Patřím k těm šťastnějším, které svou váhu nemusí řešit. Vždy jsem se považovala za velkého jedlíka, ale když jsem měla možnost spatřit některé své známé - tím myslím ženy - kolik jsou schopné toho spořádat, tak jsem zjistila, že jsem vlastně velmí střídmá. Mám prostě to, čemu  se říká "klapka" či "záklopka" a nedostanu do sebe ani kousek navíc. Vidím kořeny v dětství, kdy si pamatuji, jak jsem vysedávala u stolu a měla jsem dojídat naložené porce, ale byla jsem velmi udatná a vytrvalá a nedojídala. Vyhla jsem se tímto asi nafouklým tukovým buňkám a jsem v pohodě. A zřejmě jsem si tím nezkazila ani svůj organismus, když mám chuť na čokoládu, tak ji prostě sním na posezení. Je fakt, že nemusím maso, nejsem cílený vegetarián či něco podobného, ale pokud si můžu vybrat mezi bezmasým a masitým jídlem, tak si v 90% vyberu bezmasé.
No a Vánoce jedou u nás ve stejném stylu.
Nikdy jsem neměla ráda plýtvání v jídle a přetékající nákupní koše plné jídla, mě nechávají naprosto chladnou. Mám opravdu jiné priority. A když je více jídla pohromadě, tak je to tím horší. Pak jen vzpomínám, co jsem mohla ještě ochutnat, ale prostě v tu chvíli to nejde. Na vánoce se snažím mít doma hodně ovoce - bramborový salát ochutnáváme před večeří tak dlouho, že na večeři už mám jen pidi porci. Stejně tak ryba.
Letos navíc budeme slavit Vánoce na chatě s rodinou mladší dcery, tak už teď se těším na vánoční procházky s dětma. Nebo i sama, když nikoho nevytáhnu od pohádek a dobrého jídla a pití. Ale myslím, že se to podaří. Druhý den přijede starší dcera s rodinou, zeť chce netradičně "zkolaudovat"svůj lávový gril, takže jen dobroty z grilu - pokud bude ryba, bude to super.

Měli jsme kdysi krásného a milovaného pejska - kokršpaněla - takže lovecký pes, kterého jídlo přivádělo do varu. A Vánoce miloval. Poznal, jak jsme připravovali formičky na pečení - celý se rozzářil a poctivě čekal na svůj malý příděl. Jinak jsme misky a mísy schovávali vysoko, ne že bychom mu nepřáli! Ale zdraví je zdraví - a on jej navíc měl moc dokonalé. Dcery pečou na Vánoce perníčky a zdobí jimi mimo jiné i stromeček. My jsme také doma nějaké od nich měly - ten jeho pohled když natahoval čumáček směrem k perníkům. Brali jsme to jako dietní a pokud si nějaký uloupil, tak jsme to jeho malé tajemství nechali a nepeskovali ho.

Ale jednou se mu podařil opravdu husarský kousek!Abych večeři nějak prodloužila - tu sváteční chvilku, kterou máme všichni tak rádi, začala jsem dělat i předkrm a to šunkové rolky s křenovou šlehačkou. Tak aby každý měl pár kousků - vychlazené nám moc chutnaly. Doma byla tehdy ještě mladší dcera. Připravily jsme stůl, jako každý rok, vše k ruce ať nemusíme odbíhat od stolu ať už z pověry, nebo ať nás odcházení neruší při štědrovečerní večeři, podnos s předkrmem stál úplně na kraji - a už asi tušíte, naše zlatíčko prostě vůni šunky nemohlo odolat - nevadil ani křen ve šlehačce. Budiž mu ke cti - že tři kousky zůstaly.

Vůbec jsme mu nezazlívali tu dobrotu, akorát jsme měli strach o jeho zažívání. Naštěstí se nic nestalo, byl spokojený a z dárečku pod stromečkem se radoval jako každý rok. Byl to fakt vánoční pes. Vánoce miloval a první vánoce bez něj byli hodně smutné. Ale historka s předkrmem už nám zůstala a dodnes se traduje.

Takže Vánoce - poslouchejte svůj organismus, prokládejte všechny ty dobroty množstvím ovoce, lehkých minerálek, pohybu a hlavně pohody a fakt jídlo neřešme jako to nejdůležitější, co nám život přináší.

Čtenářský příspěvek nebyl redakčně upraven.


Milá ženo-in,
váš příspěvek je hezký, ale nějak jste pozapomněla na svůj nick, abych vám mohla přidělit body.
Takže nám ho klidně dodatečně pošlete.
P.S.: Foto kokříka je pouze ilustrační.

PPS: Tak se nám k dílku přihlásila geba, takže posíláme 500 bodů do VVS :).

Reklama