Zdraví

Psychologické a sexuologické aspekty menstruace

Jak prožíváme, anebo spíše „přežíváme“ menstruaci?

Menstruace je cyklický proces, kterým se ženský organizmus zbavuje části děložní sliznice, připravené k přijetí oplodněného vajíčka. Jde o hormonální záležitost a přirozenou součást fungování ženského těla. Je však menstruace v současné době stále tak přirozená jako kdysi, kdy jsme se jako lidská rasa vyvinuli?  

 

Zatímco v prehistorických dobách ženy menstruovaly v průměru 160krát za život, dnešní ženy v západních zemích mají průměrně 450 menstruačních cyklů. Moderní ženy totiž začínají menzes dříve, už ve 12,5 letech; naše předkyně začínaly menstruovat až kolem 16. roku. Dnes také máme méně dětí – průměrně dvě až tři, zatímco kdysi jich ženy měly kolem šesti. Taktéž se zkrátila doba kojení, v minulosti ženy kojily zhruba 3 roky, nyní je to pouze okolo 3 měsíců. Vzhledem k tomu, že dnešní ženy nejsou tak často těhotné, ani dlouho nekojí, mnohem více menstruují. Navíc období menopauzy nastává dnes u žen později, takže menstruačních cyklů stihneme ještě o něco více.

 

Menstruační cyklus je provázen celou řadou změn v ženském těle, ale je opravdu žádoucí tolikrát v životě menstruovat? Co se vlastně v období před menstruací v organismu děje? Fyzické příznaky se mohou projevovat zejména napětím v prsou, otoky končetin, pocity nadýmání či bolestí břicha, bolestí hlavy nebo problémy s pletí. Z psychického hlediska jde hlavně o pocity deprese, úzkosti, změny nálad a podráždění.

 

Především v době, kdy chceme jet na dovolenou, chystáme se na sportovní akci, jsme zamilované či máme důležitou pracovní povinnost, nás příchod menstruačního cyklu většinou obtěžuje. Důležité je také sexuologické hledisko menstruace. Zatímco některé ženy nemají před menstruací ani pomyšlení, natož chuť na sex, u jiných se naopak touha po sexu násobí. Některé ženy se milují i během menstruace, i když pro většinu z nich je to nepřijatelné. Pro některé muže je menstruace partnerky nevítanou pauzou, pro další naopak dobré alibi, jak se vyhnout manželskému či partnerskému sexu.

 

A jakým způsobem byla menstruace vnímaná v minulosti? Žena byla odjakživa u mnohých národů v době menstruace považována za „nečistou“. Tato nečistota se týkala jak ženy samotné, tak i menstruační krve. Menstruace se spojovala s magickými silami, zlou klatbou či jinými pověrami. V některých částech světa jsou mýty a pověry ohledně menstruace živé dodnes. Hinduistické ženy se v tomto období považují za „nečisté“, a nemohou proto mužům připravovat jídlo. Ženy buddhistického vyznání jsou přesvědčeny, že v těchto dnech není vhodné vstupovat do chrámu. Některé arabské ženy dokonce věří, že není správné se v době menstruace koupat. Oproti tomu mexické ženy se mnohdy domnívají, že menstruační krev se hromadí v břiše a tělo se jí musí zbavit. A Eskymačky vůbec menstruace nezajímá, svůj cyklus nesledují. Postoje žen vůči menstruaci se liší podle vyspělosti společnosti či náboženství, moderní ženy menstruaci většinou přijímají jako přirozenou věc či nutné zlo.

 

Ženy ve vyspělých zemích jsou o svém těle a jeho funkcích dobře informovány. Přestože málo žen vítá příchod menstruačního cyklu, mnoho žen se domnívá, že menstruovat by se mělo, protože je to přirozené. Některé ženy si myslí, že se tělo menstruací zbavuje toxinů, cítí se při menstruaci žensky nebo jim pomáhá udržovat životní rytmus. Některé využívají menstruaci pro zjištění, zda nejsou těhotné, jako důvod k odmítání sexu nebo jako důkaz plodnosti. Z výzkumu mezi holandskými ženami vyplývá, že srovnatelné procento žen by preferovalo pravidelné krvácení každý měsíc (26–33 %), jednou za 3 měsíce (21–38 %) nebo nemenstruovat vůbec (22–26 %). 59 % Američanek by volilo menstruovat méně než 1x měsíčně a třetina by volila nemenstruovat vůbec.
A jaké jsou důvody pro méně častou menstruaci? Většinou se jedná o odstranění obtíží vázaných na menstruační cyklus, zvýšení spolehlivosti, hygieny a kvality života nebo sportovní důvody. Naopak pro pravidelnou menstruaci mluví obavy z otěhotnění, obavy ze snížení fertility nebo se ženy domnívají, že menstruace je přirozená a nemělo by se na tom nic měnit.

 

Každá žena je jedinečná a měla by mít možnost volby. Harmonie těla i duše je velmi důležitá, proto z psychologicko-sexuálního hlediska je třeba nalézt optimální řešení pro každou ženu individuálně. Pokud ženě pravidelná měsíční menstruace vyhovuje, nemusí se jí vzdávat. Avšak jestliže menstruace přináší ženě stres a nepohodlí, je žádoucí jí nabídnout řešení, kdy bude menstruovat méně často či zcela vůbec. A toto řešení je velmi jednoduché – kontinuálně používat antikoncepci, což znamená nevynechat užívání antikoncepčních tablet či lepení antikoncepční náplasti.

MUDr. Hana Fifková, sexuoložka

 

   
08.08.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [64] MartinaC [*]

  taky bych brala to mit tak 1x za 3 mesice:o)

  superkarma: 0 13.08.2006, 13:02:56
 2. [62] Popina [*]

  Mám za sebou 2 porody, doma krásný děti a taky chuť na sex. Nechala jsem si zavést antikoncepci Implanon, první 3 měsíce jsem krvácela mírně nepravidelně, teď už 3 měsíce jsem v pohodě. Menstruaci nemám, bolesti nemám, žádné počítání dovolené a podobných akcí podle menstruace. Kolegyně v práci má Mirenu a zkušenost má stejnou.

  superkarma: 0 09.08.2005, 08:43:39
 3. avatar
  [60] Linde [*]

  ještě že já mám menses OK, mám lehké bolesti, ale nijak moc to neprožívám, faktem je, že se o zlepšilo po porodu, fakt.
  A taky při tom mám více chuť, nejen na sex, ale mám i chuť se mojemu věnovat, opečovávat.... Bývá výrazně spokojenější v tomto týdnu. Jediné velké mínus je akné na obličeji a zádech .

  superkarma: 0 09.08.2005, 06:25:47
 4. [59] jatunka [*]

  S HA to bylo docela v pohodě, ale kvůli migrénám jsem jí musela vysadit,tak si to zas užívám se vším všudy...Mám doma ještě jedno orig. balení Trisistonu,které už jsem nemohla užívat, tak kdyby jste některá měla o něj zájem, nechte vzkazík a domluvíme se.

  superkarma: 0 08.08.2005, 22:50:30
 5. [57] jatunka [*]

  S HA to bylo docela v pohodě, ale kvůli migrénám jsem jí musela vysadit,tak si to zas užívám se vším všudy...Mám doma ještě jedno orig. balení Trisistonu,které už jsem nemohla užívat, tak kdyby jste některá měla o něj zájem, nechte vzkazík a domluvíme se.

  superkarma: 0 08.08.2005, 20:35:39
 6. avatar
  [56] Blueberry [*]

  Nyotaimori: Tady jo, ale ona opravdu krvacela moc, a taky uz ma dve deti. Tobe ji nevezmou, protoze jsi jeste mlada a mohla bys zmenit nazor .

  superkarma: 0 08.08.2005, 20:09:12
 7. avatar
  [54] Blueberry [*]

  Nyotaimori: No mohla by to nahrat na to tezke krvaceni, to je tady duvod k hysterektomii, kamaradka tim prosla.

  superkarma: 0 08.08.2005, 19:41:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [53] Blueberry [*]

  Raduzka: No a na co ti je? Ja nemyslim vajecniky, ale jen delohu!

  superkarma: 0 08.08.2005, 19:40:25
 2. avatar
  [50] Raduzka [*]

  Blueberry: šmajrá!!! vzít dělohu?????? a dobrovolně? To by snad žádná ženská neudělala né???

  superkarma: 0 08.08.2005, 19:25:46
 3. avatar
  [49] Blueberry [*]

  Manx: Kdyz nechces deti a mas problematickou menstruaci, proc si nenechas vzit delohu? Pak bys nemusela do sebe ty hormony cpat a mela bys pokoj.

  superkarma: 0 08.08.2005, 18:35:15
 4. avatar
  [48] Raduzka [*]

  Já nenávidím menstruaci!!!!!!!! Hrozné období. pořád abych se sprchovala, hlídala jestli neproteču apod. Nikdy jsem netrpěla ani bolestmi, ale teď jsem si je pekelně užila. Tfuj.

  superkarma: 0 08.08.2005, 18:09:51
 5. avatar
  [47] Camuska [*]

  Mne by taky moc vyhovovala brat tu antikoncepci porad a delat si prestavku jen jednou za 3 mesice, ale zkusila jsem to a mela jsem pak problem s chuti na sex - nebyla veskera zadna

  superkarma: 0 08.08.2005, 17:16:01
 6. avatar
  [46] Meander [*]

  Manx: Já už můžu. Já už tu pověst notordy mám. Tak ji jenom přiživuju Fakt, doporučuju. Budou tě litovat, ale dají ti pokoj. Kdo by se taky bavil s notoričkou. A chudáci děti, ne?

  superkarma: 0 08.08.2005, 16:48:37
 7. avatar
  [43] Vivian [*]

  Manx: když ne pleny, tak se stejně na dítě musí něco prát, ne? A já si myslím, že to bylo od tý paní hezký. Tyhle starší lidi holt pořád žijou v tom, že když se dva vezmou, tak mají miminko, jako to bývalo obvyklé dřív. Tak si myslela, že u vás to bude stejné a projevila vstřícnost a dobrou vůli. Takových už je dnes jako šafránu Já bych si toho vážila, i když bych zrovna balkón nepotřebovala.

  superkarma: 0 08.08.2005, 16:24:32
 8. avatar
  [42] Meander [*]

  Manx: No to si děláš srandu! Zkus nosit pár dní pěkně navrchu tašky flašku vodky. Za chvíli se dozvíš, že jsi neplodná a kvůli tomu chlastáš A pak budeš mít snad pokoj
  *daisy*: Díky

  superkarma: 0 08.08.2005, 16:20:59
 9. avatar
  [40] *daisy* [*]

  Meander: Manx: holky, ja vas mam TAK rada Fakt

  Ad krvave orgie pri MS...mivala jsem, po HA se to trosku spravilo, ovsem pri poslednich pokusech (od 23 nekolikrat opakovane, s ruznymi preparaty) to nejak nevychazi. Nic od nizkohormonalni po hormonalni "pecky" nezabira, jak by melo A udelat to tak, ze bych si nevysadila v predepsane dobe? Hm..nestojim o mesicni stredne silne spineni a bolesti v podbrisku Poridit si mimco? Casem asi jo, ale zatim fakt nechci Takze mam holt smulu, tyden, nekdy vic, v mesici jsem na zabiti, tri, ctyri dny je mi potom blbe, a sexik kvuli MS neprichazi do uvahy tak 10 dni

  superkarma: 0 08.08.2005, 16:09:41
 10. avatar
  [39] Meander [*]

  Manx: Zeptej. To je totiž jediná obrana... Být ještě neomalenější a drzejší než oni. Mimochodem, on dneska někdo pere pleny? To už je regulérní masochismus...

  superkarma: 0 08.08.2005, 15:58:40
 11. avatar
  [37] Meander [*]

  Manx: Ten se musel pěkně podívat Mně vyčetla sousedka, že bych se měla vykašlat na kočky a pořídit si děti. Tak jsem jí řekla, že kotě můžu prodat a budu mít peníze, ale když prodám dítě, zavřou mě do vězení.

  superkarma: 0 08.08.2005, 15:27:37
 12. avatar
  [34] Meander [*]

  svetluszka: To si radši utrhnu hlavu a sním ji!

  superkarma: 0 08.08.2005, 14:30:07
 13. avatar
  [31] svetluszka [*]

  Meander: Pak už můžou pomoct jenom ty děti....

  superkarma: 0 08.08.2005, 14:17:51
 14. avatar
  [30] Meander [*]

  svetluszka: Na křeče a bolesti by mi možná pohyb pomohl, kdyby mi ty křeče a bolesti ten pohyb umožnily. A taky ten průjem, co to vždycky doprovázel.

  superkarma: 0 08.08.2005, 14:10:59
 15. avatar
  [29] svetluszka [*]

  Meander: O zvracení jsem nic nepsala, myslela jsem tím , že to pomáhá na křeče a bolesti břicha. Na stav, kdy menstruace už žačne, ale ještě nekrvácíš moc. Než se to"provalí"..

  superkarma: 0 08.08.2005, 13:54:20
 16. avatar
  [28] Vivian [*]

  Menstruace mi nevadí, ale kdyby tak ti naši úžasní vědci vymysleli něco na to, aby se mi nechtělo na záchod v pět ráno, kdy se nejlíp spí Nebo kdyby dokázali zastavit růst vlasů a chlupů Jo, věda jde dopředu mílovými kroky, za chvíli už si s námi to naše blbý tělo nebude dělat, co chce

  superkarma: 0 08.08.2005, 13:26:08
 17. avatar
  [26] Meander [*]

  svetluszka: Sorry, ale pokud si vzpomínám, tak během zvracení, mdlob a krvavého vlnobití se dost špatně pohybuje...

  superkarma: 0 08.08.2005, 13:04:42
 18. avatar
  [24] svetluszka [*]

  A ještě něco : na škole odmítala jedna učitelka jakýkoli omlouvání ze cvičení, i když jsme se s holkama kroutily bolestí a my ji za to nenáviděli.. .... ale co jsem starší, zjišťuju, že to má něco do sebe... víc něž prášek opravdu zabere pohyb...

  superkarma: 0 08.08.2005, 12:21:06
 19. avatar
  [23] svetluszka [*]

  Než jsem měla děti, bylo to taky strašný...týden i víc, křeče a bolesti, ..a ta nálada. . Těd je to O.K. Tři dny a je to. A tak týden před mám nádherný prsa, že je škoda nosit podprdu....

  superkarma: 0 08.08.2005, 12:16:00
 20. [17] louže [*]

  Já jsem měla Depo proveru, takže 2 roky už žádnou menstruaci nemám, to je na tom fakt parádní. Ale pro zvýšené nebezpečí osteroporézy už mi to nechtějí znovu píchnout, škoda ...

  superkarma: 0 08.08.2005, 10:19:08
 21. [13] Vlád [*]

  Ha, ha, zajímalo by mě, kdyby naše ženy po vzoru hinduistických, během svých dnů přestaly vařit. To by se asi divili. Nezkusíte to některá?

  superkarma: 0 08.08.2005, 09:51:33
 22. avatar
  [10] Channah [*]

  "roztoužené"

  superkarma: 0 08.08.2005, 08:54:17
 23. avatar
  [9] Channah [*]

  Já mám menstruaci naprosto hroznou, trvá min. 7 dnů, někdy i 10 A nejhorší na tom je, že se tělo zblázní a bez ohledu na realitu je děsně roztužené

  superkarma: 0 08.08.2005, 08:53:47
 24. avatar
  [8] Kekka [*]

  Není paní Fifková PHDr.? Moc se mi jako psycholog líbí.

  superkarma: 0 08.08.2005, 08:25:30
 25. [7] Jana 01 [*]

  Zas skrytá reklama farmaceutického průmyslu... Vše je nenormální, jen ta jejich chemie je přirozená!

  superkarma: 0 08.08.2005, 07:31:09
 26. avatar
  [6] RenataP [*]

  psychologický aspekt mé MS: totální depka a nasranost...
  sexuologický aspekt mé MS:
  Už se těším, až to po těhu a kojení zase dostanu

  superkarma: 0 08.08.2005, 06:42:54
 27. avatar
  [5] trdlo [*]

  Crash_override:

  superkarma: 0 08.08.2005, 03:53:26
 28. avatar
  [4] Crash_override [*]

  Suzanne: závidím ti.. Většinou jsem krapítek nepříjemná :) a když má v tu dobu nějaký chlap připomínku k menstruaci alá "nevěřím ničemu, co pět dní krvácí a nechcípne", jsem víc než ochotna mu ono pětidenní krvácení navodit umělou cestou

  superkarma: 0 08.08.2005, 03:08:18
 29. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Naštěstí jediná změna, kterou vnímám s příchodem menses, je bolehlav den předem a půlhodinka černé nálady v den propuknutí. Jinak nic. Zašpuntuju a nevím o ničem Ale kdybych si mohla vybrat, já osobně menses vůbec nepotřebuju

  superkarma: 0 08.08.2005, 02:25:12
 30. avatar
  [2] Mici [*]

  superkarma: 0 08.08.2005, 00:34:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme