Styl

První řasenka? Krém na boty

Jestli se děsíte a myslíte, že jde o nějaký vtip, tak vás mohu ujistit, že nejde. Možná vám některé pamětnice dosvědčí, že to není kachna, blud, ani lež, ale smutná zkutečnost totalitních „malovátek“, o kterých nám ve svém příspěvku napsala čtenářka Svata

Ahoj všem. Když se řekne první líčidlo, okamžitě se mi vybaví černý krém na boty. Vy, co jste mladší generace a vyrůstaly jste na řasenkách současnosti, si to ani nedokážete představit. Za našich mladých let nic takového nebylo, a tak jsme si pomáhaly všelijak.

Vůbec jsme si nepřipouštěly, že by nám to mohlo nějak uškodit. Chtěly jsme být krásné. Jenmže krém na boty je mastný  a na řasách moc nedržel, takže si asi dokážete představit, jak jsme za chvíli vypadaly.

Později přišla na trh novinka. Maskaro, které se sice podobalo krému na boty, ale už bylo alespoň zdravotně nezávadné. Byla to taková pevná hmota v malé vaničce, která se ředila vodou a nanášela  přiloženým štětečkem, který vypadal jako miniaturní  košťátko. Řasy se pěkně slepily a vypadaly jak muří nohy, ale to patřilo k té době.

Pak jsme se malovaly jakýmsi lakem na řasy. To byl tekutý přípravek, který mimochodem děsně pálil, když náhodou přišel do oka. A že se to nezkušeným stávalo dost často, na to můžete vzít jed. Když ztuhnul nedal se smýt ani vodou a musel se z řas odrolit. Někdy to pochopitelně odnesly i samotné řasy. No byly to doby děsné, ale s odstupem času už se našim prvním šminkám, my pamětnice jen smějeme.

Vaše čtenářka Svata

Milá Svato, na krém na boty v roli řasenky si sice nepamatuji, ale slyšela jsem o tom také vyprávět. Ovšem tu pálivou vodičku jsem zažila na vlastní řasy. I oči

A co vy milé ženy-in? Pamatujete si na svá první malovátka? Znějí také tak děsivě, nebo už jste zažila modernější? Které líčidlo bylo vaším prvním? Kdy jste se začala pravidelně malovat? Máte nějakou příhodu se šminkami?

Tak nám ji napište, ať se pobavíme, zavzpomínáme, a máme o čem diskutovat.

Naše adresa: redakce@zena-in.cz

   
19.09.2011 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] lalica [*]

  Sml16 Jo, brilcil byl pěkný dryák, šel z řas spolu s nimi.Ale nic jiného nebylo, později Regina v tubičce.Sml58

  superkarma: 0 22.02.2012, 11:59:30
 2. avatar
  [6] denkas [*]

  Jo ten Brilcil taky pamatuju ,měla ho máma. a tužky na obočí byly taky dobrý

  superkarma: 0 19.09.2011, 15:13:48
 3. avatar
  [5] denkas [*]

  Pamatuju ,že některý holky řikaly ,že použily krém na boty.Já měla ten "plivník",to Maskaro a malovalo se sním dobře a i nějaký ty linky se prodávaly. Nikdy sem se moc přehnaně nemalovala ,tak asi proto mě to máma nezakazovala a kolikrát se holky malovaly u nás. Malovat sem se začala ve škole ,už nepamatuju v který třídě.(vyšla sem v roce68)

  superkarma: 0 19.09.2011, 15:12:21
 4. avatar
  [4] átéčko [*]

  kobližka — #2 Jo, je to napsáno správně. také jsem ho měla, nepálil mě, ale narostly mi po něm delší řasy.

  Nikdy bych nepoužila krém na boty a jakoukaliv řesenkou , či maskarou jsem si uměla namalovat oči tak, že řasy nebyly slepené.

  superkarma: 0 19.09.2011, 12:01:41
 5. [3] Avima [*]

  Pokud si vzpomínám, krém na boty se používal na linky kolem očí, bylo to asi v r.1966, linky byly prodloužené nad vnější koutek oka, na dobových fotkách je to možné vidět u M.Kubišové.

  superkarma: 0 19.09.2011, 11:08:52
 6. avatar
  [2] kobližka [*]

  Ten "lak na řasy" se jmenoval Brilcil.Nevím,zda je to napsáno správně,

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  superkarma: 1 19.09.2011, 10:12:34
 7. [1] Anai [*]

  O krému na boty jsem slyšela, ale až nedávno - v době mého mládí, kdy jsem se začala lítit, tedy v r. 1970, když mi bylo 15 a chodila jsem do tanečních, existovala mascara s kartáčkem a všechny holko okolo mě se tím líčily, brzy na to první řasenka (tuším, že dermacol s tím začal u nás), takže Svata bude asi starší....

  superkarma: 0 19.09.2011, 09:28:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme