přiznala se ke své vášni naše čtenářka s nickem Aesinka. To byste nečekaly, že? Strašně jí to baví a opravou její oblečení získává na hodnotě. Jak to dělá, to se dočtete v jejím zajímavém příspěvku.

Nemyslím si, že je nutné každou pokaženou věc hned vyměnit. Máme totiž šikovného tatínka, který dokáže opravit snad všechno. A tak vše pokažené a rozbité putuje nejprve k němu do dílny, kde to omrkne, zhodnotí - a rozhodne. Většinou se stejně jedná o nějakou drobnost a oprava stojí rozhodně méně, než věc nová. (Mimochodem, maminka už je s tatínkem 38 let a za nic na světě by ho nevyměnila. Divíte se? ;-) )

Jako rodina si nepotrpíme na nové věci a neradi opouštíme to, co si oblíbíme. A tak náš sporák odcestoval do sběrny až po téměř čtyřiceti letech dobré služby, mixér nám slouží už téměř dvacet let a naše auta jsou stařičká, i když stále čiperná.

U elektroniky v nás zápasí láska k starému s touhou poznávat nové. A tak kromě moderní televize, rádia a hifivěže naleznete u nás  nejen starý gramofon, ale i stařičký „cívkáč“ - a díky tatínkově láskyplné péči vše funkční! Jednou za čas zatoužíme opustit téměř dokonalý zvuk CD a nostalgicky se ponoříme do šumění a praskání desky či pásku...

S oblečením to taky máme takové všelijaké. Samozřejmě sem tam doplníme náš šatník o něco nového a moderního, avšak oblíbené kousky dokážeme ukrývat před nůžkami řadu let. „Ne, nestříhej to, to je moje oblíbené tričko!“ Takhle občas bojujeme s maminkou, která nemůže pochopit, proč tu a tam bráníme tak ošuntělou věc. No jo, když ono se tak dobře nosí a tolik jsme spolu prožili! Tohle asi máme po tatínkovi. :)

A ještě se přiznám: ráda opravuju oblečení. Tak. Je to venku. Prostě mě to baví. Třeba pěkný svetr a na něm flek, jenž nejde vyprat. Co s tím? Popřemýšlím a vytvořím na poškozeném místě nějakou aplikaci. Nikdo nic nepozná a svetr je aspoň něčím obzvláštněn. Propálené kalhoty? Co tak vystřihnout propáleninu do nějakého zajímavého tvaru a podšít zbytkem krajky? Ejhle, originální kalhoty jsou na světě. Dírka, díra, vytržená látka? Žádný problém, můžu se alespoň kreativně vyřádit.

Už jsem tu zmiňovala naše stará auta. Tatínek i já máme každý svého „Wartburga“. Tomu svému říkám různě, i miláček. Projeli jsme spolu kus země. A když se něco pokazí? Drobnější opravy zvládnu sama, do větších se pustí tatínek s bráchou. A když je můj rudý dráček zase v pořádku, jeho motor si vesele pobrukuje a vyloženě se těší na cesty. Však si je spolu užíváme. Když na dálnici předjíždíme modernější auta, někteří řidiči to psychicky nezvládají... Aby je předjel Wartburg a ještě s ženskou za volantem?!

auto

Přikládám fotku svého krasavce. No nesluší mu to?!

Někteří lidé nechápou mé potěšení z jízdy Wartburgem. Většinou ti, co jej nikdy neměli. Avšak když zastavíme v nějakém cizím městě, většinou se během hodiny sejdou jeho obdivovatelé, chtějí si sáhnout na kapotu, podívat se na motor, a vzpomínají... „Taky jsem měl Wartburga, než jsem ho vyměnil za X (doplnit dle libosti), to bylo tak dobré auto, dnes už bych to blbost neudělal.“ Tohle je jedna z nejčastějších vět.

Prostě - dokud stará věc dobře slouží, zaslouží si trochu péče.

Aesinka

Milá Aesinko, vašemu krasavci to sluší moc a držím palce, ať vám co nejdéle slouží

Text nebyl redakčně upraven

Co u vás rozhodně stojí za opravu a co už vyhazujete?

  • Jste spíš spořivá a necháváte věci opravit?
  • Nebo máte pocit, že oprava se nevyplatí a kupujete rovnou nové?
  • Používáte nějaký spotřebič, který je „nemoderní“, zato plně funkční?
  • Který spotřebič vám vydržel „pracovat“ nejdéle?
  • Vyměňujete své kuchyňské vybavení za stále modernější, nebo používáte „staré“, dokud se nepokazí?
  • Jak je to u vás s elektronikou? Máte doma ještě gramofon na vinylové desky, nebo už jste je dávno vyměnila za CD?
  • A co opravy bot a oblečení?  Máte nějaké, se kterým se nerada loučíte a raději je necháte opravit, než byste je vyhodila?

Napište mi, pošlete třeba fotku vaší oblíbené věci, kterou by už jiní považovali za starožitnost, ale vám stále věrně slouží.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás dostane za příspěvek hned tři dárky. Křížovky, knihu, jak si vyrobit z korálků šperky a různé dekorace, a jako bonus vitamíny pro celou rodinu

cena

Reklama