Domácnost

Pusťte se do rekonstrukce koupelny

koupelnaPlánujete již několik let kompletní přestavbu panelákového jádra, či si pouze chcete pořídit např. nový sprchový kout nebo vanu? Jen do toho! Provedeme vás několika základními kroky, jak rekonstrukci koupelny úspěšně zvládnout. Uvidíte, že to není žádná věda.

Rekonstrukce umakartového jádra

Celou rekonstrukci je nejprve nutné pořádně naplánovat. Přestavba se bude odvíjet hlavně od místa, kde se vaše koupelna nachází - zda v rodinném či panelovém domě, nebo v bytovce. Často diskutovaným tématem je přestavba panelového umakartového jádra. Zde se musíte především rozhodnout, jestli umakartové jádro vyzdíte, nebo použijete sádrokarton, či ho pouze obložíte panely, které se jen zamění za původní stěny. Například v hobbymarketech OBI můžete vybírat z velkého množství rozličných dekorů těchto panelů.

Pokud se nezasahuje do rozvodů, není při této jednoduché renovaci třeba ani stavební povolení. Je třeba ale říct, že se jedná pouze o jakési provizorní řešení. Většina majitelů panelákových bytů proto volí variantu kompletního vyzdění původního jádra. K vyzdění jádra je vhodné použít lehké přesné tvárnice nebo sádrokarton pro koupelny. Rozvody raději svěřte odborníkům a před zprovozněním nové koupelny nechte udělat revizi, chráníte tak sebe i sousedy před nenadálými nepříjemnostmi.

Jak vyřešit dispozice

Důležité také je, jaký a jak velký prostor budete rekonstruovat. Je třeba rozhodnout, zda budete chtít WC a koupelnu oddělené nebo v jedné místnosti.

OBITip odborníka:
„Spojením koupelny a WC sice dosáhnete vzdušnějšího prostoru, ale přeci jen se jedná o zásah do soukromí, proto je třeba tento krok pečlivě zvážit. Koupelna a WC v jedné místnosti se doporučuje spíše jednočlenným domácnostem. Pokud v bytě bydlí více osob, je oddělené WC a koupelna nezbytností,“ radí Stanislav Eder z OBI marketu Praha - Štěrboholy.

Dále je třeba, abyste si, ideálně s pomocí architekta, rozmysleli, kde chcete mít umístěny veškeré další prvky. Začněte rozvody elektřiny - správně umístěné zásuvky jsou důležité kvůli pračce, sušičce a dalším spotřebičům, které v koupelně běžně používáte. Také je třeba již při plánování rekonstrukce myslet na osvětlení, zvláště pokud budete instalovat více zdrojů světla, jako například bodová světla. Po položení dlažby a obkladů sotva něco předěláte. Kromě hlavního světla je v koupelně nezbytné doplňkové osvětlení například nad zrcadlem. Vlhkost pomůže vyřešit ventilátor, samozřejmě volte ten se zpětnou klapkou, abyste neměli v koupelně zimu a prach z ulice. Použít můžete také topné panely nebo topení v podlaze. Pozor, při realizaci elektroinstalace v koupelně pamatujte na dodržování platných norem a práci svěřte odborníkovi. Pro umístění osvětlení, zásuvek a topidel v koupelně platí přísnější bezpečnostní pravidla, než v ostatních obytných místnostech.

Vana, či sprchový kout?

koupelnaPři rekonstrukci začněte umístěním vany, nebo sprchového koutu. Rozhodujícím prvkem je v tomto případě velikost prostoru a také, kdo bude koupelnu užívat. Vana je vhodná pro děti, naopak dospělí ocení sprchový kout, do kterého se dá v pozdějším věku přidělat sedátko a pomocná madla. Pokud umisťujete vanu, myslete na to, že ji nejprve musíte vzadu podezdít. Je třeba se také rozhodnout, zda chcete vanu s čelem, nebo podezdívkou, dále zda potřebujete levou či pravou variantu a v poslední řadě materiál, ze kterého je vana vyrobena (plech či akrylát). Od toho se odvíjí i tvar - můžete si pořídit buď klasický tvar, či rohovou vanu. Pokud v koupelně plánujete pouze vanu, bez sprchového koutu, tak je vhodné ji doplnit zástěnou, která výrazně zvýší komfort při sprchování.

koupelnaPři výběru sprchového koutu je důležité si rozmyslet, jaké rozměry a jaký tvar se vám do koupelny budou hodit. Sprchový kout může být buď bezbariérový, zvýšený, nebo s vaničkou. Nepodceňte ani výběr sprchy a sprchové hlavice, u kterých si můžete nastavit různý proud, nebo teplotu vody. Různé druhy nabízí například hobbymarket OBI. Pokud chcete, aby koupelna byla opravdu relaxačním místem, pořiďte si hydromasážní box, nebo masážní podložku do vany.

Na závěr je třeba vybrat baterie, toaletu a další koupelnové prvky. V současné době existuje také velké množství bezbariérových doplňků, které méně pohyblivým a starším lidem výrazně usnadňují život. Jedná se např. o sedátka, madla či držadla.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
10.11.2011 - Dům a byt - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [9] Martina59 [*]

  Jano - doporučuji LED trubice

  superkarma: 0 29.05.2013, 18:39:51
 2. [8] Martina59 [*]

  Doporučuji LED světla

  superkarma: 0 29.05.2013, 18:39:39
 3. [7] Martina59 [*]

  Určitě bych komponoval LED osvěletní

  superkarma: 0 03.04.2013, 13:26:31
 4. [6] machos [*]

  Tak montáž sádrokartonu nepatří mezi zrovna lehké úpravy v bytu. Když jsme mi rekonstruovali, tak jsme si na to pozvali profi firmu Sml22

  superkarma: 0 29.01.2012, 21:33:11
 5. [5] marienka-m1 [*]

  dalma — #3 Také se na to chystáme, strčit WC zvlášť...

  superkarma: 0 26.11.2011, 11:18:08
 6. [4] kajinek [*]

  Líbí se mi velké koupelny s vanou i sprchovým koutem, bohužel v naší malé koupelně to nejde.

  superkarma: 0 25.11.2011, 00:11:06
 7. avatar
  [3] dalma [*]

  Dokončili jsme rekonstrukci koupelny a wc asi před půl rokem. A jsem moc ráda, že už je to za náma. Sml22 Původně jsme měli wc i koupelnu dohromady, teď máme všechno zvlášť a je to super. Sml67

  1. na komentář reaguje marienka-m1 — #5
  superkarma: 0 24.11.2011, 22:26:09
 8. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Máme už taky novou koupelnu,ale vanu jsme zrušili a máme jenom velký sprchový kout se sedátkem.Někomu by vana chyběla,ale nám to vyhovuje.Sml22

  superkarma: 0 23.11.2011, 14:32:59
 9. avatar
  [1] marianaant [*]

  Což o to , hned bych se do takové rekonstrukce pustila, ale schází to podstatné a to jsou finance. Půjčovat si nechci a už navíc nejsem výdělečně činná to znamená, že mám smůlu a můžu si o tom nechat jen zdát.

  superkarma: 0 11.11.2011, 17:06:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme