Rodina

Radčiny trable s nočníkem

Kamarádka Radka je skoro tři roky maminkou. Válčí s touto situací statečně, ale malý Románek se stále ne a ne naučit na nočník. Vzhledem k tomu, že za krátko ho čeká školka, je to skutečně velký problém.

Nočník

Před pár dny jsem seděl na kafi s kamarádkou Radkou. Pobíhal kolem nás její malý čipera, skoro tříletý Románek. Řeč se tak často stočila k němu. Kromě zábavných historek, jak už to s malými dětmi bývá, jsme si povídali i o starostech. Radku teď nejvíc trápí, že malý ještě stále nosí plíny.

„Nevím, jak ho to naučit. Za chvíli mu budou tři roky, čeká ho školka a on stále vyžaduje plínu. Bez plíny se prostě nevykadí,“ stěžuje si Radka.

Zajímalo mě, jak problém vznikl, jestli Románka na nočník neučili, nebo kde se stala chyba... „Nevím,“ krčí rameny Radka. „Míval problémy se zácpou, ale ty jsme zažehnali. Čůrat do nočníku chodí normálně, vždycky si řekne, ale kakat ne. Domlouvám mu, slibuji odměny, ale nic nezabírá, vždycky chce plínku. Když pak začne plakat, že ho bolí bříško, po zkušenostech se zácpou se vždycky nechám obměkčit... Jenže takhle mi ho do školky nevezmou. Už vážně nevím, co dělat.“

Vyptával jsem se ostatních známých maminek, prohlížel internetové diskuze a řešení téhle situace jsem nenašel. Všechny maminky, které znám a oslovil je, nemají s nočníkem, potažmo záchodem problém. „Holky se to naučily rychle,“ napsala mi maminka Markéta, „Alice chodila od roku a půl. Zuzanka nás trochu napínala, ale ve dvou letech už měla záchůdek zvládnutý.“

Téma dne 31. března 2011: Nočník a záchůdek

Tentokrát si budeme povídat o dětech a jejich nočníkových či záchodových peripetiích...

 • Jak jste učily děti na nočník?
 • V kolika letech začaly děti samy chodit na nočník?
 • Měly jste (nebo máte) s nočníkem nějaký problém?
 • Jak jste problém řešily (nebo řešíte)?

Na tyto a další možné otázky mi odpovídejte formou krátkého příběhu nebo tipů do redakční pošty (viz e-mailová adresa uvedená níže). Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, tedy chcete-li mít šanci na uveřejnění a získání krásného dárku. Uzávěrka posílání příspěvků je 31. března 2011 ve 14.30 hodin, do předmětu mailu nezapomeňte uvést heslo (viz níže). A jaký bude onen slíbený dárek? Krásná (asi tžiceti centimetrová) hračka ze sady Barbie: Ken FASHIONISTAS.

Ken

   
31.03.2011 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Bébina [*]

  Jen jestli to nebude tim, ze nejdriv ty deti nekolik mesicu nebo let v kuse ucime, ze normalni je delat pod sebe a pak po nich najednou chceme, aby delali do nocniku. Plenkove dite neumi vedome uvolnit svaly pri vylucovani, tak jako dospely vi, ze se mu nechce, ale pro jistotu si dojde. Plenkove dite se toto vedome uvolneni musi naucit, proto se stava, ze se ho ptate, ono tvrdi, ze se mu nechce a za chvili je pocurane. Protoze ono s umi vycurat az ve chvili, kdy opravdu potrebuje, ne jen tak pro sichr.

  superkarma: 0 31.03.2011, 14:38:18
 2. avatar
  [6] leny2607 [*]

  Jak já paní Radce dobře rozumím, máme obdobnej problém( a takovým hláškám, že holky jsou na to šikovnější tomu opravdu nevěřím, jednu mámSml16)já s dcerkou bojuju taky a to opravdu poctivě nacvičujem od 13měsíců  a to následoval půl roční hysterickej řev jen při přiblížení se na nočník, natož aby si na něm hrála či cokoliv jiného, buď hrozně plakala, když jsem zkoušela jí posadit i přes její odpor a nebo rovnou zdrhla a už jsem jí nedonutila aby si byď na chvilku sedla, až teprv kolem druhýho roku vydržela aspoň chvilku sedět, a teď když jí je 2,5 tak doma naprosto v pohodě bez plínek co se čůrání týče, byl to zlom ze dne na den, ale s kakáním jsem na tom úplně stejně prostě do nočníku se nevykaká, i za tu cenu kdyby se měla pokakat do kalhot, nebo na zem udělat kopičku, tak nanočník ani náhodou, takže furt dokola vysvětlujem,  tak snad se to nějak zlomí.Prostě na tohle šikovná neni, krásně mluví, jí sama od roka a půl bez asistence, manuálně je velice zručná, prostě si myslím, že každý děcko to má prostě jinak a je jedno jestli je to chlapeček nebo holčička.A ještě něco, nevím jestli se to tedy dědí ,ale tatínek na tom byl stejně jako dcerkaSml30 a dneska už plínky nemá, tak doufám, že s nima Dianka taky na rande už chodit nebude.

  superkarma: 0 31.03.2011, 11:20:53
 3. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Mmch, Kubo, pokud si to dítě vypěstuje opravdu nějaký psychický problém, je možné nastoupit do školky, pokud se dohodne s učitelkami, že chodit čurat bude normálně a pro sychr bude mít plenu. Exempla trahunt. Většinou takové dítě velmi rychle pokročí, když vidí vrstevníky a do několika týdnů může být po problému.

  superkarma: 0 31.03.2011, 10:56:29
 4. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Jak řekne, že bolí bříško, nebo začne tlačit, posadit na nočník či záchod a udržet ho tam. Odměny, tanečky a pochvaly jen za hromádku v nočníku. Pokud nechce sedět, může mít jednu nějakou hračku, knížku, aby se zabavil a odpoutal pozornost od nenáviděného kaděnií do záchoda. Ale jak říkaly holky, pomůže jen důslednost.

  superkarma: 0 31.03.2011, 10:53:22
 5. avatar
  [3] femme [*]

  v naučení na nočník platí, jako ve všem při výchově dítěte, být jen prostě důslední Sml24

  superkarma: 0 31.03.2011, 10:28:07
 6. avatar
  [2] monkee [*]

  kozicka — #1 Špatně čteš, nečurá do záchodu, ale na nočníku.

  Radka to vzala z opačnýho konceSml15Sml68 , musí teď lákat na odměnu za hromádku v nočníku Sml22

  superkarma: 0 31.03.2011, 10:13:32
 7. avatar
  [1] kozicka [*]

  Když čurá do záchodu, nedělala bych si starosti, je velmi pravděpodobné, že na velkou bude chodit doma a ne ve školce.

  1. na komentář reaguje monkee — #2
  superkarma: 0 31.03.2011, 07:42:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme