Bulvár

Psi mého života


Naše rodina měla vždycky psa. A vždycky jsme k němu přišli náhodou. Jednou tatínek přinesl domů malinkatého čtyřbarevného“ méďánka“. Dali jsme mu jméno Míša. Byl to oříšek, podobný špicovi, tvarem hlavy, délkou srsti i chundelatým ocasem stočeným nahoru jak péro od hodin. Možná někde pochytil i geny jezevčíka, protože měl podsaditější figuru, ale barvou srsti byl opravdu originál. Černá na hřbetě přecházela v hnědou a játrovou a hrudník mu zdobila  bílá hvězda.Uměl si ji také patřičně hrdě nosit, byl nesmírně chytrý a statečný. A to někomu vadilo natolik, že nám ho otrávil. Bylo to na Mikuláše, napadl první sníh, děti rozverně pobíhaly kolem čertů a andělů a my prožívaly rodinnou tragédii.

Naši nechtěli o dalším psovi ani slyšet. Až jednou zase tatínek přivedl štěně německého ovčáka. Prý ho kolegyně z práce potřebuje na nějaký čas pohlídat. Jmenoval se Lord, uši mu ještě napůl padaly, však to znáte, takové to nemotorné stvoření na mohutných tlapách. K velké nelibosti maminky byl Lord ještě nevycválané, nevycvičené a tudíž ne příliš čistotné psí dítě. Nejvíc ji vytáčelo, když se zablácený opřel o zeď, líně po ní sjel, aby se rozplácl na podlaze. Pravda, chyběla mu sice Míšova bystrost, ale i tak to byl náš miláček. Jak čas běžel,  paní se k psovi nehlásila, dva měsíce se protáhly na půl roku a mamince došla  trpělivost. I tatínek pochopil, že bude lepší v zájmu klidu ustoupit a psa vrátit. Dívaly jsme se za ním přes záclonu a plakaly.
Ale maminka má vždycky pravdu a my byly ještě příliš malí na protest.


Až za dlouhý čas jsem pochopila že má maminka diametrálně odlišný vztah  ke zvířatům. Mají pro ni hodnotu jen dokud je z nich užitek. Pes má hlídat, kočka chytat myši, slepice snášet vejce a  králík je dobrý jen na pekáči. Tím to končí. Nemám jí to za zlé, byla tak vychovaná.

Teď mám vlastního psa a jsem šťastná. Vzdáleně mi připomíná Míšu. Je to trikolórní sheltie a první pes s rodokmenem. Výběr plemene jsme dlouho zvažovali i s ohledem na chalupu.Zvolili jsme vylučovací metodu. Vyeliminovali jsme teriéry, služební i lovecká plemena, protože ani my ani sousedi v okolí nemají ploty, zato chovají slepice, králíky, kočky a jinou domácí havěť. Navíc u nás skoro bydlí srny a divocí králíci, kteří si navykli vylepšovat jídelníček ovocem a  různými zahradnimi výpěstky.Vyloženě prcka typu yorkshire nebo maltézáček jsme také nechtěli.

Padla volba na mírumilovné, dobře cvičitelné a navíc pohledné ovčáky. A ze všech se nám nejvíc zalíbila právě dnes tak opomíjená sheltie. Našeho Alwina jsme si našli v Ústí nad Labem a za pár dní to budou tři roky, co jsme si to legrační hebounké klubíčko přivezli domů. Dnes je z něho fešák a miláček rodiny. Dokonce i manžel, který byl nejméně zapáleným zastáncem myšlenky pořídit si psa, je z něho na větvi. Přinejmenším oceňuje úžasný vítací rituál, protože zatímco jsme ho my dvounozí členové rodiny zúžili na zabručené „ahoj“,pes se může radostí přetrhnout. Vyskakuje do výšky, ve vzduchu dělá vrtule a veletoče a náramně se směje.
Pak běží pro svou oblíbenou hračku ručník a chce se přetahovat, jako by říkal:“Já hlídám byt, tak vy se mi teď věnujte“.

 

Nejradši má procházky, čím delší a s větším doprovodem, tím lépe. Tehdy se v něm probudí jeho ovčácké pudy. Vždycky si nás pěkně houfuje a kontroluje, jestli jsme všichni, jestli se někdo moc neloudá, Nemá ovce, má nás. A my jeho a jsme tomu rádi.

A co vy milé ženy-in.
Také máte nebo jste měla psa svého života?
Jednoho nebo dokonce smečku?
Podle čeho jste si ho vybrala?
Je čistokrevný nebo bez původu?
Já vím, že na tom nezáleží, sama jsem toho důkazem, ale někdo radši sází na jistotu.
Chodíte na výstavy?
Jen se dívat nebo se svým ušlechtilým miláčkem?
Vzala byste si psa z útulku?
Určitě máte v zásobě nějaký příběh nebo fotografie.
Podělte se s námi o ně.
Budeme se těšit a nejlepší ocením dárkem.

   
16.06.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [61] Daniela_ [*]

  Ahoj všem
  I já jsem milovnice čtyřnohých miláčků. Jako malé mi rodiče nechtěli dovolit pejska, tak to byl vždy jen papoušek, rybičky nebo křečci. Ale nebyl to pes!
  A když jsem vystudovala, tak v den maturity jsem si jela pro svého prvního pejska (dobrmánka).Odstěhovala se od rodičů a žila si spokojeně se svým parťákem.Po návštěvách si můj chlupatý poklad získal i srdce mých rodičů, že mu nakonec podlehli i oni . Ale bohužel po několika letech umřel na náhlou srdeční slabost, kterou trpí mladí dobrmani a mě trvalo 2 roky než jsem se z toho vzpamatovala a stejně tak moji rodiče. Ale bez psa to prostě nebylo ono a jelikož byla jiná práce a méně času na výcvik a několikahodinové procházky, tak jsem vybrala štěně yorkshirského teriéra. Je to malej ďáblík a věřte vydá za tři dobrmany A opravdu jsem šťastná,že ho mám..To, jak se směje a vítá mne když přijdu z práce domů je nenahraditelný pocit a nikdy bych to za nic nevyměnila!

  superkarma: 0 20.06.2006, 13:28:16
 2. avatar
  [60] pikolca [*]

  Ještě v pátek jsem netušila že zde napíšu. Mám svého vlastního pejska .... no postarší dámu Daisy která má své vrtochy (ostatně jako každý) .... o ní ale nechci psát, mám ji ráda a ona má ráda mě, to je to nejdůležitější . Mám ale ještě jednoho pejska Denisku, mám je vlastně už ale špatné slovo, měla jsem, tento týden umřela a já se to dozvěděla včera. Žila s mými rodiči pro které byla celý svět .... když už dávno dospělé děti stojí za nic (ale to je jiný příběh). Denisku jsem měla moc ráda i když jsem s ní nikdy vlastně nežila. Chci ji jen do psího nebe moc poděkovat za to že tady s náma byla a říct ji "Nikdy na tebe nezapomeneme".
  Omlouvám se vám, kteří si myslíte že to sem nepatří, já jen chtěla vyjádřit že pejsci jsou sučástí mého života, jsou radostí i starostí, a smutek který právě teď mám ze ztráty přítele nejvěrnějšího je hodně bolestivý ale bohužel je to "ŽIVOT" .

  superkarma: 0 18.06.2006, 17:42:00
 3. [59] kamikaze [*]

  Našeho dorboušeka bych nevimněnila ani za nic, vždy jsem měla z dobrmanů respekt a říkali si, že si takou rsu nikdy nepořídím, ale když jsem přijela ke kamarádce, která měla fenu zjistila jsem, že zas tak zlí nejsou jak každý tvrdí. Když byla Sára v březích a kamarádka se mě zeptala jestli nechci štěně, neváhala jsem ani minutu a Aresek si mě získal hned u branky, když se na mě vrhl a hlídal své teritorium. V listopadu mu bude 7 let a je to výborný kamarád a je to hrozný prevít . Naše dcery má velice rád a největší kamarád je s tou nejmladší (19 měsíců), protože ví, že se s ním poctivě rozdělí o balíček piškot , Anežka tak 10 piškot Aresek zbytek obsahu pytlíku.

  superkarma: 0 18.06.2006, 10:35:40
 4. avatar
  [57] femme [*]

  damanka: že bych měla někde ještě třetí takovou??

  superkarma: 0 16.06.2006, 22:54:56
 5. avatar
  [56] Dudlajlama [*]

  Zaplatpanbicek, ze ty psy mam a nuti me k aktivite, jinak uz mam od toho drepeni za PC kilometrovy kadak. Kocky jsou taky fajn, proste nebe a dudy a nedala bych pryc ani jedno .

  superkarma: 0 16.06.2006, 18:16:00
 6. avatar
  [54] femme [*]

  damanka: jako bych slyšela moje dvě mladší dcery

  superkarma: 0 16.06.2006, 16:06:24
 7. avatar
  [53] Prskoletka [*]

  6ivot bez mé pudličky si nedovedu představit.Když přijdu domu syn mě tak radostně neuvítá neprojeví lásku.Jsou to věrní kamarádi,ale když už si člověk pejska pořídí musí počítat s tím ,že se mu musí věnovat,a ne pořizovat pejska dětem a když je přestane bavit pejska vyhodit,bohužel takových nezodpovědných lidí je hodně.Já bych je za to trestala.

  superkarma: 0 16.06.2006, 15:52:31
 8. avatar
  [51] Meander [*]

  damanka: Jsi hustá

  superkarma: 0 16.06.2006, 14:42:45
 9. avatar
  [49] Amálie [*]

  bez ani ránu, dává životu úplně jinej rozměr

  A že je třeba po něm uklízet, pečovat o srst a cvičit ho? No a? Doma stejně uklízim, tak těch pár chlupů mě nezabije a čas strávenej s a je mnohem hezčí, než s holkama někde u , a

  superkarma: 0 16.06.2006, 14:35:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [48] Žábina [*]

  damanka: no teda jak může být někdo takovej sobec
  když čtu tvůj popis vašeho bývalého , lituju ho..doufám že neplánuješ děti, ty totiž taky vyžadují odříkání

  superkarma: 0 16.06.2006, 14:17:51
 2. avatar
  [47] Meander [*]

  Dneska udělám spostu práce

  superkarma: 0 16.06.2006, 14:11:52
 3. avatar
  [44] gerda [*]

  Ťapina: já bych se kolikrát ráda prošla, i večer, ale sama se bojím. Jó, kdybych tam měla vedle sebe na vodítku psa, to by byla jiná, to bych klidně šla i do hlubokého lesa! Takže všecko má své pro a proti. Já psa mít nemůžu, protože by u nás neměl podmínky, ale dřív jsem měla 2, tak vím, co to obnáší. Psovi se člověk musí daleko víc věnovat, vyžaduje pozornost a důslednou výchovu.

  superkarma: 0 16.06.2006, 12:32:23
 4. avatar
  [43] Ťapina [*]

  Alenka0010: To jsme zrovna nedávno řešily s kámoškou, zrovna měla děti i psa někde odjetý a říkala si "tam je hezky, já bych s tak šla projít, ale bez psa??"

  superkarma: 0 16.06.2006, 12:21:19
 5. avatar
  [42] Alenka0010 [*]

  damanka: vyřešila jsi to k obapolné spokojenosti, prostě ti víc sedí kočka . Mně třeba nepřijde, že se těm psům nějak obětuju, já ty procházky potřebuju taky a takhle aspoň mám s kým chodit a necourám sama jako kůl v plotě.

  superkarma: 0 16.06.2006, 12:20:04
 6. avatar
  [41] gerda [*]

  kočkaři a pejskaři jsou dvě stavovské skupin a každá bude to svoje vychvalovat do nebes. Ale to se nedá srovnávat. Pes je komunikativní, při dobré výchově vzorně zvladatelný, dobrý pomocník. Slepeckou kočku jsem zatím nikde neviděla Nevýhoda psa je ve velké náročnosti na čas majitele, zodpovědný člověk si proto pořízení psa řádně rozváží. Kočka je na první pohled méně náročná, ale má svou hlavu, neposlechne (i když dobře rozumí), dělá si co chce a není pravda, že nepotřebuje společnost. Máte vidět ty žalostné oči a zdržovací techniku, když vidí, že se oblékám a půjdu pryč.

  superkarma: 0 16.06.2006, 12:09:27
 7. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Neřekla bych, že kočka je inteligentnější, než pes, prostě žije jinak. Kočka je samotář a pes je součást celku - smečky. Inteligence obou je uzpůsobena k tomu, aby ten svůj život vedli co nejlépe, ostatně člověk izolovaný od společnosti se taky nechová zrovna nejinteligentněji a obvykle nemá dlouhou životnost - je proto úplně blbej?

  superkarma: 0 16.06.2006, 11:59:49
 8. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Nyotaimori: On si to tak neformuluje, ale stejně si to myslí. Já jsem taky většinou líná myšlenky formulovat, to dělám jenom když chci něco říct nebo napsat

  superkarma: 0 16.06.2006, 11:25:28
 9. avatar
  [35] gerda [*]

  Nyotaimori: zvířata nejen myslí, ony uvažují! Mám na to důkaz. Můj poslední kocour strašně rád v bytě chodil do komory, aby to tam označkoval. Věděl, že tam nesmí, ale pokaždé číhal na otevření dveří, aby tam vystartoval. Jednou takhle ležel na křesle u zmíněných dveří, byly pootevřené a já jsem seděla na druhé straně pokoje a četla. Přitom jsem sledovala kocoura. On se nervózně posadil a hleděl do své vytoužené komory. Už už by tam lezl, ale naposled se ještě podíval k mému křeslu naproti, jestli se dívám. Nic jsem neříkala, jen jsem mu hleděla do očí.... poznal, že to nemá cenu a otráveně si lehl. Není to důkaz toho, že se mu v makovici odehrávaly docela složité myšlenkové pochody? Kdyby ne, tak by tam rovnou bez rozmýšlení letěl a schytal to vzápětí.

  superkarma: 0 16.06.2006, 11:10:50
 10. avatar
  [34] Ťapina [*]

  Nyotaimori: Ty máš myšlení ve slovech a větách, že? Takoví lidi běžně tvrdí, že zvířata nemyslí. Ale on to není jediný způsob

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:56:19
 11. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Nyotaimori: On si to stejné myslí o tobě

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:49:55
 12. avatar
  [29] závislá na čokoládě [*]

  Psa nemáme a ani ho nechci, stačí mi doma 2 zvířata = manžel a syn.

  superkarma: 0 16.06.2006, 10:16:07
 13. avatar
  [28] V.Nováková [*]

  ahoj holky tak my měli doma, když byli doma ještě děti ,krásného pekinéze, ale jen 5 let, měl padoucnici-bohužel,tak opuchlé oči od pláče když zemřel jsme s dcerou v životě neměli..... a předevčírem dostala vnučka (9) svého pejska( shi-tzu) který se narodil 1.května, stejně jako ona ......je to prý nejšťastnější den v jejím životě.....strašně si ho přála! říká mu Roky (Rocky) , tak jsem zvědavá jak dlouho jí ta radost vydrží !

  superkarma: 0 16.06.2006, 09:31:24
 14. avatar
  [27] LenkaT. [*]

  Taky máme jezevčíka, už 10 let. A jak píše sonic, ona fakticky netrpí tím, že je 9 hodin sama doma. Prostě spí. Když mám dovolenou a jsem doma, tak si mě celé dopoledne nevšímá a chrní si. Teď trochu postonává, má problémy s kloubama, či co. a mám o ní strach. Nedovedu si představit, až se jí něco stane. Děti už mám z domu a tak nám s manželem dělá společnost toto stvořeníčko. Bez ní bychom ani někdy v zimě o víkendu nevytáhli paty z domu.

  superkarma: 0 16.06.2006, 09:18:28
 15. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Nejhorší pro psa je to, když si páníček myslí, že zahrada psovi stačí, když je přece "venku". Každý by si měl uvědomit, že "venku" nerovná se pod širou oblohou a že jemu by se taky nelíbilo, kdyby se nepodíval jinam než na pár metrů čtverečních, kde je všechno pořád stejné. Pes zahradní je v nepřítomnosti rodiny stejně sám, jako pes bytový (jenom nemá klid na spaní, kterého šelmy potřebujou až 16 hodin denně ), a na procházky potřebuje taky úplně stejně

  superkarma: 0 16.06.2006, 09:12:10
 16. avatar
  [25] Žábina [*]

  Maši:

  superkarma: 0 16.06.2006, 09:03:05
 17. avatar
  [23] Maši [*]

  Já jsem si svého prvního psa pořídila asi před měsícem a nechápu, jak jsem bez něj mohla do ted žít...Je to strašně prima pocit, nikdy jsem ho nezažila a nemůžu se ho nabažit... A vím, že bez psa by to už dál nešlo...

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:41:58
 18. avatar
  [22] hafafanka [*]

  Já jsem vyrůstala se psi od malička. Mamka mi říkala, že jsem Marta Kubišová 2, protože jsem byla schopná každého psa pobíhajícího po ulici sbalit domů ...
  Před 2 roky jsem si pořídila fenku shi-tzu. Přítel sice nesouhlasil (byl to ten typ co si po každém pohlazení psa jde umýt ruce), ale já jsem si hafíka prostě vybrečela. Tessy si přítele během pár dnů jejího pobytu u nás omotala kolem prstu a ten na ni nedá dopustit. Můj taťka (kterej uznává jen hlídací pořádný psy) nám říkal, co jsme si to pořídili za smetáka a teď když k nám přijde, tak se nejdřív pomuchlá se psem a pak mě teprve pozdraví. Tessy je prostě miláček rodiny ...

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:23:26
 19. avatar
  [21] Žábina [*]

  a v anketě nemůžu tipovat protože já jsem si pořídila i jako přítele a kamaráda ale i na hlídání

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:23:22
 20. avatar
  [20] Žábina [*]

  jinak hafík z článku je moc krásný

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:22:30
 21. avatar
  [19] Žábina [*]

  fialinka: č.15 - to je 100% horší na to vezmi jed...my máme v bytě rotvajlera a není to žádný problém
  chodíme s ní na dlouhé procházky a každý víkend jezdíme na chalupu kde se celé 2 dny nehne ze zahrady

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:21:53
 22. avatar
  [17] Alenka0010 [*]

  Delenka: je to tak , nezáleží na tom, jestli je pes doma nebo na zahradě, hlavně potřebuje, aby se mu člověk maximálně věnoval. Je mi taky moc líto pejsků, který jsou uvázaný u boudy nebo zavřený v kotci.
  My máme psy tři, fenku labradora, fenku goldena a maltézáčka, ten už je dědeček. Život nez psů si neumím představit, mám z nich stejnou radost jako ze svých tří dětí.
  Nyotaimori: A přirostlo ti vůbec něco k brzlíku?

  superkarma: 0 16.06.2006, 08:01:45
 23. avatar
  [15] fialinka [*]

  pes v bytě není ideální, taky ho v bytě mám, ale na druhou stranu znám spoustu psů, kteří tráví celý den v kotcích nebo úplně sami bez páníčků na zahradě nebo na řetězu a to je určitě horší. Myslím, že mu ale svojí láskou a neustálou pozorností tu zahradu dost, i když asi ne úplně, vynahrazujeme. Navíc je mu u nás 100% lépe než v útulku, odkud jsme si ho vzali.

  superkarma: 0 16.06.2006, 07:58:56
 24. avatar
  [13] marylin [*]

  delenka->souhlasim, pejsek venku ale sam trpi vice nez pejsek doma s rodinou .. jsou to spolecenska zviratka .. a je jim potreba se venovat .. nehlede na to, jestli jsou v byte ci na zahrade .. nase Caddy je pres den na zahrade (stejne si myslim ze velkou cast dne prospi:-) ale jak prijdeme dom, tak se od nas nehne :-)

  superkarma: 0 16.06.2006, 07:52:56
 25. [12] Delenka [*]

  Carlo: to co říkáš je podle mého názoru omyl velké spousty lidí - pejsek zavřený v bytě trpí. Jsem přesvědčená že nezáleží na tom ,jestli je pes ve výběhu a nebo doma v bytě, pokud když rodina příjde domů, tak se psovi věnují, jdou s ním ven... Před dvěna roky jsem k 40 narozeninám dostala psa - prvního v životě. Tříleté "torpédo" z útulku, kde strávil téměř celý svůj dosavadní život. Kříženec - pravděpodobně velšteriéra - prostě středně velký teriér, což asi říká hodně o jeho temperamentu. Bydlíme v domku se dvorem a zahrádkou, tak jsem si myslela, že když budeme v práci, bude pejsek na dvorku. Byl jiného názoru. Proběhly dva pokusy, při obou ze dvora utekl (dvůr obehnaný zdí, zahrada drátěným plotem, takže to určitě dalo hodně práce)a my si pro něj šli do útulku, kam se naštěstí vrátil. Pak jsme to vzdali. Pokud jsme v práci a děti ve škole je pes doma. V pohodě celou dobu prospí v křesle (což jsem si několikrát ověřila nenadálým příchodem domů) a pak je s náma - když jsme doma tak si občas vyběhne na dvorek či zahradu, ale za chvíli už ho mám zase za patama.
  Nejvíc je mi líto psů, kteří jsou sice venku, mají boudu i výběh, ale páníček je příjde akorát tak nakrmit, nebo v lepším příoadě vezme občas ven. A po zbytek času je pes sám.

  superkarma: 0 16.06.2006, 07:36:11
 26. avatar
  [10] marylin [*]

  ja mam fenecku border colie x catle .. je to skvele bystry psisko ... nikdy bych nemenila ..

  superkarma: 0 16.06.2006, 05:46:37
 27. avatar
  [8] Léthé [*]

  Nyotaimori:aha

  superkarma: 0 16.06.2006, 00:54:43
 28. avatar
  [6] Léthé [*]

  Nyotaimori: A víš že jsem to s tím gulášem měla již napsané a pak jsem to kvůli milovníkům HAF raději smázla ….já raději guláš z kočky .

  superkarma: 0 16.06.2006, 00:49:06
 29. avatar
  [3] Léthé [*]

  Bóbika: kdepáák. Já mám doma "člověka" a přežívám velice dobře

  superkarma: 0 16.06.2006, 00:42:09
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  kdepak pes ...bojím , štítím , prostě je nemusím .

  superkarma: 0 16.06.2006, 00:23:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme