Vztahy

První třída, kašička

„Na dobrém počátku všechno záleží."

Tak tohle neřekl nikdo jiný než Učitel národů Jan Ámos Komenský. A určitě to lze vztáhnout právě na začátek školní docházky. Vždyť vstup do první třídy je pro dítě významným dnem v jeho životě a hodně na něm závisí, jak se bude vztah dítěte ke škole a vzdělání utvářet a formovat.

I když mezi námi děvčaty (teď budu trochu vyvracet to, co jsem právě napsala), já sama si vůbec na první den ve škole nepamatuji a celá první třída mi splývá do jedné jediné vzpomínky, a sice, jak jsem mastila do písanky vlnovky a čárky a jak mi to strašně nešlo. No ale o to tu teď nejde.

Budoucí prvňáček dostal od Ježíška aktovku, absolvoval i jakési první „přijímačky“ – tedy zápis a těší se. Tedy těší, pokud ho rodiče nebo kdokoli z jeho okolí školou (ani paní učitelkou!) nestrašili! Rodiče by měli mít čistou hlavu a otevřené srdce.

A dítě? Co by mělo umět?

Obouvat se a  zouvat, zašněrovat  boty. Oblékat se, svlékat a skládat své věci. Mělo by mít základní hygienické návyky.
Mělo by znát svoji adresu a nejkratší a nejbezpečnější cestu do školy.
A co ještě? Správně držet tužku, správně sedět při psaní, poznat barvy, počítat aspoň do pěti, nebát se samo mluvit.


Budoucí práci ve škole svému dítěti hodně ulehčíte, když si s ním budete často povídat, číst a vyprávět.
Vést ho k tomu, aby nekřičelo, nepředvádělo se (třeba před návštěvou) a neskákalo dospělým do řeči.
Mělo by si samo umět uklízet své hračky, umět hlasitě pozdravit, poprosit a poděkovat.
Televizi sledovat jen minimálně (a raději jen dětské pořady).
Mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Zdá se vám, že mentoruji? A víte, kolik  dětí, které takové nejsou, kolem nás běhá? A jak to musí být pro učitelku v první třídě obtížné, když se jich takových sejde většina? Kdo nezkusil, nemůže soudit. Tady by bylo na místě smeknout pomyslný klobouk před všemi dobrými elementaristkami!

My se pak pokusme vytvořit svému dítěti správný režim dne a snažme se mu věnovat co nejvíce svého volného času. Doma by pak mělo mít vhodný pracovní kout, místo pro uložení všech školních věcí.

Nepodceňujme dítě, ale ani nepřeceňujme!

Pochvalme ho, pokud se mu něco podaří. Povzbuďme, když mu něco hned nepůjde.

Dejme mu najevo svou lásku!

Radujme se nad prvními jedničkami (i když  na začátku to bývají jen razítka zvířátek)

Nezapomeňte, že právě vy, můžete významnou měrou ovlivnit to, zda bude pro vaše dítě škola příjemným a podnětným místem nebo naopak místem neúspěchu a trvalého stresu.

Já vím, hodně také záleží na osobnosti paní učitelky. Já jsem měla to  štěstí, že moje tři děti měly v první třídě skvělé učitelky (ne najednou, postupně, samozřejmě). Ne vždycky tomu  tak ale je, jenže to už je jiná kapitola.

Možná by bylo také na místě připomenout, co všechno bude dítě v první třídě potřebovat. Jenže to už dnes není všude stejné, snad jen s výjimkou aktovky, penálu a přezůvek se to škola od školy může lišit. Dobrá škola by na to měla rodiče upozornit už při zápisu.

A jak hluboko si sáhnou rodiče prvňáčka do peněženek? Ani to vám tu přesně nevyčíslím. Jisté je, že málo to nebude. Útěchou budiž rodičům to, co se mohli dočíst 13. srpna v Lidových novinách:

Oprášit další ze svých dva roky starých slibů se snaží sociální demokracie. Chce rodičům, kteří mají děti ve škole, přispívat na nákup penálů, vodovek, sešitů nebo rýsovacích potřeb. Totéž chtěla prosadit i Špidlova vláda. Počítala s tím, že by každý rodič na začátku nového školního roku od státu dostal pět set až osm set korun...

Nu uvidíme!  

Dnes tedy přeji vám, milí rodiče a prvňáčci, šťastné vykročení do školy, skvělé paní učitelky  a ať si 30. června všichni můžeme společně  říci:

Zvládli jsme to!

   
19.08.2004 - Láska a vztahy - autor: Mirka Kožušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Andula [*]

  Jeremi: ale jasně, mohl by, i když není to úplně ono
  ale hlavní bylo, že jsme tašku pod stromeček nedávali

  superkarma: 0 20.08.2004, 08:16:03
 2. avatar
  [39] Jeremi [*]

  Andula: Proč by Ježíšek nemohl vědět, že "zrovna takovouhle tašku jsem si přál"?

  Susina: Hrošík si předloni tay k Vánocům psal o drahé dárky a radoval se, jak úžasně ušetříme, když to chce od Ježíška a ne od nás k narozeninám.

  superkarma: 0 19.08.2004, 21:06:40
 3. avatar
  [38] Andula [*]

  evusche: to težko, když věří na ježíška

  superkarma: 0 19.08.2004, 16:47:43
 4. avatar
  [37] evusche [*]

  Andula: no to jo, to je jasný, že nebudem kupovat něco, co se mu nelíbí, ale proto můžem jít s ním do obchodu, podívat se, aby si vybral a pak mu to koupit pod stromeček

  superkarma: 0 19.08.2004, 16:36:52
 5. avatar
  [36] Andula [*]

  evusche: já si myslím, že taška do školy dárek být může, jen jsem zároveň chtěla, aby se mu líbila, tak aby si ji vybral.

  superkarma: 0 19.08.2004, 15:39:11
 6. avatar
  [35] sarobrouk [*]

  evusche: Gabi: Taky jsem svým rodičům vděčná, jak mě vychovali, že mě živili a šatili. A oblečření i věci do školy považuji za pěkný dárek. Pokud nemá někdo speciálního koníčka, tak co už by měl být sakryš dárek než toto?

  superkarma: 0 19.08.2004, 15:05:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] medved [*]

  Gabi:
  Aspiková: pevne nervy....dneska nemas dobry den, ale zitra nebo pozitri bude urcite lip

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:49:12
 2. avatar
  [33] evusche [*]

  Gabi: nechápu, proč bych nemohla být rodičům vděčná
  Naopak, jsem jim vděčná za to, že mě vychovali, že mě živili a že teď, kdykoliv něco potřebuju, můžu se na ně obrátit a svou vděčnost jim oplácím stejnou mincí. Když něco potřebují nebo chtějí, ráda to pro ně udělám...takže nechápu, proč bych jim neměla být vděčná.

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:47:30
 3. avatar
  [32] evusche [*]

  Aspiková: uvidíš, že kluci ti tvou lásku jednou oplatí. Protože až vyrostou a uvědomí si, jaký na ně táta byl ošklivej a cos všechno musela sama zvládnout, tak ta vděčnost tam bude

  superkarma: 0 19.08.2004, 14:44:45
 4. avatar
  [30] Gabi [*]

  Aspiková: chápu, jak ti je, ale myslím, že děti by neměly být rodičům za něco vděčné. Chtěli jsme je, tak je máme, ony budou zase investovat čas, peníze a duševní zdraví do svých dětí.

  superkarma: 0 19.08.2004, 13:43:13
 5. avatar
  [29] Aspiková [*]

  Susina: Já vím. Když jsem ten jeho zadek viděla, tak jsem v tom prvním nasrání chtěla jít na pohotovost, abych měla v ruce papír, že byl takhle seřezanej, pro případ že by se to opakovalo. Ale pak jsem tam nešla, protože lékař je asi povinnej hlásit každý podezření z týrání. Já ty kluky nechci vystavovat tomu šílenýmu vyptávání a tahat je po psycholozích. Mám to jen na videu a tomu kreténovi to pošlu na památku.
  Kluci mají tátu rádi a já doufám, že se to opakovat nebude. Matěj by to určitě řekl.

  Je to celkem síla a plácám se na samém dně. Ono se řekne, že na samotě není nic špatnýho a že to můžu zúročit a žít si svůj život. Ale jak ho mám žít ? Kluci jsou malý (3 a 6 let) a já musím žít pro ně a ne pro sebe. Nemůžu je nechat doma samotný a jít do fitka.
  Už třetí den mi Mates zvrací, má střevní virózu. Je to k zbláznění. Venku vedro a on se nemůže ani pořádně napít, protože vše hned vyhodí. Matěj kňučí, že mu je zle a David, že chce jít ven. Teď babo raď. Je to k posrání. Nechci být vulgární, ale vhodnější výraz, který by vystihl moje pocity není.
  Víte co je hrozný, že mi za pár let řekne, že mi ten koš nevynese, že se na to může vyprdnout. To že jsem u nich strávila několik bezesných nocí ocení až budou mít samy děti. I když ... jsou to chlapy ... u nich člověk nikdy neví.

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:51:32
 6. avatar
  [28] evusche [*]

  Ivanka: já jsem až do pátý třídy seděla jen s klukama. Žádná holka se mnou nechtěla kamarádit, protože jsem byla tlustá no, moc hezkých vzpomínek na první stupeň nemám. A na druhým jsme byli parta dvou kluků a dvou holek a každý pololetí jsem to odnesla třídní důtkou za vyrušování v hodině...

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:39:38
 7. avatar
  [27] Susina [*]

  Ivanka: měla jsem něco podobného - byla jsem vzorná holčička, tak v domnění, že se znémé firmy vedle mně napraví, úča posadila vedle mně jednoho týpka. Jak hluboce se mýlila.. on se nenapravil, zato já začala nosit poznámky typu "Kopla spolužáka" "Píchla spolužáka špendlíkem do ramene.."

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:36:42
 8. avatar
  [26] evusche [*]

  Aspiková: no to je hrozný to jeho konstatování, že jsou to jeho děti a tak si s nimi může dělat, co chce. To není hračka!! Bože, já teda ještě děti nemám, ale než mít takovýho idiota, tak si je raději vychovám sama!
  Chápu, že občas na prdel dostat asi potřebujou,ale tohle je už přehnaný!
  A kámoška, nebo asi se tak nazvat nedá, ale je vidět, že jí to taky moc nemyslí. To víš holka, slyší cinkat penízky, to je ono

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:35:36
 9. avatar
  [25] Susina [*]

  Aspiková: můžeš na něj podat i trestňák... nebo návrh na soud, aby se děti s tátou nemusely stýkat...

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:34:51
 10. avatar
  [24] Ivanka [*]

  Můj synovec z manželovy stran je taky louda a vůbec mu to neva, že je všude poslední. On to zas vyrovná svou chytrostí.
  Synovec z mý strany jde taky v září do první. Zrovna včera jsme stříhali čislice do desek co dostal od tety, děsně se těší. Babička má trošku hrůzu z toho aby nebyl jak Oliva (Aspiková: ), ale já myslím že to zvládne. Je sice trošku rozjívený a neposedný, trošku komediant, ale určitě má vsobě i něco z maminky, která byla děsně vzroná.

  Já si z první třídy pamatuju hlavně to, že jsem si sedal k jedný holce, ta si za chvíli odsedla a já pak celý rok seděla s klukem, co propadl. Poropadl k nám a pak propadl ještě jednou. Byla to pro mě děsná porupa, protože JÁ, CHYTRÁ HOLKA jsem musela sedět vedle takovýho hloupýho propadlíka

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:34:00
 11. avatar
  [23] Aspiková [*]

  evusche: Kretén to je a já jsem blbá, že jsem to nepoznala dřív. Nevím jestli chtějí mít ještě děti. Ona má dvě. Víš co je na tom nejšílenější ? Jeho nynější manželka je moje kamarádka, která o něm věděla všechno. Všechno co nám prováděl ona věděla. Nechápu jak si mohla vzít. Vlastně jo. Vydělá dost peněz. Její bývalý manžel mi říkal, že ona svoje děti taky dost řeže. Prý bych ji měla vidět když se s nima učí. Facky prý jen lítají. Asi si spolu rozumějí, protože jsou stejný. Když mi syn řekl, že se vzali, tak mne napadl citát ze Shreka : Vzali se a žili hnusně až do smrti.
  Nejhorší je ta bezmocnost. Mladší syn měl krásný hustý tmavý vlasy. Jednou od něho přijel vylepanej strojkem na vlasy. Věděl, že si to nepřeju, věděl, že mne tak nasere. Prý si se svými dětmi může dělat co chce.
  Matěje jsem poučila, že ani jejich otec je nesmí takhle třískat a snad by mi řekl kdyby se to opakovalo.

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:23:27
 12. avatar
  [22] Susina [*]

  Aspiková: ježíš, to je děsný...
  jinak Rišák je taky louda, když ho popoháním, odvětí, že všechno má svůj čas... je po tatíčkovi, přerazila bych je oba..

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:22:48
 13. avatar
  [21] Susina [*]

  werka: no co myslíš, že jsem udělala?? vzala jsem svou flanelku, urvala rukávy a dala to babi, aby to jen olemovala, aby měl zástěru. Ale babi mu ušila jinou.. Rišák na takoýhle detaily dlabe., je mu fuk, co na sobě bude mít..

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:19:33
 14. avatar
  [20] evusche [*]

  Aspiková: teda promiň, ale tvůj ex je pěknej kretén a jestli hodlá mít se svou novou manželku děti, tak je dopředu upřímně lituju. Takhle se fakt chovají snad jen lidi, co mají zamraženej mozek!

  superkarma: 0 19.08.2004, 11:01:02
 15. avatar
  [19] Aspiková [*]

  Můj starší syn Matěj taky pomaže do první třídy. Vše praktické jako je oblíkání a tkaničky zvládá, ale to s tím předváděním se nevím nevím. Je to komediant a ještě k tomu louda. Než se přezuje, tak už bude půlka první hodiny v tahu.
  Můj exmanžel měl kluky minulý týden u sebe na prázdninách. V neděli mi je vrátil a já odpoledne zjistila, že má Matěj zadek samou modřinu a jasně zřetelný šlince od vařečky. O tom, že to je agresivní blb jsem už psala, ale že by takhle dokázal seřezat vlastní dítě jsem neměla ani páru. Ihned jsem mu volala co to má znamenat. Nejdřív mi třísknul telefonem a pak volal synovi a vynadal mu co si stěžuje, že už k němu nemá nikdy jezdit. Chudák brečel jako želva a já s ním. Některý chlapy jsou neskutečný. Nicméně jsem mu volala ještě jednou ať se jede na ten zadek podívat. Přijel i se svou novou manželkou, která má už větší děti. Když uviděl co mu udělal, tak uznal že to přehnal. Víte co bylo tím důvodem k takovýmu výprasku ? Že mu strašně dlouho trvalo než dojedl bramborovou kaši. Ta mu mimochodem nechutná od té doby co jezdí k nebožtíkovi, protože se tam dvakrát pozvracel po tom co mu ji ta jeho udělala z pytlíku. Nebožtíkovi bylo celkem líto, že mu tak napráskal, ale ta jeho fuchtle to komentovala těmito slovy : " No ... vždyť on si to zasloužil. Ve škole to bude jednou chudák, protože mu to všechno dlouho trvá. " Nakopala bych ji do ksichtu.
  Copak se tomu dá naučit výpraskem??? Ne. Na to bude muset přijít sám . Nezbývá než doufat, že nebude při vyučování stejně tak jako Oliva pozorovat veverky z okna.

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:50:39
 16. avatar
  [18] werka [*]

  Susina: Zástěrku na výtvarku - tu by mi sabotoval už v 1. tř. (o dnešku ani nemluvím) . Už od školky výtvarničil v mé staré seprané košili, od které jsem odškubla rukávy a odstřihla límeček (a otentolovala to kolem krku).

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:43:04
 17. avatar
  [16] Beruška1 [*]

  My jsme první třídu absolvovali před devíti lety, letos nás to čeká od září znovu, ale už na střední škole. Já jsme kupovala jako dárek k vánocům nejenom tašku, ale i penál, desky na sešity, vodovky, pastelky, fixy, sáček na bačkory. Dcera z toho měla moc velkou radost.Teď mě to čeká taky, nový batoh na sešity, ale hlavně knížky, už jsme nějaké pořizovali a to peníze mizejí neuvěřitelným způsobem. Přispívat by se mělo hlavně rodičům středoškoláků, kteří už od školy nedostají vůbec nic.

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:27:29
 18. avatar
  [15] evusche [*]

  Aktovku pod stromeček? A proč ne? My ji dostali všichni tři, když jsme byli děti a moje neteř vlastně taky. Když holt nejsou peníze, tak se to musí brát jako dárek. A vím, pamatuji si, že jsem z té tašky měla velkou radost, tak proč ne?

  superkarma: 0 19.08.2004, 10:10:55
 19. avatar
  [14] Susina [*]

  Andula: jo, my jsme na tom jaře trefili do narozek... teď mu ještě babi šila zástěru na výtvarku....

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:39:03
 20. avatar
  [13] Andula [*]

  Susina:
  Macek ma narozky ještě před vánoci, takže jsme tašku vybrali teď na jaře.

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:30:59
 21. avatar
  [12] Susina [*]

  Andula: šmankote, tvůj Macek je přesná kopie Rišáka - ten si napsal Ježíškovi o bačkory do školy s argumentací, že pak je nebudu muset kupovat já..
  tašku chtěl jako překvapení k narozkám, tak jsme ji vybrali sami a je spokojenej.
  A pokud jde o kaničky - no, tak ty teda taky mít nemusí... sice kličku zvládne, ale když se jí jakkoli může vyhnout, tak to udělá.. tak taky radši sucháče..

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:27:31
 22. avatar
  [11] Andula [*]

  šája: suché zipy , jo, jo
  A taky si myslim, ze je lepsi tasku vybrat s ditetem ( i kdyz mezi nama, Macek mi 22/12 rekl, ze si ji preje, protoze kdyz ji koupi jezisek, usetrime ), ale vybrali jsme ji pak spolu.
  Taky jeste menime pokojicek, presne takhle
  Jen k tomu prispevku od vlady v zaveru clanku .- uz jsem se rozcilovala jinde - proste mi to v tehle podobe prijde jako ciry populismus a rodinam s detem to dlouhodobe fakticky nijak nepomuze. Howgh.

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:06:43
 23. avatar
  [10] Susina [*]

  nás první třída čeká taky, rozpis děti do tříd visí na škole už od června, Rišák ho musel jít zkontrolovat asi stopadesátkrát, jestli skutečně ho do tý školy vzali.. líbí se mi, že jsou čtyři první třídy po dvaceti dětech, to je fajn.. vzpomínám na naše třídy praskající ve švech s téměř čtyřiceti dětma...
  schůzka rodičů zatím naplánovaná není, možná přímo toho 1.9., až budou děti ve třídách.. uvidíme.. ani na netu škola nic zatím nemá..

  superkarma: 0 19.08.2004, 09:00:52
 24. avatar
  [9] šája [*]

  Gabi: Já vím že to byla reakce na článek moje reakce byla zase reakce na tvou reakci
  děti pokojík mají, jen se teď trošinku promění z veliké herny na malou hernu a pracovnu

  superkarma: 0 19.08.2004, 08:49:37
 25. avatar
  [8] Hannah01 [*]

  Na svůj první den ve škole si nepamatuji, ale na zápis ano. Jako dítě jsem neuměla vůbec zpívat a tenkrát to byla jedna ze zkoušek u zápisu. Moje chytrá maminka to vyřešila tak, že mě naučila strašně dlouhou básničku, takže po jejím odříkání se v komisi báli, že písnička bude stejně dlouhá a už na ní nedošlo...

  superkarma: 0 19.08.2004, 08:39:49
 26. avatar
  [7] Gabi [*]

  šájo: , my budeme zařizovat pokojíček až o vánocích, kdy se budem stěhovat (zatím totiž žádný děti nemají).
  Aktovka po stromeček byla reakce na článek.

  superkarma: 0 19.08.2004, 08:28:16
 27. avatar
  [6] Aja [*]

  To bylo milý, takový plný očekávání

  superkarma: 0 19.08.2004, 08:11:06
 28. avatar
  [5] šája [*]

  Gabi: Rozdělení do tříd nám vyvěsí na školu v přípravném týdnu, schůzku jsme měli už v červnu. Aktovku nedostal jako dárek, ale jako pomůcku do školy a to teprve teď v létě, byl by schopen ji od Vánoc zničit
  Teď mám děti na prázdninách, tak chystáme s ještě další překvápko - psací stolky s novýma židličkama, lampičky, více poliček atd. Rovnou pro obě děti, ať se nestrkají

  superkarma: 0 19.08.2004, 07:51:23
 29. avatar
  [4] Gabi [*]

  šája: taky se chystáme do první - vše v pohodě, ale kličky jsou záměrně sabotovány, no však to jde i bez nich .
  Jsem na to zvědavá, nevíme ještě ani konkrétní učitelku, protože děti ještě nebyly rozřazena do tříd, třídní schůzku máme až 1.září ráno Takže i některé nákupy budeme dohánět později.
  P.S.: Myslím, že školní potřeby by neměly být dárkem, ale měly by se vybírat společně s dítětem. Aktovka jako dárek pod stromeček mi připadá stejné jako dát dítěti čepici, rukavice a ponožky .

  superkarma: 0 19.08.2004, 07:29:02
 30. avatar
  [3] šája [*]

  taky nás to teď čeká. Jen s tím šněrováním nevím nevím - suché zipy to jistí

  superkarma: 0 19.08.2004, 07:04:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme