Staré pranostiky praví, že v půstu je půl zdraví. Tak jako v chýši na podzim úklid provádíme, půstem a odříkáním tělo uklidíme. Půstem rovněž zemi uctíváme a dobré síly k sobě nakloníme. Než se do drhnutí obydlí pustíme, něco o půstu si povíme.

půst

Důvodů k půstu je několik. Někdo si slibuje váhový úbytek, jiný se postí kvůli očistě těla, další z náboženského přesvědčení. U mě se mísí důvodů hned několik. Slavím jak křesťanské Vánoce, tak pohanský zimní slunovrat. Dříve jsem se postila před Vánoci jen tak symbolicky na několik dní. Letos poprvé jsem se rozhodla držet půst delší dobu.
Již naši prapředci drželi předvánoční půst a jarní půst. Říkává se, že když se dělá předvánoční a jarní úklid, má se uklidit i uvnitř těla.
Pohané neslavili Vánoce jako narození Ježíše Krista. „Pohanské Vánoce“ (neboli slunovrat) souvisely s uctíváním nejvyššího a nejstaršího Boha - Boha Slunce. Slunovrat je symbolem naděje, že dny se zase prodlouží. Slunce převezme vládu nad tmou a zimou, opět bude hojnost potravy.

Sluneční bůh Dažbog se o zimním slunovratu rodí jako dítě, během jara dospívá, o letním slunovratu nabude vrcholné síly a začíná postupně stárnout, okolo Dušiček umírá a odchází do podsvětí, aby se zase narodil jako dítě. Celý příběh se opakuje, stejně jako roční cyklus. Obdobné příběhy se vyprávějí po celém pohanském světě. Proč ale zrovna před slunovratem držet půst? Vždyť je po dožínkách a potravy je dost.

Někteří tvrdí, že naši předci znali očistné účinky půstu. Naše rodina po několik generací drží půst jako díky k přírodě. Vážíme si jejích darů, proto je nesníme naráz. Svou touhu po plném žaludku a nejrůznějších pochutinách oddálíme až po slunovratu. Až vysvitne jiskřička naděje, že potravy zase bude dost. Dnes si takové díky stěží představíme. Potraviny jsou nám na dosah, nemusíme je pěstovat a víme, že hlady neumřeme ani v době neúrody.

V Číně se říká: „Máš-li rád své děti, nech je zakusit hladu a zimy.“ Něco na tom pravdy je.
Po delším půstu si budete více vážit sortimentu v obchodech a jídla vůbec. Občas si připadám jako nahněvaná matka příroda. Přijdu z nákupu, neopomenu koupit laskominy a hned se rozbalí balík brambůrek, za chvilku čokoláda. Dokáže mě to naštvat. Já se s tím táhnu, nákup mi zabere čas a zbytek rodiny je jak kobylky. Nejsou platné ani výhrůžky, že jim do konce měsíce nic dobrého nekoupím. Z respektu k přírodě si dávám dvakrát do roka půst, jím proto střídmě, omezím vejce a mléko, maso vynechávám zpočátku úplně.

Dalším důvodem je cvičení v sebekázni, posílení vůle. Možná někteří z vás se mnou nebudete souhlasit a řeknete mi, že když hladovíte, jste nervózní. Jenže to je právě to, půst není o hladovění. Je to o omezení určitých potravin. Začátky jsou kruté, jsou hlavně o pevné vůli, ale po pár dnech mi nepřijde, že nějaký půst dodržuji. Jím pravidelně 5x denně a po půstu pomalu přecházím na běžnou stravu, alespoň přes Vánoce nepřiberu. Ostatní členové drží půst spíše symbolicky a jen pár dní. No, ono jim nic jiného ani nezbývá. Od 22. prosince peču vánočku nebo štědrák, připravuji různá tradiční jídla a na běžné vaření není čas. Navíc nikoho do kuchyně nepustím, leda že by chtěl vytřít podlahu nebo umýt nádobí.

Dnes se postíme a zrelaxujeme. Máme k tomu optimální podmínky. Je úplněk a tělo se lépe detoxikuje než v kterékoliv jiné dny. Při půstu se nemá vykonávat žádná namáhavá činnost. Takže milá práce, dnes nám vlez na záda! My si pustíme oblíbené CD, pěkný filmek, dopřejeme si voňavou koupel. Budeme provádět cokoliv, co nás na duši pohladí. Nabereme síly do dalších dnů. Budou se nám hodit.

Začněme odpočinkem u historie, kde se dozvíte o dalších tajuplných postavách

Kdo je doopravdy Meluzína?

Historii vánoc jsme si oprášili, jaká je ale jejich budoucnost?

Jak se dá pořídit adventní věnec si můžete přečíst zde.

Přinášíme další várku vánoční inspirace

A proč ne? Proč podléhat stereotypu a nezkusit Vánoce mimo republiku?

Věřili byste, že je tohle možné?

Nápady na originální dárky zaslala čtenářka Ivana

Krásnou živou vánoční výzdobu má doma Gaba 23

Reklama