Rodina

Psycholožka: Prázdniny pro děti neznamenají konec režimu a učení

Letní prázdniny. Znamenají pro děti dvouměsíční anarchii, kdy na učivo nemusí ani pomyslet a spát chodí o půlnoci? Podle dětské psycholožky Jitky Jeklové rozhodně ne. Zachovat bychom jim měli alespoň částečný režim.

Má mít dítě o prázdninách nějaký režim?
Režim je důležitý tím víc, čím je dítě mladší. Malé dítě i o prázdninách cítí únavu. A jak mnohé maminky potvrdí, unavené děti bývají nejen různě rozladěné až protivné, ale mají i častější drobné úrazy. Při snížené pozornosti tak častěji do něčeho narazí či zakopnou. Pravidelný režim je tedy hodně důležitý pro správný fyzický i psychický vývoj dítěte a respektuje jeho takzvané biologické hodiny. Režim ale nemusí být tak striktní jako ve školní dny, kdy děti vstávají do školy brzy a navíc se po nich téměř celé dny chtějí výrazné výkony, a to nejen školní.

kid

Takže můžeme dítěti povolit o prázdninách chodit později spát a později vstávat?
Později spát a později vstávat určitě dovolit můžeme už jen proto, že to zpravidla znamená, že dítě spí celkově více. Spánek je všeobecně pro dítě velmi vhodný. Samozřejmě stanovíme rozumné hranice, které se ale mohou v jednotlivých rodinách dle jejich zvyklostí lišit. Většinou není příliš vhodné, aby děti chodily spát velmi pozdě, například kolem půlnoci. Tím by si právě „rozhodily“ svůj denní biorytmus.

Je v prázdninovém režimu a jeho změnách rozdíl mezi menšími dětmi a teenagery?
Obecně je velký rozdíl mezi menšími děti a teenagery celkově. Nejen v prázdninovém režimu, ale právě i v potřebě spánku a odpočinku, v potřebě opakování a množství učiva, v nárocích na trávení volného času atd. Je samozřejmé, že když dovolíme staršímu potomkovi jít spát pozdě večer, tak k prvňáčkovi zvolíme jiný čas. Stejně tak je rozdíl, kolik času dokážou strávit o prázdninách teenageři bez rodičů a jak dlouhý, respektive spíše krátký může být například samostatný pobyt pro malé dítě u babičky či na letním táboře.

Je dobré zadávat dítěti během prázdnin nějaké učivo? Nebo alespoň „povinnou četbu“?
„Povinně nepovinná“ četba je důležitá zejména u dvou skupin dětí. Za prvé jsou to děti, které se teprve učí číst a nemají zatím dostatečně fixovanou správnou techniku čtení. Některé si dokonce ještě ani nejsou jisté u jednotlivých písmen. Druhou skupinou jsou děti, pro které je samotný akt čtení obtížný, například dyslektici. U těch je proto vhodné, aby čtení procvičovaly pravidelně. Obecně platí, že zejména mladší děti by měly číst nejen denně, ale hlavně nahlas.

Proč je lepší číst nahlas?
Je to zkušenost i mnoha dospělých. Pokud čteme potichu, mnohdy ani nevnímáme případné zkomolené slovo. Naopak při čtení nahlas dochází ke sluchové kontrole a velmi rychle zjistíme svou chybu. Děti by všeobecně měly číst po krátkých úsecích, často bývá doporučováno například třikrát denně pět minut. A následně by měla být doplněna otázka: O čem to bylo? Akt porozumění a práce s textem vůbec je totiž pro celkovou schopnost učit se velmi důležitá.

A jak je to tedy s tím učením se o prázdninách?
Tak určitě ne celé prázdniny, ale alespoň pár posledních srpnových dnů je vhodné opakování učiva věnovat. Výjimkou jsou samozřejmě děti, které čekají jakékoli opravné zkoušky, konané zpravidla v srpnu. Ale i tady je vhodné nezačínat s učením a opakováním hned první prázdninový den. Ovšem alespoň měsíc před danou zkouškou už je příprava skutečně vhodná. Důležité je si uvědomit, že dítě bude v této situaci potřebovat pomoc někoho dospělého.

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

 

Čtěte také:

   
13.07.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] samecka [*]

  Mickey Mouse — #34Sml79 borec, že nerezignoval, musí být se sebou spokojený Sml67

  superkarma: 0 15.07.2015, 11:36:41
 2. avatar
  [35] peetrax [*]

  Mickey Mouse — #34 tak to je dobrej. Sml67

  superkarma: 0 14.07.2015, 20:32:12
 3. avatar
  [34] Mickey Mouse [*]

  monča — #32 Pokud je dítě skutečně jen dyslektik nebo dysgrafik, tak všechnu látku (i gramatiku) umí a umí ta pravidla i správně aplikovat!

  Problém má s tím, že v psaném textu "nevidí". Nejčastěji se to projevuje úplně náhodným vynecháváním znaků ve čteném nebo psaném textu. Takže takový dys... klidně napíše "Ahj mi, mám se dře. Všini hodne sporujeme a jedíme n klech. Hoza" ačkoliv všechna ta slova zcela správně vyslovuje a umí je správně hláskovat včetně i/y a diakritiky. Jen ty "značky" na papír prostě v rychlosti nedokáže dát a potřebuje mnohem víc času, aby si po sobě zkontroloval doslova každou čárku.

  Mám takového bráchu, celou základní školu s tím bojoval (výše uvedený pozdrav poslal domů z výletu v 6.ročníku ZŠ). Na střední už se to téměř srovnalo. Vysokou školu vystudoval bez problémů, přestože na pedagogické fakultě se čeština bere dost vážně. Dnes je aprobovaný učitel a učí i tu češtinu.

  1. na komentář reaguje peetrax — #35
  2. na komentář reaguje samecka — #36
  superkarma: 0 14.07.2015, 15:30:32
 4. avatar
  [33] Kuře [*]

  monča — #32 Asi si opravdu nerozumíme. Ono je totiž opravdu hodně nepochopitelné, že pro ty dys děti jde něco, co nesouvisí s jejich pílí či intelektem, je to skutečně jakási forma fyzické překážky. Dys dětem stačí např. dát víc času a najednou je diktát správně a bez chyby...

  Nicméně chápu, že je to úhel pohledu a dokud se člověk s takovým dítětem nepotká a nepracuje s ním, těžko se chápe o co vlastně jde. Navíc je hodně dětí pod touto diagnózou opravdu jenom schovaných a pak jde skutečně o nespravedlnost.

  Navíc - já jsem původně reagovala hlavně na Libuno a její prohlášení, že dyslektici jsou hlupáci...

  superkarma: 0 14.07.2015, 11:09:06
 5. [32] monča [*]

  My si bohužel neporozumíme. Pokud je dítě nepozorné nebo nezná nebo je dislektik, výsledek je stejný. Prostě dělá v psaném projevu chyby. Rozdíl je pouze v tom, že známkování je rozdílné. Žádnou spravedlnost v tom nevidím. O úlevách ve výtvarné či hudební výchově jsem nikdy neslyšela - ani v době své školní éry, svých dětí ani od známých a kamarádek. V TV snad, pokud měl někdo zdravotní - fyzické problémy. To je pochopitelné, když má fyzickou překážku, např. trvale límec na krku.

  1. na komentář reaguje Kuře — #33
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #34
  superkarma: 1 14.07.2015, 10:08:29
 6. avatar
  [31] Kuře [*]

  Mončo, jenže to není o neznalosti. Ty děti tu gramtiku velmi často znají dobře. Je to o tom, že dítě není schopné psát tak rychle, jak učitelka diktuje, nebo po sobě nedokáže text přečíst tak rychle, jak je požadováno a nezvládne si opravit "překlepy".

  Proto se úlevy dávají buď v rozsahu, nebo se neznámkují vynechané háčky/čárky, nebo se známkuje mírněji.

  Dysgrafikům se dávají gramtické jevy doplňovat, dyslektik by měl mít víc času na kontrolu po diktátu atp.

  Jinak určitě znáš částečné osvobození z tělocviku, pokud dítě nějaké cviky dělat nemůže, tak je necvičí. Já sama jsem potkala úlevy ve výtvarce a dokonce i úlevy v té hudebce... obojí už před dvaceti lety, takže žádná novinka. A děti to jako křivdu nebraly.

  Dys děti nemají úlevy napořád, pracuje se s nimi a pokud se s nimi pracuje správně (a učí se), tak po čase úlevy nepotřebují.

  superkarma: 0 14.07.2015, 09:08:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] monča [*]

  Kuře — #27V této třídě to ale děti vnímají a velmi výrazně jako nespravedlnost. Myslím si rovněž, že to nespravedlnost je. Buď znám nebo ne. Každý také neumí kreslit, zpívat a pak se musí smířit s horší známkou z tohoto předmětu. Tak proč ne ten, který bohužel dělá chyby v psaném projevu.

  superkarma: 1 14.07.2015, 06:40:46
 2. [29] Keltka [*]

  Chudák paní psychoterapeutka. Jak to tady čtu, tak matky se vyznají ve výchově líp Sml30Sml59. Na druhou stranu oceňuju - nějaký režim, ten asi být musí. A líbí se mi i názor s učením, ale opravdu jen trochu a ne nějak přehnaně-prázdniny jsou o hře a zábavě. Vlastně i to učení by takové mělo být..., ale kdo to dnes dokáže tak podat, že? KdyžSml59i učitelé mnohdy selžou a učebnice jsou někdy "nudné texty" (neříkám vždy). Ale takové to učení se napůl z teorie a napůl z praxe-proč ne-třeba spojené s výletem na nějakou památku. Na druhou stranu-proč prázdniny ne? Vždyť i rodiče si musí někdy odpočinout... Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 13.07.2015, 23:46:54
 3. avatar
  [28] peetrax [*]

  samecka — #13 woe Sml52 Sml57 Sml30

  superkarma: 0 13.07.2015, 21:47:13
 4. avatar
  [27] Kuře [*]

  libuno — #1 monča — #3 Dovolím si i já komentovat dyslektiky... Mám doma jednoho takového "hlupáka", který zřejmě demotivuje ostatní děti. Je zvláštní, že děti z jeho třídy ho považovaly za nejchytřejšího a že jeho paní učitelka dokázala ostatním dětem vysvětlit proč má potíže se čtením tak, že jeho pozice nejchytřejšího zůstala nedotčená. Naopak, když přišla učitelka na zástup, tak ji sami upozorňovaly, že "Pepa píše kratší diktát" a evidetně v tom nespravedlnost neviděly. A ten "hlupák" denně dřel speciální cvičení, aby svůj hendikep přemohl.

  V minulém čase píšu proto, že už do té třídy chodit nebude, byl přijatý na výběrovou školu a bude dál pokračovat ve třídě, kde se na děti kladou větší nároky v matematice a přírodních vědách. I přes to, že je ten hloupý dyslektik...

  1. na komentář reaguje monča — #30
  superkarma: 0 13.07.2015, 17:49:15
 5. avatar
  [26] Suzanne [*]

  kobližka — #24 Sml48

  samecka — #13 Sml30

  Já myslím, že jsou prostě různé typy lidí a různé způsoby výchovy. Sešli jsme se tu ze dvou pólů - řádi i neřádi. A nakonec to je pro život naprosto fuk Sml54

  superkarma: 0 13.07.2015, 16:45:32
 6. avatar
  [25] Suzanne [*]

  Pentlička — #23 U nás tak nějak všichni všechno, kdo se zrovna nachomýtl. Mamka nějaké vaření a uklízení nikdy nehrotila, když byl binec a chtěly jsme si přivést kamarády, tak jsme uklidily dobrovolně Sml30 Oběd jsme si ulovily samy. Ale když jsme se pak sešli všichni u sobotního nebo nedělního oběda o čtvrté, bylo to vždycky super Sml29 Často se u nás nachomýtl ještě někdo další, jak to prostě vyšlo. Ale taky jsem ráda, že mi nikdo nenakládal pravidelné povinnosti.

  superkarma: 0 13.07.2015, 16:44:01
 7. avatar
  [24] kobližka [*]

  samecka — #13 Suzanne — #21 Pentlička — #20 Holky,ode mě máte top Sml59

  1. na komentář reaguje Suzanne — #26
  superkarma: 0 13.07.2015, 16:42:05
 8. avatar
  [23] Pentlička [*]

  Suzanne — #22 Moje maminka po mně taky nikdy nechtěla plnění nějakých domácích povinností. Dělala doma všecko sama, ačkoliv chodila normálně do práce. Jenže jednak měla tento výchovný vzor ve své mamince a byla přesvědčena, že děti se domácími pracemi zatěžovat nemají, neb si jich v životě ještě užijí, až jim to milé nebude, jednak byla tak nervózní, že by nesnesla mě vidět, jak to nedělám "pořádně". Maminka mi naopak ještě vždy připravila oběd a já si ho v poledne jen ohřála (umyla jsem po sobě nádobí). Byly to úžasné časy plné volnosti a já jsem za to mamince vděčná.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #25
  superkarma: 3 13.07.2015, 16:13:34
 9. avatar
  [22] Suzanne [*]

  Rikina — #15 Hlášení mobilem z každého kouta považuju za zrůdnost. To je zase úplně jiná kategorie. Ale já jsem bydlela v bytovce, takže žádné práce na pozemku nebyly a rodiče mi lístečky nenechávali. Naši taky chodili do práce, takže když jsme se ségrou zjistily, že není chleba, tak jsme skočily do krámu - byl hned vedle domu. Doma jsme si ulovily něco z ledničky a šly jsme ven nebo na koupák. Mluvím o prázdninách a věku 10+.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #23
  superkarma: 3 13.07.2015, 16:02:17
 10. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #14 No jo, večerka. Když ta u nás nebyla pevně daná ani během školního roku. Jen vím, že když jsem vystrčila nos po jedenácté, tak už táta koukal fakt přísně O prázdninách se to neřešilo, však se spalo do deseti, tak proč by se mělo prudit? Sml80 U nás v rodině to takhle je, jsme takoví jižansky založení. Teď jsme měli například rodinnou oslavu, bylo nás ke třiceti. Děti o půlnoci samy řekly, že jsou unavené a chtějí spát Sml30 A co se týče mého zidealizovaného prázdninového dětství, panoval krásný ne-řád. Povinnosti jsem žádné neměla. A povinné hlášení? No jasně, když jsme měli hlad, tak jsme se ohlásili Sml30 Ale že by rodiče nebo babičky věděli, kde co pácháme? Ani náhodou, ještě by nám to mohli zakázat Sml57 I když... že se dá lézt kanalizací pod městem, na to mě přivedl tatínek při vyprávění o svém dětství.

  1. na komentář reaguje kobližka — #24
  superkarma: 3 13.07.2015, 15:57:03
 11. avatar
  [20] Pentlička [*]

  Já jsem pro, aby děti měly pěkné dětství. Povinností, příkazů, zákazů atd. si užijí ve školním roce a ještě víc v dospělosti. O prázdninách si mají užívat, ať mají na co vzpomínat, až budou zahrnuty povinnostmi a také ať mají na čem stavět.

  1. na komentář reaguje kobližka — #24
  superkarma: 4 13.07.2015, 15:13:25
 12. avatar
  [19] kobližka [*]

  samecka — #13 Máš pravdu,děti jsou v zápřahu 10 měsíců a ještě aby měly režim i o prázdninách Sml6 Naopak potřebují změnu,jen ať se vyblbnou.Ještě,abych jim diktovala,kdy mají chodit spát Sml28 od toho jsou prázdniny,ne? To slovo samo nabízí volnost....jediný režim bych viděla v tom,kam smí a kam nesmí Sml22

  Copak dospělák má režim na své dovolené? Těžko...

  superkarma: 4 13.07.2015, 14:36:56
 13. avatar
  [18] Pentlička [*]

  Já jsem od svého 1 roku do 15 let bývala celé prázdniny u tety na chatě. Byli tam se mnou ještě dva vzdálení bratránci. Spali jsme tak do půl jedenácté, pak nám teta udělala snídani a pokud nelilo jak z konve, nesměli jsme do chaty. Běhali jsme po lese, stavěli si bunkry, stavěli hráz v potoce, chytali ryby, chodili na houby, jezdili na kole, stříleli z luku a ze vzduchovky a milion jiných věcí. Teta nás ve tři zavolala na oběd a pak jsme zas byli venku až do tmy, kdy nás zavolala na večeři. Spát jsme chodili tak v 11 večer. Měli jsme opravdu volnost a byly to skvělé prázdniny. Jen na týden nebo dva jsem jela někam s rodiči a jeden rok jsem byla na pionýrském táboře, což byl strašlivý vopruz právě kvůli tomu režimu, Už jsem tam nikdy nejela. od 15 let jsem bývala o prázdninách doma, chodila jsem sama na koupák nebo na přehradu nebo si celé dny četla doma knížky. Byla jsem typ, kterého rodiče vyhazovali ven a za zábavou, než aby mi zakazovali někam chodit. Maminka mě nutila dokonce občas zajít s kamarádkami na diskotéku, jinach bych asi pořád jen ležela na gauči a četla a četla.

  superkarma: 2 13.07.2015, 14:17:53
 14. avatar
  [17] Kadla [*]

  Rikina — #15No, napsala jsi to lépe než já... Tak nějak jsem to myslela taky.... Ne že by se člověk jen tak poflakoval... měl své povinnosti, ale bylo na něm, kdy je splní...

  superkarma: 0 13.07.2015, 13:39:59
 15. [16] Rikina [*]

  Jo a u babičky - tam byl teprve "režim". Ta nesnášela povalování se v peřinách, to se muselo vstávat za kuropění, a dopoledne byly "práce na pozemku". Sml57Vyhnat slepice na pastvu, zamést dvorek, zalít kytky v truhlíku na oknech, natrhat rybíz na koláč, donést ze zahrady mrkev a petržel do polívky, vyplít kus záhonu, a průběžně různé "podej, přines, doběhni, udělej". Teprve po obědě byla volná zábava, s tím, že se člověk musel hlásit v pět hodin ke svačině, a večer v osm k večeři. Babička nevěděla nic o biorytmu, ale v některých věcech nehodlala diskutovat. Sml30

  superkarma: 0 13.07.2015, 13:35:02
 16. [15] Rikina [*]

  Sml80 Taky bych řekla, že člověk si z dětství spíš pamatuje ty chvíle volnosti, protože to bylo zábavné a příjemné, ale že ta volnost rozhodně nebyla absolutní a pořád. Sml80 Mí rodiče pracovali na směny v nepřetržitém provozu, a měli ty směny tak, aby se vystřídali - čili buď byl doma jeden z nich, nebo žádný. Takže ten přítomný rodič buď vydal příkazy nebo ležel na stole lístek se seznamem, co je dlužno za ten den splnit, a co si máme se ségrou vzít k jídlu. No a buď bylo komu nahlásit splnění osobně, nebo se opět zanechal lísteček se vzkazem "mami, tati, splněno a šly jsme na koupák". Neexistovalo, že bychom nebyly doma v hodinu, která byla určena, to by byl cambus a represálie. Čili režim zajisté byl. Přesto zbývalo spoustu času na blbnutí jen tak... Mně připadá, že i když jsme se ségrou ten "režim" měly, byly jsme o hodně svobodnější, než dnešní děti, které se nehnou bez mobilu a musí hlásit každý krok a pohyb v čase i prostoru.

  1. na komentář reaguje Kadla — #17
  2. na komentář reaguje Suzanne — #22
  superkarma: 1 13.07.2015, 13:19:51
 17. avatar
  [14] Mickey Mouse [*]

  Suzanne — #11 Nepíšeš o učení... Ale i tak si myslím, že si prázdninové vzpomínky hrozně idealizujete. Také jsem o prázdninách lítal po venku, lezl na stromy, plaval v lomu a neučil se. Jenže si dobře pamatuji, že večerka byla fakt pevně a člověk se musel pravidelně "hlásit" k jídlu, aby rodiče (nebo tety, u těch jsem býval častěji) věděli, co se mnou je. Ale já jsem si užíval i vodácké tábory a neměl jsem z toho životní trauma, takže asi nepatřím mezi "správné" děti.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #21
  superkarma: 0 13.07.2015, 12:59:18
 18. avatar
  [13] samecka [*]

  Mickey Mouse — #10Olala, jsem hloupý člověk, i když jsem tolik tolik četla..... A ty jsi suchoprd, ty režime.

  1. na komentář reaguje kobližka — #19
  2. na komentář reaguje kobližka — #24
  3. na komentář reaguje Suzanne — #26
  4. na komentář reaguje peetrax — #28
  superkarma: 6 13.07.2015, 12:29:32
 19. avatar
  [12] Kadla [*]

  Mickey Mouse — #10Ok, tak já to upřesním - já nejenže kluky nenutila do učení, ale rovněž jsem jim maximálně povolila v režimu - stejně jako bylo v režimu o prázdninách povoleno mně, když jsem byla ještě dítě. Vlastně jsem dělala přesně to, co mí rodiče. A - světe div se - nijak jsem tím neutrpěla, ani mí synové, kteří jsou dnes již dospělí tím nikterak neutrpěli. Naopak oni i já máme nádherné vzpomínky na prázdniny...

  superkarma: 4 13.07.2015, 11:50:32
 20. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #10 Mám se taky počítat do tebou kritizovaných, když sice kritizuju, ale vyjadřuju se výhradně k dodržování režimu? Sml54

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #14
  superkarma: 0 13.07.2015, 11:18:09
 21. avatar
  [10] Mickey Mouse [*]

  Zajímavé, kolik hloupých lidí se tady vyjadřuje k "učení se" o prázdninách. Sml80 Přitom článek je především o nutnosti udržet vhodný "režim".

  Ani o prázdninách se nemohou děti nechat "utrhnout ze řetězu". Také o prázdninách mají děti doržovat pravidla: do kdy smí být vzhůru, do kdy smí být venku, kdy se musí dostavit k jídlu, kam smí a nesmí jít, kde je dospělý dohled vždycky najde. Opakování učiva jen podle toho, jak které dítě potřebuje. Tedy většinou jen to, v čem dítě má větší problémy, anebo jen pár posledních dní před koncem prázdnin.

  Takže všechny, které tady kritizují článek, by si měly sáhnout do svědomí, zda vůbec umí porozumět textu.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #11
  2. na komentář reaguje Kadla — #12
  3. na komentář reaguje samecka — #13
  superkarma: 0 13.07.2015, 11:14:16
 22. avatar
  [9] Kadla [*]

  V životě by mě nenapadlo nutit kluky o prázdninách do učení a ejhle, prošli školou základní i střední v pohodě a mladší je teď na vysoké a rovněž v pohodě....

  superkarma: 1 13.07.2015, 09:52:32
 23. [8] bayerova [*]

  Učení o prázdninách - nikdy jsem to po svých dětech nechtěla, ale stejně - jedete na výlet a ptáte se "Co je to za zvíře, kolik je tam něčeho atd ....." tohle je opakování nenásilné a hravé

  superkarma: 0 13.07.2015, 09:28:11
 24. avatar
  [7] samecka [*]

  Suzanne — #5 Pentlička — #6 ode mě top.

  Jediné, co jsem o prázdninách měla společné se školou bylo čtení. Přečetla jsem vždycky tunu knížek. A hlavně žádné věnování od našich. Věnovali se celý rok, prázdniny byly "svoboda". Kromě dovolené či výletu. Chci být zase malá holka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sml25

  superkarma: 3 13.07.2015, 09:21:44
 25. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Nikdy jsem se o prázdninách neučila a ani svoje děti jsem nenutila se učit. Během prvního týdne ve škole se všecko srovnalo a co zapomněli, to si obnovili. Co se týče režimu, tak taky teda nic moc - spát se chodilo, až se jim chtělo a spali tak dlouho, jak chtěli, třeba do 11. Chodili jsme na koupaliště a na výlety, jezdili na dovolené po tuzemsku i zahraničí. Režim byl podle toho, co jsme zrovna dělali. Snažila jsem se, aby si hlavně odpočali, dělali co je baví a měli pocit volnosti a svobody.

  1. na komentář reaguje samecka — #7
  superkarma: 7 13.07.2015, 08:22:21
 26. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Díky, bože, že moji rodiče neznali tyhle rady. Jak začaly prázdniny, vlastně jsme si mohly dělat, co jsme chtěly. Nepamatuju se, jak to bylo, když jsme byly úplně malé, ale to jsme asi byly u babičky. Spaly jsme dosyta, pak jsme šly ven, pak nás babička zavolala na oběd, pak zase ven. Mezitím jsme prolezly potok, půdu, nastrojily se za princezny, otrhaly rybíz. A hlavně - nikdo se nám nevěnoval! To byla krása Sml30

  1. na komentář reaguje samecka — #7
  superkarma: 6 13.07.2015, 07:44:56
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  Myslím, že nejdůležitější ze všeho je, mít na děti vůbec čas a věnovat se jim. Učení je i to, že jim vysvětlujeme okolní svět. Když prázdniny jenom prolítají a proflákají, možná jim zpevní svaly, ale ochabne mozekSml30

  superkarma: 0 13.07.2015, 06:47:30
 28. [3] monča [*]

  libuno — #1Reaguji na poznámku o dislekticích: Jak to komentuje kolegyně, která má dceru ve třídě s dislektiky, vyplývá mi z toho, že děti, které tuto tzv. poruchu nemají, jsou demotivovány, protože za 1 chybu v diktátu či slohovce dostanou za 2, stejně jako dislektik s 20 chybami. Těžko to dětem vysvětlit.

  1. na komentář reaguje Kuře — #27
  superkarma: 1 13.07.2015, 06:20:43
 29. [2] Rikina [*]

  Sml80 Kdybych potomkům "nezadávala učivo", tak by přes prázdniny zapomněli všechno, i číst a psát. Sml57 Ono je to nezabilo. Prázdniny jsou dost dlouhé na to, aby se špetka času mohla věnovat i učení, a dá se to udělat i zábavně, aby potomstvo tolik nefrflalo.

  superkarma: 4 13.07.2015, 00:34:39
 30. [1] libuno [*]

  Nepamatuji nikdy, že bych u (u svých vlastních) školních dětí dodržovala jakýkoliv režim. Byly prázdniny, no a co. Bláboly typu, že někdo někam narazí, se mi zdají naprosto zavádějící.

  Za druhé je jasné, že mladší děti mají jiný režim než ti starší. Není co řešit.

  Učivo? Snad každá máma ví, kde má dítě rezervy. Pokud má problémy se čtením, čtu denně. No a co. Pokud máma (asi rodina) nestojí za nic, není co řešit.

  Já jsem chodila do školy v 60. letech, moje děti v 80. a 90. letech. Nikdy jsme neřešili tyto otázky. Dnes se tu řeší každá pitomost, posléze z hlupáků je dyslektik.

  P:S: Už mi tu jen schází info o tom, jak to bylo za 1. a 2. světové války, jakým způsobem trávily děti prázdniny.

  1. na komentář reaguje monča — #3
  2. na komentář reaguje Kuře — #27
  superkarma: 7 13.07.2015, 00:33:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme