda si na takovou akci koupit spíš sud, „basu“ piv či kartón plechovek. Jan Hlaváček, vrchní sládek Gambrinusu, doporučuje:

 • Sud si zajistěte den předem a dejte ho nejlépe do temného chladného sklepa vychladit.
 • Před čepováním sud šetrně přeneste, rozhodně ho nekutálejte!
 • Sud, výčep i vedení umístěte nejlépe do stínu a sud překryjte mokrým hadrem, aby se pivo zbytečně neohřívalo a chladič tak překonával co nejmenší tepelný rozdíl.
 • Výčepní zařízení zapněte alespoň 30 minut před samotným čepováním. Chladič se s předstihem ochladí na ideální provozní teplotu.
 • Osobně raději volím dva menší sudy než jeden velký. U piva zkrátka platí, že lepší jsou dvě „třicítky“ než jedna „padesátka“.
 • Čisté sklo je nezbytné. Pokud použijete na chalupě roky nepoužívané sklo či špatně umyté sklenice, rozhodně se netěšte na pořádnou pivní pěnu, ta totiž zmizí ihned po načepování.
 • Výčepní zařízení a případně i bombu s hnacím plynem vám rád zapůjčí distributor piva nebo přímo distribuční centrum pivovaru. Zde vám také poradí, jak přenosný výčep zapojit.
 • Jako hnací plyn při čepování piva se dnes používá především kombinace CO2 s dusíkem (tzv. BIOGON). Tlak nastavte tak, aby pivo volně vytékalo. Čím kratší je cesta mezi sudem a sklenicí, tím lépe.
 • Pokud dáte přednost plechovkám, stačí vám pro jejich nachlazení kratší čas, než je tomu u lahví. Pro setkání s menším počtem přátel se vyplatí zakoupit některé z kompaktních 5litrových balení jako např. tzv. Gambrinus XXL plechovku.

 A co vy, máte nějaké triky a rady, jak si v létě pivo nejlépe vychutnat?

   
08.08.2008 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Eva Randová [*]

  V lednici právě chladíme sud ,50 litrů piva Měšťanský pivovar Polička 11°.Zítra přijede zeťák s dcerou a v neděli i druhá dcera se zetěm.Dovolená bude fajn.My jsme s manželem v důchodu.Až nám pivo dojde,budem chodit do hospody. Pivu zdar!!!!Hospoda u Rychlonožky - obsluha je pomalá,ale pivo výborné.

  superkarma: 0 08.08.2008, 19:29:50
 2. avatar
  [6] Ajiiiii13 [*]

  karkule: Efez je výýýbornej...jak tady v čechách pivko nepiju, tak v Turecku jsem si dávala a ještě jsem si přivezla dom

  superkarma: 0 08.08.2008, 14:23:53
 3. avatar
  [5] paníliška [*]

  V létě mi pivo chutná obzvlášť. Ale je fakt, že musí být pořádně vychlazené a ve skle. Z kelímku, byť průhledného by mi nechutnalo.

  superkarma: 0 08.08.2008, 13:53:20
 4. [4] karkule [*]

  LBU: manžel si taky v Řecku Mythos pochvaloval. A nakonec když je horko, tak je dobrý i Efez /Turecko/ nebo Stella /Egypt/.
  V Řecku jsem si všimla, jak si cizinci Mythos málo dávají, i když byl nejlevnější. Nemyslím, že by byl Heineken o tolik lepší, spíš měli strach okusit něco nového.
  Jo a tady tip na pěkný půllitřík: http://www.aukro.cz/item411602677_pullitr_rucni_prace_3_.html

  superkarma: 0 08.08.2008, 12:56:02
 5. avatar
  [3] Májík [*]

  LBU: nejsem pivař,ale řecký Mitosh mi teda chutnal moc

  superkarma: 0 08.08.2008, 08:06:49
 6. avatar
  [2] LBU [*]

  Mám pivo moc ráda a dost si potrpím na kvalitu, ale zrovna jsme se vrátli s manželem z Řecka a jejich pivo načepované do přemrzlé sklenice, kde občas plaval ještě kus ledu bylo skvělé .

  superkarma: 0 08.08.2008, 07:18:15
 7. avatar
  [1] Léthé [*]

  Já raději vínko ....po pivu je prý rakovina slinivky ...tuhle se to tady psalo .

  superkarma: 0 08.08.2008, 00:21:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme