V pátek 30. listopadu spojil projekt Žij zdravě rodiny Pavla Šporcla, Alice Bendové, Evy Decastelo, Petra Vágnera, Andrey Vránové Kloboučkové a zástupce mateřských center. V pražské kuchařské škole připravili společně se svými ratolestmi vánoční cukroví dle zásad zdravého životního stylu. Připomněli, že s prevencí obezity je nutné začínat již od útlého věku dětí.

 

foto

Známé osobnosti se svými dětmi a  rodinami z mateřských center připravily zdravé nepečené vánoční pochoutky. Navázaly tím na sérii přednášek o prevenci dětské obezity v rámci projektu Žij zdravě. Akci doprovázela komentářem nutriční terapeutka Karolína Hlavatá, která účastníkům prozradila zajímavé informace o ingrediencích, které se k pečení běžně používají a posuzovala vhodnost jejich zařazení do dětského jídelníčku. „Již dvouleté dítě vnímá suroviny, ze kterých je cukroví vytvořeno. Je správné vést jej k tomu, aby s rodiči jídlo připravovalo a již v dětství se naučilo zásady zdravého stravování,“ chválila přístup rodičů nutriční terapeutka Karolína Hlavatá. „Příprava cukroví s rodiči navíc děti opravdu baví,“ dodala v závěru akce.

foto

Z minisoutěže týmů složených z celebrity a zástupců mateřských center vyšel vítězně Pavel Šporcl s dcerami Violetou a Sofií a rodinným Klubem K2. Jejich kuličky z oříšků zaujaly odbornou porotu nejvíce. „Ořechy jsou oblíbenou přísadou vánočního cukroví, protože výborně chutnají, křupou a zároveň jsou tělu prospěšné díky vyššímu obsahu nasycených mastných kyselin,“ okomentovala vítězství Karolína Hlavatá.

Pavel Šporcl se radoval, že jeho tým zvítězil. „Doma se snažíme vařit zdravě a dcery nám při tom často pomáhají. Chci, aby věděly, jaké jídlo je zdravé a čemu se mají vyhýbat. Prevenci proti dětské nadváze rozhodně nepodceňuji. V dnešní době plné fastfoodů je pro dítě obtížné se zorientovat,“ prohlásil Šporcl.

 

Vítězný recept Pavla Šporcla 

Kuličky z oříšků

Suroviny:

100 g mletých vlašských ořechů

80 g moučkového cukru

80 g másla

50 g kakaa

2 lžíce citrónové šťávy

Postup:

Máslo utřeme s cukrem, přidáme mleté ořechy, citrónovou šťávu a vytvoříme těsto.

Tvoříme kuličky, které obalujeme v kakau.

Vítězný recept můžete s dětmi vyzkoušet i vy. Navíc vám přinášíme sedmero zásad nutriční terapeutky Karolíny Hlavaté z portálu Žij zdravě, které vám při vaření pomohou. 

O Vánocích s dětmi v kuchyni

 1.    Začněte na nákupu

Vyberte pro vaše společné pečení i vaření kvalitní suroviny. Aktivně se zajímejte o potraviny a čtěte etikety těch, které nakupujete. Pomozte dítěti vyznat se ve zdravých i nezdravých ingrediencích.

2.    Vybírejte jednoduché recepty

Děti nemají rády složité recepty, proto na začátek vyberte něco snazšího. Ukažte jim, že během krátké doby mohou vytvořit něco výjimečného.

3.    Nastavte základní pravidla

Řekněte dítěti, co budete připravovat, ukažte mu všechny přísady a popište mu, jak budete postupovat. Rozdělte práci tak, aby dítě nemuselo manipulovat s ostrými předměty ani troubou.

4.    Zajistěte bezpečí

Při pečení s nejmenšími odstraňte z dětského dosahu nebezpečné kuchyňské vybavení. Děti by měly pokrm připravovat na čisté, rovné ploše daleko od plotny.

5.    Buďte připraveni na neočekávané

Předvídejte, co by se během společné přípravy jídla mohlo pokazit. Odstraňte ze stolu ubrus, abyste ho neušpinili. Mějte po ruce vlhčené ubrousky a nějakou zábavu, když se dítě začne nudit. Ideální je rádio s oblíbenými písničkami nebo pohádkami.

6.    Dejte dítěti jeho vlastní náčiní

Nakupte na pečení s dětmi! Barevné misky nebo příbory udělají ze společné přípravy cukroví vzrušující událost. Děti se pak k chystání pokrmů budou chtít častěji vracet.

7.    Nezapomeňte chválit

Vaše cukroví sice nebude tvarově dokonalé, když ho budete vytvářet s dětmi. Odměnou vám ale bude radost ze společné přípravy. Dítě v kuchyni často chvalte, aby vidělo, jak snadné vaření je a jak vás těší jeho společnost a kuchařské výtvory. Ty můžete věnovat i jako milé dárky svým nejbližším.

 

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ

Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života.

 

Reklama