Kdo by neznal půvabnou historickou komedii o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Jedná se o jednu z pevných jistot našich televizních Vánoc. A nebude tomu jinak ani letos. Tentokrát si však můžete požitek z filmu prodloužit návštěvou jedinečné výstavy, kde si budete připadat jako byste se ocitli uprostřed natáčení díla, které ještě po více jak půl století baví diváky.

Císařův pekař a pekařův císař je klasika, která neomrzí. Zásluhu na tom má především Jan Werich, který se bravurně ujal dvojrole, ale také se podílel částečně na scénáři.

Císařův pekař a pekařův císař

I Jiří Strach, mistr současné pohádkové tvorby, v rámci nedávného rozhovoru vzpomněl tento snímek. Bavili jsme se o úžasné werichovské moudrosti, jež se snaží přebírat do svých pohádek, například v podobě vtipů, které pochopí jen dospělí, ale děti nepohorší. Za všechny jmenoval dnes už legendární větu: „Hraběnka Strádová spí na nebesích.“ Z takových věcí se prý člověk zákonitě musí učit.

Císařův pekař a pekařův císař

Pokud patříte mezi milovníky tohoto filmu, nenechte si ujít výstavu, která je až do konce ledna 2017 k vidění v Klášterech Český Krumlov.

Základem expozice, která vznikla ve spolupráci s Barrandov Studio a.s., je sbírka dochovaných kostýmů a originální exponáty. Návštěvníci mohou vstoupit do sklepení, kde byl vězněn Matěj. V komnatě hraběnky Strádové si sice nelehnou na nebesa, ale je možné vyzkoušet filmový kostým. A hezky zblízka si pak „ochutnat“ dobovou hostinu na císařském dvoře. Samozřejmě nechybí sbírka obrazů Mony Lisy a ničivé stopy v místech, kudy kráčel Golem.

film Císařův pekař - Pekařův císař v klášterech Český Krumlov

film Císařův pekař - Pekařův císař v klášterech Český Krumlov

A co bavilo nejvíce mě? Sledovat smyčku nejlepších scének filmu. To se neochodí, chtělo by se mi říct. Ale to bychom byli už zase u jiné české klasiky.

Císařův pekař a pekařův císař

Foto: Česká televize a archiv autorky

Přečtěte si také:

Reklama