Pokud je vám název tohoto městečka povědomý a připomíná vám Pythagora, tak přihořívá. Filosof, matematik a astronom Pythagoras se tady narodil a malé přístavní městečko na řeckém ostrově Samos nese jeho jméno.

Jestlipak si ještě pamatujete Pythagorovu větu.? Obsah čtverce nad přeponou… atd. Ano, určitě bych ji dala ještě dohromady, ale o matematice se dnes bavit nechci. Raději se alespoň ve vzpomínkách přenesu zpátky do půvabného městečka na ostrově Samos a vás zvu s sebou. Jako vždy spíš obrazem než slovem. Souhlasíte?

Zastavili jsme nedaleko centra u Muzea.

vykopávky

Za plotem jsou odkryté vykopávky, na kterých jako pilní mravenečkové pracují archeologové. Patrně studenti. Se štětečky a drobnými nástroji očišťují kameny, úlomky a střepy, kreslí skici a dělají si poznámky.

Až jsem měla pocit, že je to spíš turistická atrakce než opravdový výzkum. Po návštěvě gigantického Efesu mi tohle naleziště připadá malé a bezvýznamné. Ještě že jsme tady byli dřív.

socha socha

Do muzea se nám moc nechtělo, tak jsem si alespoň u vchodu vyfotila mramorová torza, která svědčí o úžasném umu řeckých kameníků.

Krátkou hlavní třídou jsme se dostali do centra města, jehož srdcem je malebný přístav.

přístav

Uzavřený přístav do tvaru U s promenádou a četnými kavárnami, tavernami a bary. Přes den zeje prázdnotou a vypadá ospale, ale v noci to tady musí žít.

loďka

Mezi luxusními jachtami a katamarány se občas objevila roztomilá kocábka

V Pythagorionu samozřejmě nesmí chybět socha Pythagora.

pythagoras

Socha je to pěkná, moderní, škoda, že výhled kazí ta dodávka.

Pythagoras ale neukazuje ke hvězdám, jak by se mohlo zdát

pythagoras a hvězdy

...ale na úspornou žárovku. Zřejmě apeluje na Řeky, aby šetřili

uličky

Půvabné, úzké uličky v typické barevnosti. Modrobílé

domek

Tenhle domek mě obzvlášť zaujal

Kostel, nebo alespoň kaple nesmí chybět v žádné vesnici, natož městě.

kostel

Tento je postaven vedle trosek bývalého hradu

kostel

Ve většině kostelů to krásně voní a tiše zní mužské chorály. Samozřejmě reprodukované, ale to nevadí. I tak to navozuje úžasnou atmosféru

hrad

Část hradního opevnění s půdorysem románské baziliky

z kláštera

Pohled na město Pythagorion ze zahrady blízkého kláštera, kam jsem se jeli podívat potom, ale to už je na samostatnou kapitolu.

Čtěte také:

Reklama