Před pár dny začal nový školní rok. Významné životní období zejména pro prvňáčky a také jejich rodiče. Pro děti, které se těší, ale v jejichž očích ještě tu a tam vidíme nějaké ty slzičky. Lze jim předejít?

„Mami, tak já už jsem ve škole byl, tak to už stačí, ne?“ řekl druhý den po nástupu do školy bratr naší redakční kolegyně Dany své mamince. Jeho starší sestřička na to vzpomíná dodnes.

„Já bych chodila radši do školky, protože paní učitelce bude po mně smutno,“ oznámila nám před lety naše malá prvňačka.

A prvňáček mojí sestřenice vloni prohlásil snad klasické: „Já nechci chodit do školy, mně se tam nelíbí!“

Stovky a tisíce podobných „oznámení“ si každoročně vyslechne řada rodičů prvňáčků. Jak s tímto problémem naložit? Jak ty naše robátka nenásilně přesvědčit, že do školy se prostě musí?

deti

Významný a slavnostní den

Den nástupu dítěte do školy by měl být pro všechny zúčastněné velkou slavnostní událostí. Už od rána by měla panovat sváteční atmosféra. Do školy by pak měli prvňáčka provázet oba rodiče, dokazují mu tím, jak je tato rodinná událost důležitá a významná.

Přechod od školáka k předškolákovi je pak hezké také nějak oslavit. Společným obědem v restauraci, návštěvou cukrárny, výletem apod.

„Adaptační“ období

I když se děti do školy těší, některé si na školu hned nezvyknou. Adaptační období může nějakou dobu trvat. U čerstvého prvňáčka se mohou objevit také různé obtíže: bolesti bříška, hlavy, teplota, zvracení.
Jsou také případy, kdy se dítě snaží chovat jako mladší, aby do školy nemuselo. Přistupujte proto k dítěti chápavě, ale nepodléhejte mu. Posílejte ho do školy dál. Popisované symptomy jsou reakcí na zvýšenou zátěž a obvykle přejdou samy, jen co si dítě začne pomalu zvykat.

Pokud by však tyto potíže trvaly ještě i koncem října a v listopadu, je potřeba je začít řešit.

Nová privilegia

Čerstvý prvňáček by měl dostat i nějaká nová privilegia, nějaké výsady, které v době, kdy ještě do školy nechodil, neměl. Například mu dovolte chodit spát o trochu později, být venku trochu déle. Prvňáček už by také mohl pod dozorem dělat sám něco, co dříve nemohl.

První výsledky

Zaměřujte se na to, co se dítěti ve škole daří, a to vyzdvihujte. Není přece možné, že by mu zpočátku nešlo vůbec nic. Vysvětlujte mu, že každý něco zkazí, ukažte mu to třeba na vlastním příkladu, nebo i na příkladu starších sourozenců, aby dítě vědělo, že nějaká selhání a neúspěchy jsou úplně normální.

Ukazujte a vysvětlujte svému prvňáčkovi, k čemu všemu je škola dobrá a užitečná.

Pan učitel

Učitelé v první třídě jsou pro vaše dítě hodně důležitou postavou, autoritou, na kterou se bude doma často odvolávat: „Ale paní učitelka to říkala jinak!“ Ač se to může některého z rodičů dotknout, není potřeba proti tomu bojovat, není třeba si dokazovat, že jste pro vaše dítě jedinými, na které dá. Určitě jste, učitel je jen dalším, novým zdrojem informací.

Špatný pan učitel

Můžete vybrat výbornou školu, ale pokud natrefíte na špatného učitele, tak je vám celková úroveň k ničemu. Nejdříve je potřeba si řádně promyslet, co konkrétně vám na učiteli vadí. Může se stát, že vám nesedí osobně, ale vaše dítě je s ním spokojené. Pak se pokuste výhrady přejít a zkuste dát učiteli nějaký čas. Pokud nebudete dlouhodobě spokojeni, obraťte se na vedení školy, krajní variantou je pak přeřazení dítěte do jiné třídy nebo školy.

Naštěstí však u nás ve školách převažují ti dobří učitelé, na které se po létech s láskou vzpomíná.

Ať vzpomínají s láskou i vaši prvňáčci.

prvnacci

Použité zdroje z knihy Terezy Beníškové: První třídou bez pláče, nakl. GRADA 2011

Reklama