Nedávno jste dostaly možnost zeptat se lékařky Ludmily Vyhnánkové na cokoliv v souvislosti s respiračními chorobami či novým lékem na tyto choroby. Vaše dotazy jsme odbornici předali a nyní vám přinášíme její odpovědi.

kaloba

Zmíněný přírodní lék se nazývá KALOBA a vyrábí se z výtažků ze vzácné jihoafrické pelargonie. KALOBA pomáhá při léčbě respiračních chorob jako je nachlazení, kašel, rýma a podobně. Při včasném podání pomůže první příznaky nemoci zcela zastavit. V dalších případech alespoň příznaky nemoci zmírňuje a přináší výraznou úlevu.

Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc.

kalobaV současné době pracuje jako docentka na ORL klinice 2. Lékařské fakulty UK a odborný asistent Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Spolupracuje s Farmakologickým ústavem UK Praha a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Věnuje se též přednáškové činnosti pro pediatry a střední zdravotní personál, publikační činnosti a je členkou redakční rady časopisu Pediatrie pro praxi.

Syn (15 let) je alergický na roztoče. Pravidelně 3 x týdně užívá Staloral. Mohl by užívat i Kalobu? Mohla by jeho alergie přejít na astma?
Váš syn by mohl Kalobu užívat při akutních infekcích dýchacích cest nebakteriálního původu. Vznik astmatu nelze u žádného alergika vyloučit, velmi úzký vztah je mezi chronickou alergickou rýmou a astmatem.

Syn (2,5 let) nechce smrkat. Když se má vysmrkat, tak místo ven zatahuje dovnitř. Nedávno jsem přestala kojit a brzy dostal rýmu. Ještě nikdy nemocný nebyl. Máte nějaký dobrý způsob, jak naučit děti smrkat? Jak škodí takové zatahování?
Správné smrkání znamená jednu nosní dírku ucpat a druhou vysmrkat. Nasávání nosního sekretu může vést ke středoušním zánětům.

Chtěla jsem se zeptat na svoji maminku, která už 5 let trpí v létě i v zimě (v zimě je to úplně nejhorší a celý den) strašným kašlem u kterého se dáví a někdy i zvrací, za tu dobu už zkusila spousty kapek a všeho možného, ale nikdy nic nezabralo. A je zajímavé, že tímto kašlem trpí od té doby, co se přestěhovali do předělaného baráčku, když bydleli v paneláku, tak nic takového neměla. Myslíte, že by to měla zkusit?
Vaše maminka by měla navštívit praktického lékaře, aby stanovil diagnózu a doporučil léčbu.

Ráda bych se zeptala, jestli by Kaloba ulevila synovi, který má sarkoidózu, a bere k tomu potřebné léky, má to usazené na plících a někdy trpí ošklivým kašlem.
Bohužel tento lék neúčinkuje na sarkoidózu.

Pracuji se seniory, z nich většina trpí mnoha neduhy. Hodně z nich má inaktivní TBC a chronickou obstrukční plicní nemoc. Zajímalo by mě, zda mohou Kalobu užívat a zda tento lék není kontraindikován např. k diabetes nebo k léčbě Warfarinem.
U pacientů, kteří užívají Warfarin, není Kaloba vhodná, diabetici lék užívat mohou.

Je možné užívat přípravek Kaloba při kojení? Kojím stále ročního syna a často trpím právě na záněty dýchacích cest, rýmu apod. A to přestože užívám nejrůznější vitamíny a přípravky, které vím, že jsou při kojení dovoleny.
Kaloba není určena pro kojící maminky, ale můžete si vzít Sinupret, dražé 3x2 tbt. denně. Je účinný a bezpečný.

Mám velmi často (cca 2 měsíce) tzv. zadní rýmu, kdy díky tomu několik týdnů kašlu, pak se už spíše dávím a k tomu vždy záněty dutin. Na alergologii se alergie žádná neprokázala a na ORL mi MUDr. říká, že to je alergie, ale ani Zyrtec, Avamys a Flonidan, které mi předepisují, nepomáhají. Myslíte, že Kaloba by mohla být v takovém případě účinná?
Ve Vašem případě bych doporučila Sinupret 3x2 dražé po dobu 2-3 týdnů, Kaloba je na akutní infekce nebakteriálního původu.

Mohla by se Kaloba použít také jako prevence při alergických reakcích? Třeba alergie na pyl nebo prach?
Kaloba není určena pro prevenci.

Dnes jsem byla u lékařky se svou 14měsíční dcerou - má zánět nosohltanu, mám jí dávat 2x denně mucosolvan na uvolnění hlenů a zvlhčovat nosní sliznici mořskou vodou. Dala by se i v tomto případě použít Kaloba?
Ano, Kalobu dejte děťátku hned.

kalobaRáda bych se zeptala, zda je možné brát Kalabu a současně používat homeopatické léky.
Kaloba a homeopatické léky mohou jít dohromady, ale musí být mezi nimi pauza nejméně 30 minut.

Syn je astmatik, alergik (trávy, pyly, roztoči,...) a dcera má atopický ekzém mohou Kalobu také užívat? A lze Kalobu podávat s antibiotiky při zánětu středního ucha jako doplňkovou léčbu? A jestli můžete porovnat účinky Kaloby a Sinupretu který velice často a s dobrým výsledkem používáme celá rodina.
Vaše děti mohou Kalobu užívat. Kaloba je vhodná pro akutní onemocnění dýchacích cest virového původu, je-li nutné přejít na antibiotikum, není to na závadu. Nutné je nasadit Kalobu hned při prvních příznacích. Sinupret je vhodný na rýmu a zánět vedlejších dutin, Kaloba i na bolesti v krku a kašel. Kalobu lze se Sinupretem kombinovat.
Našla jsem si na internetu vaše publikované články. Dá se koupit i vaše kniha?

Na internetu najdete některé mé odborné publikace, napsala jsem dizertační práci Zhoubné nádory v ORL oblasti a kapitoly do 2 odborných knih.

Mám vnučku, která poslední dobou často kašle. Má 3 roky, mohla by taky užívat Kalobu bez následku?
Vaše vnučka může Kalobu užívat při akutních obtížích - kašli, teplotě, rýmě či bolesti v krku. Lék je velmi bezpečný a dobře snášen.

Trpím na časté zápaly plic, pomohla by mi Kaloba?
Při akutních obtížích - kašli a teplotě ji užívejte, měla by alespoň zmírnit obtíže.

Jelikož trpím autoimunitní chorobou myasthenia gravis, jsem i více náchylnější k ruzným infekcím průdušek apod., když už onemocním, vždy musím hledět u léku na to, co mohu a nemohu užívat. Zajímalo by mě tudíž, zda přípravek Kaloba by pro mě byl vhodný či nikoliv.
Pro jistotu se poraďte se svým lékařem, ale působení Kaloby by nemělo být pro Vás škodlivé.

Já jsem kapky KALOBA užívala a zánět průdušek jsem zažehnala. Měla jsem při průduškách ještě bolesti v krku, a ty mě ještě trochu zlobí. Poradila byste mně, jak na to?
Můžete si vzít Orofar či Strepsils, při přetrvávání obtíží navštivte ORL specialistu.

V jaké formě se lék prodává a zda by ho mohl užívat můj vnuk? Je mu 18 měsíců a má alergii na mléko.
Kaloba je ve formě kapek a Váš vnuk ji může užívat.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat kolik tento lék stojí a jestli jsou tam i nežádoucí účinky? Děkuji
Jedno balení Kaloby stojí 150 Kč, lék je velmi dobře snášen, ověřeno 9000 pacienty. Velmi vzácně se mohou objevit trávicí obtíže, ještě vzácnější je krvácení z nosu.

Dobrý den, paní docentko, mohla bych kalobu dávat 2 eté a 6leté dceři při záchvatu laringitidy? Děkuji.
Léčebný účinek Kaloby se projeví až 2. nebo 3. den, takže u akutní laryngitidy, kde je nutná rychlá léčba není tento lék vhodný.

Dobrý den, některé druhy voňavých pelargonií se dají využít i při vaření a pečení, jak je to s touto rostlinou, dá se také využít v kuchyni?
O použití Pelargonium sidoides v kuchyni mi není nic známo a na google jsem také nenašla žádnou informaci.

Dobrý den, zajímá mě, jak starým dětem lze podávat tento rostlinný lék, jak dlouho je nutné ho podávat, aby se to projevilo na zdraví dítěte, a kolikrát denně a v jakém množství. Přeji hezký den a děkuji za odpověď.
Kaloba je určena dětem od 1 roku a starším i dospělým. Účinek vidíme 2. nebo 3. den, podává se 3x denně, děti 1-5 let 3x10 kapek, 6-12 let 3x20 kapek , děti od 12 let a dospělí 3x30 kapek, půl hodiny před jídlem.

Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat, jakou to má chuť? ...Díky moc za odpověď.
Kaloba kapky mají příjemnou, neutrální chuť.

Dobrý den, pracuji v potravinách v mléčném úseku, takže musím několikrát za směnu do chladicího boxu, poté doplňuji na obchodě, zase do chladicího boxu, takže pořád v zimě. Dnes jsem byla poprvé po měsíci v práci měla jsem neschopenku a k tomu 3 antibiotika, přes zimu je to pro mě nejhorší, pořád na mě něco leze. Mohla by jste mi prosím poradit, co bych měla užívat na posílení imunity. Je to hrozné, už jak slyším někoho v okolí posmrkávat, se hrozím, ať na mě zase něco nevleze. Moc prosím o radu, už jsem vyzkoušela vobenzyn, hlívu ústřičnou, vždy dlouhodobé užívání, ale stejně jsem onemocněla. Jsem zoufalá, prosím o radu. Děkuji.
Protože máte dlouhodobé obtíže, měla byste být vyšetřena imunologem alergologem. Wobenzym je potřeba brát nejméně 6 týdnů, z dalších možností se mi osvědčil vitamin A cps, podávaný po dobu 14 dnů 2x 1 cps po dobu 14 dnů za půl roku. V současné době je na trhu novinka, Pearls Winter+, jde o probiotika s laktoferinem, je určen k podpoře imunitního systému. Určitě by byl nyní pro Vás vhodný, v případě, že jste k antibiotikům či po nich nebrala žádná probiotika. Doporučuji balení po 30 tabletách, které je na měsíc. Budu Vás prosit o zprávu, zda Vám pomohl. Děkuji.

Lze kalobu užívat i preventivně? Jak ovlivní její užívaní atopický ekzém? Děkuji za odpověď
Kaloba není určena pro prevenci. Je vhodná k léčbě akutních infekcí dýchacích cest ( nachlazení, zánět průdušek, bolesti v krku ). Vliv na atopický ekzém nebyl sledován.

Dobrý den. Pracuji ve školce a od malých dětí jsem stále nemocná... vždy se snažím to nějak ukočírovat, protože s dvěma dětmi si nemohu nemocenskou dovolit. Teď čekám miminko třetí a tyto neustálé nachlazení mě trápí... je možné kalobu užívat, i když má žena v bříšku miminko a potom i v případě, že kojí??? Děkuji za odpověd
Kaloba není určena pro těhotné ženy a kojící maminky. Můžete si vzít Sinupret 3x2 dražé denně při akutních obtížích (rýmě, nachlazení, kašli).

Reklama