Vzpomíná naše čtenářka s nickem Boros. Bylonky má ráda, ale když se jim nerozumí, můžou člověku přivodit zdravotní potíže. Věděli jste například, že jeřabina snižuje glykemii? No vidíte. To jsem se dočetla v tomto příspěvku

Moc pěkné téma. Zrovna piju Babičku Růženku- Sedmero bylin. Kdysi jsme i nějaké bylinky sbírali- maliníkové a ostružiníkové listí v lese, lipový květ, řebříček - ale to už je tak dávno, že to snad ani není pravda. Žádný odpor k bylinkovým čajům jsem neměla, takový Pulmorán na průdušky byl kamarád celé dětství a vlastně je i teď, ale teď na ty průdušky tolik netrpím.

Přivdala jsme se do rodiny, kde jeden její člen  měl plný špajz (ale doslova)  různých sklenic a krabiček se všemi možnými sušenými bylinkami. Samozřejmě, že ne vždy nejčerstvěji usušenými, ale bylo toho moc. Byl to starý pán a nedovolil nic vyhodit a tak s sklenice rozšiřovaly i do dalších prostor bytu. Všude byly sušící lísky, všude dost i nepořádek. Nejhorší bylo, že nám ty byliny vnucoval. Dostala jsme polévku a když jsem si šla pro lžíci a otočila se, šup, už jsem v ní měla nastříhaný popenec břečťanolistý  či kozlíček polníček (případně oba) nebo něco jiného.

 Ale přesto jsme na bylinky nezanevřela. I jsem si o nich něco studovala, vzpomínám na přednášky pana Zentricha ( bohužel už není mezi námi), a posléze jsem je používala, protože jsem nemohla otěhotnět.  Kolegyně v práci se mi sice smály, ale na druhou stranu mi držely palce, dokonce jsem od nich dostala k narozeninám speciální hrnek se sítkem na bylinky. Teď jsem to byla já, kdo měl v čajové přihrádce 5 sklenic s bylinkami (ovšem směsi už byly kupované). Naštěstí jsem je nikomu nevnucovala. Všechno to byly naše bylinky, žádná exotika.  Po porodu jsme pila na tvorbu mateřského mléka jestřabinu- to byla síla, nějak  jsem nevěděla, že tak snižuje glykémii a když jsem ji nezajedla, úplně jsem se třepala (zjistila jsme to teprve po konzultaci s panem Zentrichem)

Teď bylinky piju také, ale ne tak ve velkém, jen, když mám nějaký problém- ale přiznám se,  kvůli dětem kupuju  porcované čaje ( nechápu sice, proč, ale jim to nechutná, když jsou bylinky přecezené přes cedník). Dětem Pulmorán nechutná, ale průduškových směsí je dostatek. Já bych potřebovala nějaké bylinky na hubnutí, sem tam nějaký takový čaj koupím, ale efekt to moc nemá.   

Pracuju v porodnici a ráda bych doporučovala bylinky či bylinné čaje, ale my můžeme jen v obecné rovině, nic konkrétního. Škoda.

Boros

Milá Boros, nějaký čaj na hubnutí, nebo spíš na zrychlení metabolismu, či odvodnění určitě existuje, ale jak to tak chodí, na každého působí něco jiného.

Text nebyl redakčně upraven

Také používáte bylinky, milé ženy-in?

  • K jakému účelu? Pro parádu, zdraví, kvůli vůni?
  • Pěstujete si je sama? Na zahrádce nebo v květináči?
  • Využíváte divokých bylin v přírodě? Jaké sbíráte? Chodíte na bez, lipový květ, třezalku, nebo jiné bylinky, které pak sušíte?
  • Kupujete je raději v lékárnách?
  • Užíváte nějaký bylinkový čaj na konkrétní potíže? Pomáhají vám?
  • Kde čerpáte své znalosti? Z literatury, internetu, nebo od svých maminek či babiček?
  • Kterou bylinku máte nejraději a dala byste si ji do svého erbu?

Na vaše příspěvky a třeba i fotky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit za svůj příspěvek?

Čeká na vás krásná publikace s tipy na výlety po Čechách a tělové mléko Neutrogena

cena

Reklama