Domácnost

Prý jsem vrah!

 

Mám ráda kytičky v bytě... mám je ráda a líbí se mi i přesto, že jsem naprostý pěstitelský antitalent. Kamarádka po té, co uviděla moje poslední dvě - napůl uschlé kytky, prohlásila, že jsem vrah všech kytiček...

 

Pravda, uschnul mi i kaktus, palma, a jedné kytičce – jejíž název mi doteď zůstal utajen – opadaly všechny lístečky a po té, pro změnu, také uschla....

 

Vím, vím, měla bych se stydět a věřte, stydím se! A také se snažím polepšit a zbavit se toho hrozného nařčení: vrah kytiček.

 

Nelenila jsem a pustila se do pátrání a zjišťování všech možných i nemožných rad a návodů, jak správně pečovat o kytičky, jak se vyhnout pěstitelským chybám, a hlavně, najít různé zajímavosti a nápady.

 

Kdo hledá, ten najde...a i já našla.

 

Tak například: Víte, že kávová sedlina rostlinám prospívá? Má jednak, byť nepatrné, hnojivé účinky, ale především dokáže udržet půdu lehkou a kyprou, což ocení každá rostlina.

A dokonce, kávovou sedlinu lze použít i jako náhražku za rašelinu.

 

Pokud nepijete kávu, můžete takto využít i spařený sáček čaje. Necháme ho vychladnout a obsah přimícháme do zeminy (vhodné zejména pro kapradiny).

 

Další zajímavostí, kterou jsem zjistila, je, že bychom nikdy neměli zapomenou nové, hliněné květináče před osázením namočit do vody.
Proč?
Bez předchozího namočení totiž nový hliněný květináč do sebe natáhne z půdy takové množství vody, že nastalý úbytek vláhy může ohrozit nově vysázené rostlinky.

 

Víte, co dělat s hnědými špičkami listů? Mohou se odstřihnou? I na tuto otázku již znám odpověď:

Odstřihnout je můžeme, ale měli bychom dát pozor, aby jsme nestříhli do živého lístku. Je proto dobré nechat raději na rostlině milimetr suchého listu, nežli narušit živý. Vyhneme se tak vzniku ran a dalšího zasychání.

 

A jak je to s dešťovkou? Je opravdu ideální k zalévání pokojových rostlin?
Dříve skutečně byla dešťová voda odborníky pro zalévání květin doporučována. V dnešní době je však dešťovka na některých místech natolik znečištěna, že může rostlině naopak uškodit.
Pokud přesto chcete dešťovou vodou zalévat, doporučuje se vodu zachytávat až po půl hodině deště.

 

Můžeme bez obav skladovat zeminu? Neztratí tak na kvalitě?
Pokud zeminu skladujeme na temném, chladném a suchém místě, nemusíme mít obavy. Dobré je nechat sáček se zeminou pootevřený, aby k půdě mohl vzduch.

 

Pěstujete bromélie, a ne a ne se dočkat květu? Pak vyzkoušejte následující trik:
Položte do květináče (k rostlině) několik jablek a rostlinu i s jablky zavažte na dva týdny do igelitového pytle.

Z jablek se začne uvolňovat etylen, který je právě oním pomocníkem k tomu, aby květina rozkvetla.

 

A na otázku, zda je dobrý nápad zalévat květiny minerální vodou, jsem také našla odpověď. Odstátá minerálka je pro rostliny hotovým balzámem. Minerální voda totiž obsahuje látky, které jsou pro rostliny životně důležité. Takže se nebojte a občas své kytičce dopřejte i tento luxus.

 

Nu, rady a nápady jsou to dobré, co říkáte? Já doufám, že je zužitkuji a společně s ostatními informacemi, které ještě nasosám, se dokážu změnit z vraha na super zahradnici ;o)

Tak mně  - a kytičkám - držte palce, ať se to podaří!

 

   
19.05.2005 - Dům a byt - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [115] zakaria [*]

  hmmm...zajimave tipy

  superkarma: 0 22.05.2005, 21:31:23
 2. avatar
  [114] Julča [*]

  peguša: Dík za radu,určitě vyzkouším.

  superkarma: 0 20.05.2005, 21:25:50
 3. avatar
  [111] peguša [*]

  Julča: Tak to ti, holka, neporadím. Možná ještě udělat opačný postup. Benjamínka postupně od jara odstavuj od okna, aby nebyl tak, promiň ten výraz, zmlsanej a rozežranej a na zimu ho k tomu oknu šoupni. To světlo mu fakt chybí, proto opadává a když je u okna celý rok, tak ho prostě stejně dostane v zimě míň. Tímhle postupem by se mohl udržet ve stejné nebo alespoň podobné intenzitě. Moc ti přeju, abys na to kápla a benjamínek se ti zelenal po celý rok.

  superkarma: 0 20.05.2005, 11:58:05
 4. avatar
  [110] peguša [*]

  Henri: Mě se rozmohly takové malé černé mušky. vypadají jako octomilky, ale nejsou to ony. Tuhle jsem někde v telce o nich slyšela, ale jméno si nepamatuju. Nicméně jsem si koupila
  "FAST M" v mechanickém spreji a jelikož se ty mršky držely v zemi, nastíkala jsem jen na hlínu v květináči a mám pokoj. Možná, že mluvíme o stejném škůdci. Ten, co o něm píšu, se vyvíjí v zemi a poškozuje kořeny. Ale Fast M se dá stříkat i na nadzemní část rostlin.

  superkarma: 0 20.05.2005, 11:40:21
 5. [107] bonito [*]

  Paráda, Markéto díky, jsem stejný případ, jen mě nikdo nenazval vrahem, ale zato od své matky často slíchám, že:"mám v rukách nas...no".No,ale praktikuji na své kytky s úspěchem pivo.Občas něco zůstane ve flašce a když ne, tak mužíček zásadně láhve nepoklízí, tak ji vypláchnu vodou a šup do toho květináčku, který to zrovna nejvíc potřebuje. Kávovou sedlinu dávám k růžím,má odpuzovat mravence a jiný hmyz.

  superkarma: 0 20.05.2005, 08:30:14
 6. avatar
  [106] alko [*]

  Henri: Já mívám doma také občas nějaké breberky na kytkách. Zkoušela jsem leccos, až jsem objevila univerzání hubidlo AGRION. Je to chemie, ale spolehlivá. Dá se koupit v květinářství (asi 90,- Kč).

  superkarma: 0 20.05.2005, 07:18:25
 7. avatar
  [105] Henri [*]

  IBIŠKÁŘKY podruhé!!!

  Potaďte mi taky, prosím. Chytá se mi na listy nějaká breberka, nevím jestli to je sviluška (?). Vždy takhle na jaře začnou listy žloutnout a postupně opadávají, sice to kvete, vypadá to strandovně - holé větvičky a na tom krásné květy, ale i ty listy bych docela přijala. Nevíte jak se té potvory zbavit? Zatím ty listy čas od času umyju důkladně vodou.

  superkarma: 0 19.05.2005, 23:12:49
 8. avatar
  [104] Julča [*]

  Jak někdo psal,že má umělé kytky,tak to já ne.Mám jednu v koupelně (je bez okna).

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:36:32
 9. avatar
  [103] Julča [*]

  peguša:Já ty kytky mám všechny u okna.V zimě jsem je i rosila což jsem nikdy nedělala.Doufám,že se teď rozrostou.Jenom si s něma nepovídám,připadala bych si divně.Ale starám se jak můžu.
  Je fakt,že jsem jich pár přelila,ale ani stejné kytky nebudeme mít věčně.

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:34:50
 10. avatar
  [102] Vivian [*]

  peguša: já jsem měla za svůj život celkem 2 Víc jsem neriskovala...
  První jsem dostala k 8. narozeninám Od maminky - zahradnice. Měla jsem z ní ohromnou radost. Tak ohromnou, že jsem ji coby pečlivá pěstitelka denně zalévala. Maminka sice radila, že NE, ale já se tak bála, aby neuschla...
  No tak takhle chcípla ta první.
  Druhou jsem dostala loni od tchýně. Pamětliva tragédie první kytky jsem tuhle pro jistotu nezalívala skoro vůbec.
  No a takhle chcípla ta druhá...
  Jinak se u mě daří všemu, ale na tyhle svině jsem měla smůlu
  Jo a ještě jedna kytka u mě chcípla. Byla to suchomilka a chcípla suchem

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:29:12
 11. avatar
  [101] peguša [*]

  Vivian: Představ si, že naši měli Saintpaulinek spoustu a kvetly skoro pořád. Před pěti lety zemřel táta a od té doby mámě nevykvetly. A to jí obrazí i koště, když ho píchne do hlíny.

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:17:15
 12. avatar
  [100] peguša [*]

  Julča 77: Jestli máš možnost dát benjamínka přes zimu na světlejší místo, udělej to. Pak ti vydrží. Je choulostivej na nedostatek světla. Máma ho má taky a zatím přežil každou zimu, ale musí ho přemístit. Možná, že i ty ostatní kytičky potřebují víc světla a nebo je potřeba je rosit. Některým (třeba kávovník) potřebuje vyšší vlhkost. Máti, když si chce koupit novou kytku domů, tak si o ní nejdřív něco přečte, aby věděla, co potřebuje. Má okna na jih a tak jí pochopitelně nepůjdou kytky, které potřebují málo světla, nebo nesnáší přímé světlo.

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:13:48
 13. avatar
  [99] Vivian [*]

  Nejste tady někdo odborník na konopí seté?

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:12:04
 14. avatar
  [98] Vivian [*]

  U mě se kytičkám daří Akorát saintpaulie mi vždycky pochcípaly (tuším, že se jim říká africké fialky nebo tak nějak)...

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:10:41
 15. avatar
  [97] peguša [*]

  Kytky mám ráda a vždycky jsem měla. Jen jsem se k nim chovala poněkud mačešsky - zapomínala jsem je zalévat. Možná tento nešvar pramenil z toho, že babička měla zahradu a já musela od rána pomáhat. Krutě mě to nebavilo. Až posledních asi 10 let se moje chování ke květinkám změnilo. Pravidelná zálivka a také občasné popovídání dělá fakticky divy. Zrovna teď mi už týden v kuse denně rozkvete jeden květ na Ibišku. A ještě jich je minimálně 10. Každý den s ním promlouvám, jaký je krásný. Teď se mi rozjela i mučenka, která má denní přírůstek asi 5 cm, asparágis má za poslední měsíc pátý nový šlahoun. Je to samozřejmě jarem, ale stejně si s kytičkami pokaždé popovídám.

  superkarma: 0 19.05.2005, 22:06:32
 16. avatar
  [94] Enya [*]

  Já mám svoje kytičky moc ráda Často nad nima jen tak stojím a prohlížím si je, hladím jejich listy... Květiny to všechno prý cítí, vědí, zda je má jejich pěstitel rád a podle toho taky rostou
  Moje teta udělala jednou pokus: zasadila dvě stejné kytičky, jedné si nevšímala a s druhou si povídala, zpívala ji apod. A výsledek? Ta opečovávana květinka vyrostla mnohem víc

  superkarma: 0 19.05.2005, 20:44:06
 17. avatar
  [93] Julča [*]

  ...opr.jiným

  superkarma: 0 19.05.2005, 17:40:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [92] Julča [*]

  Mám kytiček taky hodně,některým se daří jiním méně.V zimě je to horší.U fíkusu Benjamína mi v zimě opadaly listy,tak jsem ho na jaře ostříhala,přesadila a už začínají vyrážet listy.Je fakt,že mi některé kytičky hnědnou a nevím čím to je.

  superkarma: 0 19.05.2005, 17:39:50
 2. avatar
  [91] Julča [*]

  Solei,já jsem ibišek ostříhala letos v zimě a už má nasazené na květ.Ibišky je potřeba stříhat,hnojím od jara v každé zálivce,zatím 1x za týden,v létě asi 2x - podle počasí.Když je moc horko tak i 3x.

  superkarma: 0 19.05.2005, 17:18:26
 3. avatar
  [90] medved [*]

  ja stejne myslim, ze zalezi nejen na pestiteli, ale i miste...taky mam kytek more a v jednom byte mi chcipaly hromadne pece nepece...ted roste vesmese vsechno krasne...pritom pece je porad stejna...nekde je to proste pro kytky lepsi a jinde horsi
  ale nelibi se mi, jak nekteri lide maji kytky jako "spotrebni zbozi"....koupi si krasne v kvetinarstvi, ale samozrejme za dva za tri roky uz ty kytky pri domaci peci tak uzasne nejsou...tak je vyhodi a koupi si nove krasne musim rict, ze tohle se mi hnusi...radsi se lip staram nebo holt akceptuju, ze vsechny kytky nejsou 100%

  superkarma: 0 19.05.2005, 15:45:44
 4. avatar
  [89] Meander [*]

  alko: Strašně moc ti děkuju!!! To je super postup. Já se bála, abych nemusela odstarnit ty krásné listy. A takhle je tam můžu nechat. Jupíííí, to mám radost!

  superkarma: 0 19.05.2005, 15:19:47
 5. avatar
  [86] alko [*]

  Meander: ten konec mé rady je trochu zcestný, špatně jsem četla tvůj dotaz. Ale může se ti hodit pro příště.

  superkarma: 0 19.05.2005, 15:15:37
 6. avatar
  [85] alko [*]

  Meander: Na fikus lyrata jsem odborník, mám osvědčený postup.
  V místě, kde bys kmínek ufikla opatrně udělej zářez zdola nahoru, asi do poloviny kmínku (musí být dřevnatý). Do zářezu vlož malý kamínek, nebo dřívko (zápalku). Pak tu operaci obal mechem (můžeš lehce převázat provázkem) a ještě obal igelitem-mikrotenem a zase volně převaž motouzem. Dole to dost utáhni a nahoře nech trochu volnější, abys tam mohla lít vodu tak, aby mech byl stále vlhký. Za 14-21 dní se objeví dost silné kořeny (uvidíš je srkz ten mikrotén). Pak zábal opatrně odstraníš a pod těmi kořeny uřízneš a zasadíš do zeminy. Pokud si ponecháš zbytek fikusu, zanedlouho obrazí a až bude ten výhonek dost silný (hlavně dřevnatý) můžeš celou operaci opakovat a rozdávat rostlinky známým. Vzhledem k tomu jak je ten fikus drahý, budou určitě rádi. Přeju úspěch

  superkarma: 0 19.05.2005, 15:11:05
 7. avatar
  [84] Meander [*]

  NiKina: Mně se daří, když ho píchnu do hlíny a přiklopím zavařovačkou. Neuschne a nehnije.

  superkarma: 0 19.05.2005, 15:06:06
 8. avatar
  [83] RenataP [*]

  IBIŠKÁŘKY !!!!!
  Nevíte jak docílit toho, aby mi uříznutý řízek pustil kořínky ?
  Celý mě to vždycky uschne a pahýlek se obalí slizem a chcípne...
  Dávám to teda kořenit do vody

  superkarma: 0 19.05.2005, 15:00:45
 9. avatar
  [82] Meander [*]

  Nevíte prosím někdo, co dělat s fikusem lyrata? Mám jednu krásnou rostlinu se dvěma větvemi. Bohužel ta jedna roste naležato a převrací květináč. Chtěla bych ji zakořenit zvlášť a nevím, jestli ji můžu jen tak ufiknout a zasadit. Nerada bych o ni přišla, má nádherné listy.

  superkarma: 0 19.05.2005, 14:49:06
 10. avatar
  [81] Žábina [*]

  BBV: hm tak s pískem zem nemám, je to normální pro pokojové rostliny...tak snad mi poroste
  díky

  superkarma: 0 19.05.2005, 13:58:40
 11. avatar
  [80] Žábina [*]

  Susina:

  superkarma: 0 19.05.2005, 13:58:02
 12. avatar
  [75] Susina [*]

  Žábina: když já jich doma měla vždycky několik a nekvetly..

  superkarma: 0 19.05.2005, 13:20:35
 13. avatar
  [74] Žábina [*]

  Susina: fialka rozkvetla proto že je to jarní kytička a je jaro...

  superkarma: 0 19.05.2005, 12:50:09
 14. avatar
  [73] Žábina [*]

  Rikina: alko: díky moc holky mě to bylo divný, říkala mi to tchýně která jí pěstuje, tak jsem jí poslechla...já jinak všechny řízky dávám zakořenit do vody, tohle jsem udělala poprvé...jestli mi zajde, tak podruhý už to dám do vody

  superkarma: 0 19.05.2005, 12:48:46
 15. [72] jezule [*]

  jo a obcas se mkrnu sem na tohle forum o Pokojovych kvetinach:
  http://forum.living.cz/list.php?155
  vyskytuji se tam lide, kteri se zdaji, ze kytickam opravdu rozumi....

  superkarma: 0 19.05.2005, 12:28:51
 16. avatar
  [71] Tesay [*]

  oprava měl tam být

  superkarma: 0 19.05.2005, 12:26:23
 17. avatar
  [70] Tesay [*]

  naše voskovka nekvetla tak 6 let, po přemístění kvete jak "blbá" a jak píše mutina není to taková výhra . teď dělám to, že vždy jak vidím poupátka tak je hned otrhám , páč v té místnosti kde se jí tak strašně daří se nedá spát ani s otevřeným oknem

  superkarma: 0 19.05.2005, 12:25:20
 18. [67] jezule [*]

  zdravim vsechny pestitelky a pestitele :). Asi pred rokem jsem dostala k narozkam vzrostlou juku (takova ta trojkombinace) a porad se chudera drzi nad hrobem. Zalevam ji 1x za 14 dni a s hnojivem, korunu ma u okna, no tak nevim. Ty mensi dve v kvetinaci uz umrely, ta nejvetsi se jeste drzi....<br />
  taky se musim "pochlubit", jak ji muj presazoval - zdaly se mu moc dlouhe koreny, tak je USTRIHAL!!!! (myslim, ze presazoval poprve v zivote - u nas doma take naposledy)... Je ale s podivem, ze prave ta kytka, ktere ustrihal koreny se jedina drzi na zivu . Ted jsem koupila bananovnik (zatim je jeste maly - cca 20-30 cm na vysku), ale uuuuuzasne roste, porad se z prostredka vysunujou novy listy, mam z neho radost. Co mi bohuzel moc neroste, je pazitka v kvetinaci, asi jsem uplna neschopa

  superkarma: 0 19.05.2005, 12:21:05
 19. avatar
  [66] mutina [*]

  Havranka: Moje voskovka kvete od té doby, co má dostatek slunce. Je stará 8 let a kvete podruhé. Otázka je, jestli to je taková výhra. Ona totiž dost intezivně a podivně nasládle voní, až páchne. Je to jak smuteční síň krátce po obřadu. Přes den to jde, ale kolem desáté večer se do toho dává s plnou silou.

  superkarma: 0 19.05.2005, 11:51:23
 20. avatar
  [63] alko [*]

  Žábina: trnová koruna mi zakořenila ve vodě. Vánoční hvězdu jsem loni měla taky nádhernou a vydržela stejná až do dubna, než jsem jí dala na balkon. Začaly jí růst nové výchoky a vršek opadával, tak jsem ho ustřihla. Jsem zvědavá jestli mi vydrží do zimy

  superkarma: 0 19.05.2005, 11:17:02
 21. avatar
  [60] vifina [*]

  Tak já mám naštěstí doma v pokoji 4 kytky a těm jednou do roka vyměním hlínu a jenom je zaleju a jsou pěkný. Jinak pěstuji kytky venku na zahradě a s nima taková práce není.

  superkarma: 0 19.05.2005, 11:11:49
 22. avatar
  [59] RenataP [*]

  Havranka: Taky si myslím, že chce světlé místo,nepřesazovat. STejně jako vánoční kaktus, čím horší hlína, tím lépe jde. Babička má voskovku ve verandě, vypadá jako by měla každou chvíli zežloutnout a chcípnout, ale KVETE FURT !!!!

  Jinak ibišek mi taky nekvete, ale to mi ani nevadí, protože ty krásný velký listy jsou nádherný !!!

  superkarma: 0 19.05.2005, 11:03:13
 23. avatar
  [58] miluska [*]

  lilithheta: u dcery v pokoji mám banán-již tretí,vždy ráno zdravím nejdrív banán,pak dceru a už dvakrát jsem mela banány.moje kytice mají svá jmena,ovšem sem-tam taky pohrozím vyhozením.

  superkarma: 0 19.05.2005, 11:02:13
 24. avatar
  [57] RenataP [*]

  Pamatuju se, že v práci byla jedna expertka - vražedkyně květin !!!
  Jenže ta zalívala kytky zbytky zvětralých limonád

  superkarma: 0 19.05.2005, 11:01:08
 25. avatar
  [54] Susina [*]

  před pár dny jsem zůstala užasle stát - vykvetla mi fialka!! bože, jak to ta kytka při mé péči dokázala?? a jak to, že ten ibišek furt roste??(ale nekvete, potvora...)

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:57:52
 26. [53] Rikina [*]

  Žábina: trnový koruny mám čtyři, dvě bílý, dvě červený. Normálně ustřihnout větvičku a nechat ve vodě zakořenit, ono to pustí kořínky dost rychle. A dá se tak i pěstovat a kvete, jenom ve vodě, ve váze... do hlíny zapíchnout bez kořínků jsem nezkoušela.

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:51:58
 27. avatar
  [52] Žábina [*]

  Havranka: já mám voskovku 2 roky a teprve letos mi začala kvést...zkus ji přestěhovat na světlé teplé místo, aby neměla průvan

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:42:29
 28. avatar
  [49] Žábina [*]

  u mě se taky kytkám daří...ještě pořád mám krásnou Vánoční hvězdu a asi si ji uchovám do letošních vánoc...

  chci se zeptat, máte někdo trnovou korunu? já ji dostala a chtěla rozmnožit, slyšela jsem že po odříznutí se má dát rovnou do hlíny, je to pravda? a pustí pak normálně kořínky?

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:41:41
 29. [46] Rikina [*]

  To já mám opačnej problém, koupím malinkatou 2cm kytičku, a do roka je z ní metrová obluda, a ještě se i rozmnoží. Takže mám doma džungli. Jednou jsem to počítala, skončila jsem u 70, dál už mě to nebavilo. Některý kytky už ani neprojdou dveřma, kdybych se chtěla stěhovat, musela bych povolat dřevorubce...

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:36:11
 30. avatar
  [43] RenataP [*]

  Hm, jednou jsem to zkusila s tou kávovou sedlinou a parádně zplesnivěla..

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:16:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme