Domácnost

První tábor je za dveřmi

 

Vzpomenete si na svůj vlastní „první tábor“... Co se vám líbilo, co ne, čeho jste se báli a co vás bavilo a těšilo?

 

Možná ta následující porovnání mohou znít směšně, ale na první dny v mateřské škole se děti vždy nějaký čas připravují, a ještě víc i na školní začátky v první třídě. Podobnost je však na místě – dítě vždy vstupuje do neznámého prostředí. Dokonce, i když pojede se starším sourozencem, ten má často jiné starosti a zájmy, než se „starat“ o mladšího brášku nebo sestřičku.

 

Zcela zásadní chybou pak je stresování dítka výroky, co všechno bude muset, neblahá jsou slova: „Oni ti ukážou, co je pořádek... Tam budeš muset poslouchat...“ Nelze se pak divit, že se mu nebude chtít... Mluvte s ním raději o tom, co může čekat hezkého, zábavného, zajímavého.

 

Dále připojujeme ještě shrnutí letitých zkušeností...

 

Pečlivě zvažujte typ tábora, na který chcete dítě poslat, i to, co uslyšíte od jeho vedoucích. Bude tam mít vaše dítě další vrstevníky, případně už nějaké známé?

 

Pouvažujte, jaké fyzické nároky dítě čekají? Nebojí se tmy? Není někdy zbytečně lítostivé, nebo naopak hyperaktivní? Zkušení vedoucí dovedou mnohé problémy vašeho dítěte vyřešit, ale musí o nich předem vědět právě od vás rodičů.

 

U „prvotáborníků“ je opravdu nutné, abyste se seznámili s vedoucími, a výborné je, má-li dítě šanci setkat se s budoucími druhy dřív, než až při odjezdu na tábor.

 

Při přípravě vybavení na tábor se řiďte doporučením vedoucího příslušného tábora. Doby, kdy jste na tábory jezdili sami, jsou nejspíš už dávno pryč.

 

Buďte co nejsdílnější k vedoucím, klidně prozraďte i drobné fígle, které „fungují“. Vedoucí sice nemá na starosti pouze vaše dítko, ale na vyslechnutí podrobností o trampotách a zkušenostech s jejich překonáváním si ten dobrý najde čas, zvláště u „prvotáborníka“.

 

Rozhodně nezatajte žádné problémy, například z obavy, že když je „prozradíte“, dítě nebude na tábor přijato. Není nic horšího než tento postup.

 

Pozor na jídlo, kterým vybavíte dítě na cestu. Krásně osmažený řízek i šunka, vložená do housky, může za pár hodin v letním vedru zezelenat a táborový zdravotník a vedoucí (někdy i nejbližší lékař) si pak lámou hlavu, z čeho vaše dítě hned trpí bolestmi žaludku, či ještě horšími střevními potížemi.

 

Posílaní balíčků s jídlem na tábory není nutné. A pochoutky všeho druhu jsou výborným lákadlem pro mravence, vosy, včely, leckdy i hlodavce.

 

Pište. A současně brzy reagujte na sdělení z korespondence dítěte – pochvalte úspěch, pochlubí-li se jím děcko, povzbuďte, naznačuje-li problém. Rozdáte-li před táborem adresu širšímu příbuzenstvu a dohodnete-li se s nimi na korespondenci (stačí pohledy), „prvotáborník“ je z bohaté a povzbuzující korespondence blažený.

 

Nedejte na první či druhý dopis, pohled či mobilní volání: „Mami, tati, mně se tu nelíbí, přijeďte si pro mě!“ Důvodem může být nejčastěji opravdu jen nezvyklost prostředí a běžného táborového života, okamžitý či náhodný nezdar v nějaké hře. Máte-li pochybnosti, spojte se s vedoucím tábora, jistě vám už před táborem sdělil kontakt. V devadesáti devíti případech ze sta po táboře uslyšíte, jak to všechno bylo báječné.

 

Nezapomeňte či nezaměňte datum a hodinu příjezdu z tábora. Čekání po příjezdu – jestli rodiče nezapomněli přijít – je nedobrou tečkou za zážitky z tábora samotného a svědčí o tom, že dítě bylo odloženo.

 

 

Zdroj: Opravdu dobrý tábor, www.dobrytabor.cz

Foto: Pionýr o.s., www.pionyr.cz

 

   
12.06.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [8] Pavla_b [*]

  femme: já ne, ale odpoledne určitě bude

  superkarma: 0 12.06.2007, 14:32:47
 2. avatar
  [7] femme [*]

  Pavla_b: už ho mám v sobě

  superkarma: 0 12.06.2007, 14:28:04
 3. [6] Pavla_b [*]

  femme: ne, jedno by bodlo

  superkarma: 0 12.06.2007, 12:18:06
 4. avatar
  [5] femme [*]

  Pavla_b: a divíš se v tomhle vedru?

  superkarma: 0 12.06.2007, 12:16:21
 5. [4] Pavla_b [*]

  femme: no je vidět, na co myslíme

  superkarma: 0 12.06.2007, 12:06:57
 6. avatar
  [2] femme [*]

  Pavla_b: já taky

  superkarma: 0 12.06.2007, 11:09:49
 7. [1] Pavla_b [*]

  já četla nadpis "pivní tábor"

  superkarma: 0 12.06.2007, 09:51:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme