Domácnost

Psa se špatnou zkušeností těžko převychováte

Archie

S veterinářkou Hankou Žertovou se pravidelně setkáváte nejen na stránkách našeho magazínu, ale také na televizní obrazovce v pořadu Polepšovna mazlíčků. Dnes se dozvíte její názor na minulý díl tohoto seriálu, ve kterém se představil pejsek Archie. A máme pro vás i dvě odpovědi na vaše otázky, konkrétně na otázku Dany z Uničova, která si touží pořídit malamuta, a na otázku čtenáře Adama, který si vzal sedmiletého křížence z útulku...

Archie

V čem byl Archieho případ zajímavý a kde mohou pánečci udělat největší chybu?
Archieho panička přinesla až jako 10měsíčního bázlivého psíka se špatnou zkušeností s muži. Litovala ho a zahrnula ho všestrannou péčí. Tím však jeho postavení v rodině vylepšila tak, že si dělal nárok na všechno, co patřilo pánovi, kterého nesnášel a kterého se bál. Značkoval tedy pánovu postel, pohovku, na které pán rád sedal, kuchyňský sporák u vchodu do kuchyně a zuřivě štěkal, kdykoli pána spatřil - prostě se ho snažil z domu vyhnat. Pán jeho strach, nedůvěru a averzi ještě podporoval tím, že ho občas zkoušel chytit a pohladit ve snaze se skamarádit.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Archie a jeho pánečci, setkáváte častěji?
Takhle velký strach a nedůvěra vůči členovi rodiny, kde pes žije více než dva roky, není normální a běžně se s tím nesetkávám.

Vaše otázky

Čtenářka Dana z Uničova: Dobrý den, chtěla bych si pořídit aljašského malamuta. Četla jsem o tomto plemeni knížku, že je to hodně sebevědomý pes, těžko se vychovává a je to jeden z největších tažných psů. Toho se trošku obávám. Třeba když s ním půjdu ven a kolem nás půjde někdo se psem a on mě stáhne, nevěřím, že bych ho udržela. Chtěla bych s ním také chodit na cvičák. Co si o tom myslíte vy? Dá se takový pes vychovat? Děkuji za odpovědi, přeji pěkný zbytek dne.
Pokud nechcete s malamutem provozovat některý ze sportů, který vychází z jeho přirozených vloh, raději jej nekupujte. Je to krásný pes, ale velmi těžko ovladatelný. Rozhodně se nehodí pro majitele, který nemá zkušenosti s velkými sebevědomými psy.

Čtenář Adam: Dobrý den, paní doktorko. Chtěl bych se zeptat - máme křížence, ve kterém je asi nejvíc knírače. Vzali jsme si ho z útulku, kde byl zavřený s více psy. Je mu sedm let. Na lidi je v pohodě, ale na některé psy útočí. Ze začátku byl zlý i na fenky, ale to se spravilo, s velkými psy je to ale špatné. Myslíte, že jde jeho nedůvěřivost nějak zlomit? Řekl bych, že útočí ze strachu, nebo kdo ví proč? Díky za odpověď.
U psa s takovouto minulostí jde zřejmě o naučené chování - nějaká zlá předchozí zkušenost mu asi napověděla, že bude lepší držet si všechny psy raději od těla. V sedmi letech se to neodstraňuje snadno, důvěru v jiné psy už asi nezíská a hrát si s nimi nebude. Jediné, čeho můžete dosáhnout, je jeho lepší ovladatelnost. Vylepšete přivolání nejprve v klidu, pak i v rušnějším prostředí, a řeště všechny nebezpečné situace včas za něj - přivolejte a připněte na vodítko. Počkejte, až totéž udělá majitel druhého psa (případně jej o to požádejte), a pak se můžete v klidu míjet - na svého psa stále mluvte a snažte se udržet jeho pozornost. Když začne míjet psy v klidu, nešetřete chválou, ať ví, kdy je hodný, kdy jste s ním spokojený.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hanka Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

 • Seriál můžete sledovat na TV Nova každou sobotu odpoledne, své otázky paní doktorce nám můžete psát do diskuze pod těmito články, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.
 • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Fotografie: Archiv TV Nova

Vzali byste si dospělého pejska z útulku?

   
06.11.2009 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [14] vodfon, kolie [*]

  Je to hodně těžké, ale důslednosti to jde!!!!!!!!!!!!Sml23

  superkarma: 0 19.12.2009, 23:05:23
 2. [13] FAXÍK [*]

  zde je těžká převýchova psa

  superkarma: 0 08.11.2009, 19:13:24
 3. avatar
  [12] verlit [*]

  Měla jsem fenku, kterou jsem ukradal cikánům, když jí byly necelé dva roky (týrali ji, vyrazili jí očičko..no prostě hnus).

  Žila u nás dalších skoro 15 let, za celou tu dobu jsme na ni nezvýšili hlas, pohodová domácnost, spousta lásky atd. Ale stejně i po těch 15 letech měla hrůzu z misky na žrádlo, ke které se nepřiblížila, pokud jsme všichni neodešli z místnosti (myslím, že ji možná hladovou lákali na žrádlo a pak ji bili).

  Takže leccos jde, ale některé rány na duši se ani i psů celý život nezahojí.

  superkarma: 0 08.11.2009, 11:45:24
 4. avatar
  [11] delfi.na [*]

  To ten náš štěkal na každého a pak hned utekl se schovat za nohy. Hrdina Sml52

  superkarma: 0 06.11.2009, 15:22:07
 5. [10] Goldenhair [*]

  chlapa se špatnými návyky taky těžko převychováteSml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 06.11.2009, 14:57:05
 6. avatar
  [9] Žábina [*]

  Odemětobě — #5 naše Bornie malé psy ignoruje, nikdy nezaútočila na menšího psa, než je sama

  tuhle jsme šly, měla jsem jí navolno na louce a z bezpečné vzdálenosti na ní štěkal jorkšír ale takovým stylem, že se celý otřásal...pán rychle ho chytil a bál se, že po něm vyjede...absolutně jí to nezajímalo, ani se na něj nepodívala Sml30

  superkarma: 0 06.11.2009, 14:22:10
 7. avatar
  [8] Žábina [*]

  sara.l — #4 jedná se o dvě feny, jedna vlčanda a druhá ridžebečka, obě jí bezdůvodně napadly, od té doby je nenávidí

  superkarma: 0 06.11.2009, 14:20:29
 8. [7] Rikina [*]

  Dospělého psa z útulku - podle toho, jakého, za jakých okolností se tam dostal, jak je tam dlouho... a napřed na zkoušku. Pak by se vidělo. Sml80 Jo, měli jsme z útulku jezevčici, nesnášela dospělé muže rozložitých postav a v čepici, asi jí někdy někdo podobný ubližoval. Ale dalo se to zvládnout, jednak jezevčík je malej pes, pán má fyzickou převahu, kdyby něco, druhak si dala vysvětlit, že když se řekne NE, tak se nešňafe a neútočí na nohavice, nanejvýš že si může tiše pro sebe výhružně vrčet a vrhat zlé pohledy, jinak musí být "hodný pes" a kráčet u nohy. Sml57 

  superkarma: 0 06.11.2009, 13:09:24
 9. avatar
  [6] vladka006 [*]

  Odemětobě — #5 Náš pes si vypěstoval alergii na malé psy. A to jen díky tomu, že na něj ti malí psi útočili a štěkali. Bojové plemeno nemám, ale i tak, když zatáhne, tak mi div nevykloubí ruku v rameni nebo já ho div neuškrtím na vodítku.

  Co mám dělat? Zmlátit ho za to, že se brání?

  superkarma: 0 06.11.2009, 11:39:54
 10. avatar
  [5] Odemětobě [*]

  Žábina — #3 tohle dělá náš pes od doby, kdy ho na cvičáku pokousal jiný pes. Pokud já "spatřím nepřítele" včas, tak projdeme bez problémů.Jenže většinou to malé chlupaté nic začne řvát, páníček řekne:paní nebojte se, on si chce jen hrát",d*ebil,nevidí jak se našemu ježí hřbet a je velký jak tele.Já pak psa vyvěšuju na obojku abych ho zklidnila a pohledem ty chlapy vraždím. Kdekdo nasazuje na "bojové" psy, ale to, že náš pes má čelist na překousnutí ruky,to nevidí.Všechno je v lidech,zbytečně se rozčiluju.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #6
  2. na komentář reaguje Žábina — #9
  superkarma: 0 06.11.2009, 11:33:16
 11. avatar
  [4] sara.l [*]

  Žábina — #3 tak to máš docela stres viďSml79nezkoušela jsi mkrnout na stránky psí poradny Desenský Rudolf, tam je docela hodně zodpovězených otázek a nebo se dá taky zavolat a poradit se přímo i když na dálku je to těžké...Borni má nějaké špatné zkušenosti, že nemá ráda některé pesany nebo si je vybrala jen tak podle očkaSml30?

  1. na komentář reaguje Žábina — #8
  superkarma: 0 06.11.2009, 10:28:20
 12. avatar
  [3] Žábina [*]

  sara.l — #2 ále, neposlouchá jak by měla...třeba venku když s ní jdu, jde krásně u nohy, ale jak vidí psa, kterého nemá ráda, neudržím ji Sml15

  1. na komentář reaguje sara.l — #4
  2. na komentář reaguje Odemětobě — #5
  superkarma: 0 06.11.2009, 10:14:04
 13. avatar
  [2] sara.l [*]

  krásný pátek všem a dovolím si nesouhlasit, taky mám pesana s velmi špatnou minulostí a všechno jde když se chce a hlavně když je trpělivost a mluvíte srozumitelně tak aby vám pesan rozuměl...

  Žábi ahooj, copak provádí kráska Borni, že ji chceš strčit na převýchovu Sml30Sml48

  1. na komentář reaguje Žábina — #3
  superkarma: 0 06.11.2009, 08:50:08
 14. avatar
  [1] Žábina [*]

  já se tam chtěla přihlásit s naší rotvajlerkou, mohla by být legrace Sml30

  ale synové nechtějí Sml30

  superkarma: 0 06.11.2009, 08:05:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme