Domácnost

Ptáče vypadlé z hnízda. Nechat ho osudu, nebo zachraňovat?

m

Většina ptáků (teď mám na mysli především vlaštovky) vyvádí druhou generaci mláďat. Mladí, sotva opeření ptáčci se natahují po potravě, vylézají na okraj hnízda a občas se stane, že vypadnou. Jak se máme zachovat? Přesně tuto otázku jsem teď řešila a můžu vám poradit!

Naše vlaštovky vyvedly pět mláďat, která se už vesele prohání po obloze, ale řekly si, že by jim mohly pořídit sourozence. A proč ne, vlaštovek neutěšeně ubývá a je třeba rozmnožit jejich populaci. A tak samička podruhé usedla na vajíčka. Ne však ve svém původním, krásném miskovitém hnízdě, ale v jakési „gondole“ nad zářivkou.

Z vajíček se vyklubaly tři hladové krčky, které rodiče usilovně krmili. Holátka rostla jako z vody a my měli velkou radost, že se „naše“ vlaštovčí rodinka rozroste.

Rozrostla by se, kdyby... si ta bláznivá vlaštovčí máma zvolila lepší hnízdo a kdyby se z něj ta malá a neohrabaná ptáčata předčasně nehrnula. Netypický tvar hnízda, bez pevných okrajů, nebyl dost bezpečný a mláďata z něj postupně vypadla. Dvě jsme našli živá, třetí zahynulo. Vzala jsem si rukavici a zbylá mláďata do hnízda vrátila. Jenomže netrvalo dlouho a byla zase venku.

v

Bylo mi jich líto, cítila jsem strašenou bezmoc a napadla mě jediná možnost.

Zavolat do Svazu ochránců přírody ve Spáleném Poříčí, aby mi poradili. Přestože byla neděle, dovolala jsem se a vylíčila příběh našich vlaštoviček.

Dostalo se mi pochvaly, že jsem vše udělala správně. A dokonce jsem nemusela mít ani rukavici, neboť ptáci nemají takový čich jako savci a mláďata nezavrhnou.

 • Ptáci přijmou i cizí mládě a budou se o ně starat se stejnou svědomitostí jako o svá
 • Pod hnízdo přidělejte nějakou krabici, aby mláďat nespadla až na zem. (O tom jsem také uvažovala, ale nebudou se cizího předmětu bát rodiče?)
 • Rodičovský instinkt je velmi silný a počáteční strach brzy překonají
 • Pokud vše dobře dopadne, mláďata by měla během týdne vylétnout z hnízda.

Udělala jsem tak, jak mi poradili, posadila se dostatečně daleko (abych nerušila) a sledovala vlaštovčí rodinku.

p

Zpočátku je krabice trochu děsila, sedli si na kabel u stropu a vyčkávali. Pak si zvykli a pokračovali v krmení. Ale co to, druhé mládě bylo podezřele pasivní. Sedělo v hnízdě, takže rodiče krmili jen aktivnějšího jedince, který mával křidélky a hlasitě se hlásil o svá práva.

m

Po nějaké hodině jsem nepozorovala žádnou změnu a nedalo mi, abych se nepodívala, co se děje s druhým mládětem. Nehýbalo se. Dotkla jsem se ho a pochopila, že už mu není pomoci. Opakovaný pád z výšky byl příliš na tak křehké tělíčko.

Vyndala jsem mládě z hnízda. Byl to dojemný pohled. Mělo zavřená očka, jako by spalo. Jsem asi sentimentální, ale pohřbila jsem ho pod růžový keříček.

Ale mám ještě jednu naději a věřím, že poslední malá vlaštovička přežije a jednou se k nám vrátí.

m

Čtěte také:

   
13.08.2015 - Zvířátka - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [18] bobani [*]

  cilani Sml67

  superkarma: 0 14.08.2015, 11:00:23
 2. avatar
  [17] Motty [*]

  Dík za tenhle článek, který mě dojal a tý poslední malý vlaštovičce držím palce Sml67

  superkarma: 0 14.08.2015, 10:30:21
 3. [16] cilani [*]

  Rikina — #13 kobližka — #14 řekla bych, že je to spíš u těch starých domů.. babi to mívala na dřívější adrese, okap vedl až na zem před ním byl ještě malý kovový poklop, asi aby se dalo odstranit listí, co tam s vodou zapadá okapem. Myslím, že u nás to mají třeba starší řadovky.. U našeho baráku ani nevím, až se vrátím, chci kouknout, jestli máme vůbec okap..

  superkarma: 0 14.08.2015, 07:54:10
 4. avatar
  [15] Dudlajlama [*]

  Zrovna minuly tyden jsem zachranila mlade vrane. Spadlo nam na zahradu a kolem nej krouzily tri nase kocky, na ktere za strasneho revu nalitavali rodice. Hotovy cirkus to byl. Prte jsem popadla do ubrusu a vynesla kus za nas pozemek, jeste neumelo litat, ale parkrat zakrakoralo a rodice si ho nasli. Horsi bylo odlapit a uveznit nase kocky, ktere mely par dnu zaracha, nez se ten cudla maly naucil letat. Ted uz mlade lita, sedi nekde kolem na strome, slysim ho kazdy den.

  superkarma: 1 13.08.2015, 19:43:11
 5. avatar
  [14] kobližka [*]

  cilani — #11 Přece u bytovek nejsou žádné svodové okapy Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 0 13.08.2015, 17:03:22
 6. [13] Rikina [*]

  cilani — #11 nerozumím - jaké poklopy? Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 0 13.08.2015, 16:20:26
 7. [12] Rikina [*]

  gerda — #1 Mláďata krmivých ptáků se málokdy povede vypiplat. A stejně je to na nic, ono si potom takové ptáče neumí samo najít potravu a stejně chcípne. A taková už větší ptáčata, ta bývají venku schválně, většinou jsou to první pokusy o létání, a rodiče jsou někde poblíž. Tuhle bylo jedno ptáče na střeše takového toho dětského vláčku - personál vynechal tři jízdy, než se dostavil povolaný pracovník s rukavicemi, ptáče sebral a kamsi odnesl. Ovšem co s ním udělal potom, to netuším. Sml80

  superkarma: 0 13.08.2015, 16:18:42
 8. [11] cilani [*]

  Dneska jsem narazila na toto, tak to sem kopíruji, myslím, že se to k tomuto tématu také hodí. Není to z mé hlavy..

  Zdravím.. Jen bych vás chtěla upozornit a poprosit. Třebas to někteří děláte, ale myslím, že většina nee.. U tchýně na bytovce téměř každý měsíc vypouštíme vrabčáky z pod poklopu na zemi u okapu. Pokaždé tam spadnou a bouchají do toho.. Pokud vím, tak to děláme pouze já a přítel. Ostatním lidem v bytovce je to jedno.. Nevím, co bude až se odstěhujeme.. To ale bude chodit nejspíše tchýně, alespoň ji o to poprosím.. Už tolikrát jsme odtamtud vypoušteli mláďata vrbčáků a dospělé vrabce..

  A teď proč o píšu.. Prosím, koukejte občas taky pod ty poklopy co jsou u země od okapů.. Určitě tam také padají... A bohužel se nedostanou zpátky do okapu aby vyletěli několik desítek metrů nahoru (samozřejmě tam ani křídla neroztáhnou). A zůstanou tam na pospas v malém prostoru ve tmě a umírají na dehydrataci a hlad.. Zabere vám to i kdyby týdně 1 minutu zkontrolovat to... A za to si myslím že stojí život velmi užitečných ptáků jako jsou vrabčáci.. Oni vám za to pochytají takové množství hmyzu před barákem, že by jste t do nich ani neřekli.

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  2. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 1 13.08.2015, 14:37:52
 9. [10] Dana Haklová [*]

  gerda — #1v té stanici jsou moc rádi, když se najde zájemce o pomoc.Mají toho hodně. Ale klidně by si pro tu vlaštovku přijeli, kdybych nebyla ochotná ji krmit. Můžou to být žížalky, červy, mouchy, malé kobylky a trocha vody. Zatím k ní rodiče létají, tak doufám, že ji i krmí.

  Jeden kamarád takhle vypiplal tři. Napřed se krčily a nechtěly otevřít zobáčky, tak je musel krmit "násilím". Ale povedlo se a vlaštovky odletěly. Tomu říkám zázrak.

  superkarma: 2 13.08.2015, 11:43:35
 10. [9] Bucík [*]

  Zatím v takové situaci nebyla, ale určitě bych se snažila pomoci.

  superkarma: 0 13.08.2015, 10:12:27
 11. [8] bobani [*]

  jednou jsem také v rukavici vracela mládě kosa , aby je nesežrali psi . když jsem volala do záchranné stanice , tak mi nebyli schopni poradit nic

  superkarma: 0 13.08.2015, 09:34:21
 12. [7] assaly [*]

  zrovna včera jsme vlaštovče vraceli do hnízda, letos se jich vyklubalo hodně Sml22

  superkarma: 0 13.08.2015, 09:11:11
 13. [6] Boros [*]

  Jednou jsme našli takovéhle ptáče pod hruškou. Maminka ho vzala do kapesníku jako do uzíčku, uzly do pusy a lezla na strom, kde ho dala do hnízda. Byla tam 2 jiná mláďátka. Za asi 2 týdny kosi odlétli a nikdy se na hnízdo už nevrátili. Mláďátko v hnízdě zemřelo- když tam maminka vylezla znovu asi týden po odletu kosů, zjistila, že ptáček je mrtvý a má nějakou bulku na krčku. tak si myslíme, že ho asi rodiče vyhodili sami, když bylo nemocné a že jsme mu asi nepomohli... Hnízdo jsme na podzim spálili, ale na té hrušce si už nikdy nikdo žádné hnízdo nepostavil, i kdžy jsme okukovali každý rok......Už je to asi tak 45 let.

  superkarma: 0 13.08.2015, 09:08:04
 14. [5] ZdenaZ [*]

  držím palce,takové štěstí naši kosáčci neměli udělali si hnízdo na višni a přestože jsme obehnali višni plětivem kočkám jsme nezabránili aby 2 holátka nezakousli,třetí matka odnesla jinam a tak doufám že alespoň jedno přežiloSml16

  superkarma: 0 13.08.2015, 07:57:08
 15. [4] cilani [*]

  gerda — #1proto se volají záchranné stanice. Dnes je jich plno. Ono ochovávat doma ptáčka, když jeden neví čím ho krmit, je celkem na nic. Každé mládě potřebuje své. Takže po nálezu ptáčete, když nenajdeš hnízdo, vážně volej, buď ti poradí, nebo si pro něj přijedou..

  superkarma: 0 13.08.2015, 07:44:09
 16. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Budu držet palce. Sml67

  superkarma: 0 13.08.2015, 07:28:00
 17. [2] janavys [*]

  gerda — #1 Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 13.08.2015, 07:04:58
 18. avatar
  [1] gerda [*]

  Taky jsem párkrát přišla na opuštěná ptáčata krčící se na zemi, většinou to byli kosi, ale v parku není šance zjistit, do kterého hnízda patří. Tak jen doufám, že je rodiče našli. Je dobře, když se můžou ptačí mláďata vrátit do rodného hnízda, protože v krabičce doma je těžko udržíme naživu, aspoň mně se to nikdy nepovedlo. Dcera mi o prázdninách volala, že má doma "ptáka" v krabičce, neví, co to je, ale lítala kolem baráku, vrtala v zemi hledajíc červíky, chytala mouchy...marná snaha. Mateřskou péči nenahradila, za den byl pohřeb pod keříček. Já jsem odchovala mládě holuba, to byl můj jediný úspěch, Pepa byl s námi potom řadu let.

  1. na komentář reaguje janavys — #2
  2. na komentář reaguje cilani — #4
  3. na komentář reaguje Dana Haklová — #10
  4. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 0 13.08.2015, 06:18:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme