První příspěvek na dnešní aktuální téma nám poslala čtenářka s nickem kopretina3. Jak si svůj první školní den vybavuje jako žákyně a jako začínající učitelka? Docela zajímavé srovnání. Co myslíte, který zážitekl byl silnější?

Vážená redakce, posílám Vám příspěvek k zítřejšímu tématu.

První školní den

Milé ženy-in, první školní den mi ve vzpomínkách nezanechal nijak výraznou stopu. Jen si pamatuji, že jeden spolužák brečel a že jsem měla radost, že konečně budu školačka a že už nebudu muset jít spát po obědě, tak jako tomu bylo ve školce.

První školní den si tak mnohem lépe vybavuji, když jsem jej absolvovala jako začínající učitelka. Je to pro mě poměrně čerstvá vzpomínka. Vystudovala jsem sice pedagogickou fakultu, ale praxe mě tak odradila, že jsem si říkala, že tudy moje cesta nepovede.

Po škole jsem tedy nastoupila do soukromého sektoru v oblasti obchodu. Peníze i prostředí se mi zdály zprvu velmi dobré, avšak dorazila finanční krize a tlak na obchodní výsledky stále stoupal, nové zakázky nebylo kde brát. Začala jsem se psychicky hroutit, a tak jsem si hledala jinou práci, protože chodit každý den z práce s pláčem se nedá dlouhodobě vydržet.

Nastoupila jsem na krátko do jiné firmy, kde jsem se ale doslova a do písmene nudila, přidělenou práci jsem zvládla za 4 hodiny a neměli mi co jiného dát na práci. A nudit se v práci mě nebaví. Nevím, co mě to popadlo, ale zavolala jsem na jeden inzerát, kde hledali vyučující na gymnázium v mé aprobaci.

Pohovor vyšel na 1, a tak ze mě najednou byla paní učitelka. Koncem měsíce srpna jsem nastoupila. Už úvodní přípravný týden mi bylo jasné, že třída mých dětiček nebude složená ze žádných andílků. V podstatě jsem byla varována, že je to jedna z nejhorších tříd na škole.

První školní den byl tady. Studený pot na celém těle, žaludeční neuróza a obrovská tréma, jak to zvládnu. Ačkoliv ve mně byla malá dušička, vstoupila jsem rázně do třídy se sebevědomým úsměvem na rtech, který mi, jak musím sebekriticky přiznat, příliš dlouho nevydržel. Dalo by se říci, že mi zamrzl po chvíli na rtech. Bohužel zvěsti o „andílcích“ se potvrdily a andílkům narostly rohy a stali se z nich ďáblíci, zkrátka padlí andělé.

První školní den jsem od údajně nejzlobivějšího žáčka dostala květiny na přivítanou. Zajímavé je, že chlapec se špatnou pověstí, byl celý školní rok hodný a bezproblémový. První den, ale i několik následujících pro mě probíhaly ve znamení neustálé administrativy, vybírání peněz na to či ono, vybírání přihlášek, seznamů, kontrol učebnic atp.

Byly to na začátku pěkné nervy, děti mě hodně zkoušely, ale jsem ráda, že jsem to nevzdala a vydržela. Učitelství je sice náročná práce, ale když se povede hodina a když mají děti chuť spolupracovat, tak to člověka nabíjí obrovskou energií a pocitem, že jeho práce není zbytečná, což jsem v předchozím zaměstnání nepoznala.

První školní den tedy nemusí být významný jen pro prvňáčky a jejich rodiče, ale i pro začínající učitele. Mimo to první školní den zažívají v novém prostředí i středoškoláci a vysokoškoláci a mnohdy to pro ně může být ještě náročnější než pro 6leté prvňáčky.  Přeji Všem, ať na svůj první školní den vzpomínají s láskou. 

S pozdravem

Kopretina3

Máte pravdu, milá Kopretino3. Nejen nprvňáčci, ale i učitelé prožívají vsůj první školní den mnohdy s nervozitou. A na středoškoláky a vysokoškoláky jsem úplně zapomněla, zakže děkuji za připomínku a rozšiřuji školní téma.

Co vy a první školní den, milé ženy-in? V jakém rozpoložení ho budete prožívat? A v jaké roli se ocitnete ve svém příspvěku? V roli matky, učitelky, studentky, nebo vzpomínkově jako žákyně. Dnešní téma můžete pojmout jako vždy po svém.

Na vaše příspěvky se už moc těším na: redakce@zena-in.cz

 

Reklama