Bulvár

Prý jsem jogurtová kuchařka!


Tímto nelichotivým titulem mě poctil můj manžel navzdory dvaceti letům, kdy mu údajně chutnalo. Alespoň si nikdy nestěžoval. Bezmála dvacet let jsem vařila ty nenáviděné teplé večeře (více ZDE), dvacet let jsem se stavěla k plotně s kypícími knedlíky a bublajícími omáčkami, abych si s vděčností domácí puťky vyslechla větu: „Dík, bylo to dobré“. Nebo také: Dík, bylo to dobré, ale už to víckrát nevař."
To bylo v době, kdy jsem se snažila najít si v té dennodenní rutině nějaké zalíbení, zpestřit jídelníček a rozšířit repertoár o specialitky typu podžárka s jablky nebo vepřová a la kančí.

Přesto mi zůstal cejch jogurtové kuchařky a už se za něj nezlobím. Beru to smířlivě jako termín pro ženu, pro kterou není příprava, ba ani konzumace jídla na prvním místě hodnotového žebříčku, která není gurmánem a vaří jenom z povinnosti. S tím už asi nic nenadělám. Je mi to líto, ale neměla jsem tu vášeň pro vaření ani po kom zdědit. Moje maminka na tom byla stejně. Vařila, protože takový je úděl ženy, protože jíst se musí, ale nikdy v tom nenacházela zvláštní zalíbení. To samé její matka, moje babička. Ačkoliv mi u ní vždycky chutnalo a její lívance, vdolky, škubánky a kulajdy byly pro mě nezapomenutelné, časem jsem se překvapivě dovídala, že vlastně vůbec neuměla vařit.
Když se nad tím tak zamyslím, může být někdo dobrým kuchařem, když ho vaření nebaví? Nebo naopak - může být zárukou skvělého kulinářského výsledku jenom to, že je vaření vaším koníčkem?

Třeba muži většinou dobře vaří a já mám pro to vysvětlení. Jednak rádi jedí, rádi improvizují, mají fantazii, vaří jenom, když na to mají čas, chuť a náladu a nemusí po sobě uklízet. Znáte to možná samy. Čas od času se muž „obětuje“ a uvaří. Bývá to obvykle v případech, kdy čekáte návštěvu. Nadělá hromady nádobí, na podlaze by se uživilo stádo podsvinčat, ale on sklidí úspěch, všichni se olizují až za ušima a chválu o jeho kuchařském umění šíří po světě. Zatímco vy dva dny likvidujete spoušť a ještě jste za neschopnou hostitelku.

A vůbec, kde je řečeno, že by měla v rodině vařit výhradně žena? Jedna moje kamarádka se mi svěřila, že s radostí přenechala vládu nad kuchyní svému manželovi. Prozíravá žena. Nemusí se stresovat, co uvařit, kdy uvařit, kolik toho uvařit a hlavně neví, co je to mít doma chlapa zuřivého hlady.

Jiná zas s úspěchem živí svou rodinu výhradně mraženými polotovary, koupenou pizzou nebo čínou, k večeři se čas o času něco namaže a svět se také nezboří. Svůj ušetřený čas tak může věnovat něčemu řekněme smysluplnějšímu.

A jak jste na tom s vařením vy, milé ženy-in?

Baví vás vaření, nebo ho berete jako nutné zlo?
Kde jste se naučila vařit?
Pamatujete na školní kurzy vaření?
Vzala jste si z nich něco?
Máte nějaký oblíbený recept?
Používáte polotovary?
Vzpomínáte na své první uvařené jídlo?
Považujete se za dobrou kuchařku?
Máte nějakou příhodu okolo vaření?


Napište nám, pošlete třeba nějaký recept a my vám pošleme dárek.   
22.03.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [80] Irena1 [*]

  Co se týče vaření a chlapa - vyhrála jsem to od svých osmnácti po mně pořád chlapi chtěli domácí puťku se znalostmi Rettigové, ideálně k snídani čerstvě upečené domácí rohlíky, k obědu hutnou polévku, svíčkovou a moučník a k večeři něco menšího, jako třeba řízek... a teď NEMUSÍM.
  Když máme na něco hodně chuť, tak jednou za čas restaurace, doma jen rychlá jednoduchá jídla, ev. polotovary, mrazák a to rozhodně ne denně.
  Co můžeme po kilech jsou sýry a celozrnné bagety, takže to u nás vede.

  superkarma: 0 26.03.2007, 09:31:31
 2. [79] johanka [*]

  Ach jo, co bych za to dala, kdybych nemusela vařit.Po 27 letech manželství toho mám plné kecky, zvlášť, když jsou všichni včetně mě mlsní a stále mají na něco chuť. Nechápu,jak může ženskou, která vaří denně tohle bavit,prostě to dělám, protože musím.Manžel mi občas pomůže něco nakrájet,ale uvařil asi třikrát za život,ale musím říct, že moc dobře.

  superkarma: 0 26.03.2007, 08:10:00
 3. avatar
  [78] Ťapina [*]

  Meander: Já mám ty tendence taky, ale k uspokojení všeobecných potřeb radši chlapa do kuchyně nepouštím. On se tam až tak nehrne a když už se excituje, tak mi akorát přeskládá nádobí. Kdepak, u nás vařím já a necpu se zas do jiných věcí

  superkarma: 0 25.03.2007, 22:15:23
 4. avatar
  [77] Meander [*]

  Tobbi: Teď jsem se chytla za nos. Já takhle blbě terorizuju svého chlapa, když se pokouší vařit. On to umí, ale jsem samosebou mnohem lepší kuchařka a všechno umím líp, takže jsem na něj někdy pěkně nepříjemná. Ououou. Stydím.

  superkarma: 0 25.03.2007, 19:33:45
 5. avatar
  [76] sanvean [*]

  Tobbi: To vůbec neřeš, osoba vařící si toho většinou ani nevšimne. Jediný, na co nesmíš zapomenout, je pochválit jídlo :D

  superkarma: 0 25.03.2007, 17:39:53
 6. [75] Tobbi [*]

  sanvean: Jasně. Každýmu to, co mu vyhovuje.

  Já u toho vaření snad nepřekážím, ale ve finále i moje pomoc působí rušivě, protože ten, kdo vaří, má obvykle nějakou představu, na jak velké kostičky to chce atd. Já většinou uklízím nákup nebo rovnám nádobí do myčky. Ale úplně odejít z kuchyně je mi tak nějak trapné

  superkarma: 0 24.03.2007, 22:48:29
 7. avatar
  [74] sanvean [*]

  Tobbi: U nás jde jeden (já) dělat jídlo a druhý třeba nacpat hadry do pračky, nebo uklízí nákup, nebo pracuje..on pak zase uklidí nádobí po obědě...mně spíš u vaření jeho pomoc překáží, než pomáhá :))

  superkarma: 0 24.03.2007, 18:41:27
 8. [73] Tobbi [*]

  Vařit neumím a asi se to nikdy nenaučím, i když bych chtěla. A myslím, že chápu leckteré chlapy, proč vařit nechtějí. V rodině je vždycky jeden, který vaření rozumí a umí to (z 90% ženská, u nás však můj přítel) a ten dobře míněnými radami (rozuměj rytím) absolutně znechutí "nevařičovi" jakékoliv pokusy v oblasti vaření. Nebo prostě mlčí a trpitelsky koulí očima (ty to chceš krájet tímhle? No jak myslíš...) Kdyby "vařič" (a teď nemluvím o konzumentech pervitinu) dal "nevařičovi" prostor, aby se naučil svými chybami, tak by možná vařil rád. Zkoušela jsem snad všechno, i ho normálně zavřít v pokoji, ale on stejně přileze a kibicuje. Holt tomu rozumí... tak nevařím.

  Ale i když nevařím, vždycky pomáhám. Vykonávám pomocné práce typu "oškrábej", "nakrájej", "oloupej"... Nedovedu si moc představit, jak to funguje ve vztazích, kde to tak není. To přijedete z nákupu a jeden jde dělat jídlo a druhý svoje věci a vrátí se, až když je hotovo?

  superkarma: 0 24.03.2007, 14:28:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [72] phoebe24 [*]

  kareta:

  superkarma: 0 23.03.2007, 19:09:18
 2. avatar
  [71] kareta [*]

  phoebe24: zato ten kečup je domácí z babiččiných rajčat Zeleninu a ovoce nezmiňuju, protože jsou samozřejmě pořád k dispozici.

  superkarma: 0 23.03.2007, 08:24:37
 3. avatar
  [70] Juana [*]

  Vařím ráda, ale musím na to mít čas, takže většinou hlavně o víkendu, přes týden jak kdy. Snažím se vařit do zásoby, hotová jídla zmrazuju, aby bylo co jíst přes týden. Ale kolikrát taky stačí k večeři obloženej chleba nebo studená mísa (salámy, sýry a zelenina). Začínala jsem už jako dítě, tak kolem 11 let - vzpomínám si na míchaný vajíčka, pudinky, máslový čokoládový krém, kterým jsem spojila dětské piškoty když byli rodiče na návštěvě a po návratu na ně čekal můj výtvor, později to byly různé polévky, pečené kuře, vepřo-knedlo-zelo, i když knedlíky byly z pytlíku, domácí dělám až poslední roky. Na gymplu jsem se pustila do pečení, takže jsem měla období, kdy jsem rodině pekla buchty. Byla jsem nejstarší dcera a máma byla ráda, když jsem pro rodinu uvařila, nebo aspoň jsem jí pomáhala, aby bylo rychleji uvařeno. Vzpomínám si, jak nám jednou se sestrou bouchnul papiňák, rozbil se ten ventil a omáčka stříkala až na strop a pak jsem to drhla hadrem a ani to nebylo moc poznat - rozhodně jsem byla ještě nezletilá, protože sestra byla ještě menší než já.

  superkarma: 0 22.03.2007, 17:52:30
 4. avatar
  [69] phoebe24 [*]

  kareta: špagety z mikrovlnky a kydnutý kečup.....fakt zírám, co si člověk vybaví pod pojmy "kuchařka" a "teplá večeře" - teda nic ve zlém, ale moje děti by si místo podobného menu raději namazali ten chleba a nakrájeli k tomu hrst zeleniny....

  superkarma: 0 22.03.2007, 17:10:59
 5. avatar
  [68] Lilinka [*]

  -Baví mě to, když je to jen občas, tak jednou do týdne. Každý den mě to nebaví...
  -Něco jsem pochytila od mamky a jinak sama podle receptů.
  -Nic takového jsme neměli. Jednou nám to slibovali na základce v rámci rodinné výchovy (nebo jak se to jmenovalo), ale skončilo to hned první hodinu prohlídkou kuchyňky
  -...
  -Jeden jediný? Asi ne. ale mám moc ráda kuře na jablkách se smetanou
  -Někdy ano.
  -Ano, to už je hodně dávno. Pod dozorem jsem uvařila jednuduchou bramboračku
  -Spíš průměrnou. Ale mně moje jídla chutnají
  -Nevzpomínám si na žádnou veselou histroku z natáčení

  superkarma: 0 22.03.2007, 15:45:10
 6. avatar
  [67] sanvean [*]

  ještě jsem zapomněla na nejoblíbenější jídlo: perkelt

  superkarma: 0 22.03.2007, 14:07:23
 7. avatar
  [66] sanvean [*]

  Vařím moc ráda, je to pro mě relax. Nejradši experimentuju - dneska jsem obědvala "humus" , akorát místo cizrny jsem rozmixovala červenou čočku. Ochuceno olivovým olejem, limetou, kmínem, česnekem, sezamem, feferonkou, solí, pepřem, namazané v tlusté vrstvě na tenké žitné krajíčky, na to zelený salát - MŇAM!
  Akorát drahý nechápe, proč při vaření vždycky vyrobím takový bordel..to k tomu prostě patří :)

  superkarma: 0 22.03.2007, 14:00:24
 8. avatar
  [65] Dájka [*]

  Jo a teplé večeře doma nevedem. Pouze výjimečně. Nežijem pro jídlo i když nás jídlo baví.

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:59:00
 9. avatar
  [64] Dájka [*]

  Vaření je pro mě koníček a velká zábava. Jsou to tátovy geny. Tatínek je profík, ačkoliv se tím už neživí a vařit mě naučil. Se všemi nešvary, kterými prý chlapské vaření trpí. Po mně je v kuchyni taky potopa. Jenže já si to po sobě uklidím. Táta taky. Oba jsme s tatínkem štíhlí. Každý ulítáváme jinde. Taťka je spíš klasik, já kupuju biopotraviny a bílý cukr nebo bílou mouku u mne doma nenajdete. Manžel velký sportovec, zjistil, že mu to dělá dobře a tak se rád vzdal dříve milovaných bůčků a knedlíků (no, občas, nejsme ortodoxní). Experimenty v kuchyni s kořením, různými druhy zeleniny a mas mě prostě úžasně baví. Hlavně když to má kdo zbaštit.

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:56:50
 10. avatar
  [63] Valíčková [*]

  Téma vaření - beru vaše otázky popořádku a odpovídám: Vaření jako nutné zlo moc nemůžu brát, protože musím vařit denně, naučila jsem se vařit životem - po tom, co jsem se vdala jsem postupně své znalosti zdokonalovala, ale někdy jsem si říkala i chudák manžel. Školní kurzy vaření - to je pro mne moc hezkých vzpomínek a srandy, ale také mne mnohé naučily. Oblíbených receptů používám víc a vždy záleží na nladě a chuti celé rodiny. Polotovary nepoužívám nikdy - jsem pro klasickou domácí kuchyni. Při vzpomínce na moje jedno z prvních jídel se vždy baví celá rodina, protože to byla rajská omáčka, kterou jsem uvařila a za stálého míchání úspěšně vylila do záchodu. To, zda jsem dobrá kuchařka musí hodnotit moji strávníci, ale dnes již mnohokrát slyším, že to bylo moc dobré a zbytky se u nás moc nevyskytují.
  Zdravím všechny kuchařinky a ty, co se začínají učit jako kdysi já.

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:46:35
 11. avatar
  [61] *Kotě* [*]

  Vaření beru jako nutnost, nebaví mě. Ráda udělám něco dobrého a pak si to ráda sním, ale nepovažuji se za dobrou kuchařku. Nemám velký repertoár jídel a neumím, resp. bojím se improvizovat - bez receptu neuvařím nic. Co se naučím uvařit, to už nezkazím a dělám to dobře, ale opravdu dobrá kuchařka ze mě už asi nikdy nebude. Nu což, zas mám jiné přednosti...

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:29:55
 12. [59] Rikina [*]

  Co je jogurtová kuchařka?

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:07:10
 13. [58] Sizie [*]

  Jeste jsem chtela dodat...Domov je tam kde to v kuchyni voni A to je u nas doma casto.. A ani nejsme tlusti..

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:30:49
 14. [57] Sizie [*]

  Ja varim rada a dobre,naucili mne to na hotelovce. Varim jen kdyz mne muj partner pusti do kuchyne.. on taky vari moc rad! Jako Slovenka mam oblibeny recept halusky se zelim, tzv. strapacky , recept moji babicky. Kysane zeli vyzdimame a syrove smichame s haluskami. Na oleji rozpalime (neprepalit! ) olej a opeceme anglickou nebo oravskou slaninku na kosticky. Rozpalene pridame k haluskam se zelim, tim zeli sparime. Zamichat a ihned podavat . Dobrou chut!

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:28:11
 15. avatar
  [56] jewelinka [*]

  Vaření mi nevadí, tedy pokud to je rychlé snadné jídlo a většinou jsem pochválená... a můj brouček mě taky 1-2 do týdne vystřídá a uvaří moooc dobrou večeři i když pravda, to je vždycky hodně pikantní

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:27:35
 16. avatar
  [55] Amálie [*]

  markeet: Bez polévky nežiju!

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:19:30
 17. avatar
  [54] cherinka [*]

  Manx: Já mám holt jiné zájmy než vaření a myslím, že, na tom není nic špatného. Jedno teplé jídlo denně mají všichni, tak nenvím proč bych měla denně po práci ještě vařit. A le každý jsme nějaký.

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:06:22
 18. avatar
  [53] cherinka [*]

  Manx: Hubenost u našich chlapů vydrží vždy i do vysokého věku!!! Mojemu chlapovice 40, má 185 cm a 85 kg. To je dobrý, ne?? A jeho i můj otec byli to samé!!! Takže strach nemám a není to rozežranost, je to puberta ....

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:04:33
 19. avatar
  [52] markeet [*]

  Evikus: u nas jsou na veceri popularni polivky (ale zadny pytlikovy, to mi nesmi pres prah). je to rychlovka, oproti chlebu s cimsi vetsinou o dost min kaloricky a na vyber jich mam tolik, ze se nepreji .

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:59:52
 20. avatar
  [51] Evikus [*]

  kareta: ty vaříš špagety v MW? To mě nenapadlo spíš u těch teplých večeří bych už nevěděla co pořád vymýšlet když už mi dělá problém vymyslet dvě jídla na víkend

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:54:47
 21. avatar
  [50] lilithheta [*]

  Když mám chuť, tak vařím (co mi chutná). Takže bůčky a podobné hnusnosti si dělá přítel sám. Ale je fakt, že u nás se moc nevaří, přes týden se někde najíme a o víkendu většinou spojíme snídani s obědem a večeří nebo se někam pozveme Dřív mě i vaření bavilo, ale mamka mi ho zošklivila - "já to dělám takhle, to tam nedávej, ještě nech tu cibulku víc ..." Nesnáším, když někdo kibicuje. Naštěstí přítel vaří excelentně a stylem - na všechno jeden hrnec a jeden nůž

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:53:46
 22. avatar
  [49] Meander [*]

  Vaření je moje nejvíc největší hobby.
  Naučila jsem se částečně na hotelovce, částečně od táty a částečně samostudiem. Jsem věčný student.
  Hodiny vaření na základce byly ZLO, na hotelovce to byla zase spíš sranda. Ale základní postupy jsem se naučila a hodí se.
  Oblíbených receptů mám spoustu, nejvíc asi kubánské kuře.
  Polotovary používám v nouzi nejvyšší a protože můj milý má bezlepkovou dietu, tak už prakticky vůbec. Jeden nikdy neví, co v nich je.
  Moje první uvařené jídlo byla tuším krupicová kaše. Mimochodem, nenávidím ji.
  Považuju se za vynikající, tvůrčí kuchařku.
  Příhod mám víc, než by se sem vešlo.

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:53:10
 23. [48] Radka JS [*]

  Amálie: To zní zajímavě!

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:46:24
 24. avatar
  [47] Amálie [*]

  * Vaření, pečení, grilování, dušení, smažení a já nevím, co všechno, mě moc baví. A nejsem líná si ukuchtit i sama pro sebe.
  * Vařila jsem doma s máti, u prarodičů s babičkama i kynuté buchty, na táborech v kotlíku.
  * Pamatuju, protože v té tuším 8.třídě jsem uměla všechno, co po nás učitelka chtěla.
  * Ano, byla jsem ráda, že nejsem kopýtko v kuchyni, jako některé spolužačky. A kluci to moooc obdivovali.
  * Ryby a saláty na X způsobů. A svíčkovou. A špagety.
  * Ten sajrajt mi do baráku nesmí!
  * Ne.
  * Ano.
  * Mám. Jednou při pečení jsem volala Hasiče, protože mi z plynové trouby šlehaly půlmetrové plameny! Pánové pak zjistili, že mi přítel nechal pod troubou v šuplíku návod k použití, který se při pečení vzňal. Sporák byl totiž nový. Hasiči se ukázali jako pěkní prevíti, protože se tlemili ještě při odchodu! A to dostali kafe a štrůdl!

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:44:37
 25. [46] Radka JS [*]

  No já nevím, pamatuju, že mamka vařila ale omáčky to nebyly. A přežily jsme to! Peklo se ale hodně, protože nebylo normální jít a koupit si sušenku...

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:30:35
 26. avatar
  [45] kareta [*]

  Evikus: nemusím mazat chleby máslem (třeba) a aranžovat na ně přílohu, pro mě je jednodušší dát do nádoby špagety, zalít je horkou vodou z rychlovarné konvice a strčit na 7 minut do MW. A zcedit. Děti na to kydnou kečup a líbají vděčností ruce . Malá práce, velký efekt- udělám u toho míň pohybů .Třeba. Ale chleba či rohlíky taky sní, jen mě nebaví mazat chladné máslo- jde to ztěžka

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:24:52
 27. avatar
  [42] Evikus [*]

  kareta: teplá večeře je pohodlnější než chleba s máslem? V čem?

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:16:41
 28. avatar
  [41] monuška [*]

  nesnáším vaření , je to pro mě nutné zlo.

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:11:17
 29. [40] mindulinka [*]

  Já si taky nedovedu představit, že bych pro svého syna neměla uváříno. Ještě nechodí do školky, co by chudák jedl? Celý den chleba s máslem. Když mám jít do práce(na částečný úvazek), tak prostě uvařím omáčku na dva dny. Syna ani manžela neubude, když budou mít stejné jídlo dva dny. Není nic rychlejšího než strčit kuře do trouby a uvařit brambory. Nemusím přece celý dopoledne trčet v kuchyni. A když mám chuť na něco složitějšího, tak klidně v tý kuchyni trčím.Vařím prostě ráda. A peču taky. A myslím si, že doma vařit je i levnější.

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:09:18
 30. avatar
  [39] korytar [*]

  Vařit mě baví a to asi z toho důvodu že vařím tak jednou za týden někdy i méně Většinou vaří přítel a dobře!Dokonce si po sobě i uklidí Ale jsou jídla, které si raději vařím sama. Takové zapečené brambory v troubě

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:07:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme