Rodina

Půjčka v rodině. Bez písemné smlouvy na ni nepřistupujte

Našim blízkým věříme a přijde nám zbytečné půjčku ošetřit písemnou smlouvou. Ale co když se vztahy zamotají a půjčené peníze se zdají být v nedohlednu? Existuje ještě nějaké řešení? Jaká je šance, že své peníze získáme zpět? Přečtěte si příběhy Martiny a Evy a radu právničky Mgr. Radky Šulcové

Příběh paní Martiny

Mým problémem je půjčka, kterou jsem poskytla své nevlastní mladší sestře. Po její svatbě toužila i s manželem po vlastním bydlení, což bylo pochopitelné. Rozhodla se pro hypotéku, při které však musela prokázat určitý majetek, konkrétně šest set tisíc, které však neměla. Před několika lety mi zemřel otec a jeho dědictví činilo podobně vysokou částku. Přišlo mi fér tyto peníze sestře půjčit a také jsem tak učinila.

půjčka

Měly jsme spolu již od malička velmi dobré vztahy a já to brala jako investici, která se mi zúročí dobrým pocitem. Sestra hypotéku dostala, pořídila si s manželem pěkný byt a velmi brzy otěhotněla. Splátky mé půjčky již od počátku nešly tak hladce, jak jsme se domlouvaly, ale já to přičítala starostem o malou dcerku.

Manželské štěstí jim však bohužel vydrželo velmi krátce. Již po dvou letech se dostavily hádky a rozepře, které nakonec vyústily v rozvod.

Čtěte také:

Byt se prodal a sestra i s dcerou se nastěhovala zpět k matce. Po prodeji bytu jsem čekala, že mi sestra půjčené peníze vrátí, podotýkám, že mi nezaplatila téměř nic. K ničemu se však neměla a já poslouchala pořád dokola výmluvy a vytáčky. Vše nakonec vykrystalizovalo do situace, kdy se přede mnou nechává zapírat, nebere mi telefony a nechce mě vidět. Naše vztahy se dostaly pod bod mrazu a já nevidím jiné východisko, než se s celým případem obrátit na soud.

Bojím se však toho, že bez podepsané smlouvy o půjčce nebudu mít šanci vyhrát a následné soudní výlohy mě dostanou do velmi svízelné finanční situace.   

Jak by tento případ řešila právnička Mgr. Radka Šulcová?

Martina se bohužel dopustila zásadní chyby, která je u půjček v rodině častá. Našim blízkým věříme a z tohoto důvodu nám přijde zbytečné půjčku ošetřit i písemně zformulovanou smlouvou. Ta je ovšem jen základ. V případě takto vysoké částky by bylo rozumné využít i zajišťovací instrumenty, jako notářský zápis se svolením k vykonavatelnosti či zástavní právo.

Pokud tedy žádná smlouva neexistuje, je situace pro Martinu komplikovanější, nikoliv však neřešitelná. I ústní dohoda je totiž obvyklou a častou formou právních úkonů. U soudu je pouze nutno tuto dohodu prokázat, nejčastěji to bývá prostřednictvím svědeckých výpovědí, výpisy z účtu o převodu peněz atd. Dokazování prostřednictvím písemných podkladů je tak samozřejmě snazší, avšak ani půjčky sjednané v ústní formě není nutno předem zcela zatracovat.

Co se týče financí, které je třeba vynaložit při samotné soudní při, jejich výše se také odvíjí od sporné částky. Jen soudní poplatky se v tomto konkrétním případě vyšplhají na třicet tisíc a k tomu je ještě nutné připočítat náklady na poradu s právníkem, zajištění pohledávky zástavním právem a podobně.

Martina by však mohla uvažovat o externím financování soudního řízení. Pokud její případ projde sítem našich kritérií, může si být jista, že tato služba následně všechny vstupní náklady pokryje. Martina by navíc nenesla na svých bedrech riziko případného neúspěchu a za tuto službu by zaplatila procentuální podíl z vysouzené částky pouze tehdy, pokud u soudu uspěje a dočká se i reálného plnění od protistrany, tedy od své nevlastní sestry.

Co si představit pod pojmem Externí financování soudního řízení?

Služba, která pomáhá těm, kteří mají oprávněný nárok, ale nedisponují finančními prostředky na jeho vymáhání. Tato služba je zcela běžná na západ od našich hranic a nejedná se o úvěr ani o půjčku. Společnost poskytující tuto služby na sebe bere veškeré finanční závazky spojené se zahájením a vedením soudního sporu, případný neúspěch zůstává jejím rizikem. V okamžiku dosažení výnosu a plnění od protistrany se z celkové částky odečtou náklady spojené s vedením sporu. Klient nenese riziko případné prohry a za služby zaplatí jen tehdy, pokud dosáhne svého oprávněného nároku.

Případ paní Evy měl šťastný konec, říká Mgr. Šulcová

Paní Eva je vdova a ze svých celoživotních úspor poskytla svému synovi milion a půl korun na rekonstrukci rodinného domu. Její odměnou mělo být právo na doživotní bydlení. Toto právo se však postupně změnou poměrů v rodině stalo sporným, a celá smlouva navíc nebyla optimálně ošetřena písemnými podklady.

Paní Eva se na nás obrátila v neřešitelné situaci, kdy se vlastně ze dne na den stala bezdomovkyní. Paní Eva kvůli půjčce navíc neměla již žádné peníze, které by mohla investovat do soudního sporu se svým synem. Možnost externího financování sporu naštěstí všechny vstupní náklady, jako honoráře advokáta a soudní poplatky, pokrývá. Klient navíc nenese na svých bedrech riziko případného neúspěchu a za tuto službu platí procentuální podíl z vysouzené částky pouze tehdy, pokud u soudu uspěje a dočká se i reálného plnění od protistrany. U soudu se nám naštěstí podařilo poskytnutí půjčky prokázat alespoň pomocí písemných podkladů a faktur. Spor rodinné situaci bohužel nepomohl, ale paní Eva má zase střechu nad hlavou.

Vyjádření nám poskytla Mgr. Radka Šulcová (ProcesInvest), která se zabývá externím financováním soudních sporů

Proč využít možnost externího financování soudních sporů? Představte si, že jste se ocitli v podobné situaci jako Martina nebo Eva. Máte oprávněný nárok, ale již nedisponujete penězi na jeho vymáhání. Máte samozřejmě možnost vypůjčit si peníze v bance, či je získat prodejem majetku. Co se však stane, pokud se bude soudní řízení protahovat, nebo ho dokonce prohrajete? Oprávněný nárok zmizí v nenávratnu a vy ještě budete muset uhradit všechny soudní výlohy, které se nepohybují v nízkých částkách.

 

   
15.11.2013 - Rodina - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] jananovakova115 [*]

  Určitě je lepší si setřit ze mzdy, alespoň 10% každý měsíc. Může se, ale stát situace kdy nebudete mít dostatečnou rezervu. To se mi také stalo a půjčila jsem si u této firmy - půjčka bez doložení příjmu.

  superkarma: 0 16.09.2017, 21:29:36
 2. [41] stanosaurus [*]

  Určitě je super šetřit, někdy je ale je potřeba třeba jen zalepit krátkodobý výdaj. Pokud nechcete sahat na rodinné rezervy nebo pokud je nemáte, tak se to i dá řešit pomocí půjčky. Pro to, abyste si udělali představu o tom, jaké máte možnosti půjček? To se velice snadno dozvíte na http://www.coolpujcky.cz je to jednoduchá možnost jak si udělat představu o tom, jak by pro vás půjčka vypadala. Není důvod se zbytečně pídit, když je to velice přehledně zpracováno. Půjčky někdy mohou být krátkodobým ulehčením.

  superkarma: 0 24.06.2017, 13:24:09
 3. [40] stanosaurus [*]

  Půjčka je něco co by určitě mělo být správně ošetřeno, navíc pokud se jedná skutečně o takto větší částku. Pro lidi, kteří nemohou standardní cestou dostat půjčku - jako například zmiňovaná sestra, ještě je možnost Zonky, všechny potřebné informace jsou tady http://www.coolpujcky.cz/pujcka/Zonky uděláte si lehce představu o tom, jak by to pro vás, nebo pro vaše blízké mohlo být zajímavé.

  superkarma: 0 24.06.2017, 13:09:46
 4. [39] Lagranka [*]

  Nabízíme vám rychlou půjčku bez příjmu jako Fenix půjčka. Až 4 500 Kč na 30 dnů.

  superkarma: 0 05.12.2016, 12:37:41
 5. [38] Lagranka [*]

  Doporučujeme zkusit využít také rychlou půjčku před výplatou od Planet půjčka. Můžete získat velmi výhodnou půjčku.

  superkarma: 0 16.06.2016, 08:39:58
 6. [37] Daniela68 [*]

  Půjčoval jsem si od švagra pár tisíc, naštěstí to vše vyšlo dobře, ale pořád to bylo na talíři, tak jsem si příště radši sjednaj úvěr u FineMoney a díky bohu, nemusím to na rodinných setkání neustále poslouchat ;)

  superkarma: 0 26.04.2016, 16:02:05
 7. [36] Marika11 [*]

  občas si pomůžeme narychlo online půjčkou. ale nejde o nejake horentní sumy

  superkarma: 0 28.01.2016, 06:38:58
 8. [35] Klarušee [*]

  Aha a oni to mají někde na webu uvedené? Já jsem to tam teda nenašla…

  superkarma: 0 22.05.2015, 19:49:43
 9. [34] Lukaško [*]

  Taky myslím, že je to dobrá možnost.

  superkarma: 0 21.05.2015, 21:56:46
 10. [33] Majak88 [*]

  Já jsem kupoval auto novy u Tukas a využil jsem toho.

  superkarma: 0 20.05.2015, 22:32:38
 11. [32] Danka05 [*]

  Nevíte jestli je lepší si na auto pujčit a platit hotově nebo využit třeba financovaní vozu?

  superkarma: 0 27.04.2015, 22:01:20
 12. [31] VladkaZabka [*]

  Mně vyhovuje půjčka bez registru. Teď jsem si s ní vyřešila koupi nové pračky.

  superkarma: 0 27.01.2015, 08:46:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Danka05 [*]

  No mě to teda potupa nepřijde proč když rodiče nabinou pomoc a je to pro mě jednoduši řešení tak pomoc klidně ráda příjmu

  superkarma: 0 31.12.2014, 15:41:37
 2. [29] Majak88 [*]

  Taky mi to tak příjde prostě pujčit si od rodiču to je pro mě potupa, problemy si chci prostě řešit sama

  superkarma: 0 31.12.2014, 14:45:14
 3. [28] Garwa [*]

  S půjčkami v rodině je to vždy na obtíž, to už je lepší si půjčit od cizích, půjčka bez registru je mnohem lepší než si říkat o peníze rodičům

  superkarma: 0 31.12.2014, 12:37:21
 4. [27] Klarušee [*]

  Jojo ale už si nepamatuju kolik to bylo ale to tam určitě na tom webu bude.

  superkarma: 0 30.12.2014, 23:36:17
 5. [26] Lukaško [*]

  pohodova-materska.cz znám, ale tam je ta první pujčka nějak omezená? Mam dojem že ti hned poprvé nepujčí to maximum, což je vlastně dobře, protože tak chrání jak sebe tak vlastně i tebe jakožto potencionálního klienta, to se jim musí nechat. Je docela dobře si klienta prvně otestovat jak dokáže splácet,

  superkarma: 0 30.12.2014, 15:42:43
 6. [25] Klarušee [*]

  Já zas protože jsem na mateřské a parkrát se stalo že prostě nebylo tak jsem si našla pohodova-materska.cz

  superkarma: 0 29.12.2014, 16:37:16
 7. [24] Luciáš85 [*]

  Taky jsem jednou měla problém s opožděnou výplatou šáhla jsem, ale po vippujcka.cz. Chápu, že hodně lidem mohla půjčka někdy uškodit, ale naštěstí patřim mezi ty kterým pomohla.

  superkarma: 0 29.11.2014, 14:12:37
 8. [23] Petrona [*]

  Akorát to rozvrací rodiny. Když potřebuju tak si pujčím na v bance nebo když potřebuju malou tak třeba na www.vippujcka.cz a rodinu s tím neotravuju. Vídím to u kamaráda ten kdysi ručil bratrovi na barak a teď se sám kvuli němu musel zadlužit, protože bratřiček to přestal splácet. Výborny!!!!

  superkarma: 0 27.11.2014, 17:50:23
 9. [22] Klarušee [*]

  S těma pujčkama je to těžky já bych asi nikdy za nikým z rodiny nešel mam svou hrdost a své problémy si chci řešit sám bez zbytečných dotazů. Pujčený prachy v rodině dělaj akorat zlou krev

  superkarma: 0 30.10.2014, 19:20:43
 10. [21] katkaP [*]

  ¨pro mně je vrcholem půjčka před výplatou, více bych si ani nepůjčila

  superkarma: 0 31.03.2014, 21:56:58
 11. [20] aneta_001 [*]

  Ja bych si v rodině a od přátel půjčku nebrala. Obrátila jsem se na banky, které mi nic nepujčili, pak přišli na rad nebankovky a po řádne úvaze a studováni podmínek mi nejlepší prišel home credit s jejich půjčkou. Je celkem jednoduché jí získat: www.skvelapujcka.cz/jak-pujcku-ziskat

  superkarma: 0 31.01.2014, 13:33:04
 12. avatar
  [19] zuzinka [*]

  Taky máme takovou smlouvu u notáře.

  superkarma: 0 17.11.2013, 13:13:39
 13. [18] free [*]

  Mým rodičům nepomohla ani smlouva, bezúročné pujčky se dočkali až po velice dlouhé době.... a doteď to ochromilo vztahy.

  superkarma: 0 15.11.2013, 21:24:52
 14. avatar
  [17] jarmil22 [*]

  V rodině by nebylo od koho krostě kamarádi jsou na tohle lepší když jsou pravý Sml59

  superkarma: 0 15.11.2013, 20:44:28
 15. avatar
  [16] jarmil22 [*]

  Měla jsem půjčku velkou od kamaráda na podání ruky splatila jsem v dohodnuté lhůtě bylo to rachle na byt jinak by nás vystěhovali a banka půjčit nechtěla no byl to masakr.

  superkarma: 0 15.11.2013, 20:43:15
 16. avatar
  [15] denkas [*]

  Nemám tolik peněz,abych na to musela psát smlouvuSml80

  superkarma: 0 15.11.2013, 17:48:40
 17. [14] zlá teta [*]

  rodina, nerodina, smlouva se vždycky má udělat. Je to pro obě strany

  superkarma: 0 15.11.2013, 17:07:35
 18. avatar
  [13] brůča [*]

  jak se říká "Nejhorší kšefty jsou vždy s vlastní rodinou"

  superkarma: 0 15.11.2013, 16:21:59
 19. avatar
  [12] spygy [*]

  Tak s tím zkušenosti nemám, ale v dnešní době raději nepučovat ani vlastní rodině :-(

  superkarma: 0 15.11.2013, 15:37:59
 20. [11] Vivanka [*]

  tak s tímto mám ty nejhorší zkušenosti Sml15 už nikdy!!!!Sml31

  superkarma: 0 15.11.2013, 13:40:19
 21. avatar
  [10] carmi [*]

  Rikina — #1Díky, žes to našla za mě. Taky mi to zajímalo. Nějak poslední dobou nemám ráda společnosti z daňových rájůSml68

  superkarma: 0 15.11.2013, 12:43:37
 22. [9] Zuza70 [*]

  Už nepůjčím ani kačku.

  superkarma: 0 15.11.2013, 12:04:12
 23. [8] anina4 [*]

  když užpůjčit,tak jedině s písemným dokladem o půjčce

  superkarma: 0 15.11.2013, 11:53:46
 24. [7] marienka-m1 [*]

  Po zkušenostech nepůjčuji! Sml23

  superkarma: 0 15.11.2013, 09:51:04
 25. avatar
  [6] Ferdas [*]

  půjčila bych vlastní mámě, jinak nikomuSml23

  superkarma: 0 15.11.2013, 09:29:10
 26. [5] karkolka [*]

  zásadně nepůjčuju,NIKOMU Sml23

  superkarma: 0 15.11.2013, 09:22:14
 27. avatar
  [4] kobližka [*]

  Asi bych si  hodně rozmyslela komu a kolik půjčím a bez pořádné smlouvy už vůbec nic.

  superkarma: 0 15.11.2013, 08:52:13
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Sml22 Po přízni řízni.Sml22

  superkarma: 0 15.11.2013, 07:48:50
 29. [2] Evuš [*]

  V dnešní době musí být každý ostražitý, než něco podepíše a i když půjčuje peníze v rodině, na vše mít písemné prohlášení. Jinak se neubrání problémům.

  superkarma: 0 15.11.2013, 06:53:00
 30. [1] Rikina [*]

  Ne že bych se chtěla s někým soudit, ale jsem zvědavá. Tak mě zajímalo, kolik činí onen procentuální podíl z vysouzené částky. Podívala jsem se tedy na stránky jmenované společnosti. A tam jsem se to nedozvěděla. Tak jsem začala být zvědavá víc a podívala se ještě i jinam. Společnost je akciová společnost, už samo složení představenstva a dozorčí rady je celkem zajímavé, moc právníků mezi nimi, jak se zdá, není. A hlavním akcionářem je jiná společnost, sídlící na ostrově Man. Co je zajímavé na ostrově Man? Nulové zdanění příjmů právnických osob, a nulové zdanění kapitálových zisků, bezcelní styk se zeměmi EU. Ráj pro podnikatele. Takže přeloženo do češtiny - ano, bez písemné smlouvy na nic nikomu nepřistupujte, jinak se potom snadno stane, že budete tím procentuálním podílem živit zahraniční společnost z daňového ráje. Sml57 Což je naprosto legální, o tom žádná, vydělávat na důvěřivosti lidí není zakázáno. Sml80

  1. na komentář reaguje carmi — #10
  superkarma: 0 15.11.2013, 01:30:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme