Zdraví

Pylové alergie: Jak je ovlivňuje počasí?

Pro jedince trpící přecitlivělostí nastává s příchodem teplého počasí období kýchání, svědění, rýmy a dalších projevů alergií. Koncentrace pylových zrnek v ovzduší však výrazně závisí na klimatických podmínkách. Krásné teplé počasí alergikům přitěžuje, chladné deštivé dny přinášejí úlevu.

pyly

Koncentrace pylů v ovzduší se může měnit prakticky ze dne na den. Suché, větrné a slunečné dny zvyšují přenos pylových zrnek. Z kvetoucích stromů, trav a bylin jsou vinou větru roznášena až do vzdálenosti několika kilometrů. K vyvolání příznaků alergie přitom stačí kontakt s již nepatrným množstvím konkrétního alergenu. Vyhnout se všudypřítomnému pylu je tudíž takřka nemožné. V takových dnech je tedy lepší zdržovat se co nejvíce doma a pokud možno málo větrat. Úlevu od projevů alergie naopak přinášejí chladné, deštivé a bezvětrné dny. Pokud tedy chcete vyrazit na procházku do přírody, pak ideálně po dešti – ten totiž od neviditelných pylových zrn skvěle pročišťuje vzduch.

Speciální zpravodajství

Pylová informační služba pravidelně vydává zpravodajství, které vyhodnocuje současnou pylovou situaci. Předpověď si můžete nechávat posílat i formou e-mailu nebo SMS, díky čemuž budete stále v obraze. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, lze pylové zpravodajství sledovat v příslušné aplikaci. Když je koncentrace pylu v ovzduší příliš velká, snažte se zůstat v uzavřených místnostech. Vysoké hodnoty bývají zejména ve večerních hodinách.

Tipy pro boj s alergií

 • Během teplých dnů s vysokou aktivitou konkrétního alergenu je lepší zdržovat se doma a co nejméně větrat. Ani pobyt v budovách však neposkytuje stoprocentní ochranu. Od věci tak není instalace okenních sítí proti pylu nebo pořízení čističky vzduchu.
 • Po příchodu domů si můžete umýt hlavu; tím se zbavíte pylů, které se dostaly do vlasů během dne. Nezapomínejte, že pyl ulpívá i na oblečení, převléknutí po příchodu domů by tak mělo být samozřejmostí.
 • Dále je třeba dbát na větší důraz při udržování pořádku v domácnosti. Pyl se totiž v místnostech usazuje spolu s prachem. Abychom tedy zabránili jeho dalšímu víření ve vzduchu, je potřeba jej odstraňovat pravidelným vysáváním, vytíráním podlah a utíráním prachu z nábytku.
 • V okolí obydlí je také zapotřebí častěji sekat trávník. Většina rostlin totiž začne uvolňovat pyl až při dosažení určité výšky.
 • Vyprané prádlo raději nechte schnout uvnitř místnosti – venku bude sice sušší rychleji, ale zachytí mnoho pylových zrnek.
 • Při cestě automobilem neotevírejte okna, na procházkách nebo projížďkách na kole si chraňte oči brýlemi.

Zdroj: www.pylovasluzba.cz

   
28.07.2015 - Alergie - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Klara21 [*]

  Pravda, tohle se nedá brát paušálně. Příteli se od alergie v období alergenů neulevuje v žádném počasí. Smrká a kýchá pořád. Dřív to bylo ještě horší, teď se mu to alespoň zklidnilo, co začal používat Nasodrill. Je fajn, protože mu vypláchne z nosu alergeny a zároveň zklidní sliznici Sml16 nejlepší by ale bylo, kdyby alergie neexistovaly!

  superkarma: 0 29.07.2015, 11:00:19
 2. avatar
  [3] renda4141 [*]

  bobani — #2 asi jo

  superkarma: 0 28.07.2015, 15:29:03
 3. [2] bobani [*]

  asi je to individuální

  1. na komentář reaguje renda4141 — #3
  superkarma: 0 28.07.2015, 09:30:30
 4. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Je zajímavé, že se všude dočítám, že chladné a deštivé počasí alergikům ulevuje. Jsem alergička a mám to přesně naopak. V obdobích alergenů na které jsem alergická se mi veškeré projevy alergie po dešti výrazně zhorší. Sml80

  superkarma: 2 28.07.2015, 08:07:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme