Strach z výšek? Z malého prostoru? Z pavouků? Různými fobiemi trpí v přetechnizovaném světě stále víc lidí. V poslední době je stále častějším úkazem chorobný strach z porodu, takzvaná tokofobie.

Podle agentury Korzo nabývá v 21. století dříve zcela opomíjený problém stále větší důležitosti, spolu s počtem žen, které se k němu hlásí. Představa, že by měly v životě podstoupit něco tak „odporného“ je pro ně naprosto nepřijatelná.

K podobnému problému se nedávno přiznala i herečka Helen Mirrenová, kterou proslavila role Alžběty II. ve snímku Královna. „Ve třinácti mi kamarádka pustila video s porodem a od té chvíle vím, že cokoli spojeného s příchodem dítěte na svět se mi hnusí,“ prohlásila během televizního rozhovoru.

I další tisíce žen trpí touto nemocí. Proto bylo oficiální pojmenování této fobie vysvobozením. Konečně někdo veřejně mluví o jejich problému, za který nemohou, a za který se před tím často i styděly.
Tyto ženy jsou fyzicky schopné počít a porodit dítě, ale psychika jim to nedovolí, a cítí se proto jaksi invalidní, nedostatečné,“ tvrdí odborníci.

Zdaleka ne všem však lze pomoci tak, aby byly schopné se své fobie definitivně zbavit. Tím nejdůležitějším krokem ale pro ně zůstává návštěva specializovaného lékaře. Bez odborné pomoci je více než devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se svého handicapu nikdy nezbaví.

Je však obava z porodu „od věci“?
Od pátku vyšetřuje děčínská policie tragédii, která se odehrála v tamní porodnici. Půldruhé hodiny po náročném porodu tam zemřela následkem vykrvácení rodička. Žena po podání povzbuzujících prostředků přivedla na svět již své třetí dítě. Syn se narodil císařským řezem. Budoucí, zcela zdravá matka si před porodem stěžovala na velké bolesti.

Příbuzní mrtvé ženy jsou přesvědčeni o chybě porodnice, která podle nich zanedbala péči. Proto již také podali trestní oznámení. Nemocnice však vylučuje, že by se jednalo o selhání při porodu či těsně po něm.

Máte strach z porodu? Rodila byste raději klasickým způsobem, nebo méně bolestivým císařským řezem? Chtěla byste, aby u porodu asistoval otec dítěte a viděl vás v takto „prekérní“ situaci?

Reklama