.

Queen Elizabeth 2 vyplouvá naposled

Cestování

Queen Elizabeth 2 vyplouvá naposled


Po čtyřech desetiletích na světových oceánech se z New Yorku vydává na svou poslední plavbu snad nejznámější osobní loď na světě – Queen Elizabeth 2.

Loď o výtlaku 70 tisíc tun má za sebou přes 1400 plaveb, více než 800 cest přes Atlantský oceán a 26 plaveb kolem světa. Po vyřazení z provozu z ní v Dubaji ve Spojených arabských emirátech bude plovoucí pětihvězdičkový hotel. Její nástupkyní se stane loď Queen Victoria.

Do výslužby jde Queen Elizabeth 2 hlavně proto, že v roce 2010 by bez finančně náročné přestavby přestala vyhovovat bezpečnostním předpisům. Kromě toho má jen 32 velmi žádaných kabin s lodžií, zatímco třeba loď Queen Mary 2 jich má 955.
 
Queen Elizabeth 2 je 294 m dlouhá, 32 m široká a může pojmout až 1778 cestujících a přes tisíc členů posádky. Má 12 pater a dosahuje nejvyšší rychlosti 32,5 uzlu (61 kilometrů za hodinu).

Parník v září 1967 pokřtila britská panovnice Alžběta II. a je považován za nejdéle sloužící plavidlo ve 170leté historii firmy Cunard Line, která patří největšímu provozovateli okružních plaveb, společnosti Carnival. Loď za svou éru urazila rekordních 5,5 milionu námořních mil, což odpovídá třinácti cestám na Měsíc a zpět, a dosud je nejrychlejší osobní lodí na světě.

Na palubě je řada restaurací, kasino, knihovna, několik tělocvičen, bazénů i lázní, lze tu tančit nebo hrát golf. Vytříbený interiér Queen Elizabeth 2, zařízený moderně, ale i například ve stylu art deco, zdobí také mnoho uměleckých děl.

Novým vlastníkem lodě se stala dubajská státní společnost Istithmar, která ji koupila za 100 milionů dolarů (zhruba 1,7 miliardy korun). Po modernizaci z ní hodlá vytvořit luxusní plovoucí hotel s obchody a muzeem a s její pomocí lákat turisty na jeden z uměle vytvořených dubajských ostrovů. Loď bude ukotvena u Palmového ostrova Džumajrá, který je nejmenší ze tří ostrovů ve tvaru palmového listu.

   
17.10.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme