„To je kočka domácí, ta se nehoní.“ Tímto nepsaným pravidlem se řídily i jezevčice zkušené chovatelky Aleny. Ale jednou jim „přeskočilo“ a v nestřežený okamžik kočku roztrhaly.

dogJeště do nedávna žili v této rodině kočky a psi v dokonalé harmonii. Dalo by se říct, že jejich soužití bylo doslova idylické a vždycky jsem je dávala za příklad. Ano, když spolu tato zvířata vyrůstají od malička a jsou na sebe zvyklá, není důvod se obávat o jejich bezpečí. Tři psi a několik koček se dělilo o přízeň svých páníčků i společné území: (velký dům, dvůr, zahrada, stodola), kde měli volný pohyb.

Ale dvorek a zahrada jezevčíkům nestačí. Tato rasa je známá svým temperamentem a nezřízenou loveckou vášní. A tak se jim dostalo řádného výcviku, včetně loveckých zkoušek, a pravidelně absolvují několika kilometrové túry, aby je případné „roupy“ přešly. Z nedostatku pohybu či nudy jsou totiž schopni nevyzpytatelných kousků. Od útěků, přes lovy sousedových slepic až po hon na cizí kočky.

Čtěte také:

Tvrdohlavý jezevčík? Kdepak, samostatný lovec

Varování: nepodceňujete u psů majetnickou agresi

Vlastní kočky byly vždycky tabu. Chodili kolem nich a nikdy je nenapadlo zaútočit.

Ale to byl jen klid před bouří. Možná čekali na vhodný okamžik, kdy si můžou zalovit i ve vlastním revíru. Dva psi už tvoří smečku a moc dobře znají své úkoly.

Jednoho dne si svůj lovecký pud vybili na „vlastní“ kočce. Zahnali ji do stodoly, patrně do místa, z něhož nebylo úniku, a pustili se do ní. Kočka neměla šanci a jejich útok nepřežila.

Jaké z toho plyne ponaučení? Na to má Alena jako zkušená chovatelka dopověď.

·         Když pes provede něco zlého, je to vždycky vina jeho majitele

·         Tato rasa má silně vyvinutý lovecký instinkt, který se ani nejlepším výcvikem nedá potlačit. Pes má lov v genech, a když je ve smečce, jeho síla se násobí.

·         Člověk musí být neustále ve střehu a mít psy pod kontrolou, aby mohl včas zasáhnout.

·         Nikdy nepřeceňujte jejich „přátelství“ s ostatními domácími zvířaty a ve své nepřítomnosti je raději oddělujte

·         „Lovčíci“ strašně rádi zapomínají na slušné vychování, a když se jim nevěnujete, brzy „zvlčí“.

·         Takže neustále trénujte výcvik a buďte důslední.

Teď už vím, že jsem to, podcenila a spolehla se na to, že svým kočkám neublíží. Bohužel, stalo se. Vím, že jsem je poslední dobou trochu zanedbávala, protože jsme přestavovali dům, ale teď zase nastane tvrdý režim.

Kočky je mi pochopitelně líto, ale na jezevčíky jsem nezanevřela, i když jsou to „potvory zrzavý“.

Reklama