Rodina

Psychika a její vliv na otěhotnění: Jak to vnímáte?

Lékaři a odborná veřejnost přiznávají nezanedbatelný vliv psychiky na ženský organismus ve snaze o početí. Zvyšuje se počet pacientek, jejichž tělo je pro případné otěhotnění po fyzické stránce v naprostém pořádku, ale žádoucí těhotenství se nedostavuje. Pocity beznaděje, úzkosti a deprese doléhají především na ženy, které dlouhodobě bezúspěšně podstupují léčbu (ne)plodnosti. I když je to u nás stále bohužel jakýmsi „tabu“, ženy pomalu začínají, kromě center asistované reprodukce, vyhledává i pomoc psychologa, lékařů zabývajících se psychosomatikou či volí nejrůznější alternativní způsoby léčby.

Možné psychické příčiny neplodnosti

Léčba poruch plodnosti, je v současné době na velmi vysoké úrovni. Ročně díky ní otěhotní cca 50% žen. Stále ale existují páry, kterým se, i při vhodné lékařské pomoci, počít nedaří. Příčinou neúspěchu může být i psychika. Ta ovlivňuje především ženy.

pregnancy

Pocity strachu a psychické nerovnováhy jsou různé. Mohou vycházet již z dětství a rodinného prostředí, vznikly na základě nepříjemných či těžkých životních událostí nebo pramení z nejistoty ženy samotné. Někdy mohou vzniknout obavy až při samotné léčbě, kdy žena ztrácí naději v pozitivní výsledek, začne se pokládat za něco méněcenného, ztratí blízkost nejen s partnerem, ale i se sebou samotnou. Ženy vyhledávají psychologickou pomoc většinou po 2 až 3 letech neúspěšné snahy o početí. Při samotné léčbě neplodnosti se může někdy jednat o běh na dlouhou trať, který může být pro ženu (i oba partnery) velmi vysilující a psychicky náročný. „Ve své praxi se nejčastěji setkávám s těmito tzv. bloky: nejistota ženy, zda zvládne mateřství; absence vzoru matky; pochybnosti, zda je daný partner tím vhodným; nemožnost vybudovat „hnízdo“ (vhodné zázemí pro dítě); strach o svou postavu – o to, jak ji mateřství změní; společenské konvence – tlak okolí, věk. Pokud pacientka vyhledá pomoc psychologa, většinou si neuvědomuje, co je hlubší příčinou jejích problémů. K těmto závěrům se dopracujeme až na základě terapie. Ženy se většinou uvolní, poznají lépe příčinu svého strachu a jsou tak připravené jej lépe pochopit a čelit mu. Je důležité, aby žena poznala své já, své priority, neupínala se pouze na těhotenství – našla svůj klid a rovnováhu. Pokud se tělo díky vyrovnanější psychice takto uvolní a uklidní, je větší šance na otěhotnění (ať už přirozeně či za pomoci vhodné léčby), uvádí psycholožka Markéta Rokytová.

Psychologie není psychiatrie – nebojte se vyhledat pomoc

Většina žen se obává vyhledat odbornou pomoc, přitom rozhodně není za co se stydět. Pro ženu i muže může být otázka neplodnosti velmi zásadní a těžkou situací. Ne každý má ve svém okolí někoho, kdo ho vyslechne, podpoří, dodá sílu a odvahu. Oba partneři bývají častokrát tímto společným tématem vyčerpáni, jsou přecitlivělí, neustále pod vzájemným tlakem. Někdy je opravdu lepší svěřit se se svými obavami a úzkostmi někomu jinému a nezatěžovat vztah ještě více. Pro pacienta by měla byt terapeutova ordinace bezpečným prostorem, kde může mluvit úplně o všem. Psycholog vás nesoudí, vyslechne, pomůže vám najít příčinu obav, směr a rovnováhu. Pomůže lépe zvládat případnou léčbu.

Funkce lékaře

Přístup lékaře je při léčbě (ne)plodnosti nesmírně důležitý. Přece jen se jedná o velmi citlivou záležitost a po psychické i fyzické stránce poměrně náročnou. Lékaři by měli brát pacientku jako komplexní bytost – nezabývat se pouze tělem, ale i psychikou, tím, co pacient prožívá. To je však v našich podmínkách spíše nereálné. „Jsem velmi ráda, že některé kliniky, jako například Centrum reprodukční medicíny Gest, nabízí v rámci léčby neplodnosti zdarma i pomoc psychologa. Psychika pacienta by měla být pro lékaře důležitá, měl by umět posoudit, kdy nabídnout pomoc tohoto rázu, a tím i zvýšit šanci na úspěch léčby. Jedná se zatím spíše o raritu, ale věřím, že služby psychologa či lékaře zabývajícího se psychosomatikou zavedou i další centra asistované reprodukce,“ dodává Rokytová.

   
22.05.2014 - Těhotenství a porod - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] morgan [*]

  Psychika dělá opravdu hodně. Nikdy jsem nebrala pilulky a když jsem se ve 23 letech rozhodla, že bych chtěla mimčo, hned se nezadařilo. Po půl roce jsem se o tom zmínila doktorce a ta mi hned dala kalendář a musela jsem si tam psát každý den teplotu v pochvě a četnost styků. To bylo fakt dost frustrující. U mě naštěstí platilo na to nemyslet (dovolená-pobyt v cizím prostředí). Teď mám 3 kluky a s odstupem času se divím, proč jsem to tak brala. Chápu ovšem i ty méně šťastné, protože mám kamarádku u které opravdu nic nezabralo a nakonec adoptovali holčičku z DD.

  superkarma: 0 22.05.2014, 17:36:52
 2. [3] Klára Křížová [*]

  Přesně tak, ale ono to nejde na to nemyslet... moje kamarádka z toho má úplný stres, že to nejde. Myslím, že i když na to intenzivně myslí, trochu rozptýlení by nezaškodilo

  superkarma: 0 22.05.2014, 08:11:00
 3. avatar
  [2] Suchanda [*]

  Troufám si říct, že psychika je v případě touhy o miminko zásadní. A mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsme na miminko čekali 15 let. Mezi tím proběho IVF (2x neúspěšně, jednou úspěšně, ale narodili si předčasně a bohužel umřeli) potom dva samovolné potraty, nezhoubný nádor na vaječníku, který mi byl odstraněn a až když jsem byla rozhodnuta se na všechno vykašlat a hlavu jsem zaměstnala přestavbou domu, tak jsem zjistila, že jsem těhotná. A to jsem tahala skříně, nosila balíky plovoučky nešetřila jsem se (samozřejmě,že jsem v té době netušila že jsem těhotná). Pravda drobné komplikace během těhotenství byly,přeci jenom už mi táhlo na 40, ale nakonec se nám narodil zdravý kluk. Jenže říct mi v době urputného snažení otěhotnět, že na "to" nemám myslet tak bych je všechny Sml45 protože této myšlence podřídíte úplně všechno a s takové krásné věci jako je milování se najednou stane honba za plodnými a neplodnými dnySml33

  superkarma: 0 22.05.2014, 07:55:23
 4. [1] dadma [*]

  Psychika u ženy ,která se snaží o otěhotnění a nedaří se, tak ta hraje obrovsku roli.A pokud nemá pár žádné zdravotní problémy ,tak vlastně je to pouze psychika.  Touha po miminku,žačíná být, tak veliká, že se to již právě proto  nedaří.

  Ze svého okolí znám dva případy: První pár se snažil několik let,pak si adoptovali chlapečka a do dvou let se jim úplně přirozenou cestou narodila holčička a za rok druhá.Druhý případ byla kolegyně,která sice měla problémy i zdravotní, adoptovali si miminko, holčičku.Za sva roky zkusila jít na umělé oplodnění a zdařilo se narodil se krásný kluk.Po roce otěhotněla přirozeně a mají holčičku.Vůbec jí nenapadlo brát antikoncepci ,protože si myslela, že přirozenou cestou otěhotnět nemůže.Jenže jak je vidět ,obě ženy se uklidnily a otěhotněly.

  superkarma: 0 22.05.2014, 07:28:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme