.

Půlnoční mše. Příště ji odsloužím raději sama v kuchyni!

Cestování

Půlnoční mše. Příště ji odsloužím raději sama v kuchyni!

Ač jsem po stránce mší a bohoslužeb čistokrevný neznaboh, nechala jsem se vysloveně ukecat kamarádkou, která dorazila na svátky z Belgie, kde již léta šťastně žije s Belgičanem jménem Simon. Z Čech odešla před patnácti lety a nikdy na půlnoční nebyla. Myslím, že je vyléčená.

kostel

Eliška dorazila 23. 12. se všemi dětmi, počtem 3, ve věku 3, 5 a 11. Plánovala ještě jedno. Člověka potěší, když zjistí, že ještě někdo, mimo něho, pokládá dvě děti za příliš málo na to, aby si mateřství náležitě užil. Její drobotina byla navíc milá, hovorná a patřičně živá.

Po té, co během odpoledne stihly děti vystřídat všechny punčocháče Eliščiny, zvládly zmáchat a zmazat k nepoznání i většinu našich. Nutno říci, že ani moje děti nezůstaly pozadu. Ono stavět sněhuláka z bahnových koulí dá jednak práci, a jednak se jedná o dílo umělecké, sochařské a vyžaduje oběti. Následkem jejich dopolední aktivity jsme odpoledne trávily dlouhou dobu odlupováním zaschlého humusu z ručiček, ale i z s uší a očních víček.

Odpoledne Eliška odjela s tím, že mě doslova udyndala na druhý den na půlnoční. „Dorazíme po dárečkách, asi tak na půl desátou. Hele, děsně děkuju, moc se těším, v životě jsem to neviděla,“ pravila vděčně, dusíc pod paží malého Mária, ze kterého opět něco odkapávalo.

Mám Elišku ráda. Je to takový druh ženy, která je nad věcí, a je s ní legrace. Je to hodná holka. O to větší radost mi dělá Simon, který je podobný. Milý, usměvavý pohodář s Lunou v Raku, takže i s báječným vztahem k lidem a dětem.

24.12., 22.00 hod.

Přijela plná dojmů, v nových botách a béžovém kabátku, který jí neobyčejně slušel. I všechna drobotina matky Elišky zářila novotou. „Podívej se na ně dobře, dokud se ještě nestihli někde zprasit,“ pravila s úsměvem.

„Ale děti, vy se dnes nesmíte umazat, protože jedeme do kostela, a tam by vás pan farář nepustil,“ poučila prcky.

Dívali se na ni, jakože chápou.

Vybrala jsem Katedrálu svatého Víta, aby to mělo ten správný říz. Když už půlnoční, tak tedy pořádně. Zvolila jsem takticky odjezd o hodinu dřív. Pro všechny případy. Dozajista bychom i tak odjeli, kdybychom byli v plném počtu. A to jsme nebyli. Chyběl malý Mário. Dobrou půl hodinu jsme strávili běháním po domě, vyvoláváním jeho jména a lozením po interiéru i exteriéru.

Marně.

Něco po půl dvanácté jsme zvenku při průchodu kolem okénka do sklepa uslyšeli šustění a mlaskání. Vrhli jsme se do sklepa. Seděl mezi krabicí s bramborami a kočkolitem. Jedl čokoládové kolekce, ulovené na stromku. Vypadal jako prase.

„Eluno, není čas. Ber mokrý ubrousky, z nejhoršího ho dostaneš v autě.“

Vyrazili jsme. Na parkoviště na Pohořelec jsme dorazili těsně před dvanáctou. Vyběhli jsme z auta a pádili ke katedrále.

Neměli jsme pádit tak rychle.

Následkem prastaré dlažby, kterou pokládali středověcí kameníci ještě v době, když neexistovaly tenké podpatky u kozaček, se Eliška rozmázla přímo ukázkově těsně vedle kanálu. Částí těla čouhala do vozovky, kde se jí stihla na poslední chvíli vyhnout hlídka MP.

Simon přiskočil a zvedl ji. Její světlý kabát dostal podobu zajímavě batikovaného hadru. S Máriem mohla soutěžit o většího čuňase.

Plakala.

„Prosim Tě, neřvi, nic se neděje, taková sokolka,“ snažila jsem se.
„Voni mě tam nepustěj,“ lkala.
„Ale pustěj, když tam pustěj tohohle mouřenína, tak Tebe taky.“

Klusali jsme dál.

Během klusu vypadl Simonovi foťák. To by samo o sobě bylo o zdržení v řádu vteřin, kdyby nevypadl a nesklouzl pod zaparkovanou dodávku. Eliška rychle vyhodnotila, že Simon se plazit po zabahněné zemi nemá, že tam vleze ona, neb na ní se už vůbec nic nepozná.

V tu chvíli už jsem se zlomila v pase.

Způsobil to nejen stres, ale rovněž opět malý Mário, který usoudil, že si teď budeme hrát na hady a maminku v nestřežené chvíli okamžitě následoval. Seknul svým malým tělíčkem přímo do kaluže a moc se mu to líbilo.

„Noooo!!! Que faites vous?!“ to byl Simon.

Ke katedrále Svatého Víta mezi prastaré hradby, na půlnoční mši Vánoční, dorazila půl hodiny po začátku partička uštvaných drbanů, připomínajících malý pasovský praporec, kvapem opouštějící zemi, někdy kolem roku 1611 po té, co konečně dorazila armáda krále Matyáše.

Dovnitř jsme se nedostali. Lidé stáli i u vchodu.

„Slyšíte tu krásnou hudbu, milé děti? Tak to je půlnoční mše. A tohle, zvenku to je chrám Svatého Víta, děti. Přeji vám klidné svátky., pravila Eliška odevzdaně.
„Tak se můžou pomodlit tady, ne?“ Navrhla jsem zlomeným hlasem, který smíchy už připomínal spíš sípání.

Moje děti vypadaly jako po branném cvičení, její děti nebyly rozpoznat od dlažby a ona sama také ne. Vedle ní stál rozevlátý Simon, který následkem zpožděného bafnutí Mária do náruče nyní rovněž působil spíš jako pluh po jarní orbě.

„Hele, nesmutni, jestli na tom trváš, odsloužím vám tu mši doma v kuchyni,“ navrhla jsem, a to už se smáli všichni. Smál se i Simon, i když mi nerozuměl.

Včera volala Eliška. Je v Praze. Jestli prý nezajdeme v pátek na půlnoční.

„Eluno, s tebou? Kdykoli si řekneš – to bych si nenechala ujít!“

   
21.12.2010 - Doma - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] peetrax [*]

  Michaela Kudláčková — #14 myslím si totéž.

  superkarma: 0 21.12.2010, 23:36:41
 2. avatar
  [24] peetrax [*]

  OlgaMarie — #4 jo, musím s tebou souhlasit. Ti, co se přijdou podívat na "show", tam pak dělají pěkný binec, protože zpravidla nemají rozum z toho, že pro nás to něco znamená. Nechápu, proč tam chodí a co na tom mají. Já taky nelezu např. do mešity na jejich největší svátky. Sml80

  superkarma: 0 21.12.2010, 23:34:23
 3. avatar
  [23] OlgaMarie [*]

  Michaela Kudláčková — #22 Teď jsem se dívala do testů z kulturní historie a našla otázku:

  Která z bohyň byla podle starých egyptských mýtů sestrou a manželkou boha Usíreva?

  Musím včas božstva nastudovat, abych až nám zde přistanou, neudělala nějaký diplomatický trapas.Sml53

  superkarma: 0 21.12.2010, 17:39:20
 4. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  OlgaMarie — #21 Sml57

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #23
  superkarma: 0 21.12.2010, 17:10:50
 5. avatar
  [21] OlgaMarie [*]

  Michaela Kudláčková — #14 To mě už také napadlo, některé jejich kruťárny se dost podobají.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #22
  superkarma: 0 21.12.2010, 16:17:28
 6. avatar
  [20] Zázvorka [*]

  Opět nádhera, vše jsem si živě představovala a řechtala jsem se!! Jako byste šli s náma!! To je krásně ze života!!

  superkarma: 0 21.12.2010, 15:30:45
 7. avatar
  [19] krokodylice [*]

  Michaela Kudláčková — #8 Já si myslím, že v tom Vašem případě se opravdu nachechtal. Sml52 Možná víc teď, když četl tyto nádherně napsané řádky než při mši samotné. Pro mne je půlnoční krásné vyvrcholení Štědrého dne a užíváme si ji v kostele, který není úplně narvaný, takže v pohodě sedíme.

  superkarma: 0 21.12.2010, 14:38:39
 8. avatar
  [18] maje [*]

  Michaela Kudláčková — #15 to je skvělý. už se moc těším.Sml59

  superkarma: 0 21.12.2010, 14:33:22
 9. [17] Rikina [*]

  Odemětobě — #7 My jsme loni takhle prošvihli půlnoční, která byla už ve 23 hodin, a rok předtím naopak byla až hodinu po půlnoci... syn ji chtěl vidět, a už na to nedošlo...

  superkarma: 0 21.12.2010, 13:35:09
 10. avatar
  [16] SNÍŽEK [*]

  perfektní zážitky.Sml30 Sml30 Sml52 Sml52

  superkarma: 0 21.12.2010, 13:16:37
 11. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  maje — #11 ..už se na tom pracuje. Dík. Po "Čarodějkách" a dětských horoskopech, které vyjdou někdy v létě, mám smlouvu i na třetí knížku a tam to bude všecko :-)))

  1. na komentář reaguje maje — #18
  superkarma: 0 21.12.2010, 12:54:57
 12. avatar
  [14] Michaela Kudláčková [*]

  OlgaMarie — #10 ..nebo je to jeden a ten samý Sml57

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #21
  2. na komentář reaguje peetrax — #25
  superkarma: 1 21.12.2010, 12:53:37
 13. avatar
  [13] navia [*]

  Odemětobě — #7 To je zvláštní, u nás se vždycky ví,kdy bude půlnoční... bývá jich několik, většinou v 15,00 na Štedrý den tzv. dětská, kam chodí rodiny s dětmi ale i spousta jiných lidí, bývá narváno... a pak v 10,00 v okolních vesnicích a o půlnoci v hlavním kostele. Tam jsem vždycyky chodila, ale spíš na koledy a na "Rybovku", protože na mši jako takové jsem byla v ty tři a věděla jsem, že půjdu na Boží hod ve vesnici, kde jsem vyrostla, a kam jsme jezdili vždycky k mamce na Božíhodový oběd. Navíc půlnoční už byla spíš o "turistech" - já to nezatracuju, když někdo hledá o vánocích duchovno, tak myslím, že to je správné a málokdy jsem zažila nějaké excesy. Jen jednou myslím chlapi vyváděli z kostela nějaké opilce, kteří dělali bugr.. ovšem někde to je asi horší, už jsem slyšela, že kněží přesouvají mše na 22,00 právě proto, aby se vyhli lidem, kteí se neumějí v kostele chovat.

  Bohužel, "Rybovka" u nás již druhý rok nebude a k mamce pojedeme díky vynálezu střídavé péče o děti až na Štěpána, takže půlnoční asi vynechám... a půjdu na Boží hod normálně k nám.

  A co se týče časů a pod., tak u nás v každém kostele je ve vývěsce papír s nápisem "Pořad bohoslužeb a ohlášky" a tam se dá dočíst co a kdy... navíc většina farností to má i na netu a nevím odkud jsi, ale třeba Královéhradecká diecéze má na svých webovkách přehled půlnočních skoro ve všech farnostech. Zkus ještě pohledat.

  superkarma: 0 21.12.2010, 10:31:21
 14. [12] Anai [*]

  Já jsem křesťansky vychována nebyla, neboť dědeček - rodinný kápo, prostě křesťan nebyl. Nebyl ani Žid, i když tak vypadal - k ateismu ve smyslu materialismu jsme v rodině ale měli daleko. Po půlnoční jsem vždycky toužila, kvůli té romantice a tak... Na té své první jsem byla asi ve 40 letech, bohužel v tom nepravém kostele, jak jsem později zjistili. Chtěli jsme s tehdejším přítelem rovnou na Malou Stranu, ale tam se nikde mše nekonala (ani u Maltéz. rytířů ne). Tak jsme to tam obešli a ještě stihli evangelickou půlnoční mši ve Vršovicích, kde jsme tehdy bydleli, posléze jsme se dozvěděli, že v tom kostele se schází nějaká sekta, či co... Další půlnoční jsem zažila v maličkém zlíchovském kostelíčku, který stojí na kopečku a ke kterému mám citový vztah větší, než k rodinnému sídlu, které stojí o pár metrů dál - prožila jsem tam příliš ošklivého, tak proto. Byla jsem tam sama, ale vůbec mi to nevadilo, bylo to moc romantické. A na tu třetí mě pozvala kolegyně z tehdejší práce, která byla členkou sboru, který tam zpíval spolu se sólisty opery ND, k Maltézákům. Bylo to krásné, ale bylo opravdu dost narváno, i když dovnitř jsem se pochopipitelně dostala. Teď už jsem tak vyřízená a unavená a zpravidla, jako letos, ještě postižena nějakou hnusnou rýmou, že jsem ráda doma v teple...

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:55:08
 15. avatar
  [11] maje [*]

  míšo. všechno jsem si to představovala a neuvěřitelně dobře jsem se bavila. Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52 nechceš vydat svoje zážitky v knižní tvorbě? byla bych mezi prvními, kdo by si jí koupil. a vždycky, když bych měla špatnou náladu, tak by si kousek přečetla. díky za skvělý článek a pusu od ucha k uchuSml67Sml67Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #15
  superkarma: 0 21.12.2010, 08:53:53
 16. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Michaela Kudláčková — #8 Docela by mě zajímalo, zda si bral Hospodin příklad z Dia nebo Zeus z Hospodina. Vypadá to, že kdysi dávno spolu soupeřili o místo na slunci. Jeden škodolibější než druhý. Sml22Sml24

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #14
  superkarma: 0 21.12.2010, 08:42:36
 17. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  Odemětobě — #7 ..jj to je fakt, to je zákon synchronicity...Sml22

  superkarma: 0 21.12.2010, 08:26:13
 18. avatar
  [8] Michaela Kudláčková [*]

  OlgaMarie — #4 ...a za co?? Houby potrestal, nudil se, tak si zpestřil večer. Já ho znám, dělá to rád, no alespoň je s ním srandaSml54

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #10
  2. na komentář reaguje krokodylice — #19
  superkarma: 0 21.12.2010, 08:25:29
 19. avatar
  [7] Odemětobě [*]

  Pro věřící jsou Vánoce velkým svátkem a docela chápu,že nás neznabohy na půlnoční neradi vidíte. Ale i mnozí nevěřící nemají Vánoce o dárcích a přejídání a chtějí se spolupodílet na duševní rovině. Nám se nepodařilo na půlnoční dojít nikdy,protože se slouží pokaždé v jiný čas,pan farář má více kostelů.Takže loni prý byla ve 22.30,ale tahle informace se šířila jen ústně mezi věřícími.Protože chodíme na jesličky a přispíváme do kasičky,pátrala jsem na vratech,ve vitrínce,nikde ani slovo. Letos tedy zase nic.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #9
  2. na komentář reaguje navia — #13
  3. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 0 21.12.2010, 08:23:44
 20. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  V Praze se muselo hodně brzy na mši, abych se dostala do kostela, tady na vesnici je to od 22.00 hod.Ale je výhoda, že nemusím stát před vchodem, dovnitř se dostanou všichni Sml59Sml59Sml59

  Máme poměrně mladého pana faráře a letos už byl 2x vykradený jeho domekSml15, jsem se zrovna včera dozvěděla Sml15, dokonce teď po druhý, v sobotu v pravý poledne Sml15

  Pěkný počteničko Míšo Sml59Sml67Sml30, ono nikdy nezůstne u jednoho Sml23Sml30, nakupí se více nehod najednou Sml15

  superkarma: 0 21.12.2010, 07:47:55
 21. avatar
  [5] Eliana [*]

  To bylo krásné a poetické Sml30! Letos jsem se chtěla jít mrknout...asi to zase odloužím.....

  superkarma: 0 21.12.2010, 07:29:56
 22. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Pro miliony věřících je mše na Štědrý den svátkem. Nikdy nepochopím, proč má tolik lidí potřebu z ní dělat show, místo aby se v klidu zamysleli sami nad sebou.

  Článek je čtivý, vtipný a pánbůh vás potrestal.Sml57

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #8
  2. na komentář reaguje peetrax — #24
  superkarma: 0 21.12.2010, 07:21:17
 23. avatar
  [3] nehodicka [*]

  Sml52Sml52Sml52Sml52 Míšo, super. Měla jsem scény v barvě před očima již během čtení

  superkarma: 0 21.12.2010, 06:59:49
 24. avatar
  [2] Netta35 [*]

  Jéžiši od začátku do konce jsem se chechtala,málem mě  to  skolilo. Sml72

  superkarma: 0 21.12.2010, 03:09:00
 25. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml52Sml52Sml52 Hele, o nic jste neprisli, i ja jsem v nejakem zvlastnim dusevnim pohnuti jela - msi slouzil Vlk, ktereho nemuzu ani citit, byla silena zima a pozde a vubec. Ze jsem radeji netrcela doma a nekoukala na Griswoldy. Ovsem takovou srandu jsem teda nezazila, bohuzel. Sml30

  superkarma: 0 21.12.2010, 00:11:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme