Domácnost

Psí tulák Vločka

Říká se: „Chceš-li rozesmát Boha, pověz mu o svých plánech.“ A tak jsem i já pečlivě vybíral rasu pejska, kterého bych si mohl pořídit, až to osud zařídil úplně jinak. A navíc poněkud dřív, než jsem čekal.

Plánuji koupit domek s velkou zahradou, a k takovému neodmyslitelně patří pes. A protože razím heslo: „Vždy připraven,“ už několik týdnů prohledávám web a vybírám ideální rasu. Ona to není vůbec žádná legrace – když už se mi nějaký pejsek vážně líbil a byl vhodný ke zvířatům (typicky třeba pastevecká plemena), byl povahou tak tvrdohlavý, že vyžadoval velmi pevnou ruku při výchově. A proti tomu zase protestuje partnerka.

Nebo jsem našel skvělého hlídače vhodného pro začátečníky, který zase loví všechno živé. Zkrátka strávil jsem několik večerů surfováním bez nějakého valného výsledku.

Požadavky bych shrnul takhle:

 • větší vzrůstem, ale tak, aby se dal v případě nutnosti odnést v náručí
 • se sportovní, živou povahou, ale zase ne hyperaktivní
 • vhodný k domácímu zvířectvu (aby nehonil slepice)
 • ne lovecký (aby neutíkal do lesa)
 • ne příliš tvrdohlavý (aby ho zvládl vychovat i začátečník)
 • snášenlivý s ostatními pejsky
 • dobrý hlídač, ale i mazel

To není hejkal, ale vyděšený pes!

Další večer jsem se rozhodl na to vykašlat a konečně se pořádně vyspat, když naráz za oknem slyším strašlivé psí vytí a naříkání. Teda, abych řekl pravdu, zpočátku jsem si myslel, že se mrouskají kočky, psa jsem v té směsici zvuků identifikoval až po chvíli.

volčka

Tak jsem, mírně otráven, navlékl přes župan zimní bundu, nazul gerachy a vyrazil do mrazivé noci vstříc podivným zvukům. A vskutku! Na maličkém dvorku přiléhajícím k místní klubovně, který slouží k odkládání všemožných krámů, se krčil ustrašený pohublý pejsek a upíral na mě prosebné pohledy, kterým nešlo odolat.

Nejprve jsem zvonil na sousedy okolo (kteří to vytí prý ani neslyšeli, což nechápu), jestli o něm něco neví, a po několika záporných odpovědích jsem ho vzal k nám domů.

Tam jsem zjistil, že je to postarší fenečka rasy všemožně smíšené (snad je v ní československý ovčák) trpící nejen podvýživou a velkým strachem, ale i velkým nádorem na jedné z mléčných žláz, který dosahuje velikosti tenisáku.

Přiznám se, že mě to fakt rozčílilo, že se může někdo takhle chovat k nemocnému pejskovi. Takže jsem měl sto chutí se na to vykašlat, ale nakonec jsem přece jen ještě jednou vyrazil do mrazu s cedulí, že pejsek je u nás.

Sama teda nebudu!

Fenečku jsme nakrmili, dostali do ní nějaké tekutiny, asi hodinu jsme se s ní mazlili a uklidňovali ji, protože byla vážně strašlivě vyděšená a nešťastná. A protože jsme ji potřebovali nějak oslovovat, spontánně dostala jméno Vločka – jednak kvůli prošedivělému čumáku a taky, že jsme ji našli ve sněhu. Z dek jsme jí vyrobili provizorní pelíšek a uložili ji i sebe ke spánku.

Jenže ouha! Vločka spustila strašlivý jekot, a i když jsme se snažili vydržet (přece jen, sejít k ní hned po prvním naříkání je nevýchovné), nakonec jsme si snesli matrace i peřiny dolů a spali společně s ní v kuchyni. Vločka si položila hlavu na můj polštář a až do usnutí se na ní nechala hladit a škrabkat. A tím se z nás stali nerozluční parťáci.

vločka

Paní starostka

Vločka se tak strašně bála, že ji taky opustím, až mě doslova pronásledovala na každém kroku. Stačilo, abych se třeba jen zavřel v koupelně, a už se ozývalo nešťastné kňučení. A navíc se z ní vyklubal neskutečný mazel doslova prahnoucí po každém lidském doteku.

Téhož dopoledne na nás zazvonila paní starostka a já se tak konečně dozvěděl, jak to s Vločkou vlastně bylo. Je to tulačka, kterou odchytili měšťáci a dovezli ji na obec, v jejímž katastru pejska našli. Paní starostka si ji vzala domů, ale její devadesátiletá maminka se Vločky bála a v noci ji rušilo její vytí, takže ji zkusila zavřít ven, na ten dvorek, než se najde majitel původní či budoucí. Dozvěděl jsem se také zajímavou informaci, jak to funguje s obcemi a toulavými psy, ale to je na samostatný článek.

Že prý nic naplat, ale s takovou bude muset pošupajdit do útulku.

Zůstane u nás!

Asi je vám jasné, že to jsem zkrátka nemohl dovolit, vždyť by se tam zbláznila strachem a úzkostí, takže bylo ve vteřině rozhodnuto. Vločka zůstane s námi! Paní starostka je moc milá a hned nám nabídla finanční pomoc s veterinou.

Od toho rozhodnutí dělá naše Vločka neuvěřitelné pokroky. Ačkoli se bála vody, bravurně zvládla prví koupání. A po několika dnech, kdy jsme s ní spali v kuchyni, krásně prospala i první noc v odluce.

Sice je na nás pořád hodně fixovaná, ale už třeba i sama odejde z místnosti na průzkum a venku se po nás pořád neohlíží.

Aby byla zdravá!

Teď se ale musí v prvé řadě uzdravil. Pan doktor ji prohlédl a naočkoval, takže teď musíme 3 týdny počkat, aby se jí vzpamatoval imunitní systém a taky aby trošku nabrala na váze (což s ohledem na její apetit asi nebude vážný problém), a až potom může na operaci. Teprve ta ukáže, co že to Vločce vlastně je.

Takže s námi teď spokojeně bydlí, spinká, baští, mazlí se, prochází se a žadoní o pozornost, a my už bychom ji za nic na světě nedali!

Čtěte také...

   
15.04.2013 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Dudlajlama [*]

  Jak to, ze mne uniknul tenhle clanek? Dodatecne tu zamackavam slzu a preju vam i Vlocce hodne spolecnych letSml72

  Dejte vedet, jak dopadla operace.

  superkarma: 0 16.04.2013, 18:34:55
 2. [9] Trefa [*]

  Trefa:jste velice hodny ze jste se ji ujal.bude vas za to moc milovat.

  superkarma: 0 15.04.2013, 21:59:29
 3. avatar
  [8] kobližka [*]

  To je ale vážně krásný pes!

  Jen blbec může opustit nemocné zvíře.

  superkarma: 0 15.04.2013, 16:01:53
 4. avatar
  [7] zsuzsika [*]

  zasloužíte velikánskou pochvaluSml67,

  při čtení příspěvku jem i slzu uronila,  

  držím vám pevně palce,aby se Vločka  brzy uzdravilaSml16Sml16

  superkarma: 0 15.04.2013, 14:14:37
 5. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Mělav tomhle životě nakonec štěstí, ale bát se bude asi už napořád. ono , když se chytně štěstí, tak se musí držet zuby nehty.

  superkarma: 0 15.04.2013, 11:56:49
 6. [5] Anime Otaku [*]

  Přeju hodně štěstí a hlavně si užijte každou chvilku co s ní strávíte, psí život je bohužel také velmi krátký.

  Za vaší péči dostanete spoustu lásky a vděčnosti - to je víc než dostanete od leckterých lidí.

  superkarma: 0 15.04.2013, 11:48:46
 7. [4] dadma [*]

  Děkuji vám za Vločku.A hlavně až se uzdraví ,tak vzájemě si dáte ještě hodně lásky.Nechápu lidi ,kteří se zbaví zvířete jak nepotřebné věci. Nejsem zlá, ale takovým lidem nepřeji v životě nic dobrého.Jenže bohužel ,tací lidé si nezatěžují svědomí a tak se jim žije dobře.

  U nás kolem paneláků nyní již asi rok běhá vyhozená kočka.Protože jí krmím,tak se naučila a jak jdu na procházku se psem už přiběhne. I se psem je kamarádka.Ale nyní bohužel ,asi bude mít koťata.Manžel již v zimě volal na Městskou policii,ale řekli nám, že u nás není útulek pro kočky a že kočky se o sebe postarají.Tak nevím ,zda mám znova kontaktovat měšťáky a nebo se zastavit na městském úřadě?

  superkarma: 0 15.04.2013, 11:08:42
 8. avatar
  [3] AnteaX [*]

  Jste úžasní! Držím vám palce, ať ten nádor není nic vážného a fenečka vám dělá jenom radostSml16

  superkarma: 0 15.04.2013, 10:22:43
 9. avatar
  [2] SStream [*]

  Je nádherná! Já si vybrala z útulku fenečku, malinkou, aby se mnou mohla cestovat. Směska pouliční, první třída. Trochu mi přerostla jak už to chodí, ale je to ten nejúžasnější pes na světě. Trojbarevná princezna :-)

  superkarma: 0 15.04.2013, 10:21:40
 10. avatar
  [1] Gloria [*]

  Pane Koci, udelal jste velice dobry skutek a  je videt ze jste dobry clovek a preji vam hodne radosti z pejska, hlavne at je fenka zdrava!Sml79Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 2 15.04.2013, 09:52:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme