.

První pražské SOS Sluníčko pomůže až 40 dětem v nouzi ročně

Novinky

První pražské SOS Sluníčko pomůže až 40 dětem v nouzi ročně

Bezpečné místo a ochranu v SOS Sluníčku nalézají děti zanedbávané, zneužívané a týrané. A také děti, o něž se na přechodnou dobu nemohou rodiče postarat. Sluníčko jim poskytuje podmínky připomínající rodinné prostředí, které většina těchto dětí v tomto zařízení zažívá poprvé v životě.

„Jmenuje se Viktor a je pořád se mnou,“ říká pětiletý Šimon a k sobě si tiskne plyšového skřítka, od kterého se nehne ani na krok. Přestože se stále na všechny kolem sebe dívá s trochou nedůvěry v očích, proměna, kterou prošel za posledních pár měsíců, je nepřehlédnutelná. Když se v červnu dostal do karlovarského SOS Sluníčka, byl silně zanedbaný, množství modřin a odřenin poukazovalo na časté fyzické násilí a dostat z něj jakékoliv slovo bylo velmi náročné. Byli to až pozorní sousedé, kteří si všimli toho, že se Šimonem není něco v pořádku. Upozornili příslušné úřady a chlapec byl nakonec z rodiny odebrán.

„Je to pirát, já chci být taky pirát,“ pokračuje Šimon a dál povídá o tom, co všechno bude dělat, až bude velký. Je radost jej poslouchat.

ddd

Okamžitá pomoc dětem v nouzi

SOS Sluníčko je zařízením Sdružení SOS dětských vesniček pro děti vyžadující okamžitou pomoc. V pětačtyřicetileté historii organizace je také vůbec prvním zařízením SOS dětských vesniček v Praze. „Zařízení poskytujících okamžitou pomoc dětem v nouzi je v Praze nedostatek a jsme velice rádi, že nám Sdružení SOS dětských vesniček pomůže vyřešit nelehkou situaci. Věříme, že SOS Sluníčko bude novým a pozitivním startem pro všechny děti, které jím projdou,“ říká Jana Nožířová, vedoucí oddělení sociální péče Magistrátu hlavního města Prahy, který se Sdružením SOS dětských vesniček na zřízení SOS Sluníčka pro pražské děti úzce spolupracoval. „Pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí bude ze strany magistrátu vydáno v nejbližších dnech. Předpokládáme, že první děti budou do SOS Sluníčka umístěny od 1. prosince,“ doplňuje Jana Nožířová.

„Nejčastějším důvodem, proč se děti ocitají v SOS Sluníčku, je neschopnost rodičů zajistit dětem adekvátní prostředí pro jejich zdravý vývoj. Často je to způsobeno finanční tísní, s níž jsou spojeny ztráta bydlení či užívání návykových látek u rodičů. Ty pak vedou k zanedbávání řádné rodičovské péče a často také k násilí na dětech,“ uvádí Jindra Šalátová, programová ředitelka Sdružení SOS dětských vesniček.

ggg

Do SOS Sluníčka přicházejí také děti týrané blízkými osobami, zneužívané, se zdravotními problémy způsobenými dlouhodobou nedostatečnou výživou či s opožděným vývojem v důsledku hrubého zanedbávání. „V SOS Sluníčku je jim poskytována nepřetržitá láskyplná péče vychovatelek – tet, které tráví s dětmi veškerý jejich volný čas a starají se o všechny ostatní záležitosti jako běžní rodiče – dětem vaří, perou, vypravují je do školy,“ popisuje Jindra Šalátová. Navíc se dětem dostává odborné péče sociální pracovnice, psychologa a dalších specialistů podle konkrétní potřeby.

SOS Sluníčko je určeno dětem od 0 do 18 let, což umožňuje i sourozencům různého věku zůstat pohromadě bez nutnosti rozdělení do různých, věkově omezených zařízení (kojenecký ústav nebo dětský domov ).

ddd

Zdroj: Tisková zpráva

   
21.11.2014 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. [3] MarciZ [*]

  vladka321 — #1 vladka321 krásně jste to vyjádřila slovySml59Sml59Sml79

  superkarma: 0 21.11.2014, 20:53:17
 2. [2] tetička25 [*]

  Takže Klokánky ruší a Sluníčka zakládají i když dělají vlastně totéž. Nějak mě to hlava nebere. Sml80

  superkarma: 1 21.11.2014, 13:20:30
 3. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Každý počin směřovaný pro děti je prostě nádherný. Děti jsou naše budoucnost, pro mnoho lidí náplň života, synonymum štěstí a lásky. Děti si to zaslouží Sml67

  1. na komentář reaguje MarciZ — #3
  superkarma: 0 21.11.2014, 12:35:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme