Zdraví

Rádoby zázračný chrom

 

Co si budeme povídat, reklamní masáži člověk neuteče, a co kdyby to přece jen zafungovalo? Bylo by to přece tak jednoduché…

I já jsme podlehla a celkem vděčně vytáhla ze šrajtofle požadovanou částku. Ne, že by mě dnes těšilo, jak jsem přispěla hlavounům z řad managementu farmaceutických gigantů na zlaté padáky, ale snažím se to brát jako zkušenost. Jiná ponaučení mě stála a hlavně bolela víc...

 

Ale stejně mi vrtalo hlavou, jak to ta Eva Urbanová udělala. Vždyť byla vážně tlustá! No, pochopitelně držela dietu. A k tomu tučné (jak příznačné slovo) honoráře za reklamu, takže vlastně hubnula za peníze. Tomu říkám motivace!

A jak je to s chromem?

 

Funguje? ANO i NE.

U chromu se předpokládalo, že ovlivňuje pocit hladu, především chuť na sladké. Tak jej také propagují výrobci.

“Organicky vázaný chrom, označovaný také jako glukózový toleranční faktor GTF, pomáhá účinku inzulinu na využití krevního cukru - glukózy a stabilizaci její hladiny v krvi. Je prokázán příznivý vliv u cukrovky II. typu, to jest nezávislé na přívodu vnějšího inzulinu,” vysvětluje souvislost mezi cukrem a chromem MUDr. Libor Dejmek.

Takže propagované omezení chuti k jídlu funguje právě u obézních diabetiků.

 

Tedy: máte-li potíže s nadváhou a přemýšlíte o užívání prostředků obohacených chromem, nechejte si nejprve udělat glykemickou křivku (například praktickým lékařem). Doporučujeme poradit se s dietologem. Pravděpodobně vám doporučí vhodnější způsob, jak udělat z obezity minulost.

 

Nezavrhujte Cr, ale bacha na něj!

Kromě stimulace tvorby inzulinu má chrom v organismu i další funkce: Zvyšuje glukózovou toleranci, a tak odstraňuje stařecké cukrovky – pomáhá předcházet vzniku slepoty, degenerativním změnám na aortě a cévním poruchám obecně.

Doporučená denní dávka chromu je 200 až 300 mg. Tu lze ovšem vhodnou stravou bez problémů získat. Proto je zbytečné polykat doplňkové tablety. Výjimku tvoří starší lidé, kteří nedokážou chrom vstřebávat přímo z potravy.

 

Asi už vás napadlo, co se dělo s chromem, který jste v dobré “hubnoucí” víře tělu tak bohatě podávala. Doktor Dejmek radí obezřetnost: “Při dávce 12 g denně po dobu delší jednoho roku (a k takovým dávkám se dá velmi jednoduše dostat i jen konzumováním drůbeže dokrmované chromem) dochází k předávkování, které se projevuje zvracením, průjmy a toxickou nefrózou.”

 

Takže bacha.

       
   
02.02.2005 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Vivian [*]

  Beruška Elliah: no, pokud někdo sežere náruč sladkostí denně, tak má podle mě sacharidů až až

  superkarma: 0 02.02.2005, 20:17:36
 2. avatar
  [15] Vivian [*]

  ještě bych chtěla dodat, že ona neodolatelná chuť na sladké může mít víc příčin, nemusí to být jen nedostatkem chromu, takže pokud někdo začne brát chrom a chuťě ho nepřejdou, nejspíš to bude v něčem jiném...

  superkarma: 0 02.02.2005, 17:06:20
 3. avatar
  [14] Esťa [*]

  no, já jsem ho taky brala, ale chuť na sladké mě nepřešla :-((

  superkarma: 0 02.02.2005, 13:25:58
 4. avatar
  [13] Vivian [*]

  Dokud jsem byla závislá na sladkém, chrom mi od nezvladatelných chutí na sladké opravdu hodně pomáhal Zase taková blbost to není.
  A občas ho beru i teď, poté, co jsem se závislosti zbavila. Sám o sobě sice nic neřeší, ale upravuje metabolismus cukrů a tuků a to mi určitě neuškodí
  30 tablet stojí asi padesátikorunu, to mě nezruinuje

  superkarma: 0 02.02.2005, 12:17:00
 5. avatar
  [12] LinaX [*]

  Ryta: S CLA jsem udělala tu samou zkušenost, zabírá ale pouze tehdy, pokud člověk cvičí a hýbá se. Taky jsem shodila, což se mi předtím nedařilo.

  superkarma: 0 02.02.2005, 11:53:27
 6. avatar
  [11] LinaX [*]

  Chrom jsem svého času taky užívala, chuť na sladké jsem opravdu skoro neměla. Zhubnout s ním se mi nepodařilo.

  superkarma: 0 02.02.2005, 11:49:58
 7. avatar
  [10] alifie [*]

  Na me chrom zabira - pokud jde o omezeni chuti(neprekonatelne zravosti)na sladke. Kdyz schroupu kupu sladkeho a mam chut na dalsi, je to u me jasne znameni - "dej si chrom".

  superkarma: 0 02.02.2005, 11:24:45
 8. avatar
  [9] Ryta [*]

  Chrom jsem sice nezkoušela, ale ten přípravek co propagují hned vedle. Beru ho asi měsíc. Omezila jsem se v jídle a začala jsem se více hýbat a nevím jestli je to tímto přípravkem, ale musím říct, že jsem sundala 3 kila a cítím se mnohem lépe.
  Jediné heslo co si při držení diety neustále opakuji je nepřejídat se a víc se hýbat. Podle mého jde hubnout i bez přípravků, které nám v reklamách nabízejí. U Bioaktivního CLA mě nalákalo pouze to, že obsahuje látky, které mi při mém jídelníčku chybí.
  Přeji všem, kteří se snaží hubnout hodně pevnou vůli a být na sebe chvilku pes potom to jde už s úsměvem :o))

  superkarma: 0 02.02.2005, 10:45:35
 9. avatar
  [8] Fripa [*]

  to je fakt, taky všem nezabírá. u mě to bylo jako bych ho nebrala, ani chuť ani nechuť, jak k jídlu tak sladkýmu

  superkarma: 0 02.02.2005, 10:43:42
 10. [7] Jana 01 [*]

  Výrobce sám ve své propagaci píše, že přípravek pomáhá pouze:
  Při redukci nadváhy u osob s kolísavou hladinou inzulínu a krevního cukru, způsobenou nedostatkem chromu v organismu projevující se především zvýšenou chutí na sladké. Tedy neslibuje zázraky všem.

  superkarma: 0 02.02.2005, 10:10:27
 11. [6] Jana 01 [*]

  Docela mne pobavilo a překvapilo, že autorka tady veřejně kritizuje nejznámější výrobek firmy Pharma Nord a ten článek je hned vedle jejich reklamy. Jako by říkal - nekupujte ty jejich šmejdy - nepřispívejte těm hlavounům z řad managementu farmaceutických gigantů na zlaté padáky !!! Vidíte, zase nabízejí další doplněk stravy. Pozor na něj. Opravdu skvělá antireklama. a za to jim ještě ta firma platí.

  superkarma: 0 02.02.2005, 10:05:35
 12. avatar
  [4] Jupíí [*]

  Mi taky chróm vyhovuje, občas si zobnu. Tenkrát když to začínalo, a brala jsem ho poctivě, mi fakt chuť na sladké zahnal úplně.

  superkarma: 0 02.02.2005, 09:26:51
 13. avatar
  [2] evusche [*]

  já jsem taky brala chrom...sice jsem po něm neshodila ani deko, ale chuť na sladký jsem teda opravdu neměla. Naopak se u mě projevila nechuť k jídlu

  superkarma: 0 02.02.2005, 09:10:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme