Zdálo se, že muž snů přezdívaný „Yetti“ skutečně existuje. Jenže to bylo včera a dnešek se táhne a překáží zítřku, který má ukončit bolnou samotu láskou jako trám..

Obálka z displeje telefonu ne a ne vykouknout. Čím víc něco chceš, tím spíš to nedostaneš, škodolibě se posmívá svědomí. Zakláněla jste hlavu, natáčela pramínky vlasů na prst, špulila rty a občas je ledabyle přejela jazykem, smála se všemu, co řekl… A vypadalo to, že ztratil svět pod nohama…Tak proč sakra nepíše?! Ztratil telefon, má rýmu, hodně neodkladné práce. „Nebo možná nemá zájem…,“ odtuší opatrně kamarádka.

Jtelefonitka se dva roky vzpamatovávala z rozvodu a celou dobu tvrdila, že takovou hloupost, jako znovu se zamilovat, už neudělá. Jenže člověk míní a osud činí. „Mirka jsem potkala na jedné firemní oslavě, kde příležitosti k tomu říct si o sobě víc moc nebylo. Jen jsme si vyměnili telefonní čísla. Ozval se asi za tři dny. Už jsem na vysokého, příjemného blonďáka v šedivém obleku skoro zapomněla. Povídali jsme si po telefonu asi hodinu o všem možném a na konci rozhovoru Mirek navrhl schůzku v útulné kavárně na náměstí.“ Původně plánovaná krátká seznamovací káva skončila až nad ránem na gauči v Jitčině bytě. „Když Mirek odcházel, políbil mě a řekl, že to bylo krásné. Byla jsem šťastná, že už nejsem sama, a plánovala, si kam všude spolu půjdeme a jak Mirka budu představovat jako „svýho chlapa,“ s trpkým úsměvem si vybavuje první rande Jitka. Mirek se neozval ani zítra odpoledne, ani pozítří večer. Když se mu Jitka s obavou, jestli se mu něco nepřihodila, ozvala sama, jen suše oznámil, že má hodně práce.

„Neměla jsi s ním hned spát, dostal, co chtěl a tak šel,“ vyřkla nemilosrdný ortel kamarádka.

„O chlapa se mu musíš snažit, vybojovat si ho. My si vybíráme, ne oni,“ mrkla spiklenecky maminka a postavila před ni talíř s oblíbenými šunkofleky. Jitka talíř odstrčila a vrátila se do svých myšlenek udělat už několikátou revizi, aby přišla na to, proč se Mirek neozývá.

Šprýmař Martin má v tom, na rozdíl od Jitky, úplně jasno: „Pokud se neozve po první schůzce, znamená to a) nemá dál zájem b) vyhodnotil z chování dotyčné na první schůzce, že zájem nemá ona. Je-li to po první schůzce ze seznamky, je dost pravděpodobné, že je velmi zaneprázdněn dalšími prvními schůzkami. Pokud se neozve po prvním sexu, potom a) při prvním sexu byla dost hrozná b) při prvním sexu byl dost hrozný on, je si toho vědom a stydí se c) je to sběratel prvních sexů.“

A jak Jitčinu situaci vidí odborník, psycholožka Dana Marková?

„Neozývá se? Pokud si budu domýšlet, jsem schopna vymyslet sto různých scénářů. Ale to jsou moje domněnky. Pokud něco vytvářím, dávám do toho část sebe sama. Svoje zkušenosti, zážitky, scénáře z dětství. To nejjednodušší, co můžu udělat, je zeptat se. Ale nedotírat, dát mu čas. Muži nemají rádi, když jsou příliš sledováni (ale ani ženy ne). Zůstat v klidu? Proč by to nešlo, sama pro sebe si řeknu, že v klidu zůstanu, dám si čas sama sobě, a pokud to trvá příliš dlouho, zavolám. Důvody mohou být různé, od ztraceného telefonu po nemoc, ale i snahu o ukončení vztahu. Ale nikdy to nevím dopředu. Takže se přikláním ke klasikům, žijme v přítomnosti a řešme problémy, až když přijdou. Jak to vystižně vyjádřil Albert Camus: Nejhojněji obdaruje budoucnost ten, kdo všechno dává přítomnosti.“

Reklama