Zdraví

První pomoc pro naše nohy


Minulý týden jsme na stránkách Žena-in probírali, jak správně pečovat o nohy a předcházet nejrůznějším trampotám s nimi spojenými. Někdy se ovšem objeví problém a je třeba ho řešit. Proto tu dnes pro vás máme pár rad a tipů, jak samy můžete vyléčit některé malé nožní neduhy.

Na péči o nohy se velice hodí kosmetika z Mrtvého moře. Pokud jste spíše na domácí a ryze přírodní léčbu, můžete použít také včelí produkt – propolis. Na mozoly, ošlapky, otlaky je vhodnější tinktura, na popraskané paty zase mast. Pokud netrpíte žádnými nedostatky ani alergiemi, doporučujeme také přípravky s avokádovým olejem.

 

A teď se podíváme, jak na vaše bolístky.

Bolavé nohy

 • tip na koupel: Do umyvadla teplé vody přidejte 1 kapku mátového a 4 kapky levandulového oleje. Ponořte nohy na 10 minut do lázně, aby se zmenšily otoky a pocit pálení.

Puchýře

 • tip na obklad: Naneste pár kapek levandulového oleje na studený obklad nebo náplast a přiložte na puchýře a citlivá místa. Nechejte působit nejméně 10 minut.

Popraskané paty

Uzavřete hluboké praskliny balzámem a nanášejte několikrát denně hydratační krém jako prevenci proti dalšímu praskání a krvácení.

Kuří oka

 • Snažte se zamezit dalšímu tlaku a (dle návodu) přikládejte náplasti na kuří oka s kyselinou salicylovou (k dostání v lékárnách).

 • tip na extrakt: Lihový výtažek připravíme z nakrájených oddenků kopřivy, sbírané na jaře při rašení listů. Byliny se zalijí 40'16 alkoholem a nechají se macerovat 14 dní. Tímto extraktem pak natíráme kuří oka několikrát denně.

 • tip na obklad: Vymáčejte půl hodiny v octě čerstvé břečťanové listy, pak je rozmačkané přivažte na kuří oko. Toto opakujte 8 dní, pak už by mělo jít kuří oko bez nesnází vyloupnout.

 • tip na mast: Mast na kuří oka: 60 g žlutého vosku, 10 g vazelíny, 7 g benátského terpentýnu a 5 g vazelíny salicylové, 5 g peruánského balzámu a 5 g borové pryskyřice. Vše vařte na mírném ohni tak dlouho, až se všechny součásti plně rozpustí. Pak odstavte a míchejte do vychladnutí. Rozpouštějte jedině v páře. Na kuří oka naneste na noc silnější vrstvu a převažte.

 • tip na vnitřní léčbu a prevenci: Čaj - nálev připravíme z jedné polévkové lžíce této směsi: 25 g kopřivy dvoudomé, 25 g květu lípy, 25 g natě meduňky lékařské a 25 g listu máty peprné. Směs zalijeme 200 ml horké vody. Pije se dvakrát denně jeden šálek čaje.

Křečové žíly – prevence

K prevenci můžete přispět cvičením nebo plaváním, protože tělesná aktivita posiluje krevní oběh. Také neseďte s nohou přes nohu a neopírejte si dolní končetiny o tvrdý okraj židle. V pravidelných intervalech během dne a hlavně večer si pokládejte nohy nahoru. Jezte stravu s vysokým obsahem vláknin, abyste předešla zácpě. Na povzbuzení střevní činnosti také skvěle působí džus z aloe vera. Pomoci může i kysličník křemičitý na posílení žilních stěn.

Otoky kotníků

Ponořte nohy až po kolena střídavě do nádob se studenou a vlažnou vodou se špetkou mořské soli.


Ztvrdlá kůže na nohách, na patách

 • Zkušenosti čtenářek doporučují používat pěnu či sůl do koupele, ta nohy údajně více “rozmáčí” a změkčí a odstranění odumřelé kůže je pak snazší. Na “suché” odstranění tvrdé kůže se všeobecně doporučuje bílá (kosmetická) vazelína.

 • tip na obklad: Nechejte macerovat v dobrém vinném octě hrst mladých lístků břečťanových a přikládejte je na postižené místo i s vodičkou, v níž se vyluhovaly.

Tolik naše tipy pro rychlou úlevu vašim nohám a možná i řešení vašich problémů. Napiště nám své zkušenosti! A pokud samy znáte nějaký další, užitečný a odzkoušený recept v péči o nohy, podělte se s námi o něj.

 

 

foto: zahraniční weby  

 

 

   
13.09.2005 - Zdraví - autor: Klára Němečková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] iljanka [*]

  na ztvrdlou kůži na patách mám jediný recept, nenechat
  zatvrdnout. Každy den po ranní sprše do ještě vlhké kůže vetřu dětský "prdelkový" olejíček Aviril s azulenem, jednou za týden odrbu pemzou. Případně večer namažu dětským Baby olejem , do kterého nacpu okvětní lístky měsíčku lékařského. Tohle je totiž moje každodenní kosmetika na celé tělo i obličej, protože nesnáším krémy.

  superkarma: 0 13.09.2005, 21:28:21
 2. avatar
  [6] Lilinka [*]

  LFNikita: Díky , myslela jsem si to, jen jsem tenhle terminus technicus ještě nikdy neslyšela.

  superkarma: 0 13.09.2005, 09:20:20
 3. avatar
  [4] Lilinka [*]

  Co znamená "macerovat"?

  superkarma: 0 13.09.2005, 08:57:59
 4. avatar
  [3] Odemětobě [*]

  Bohužel,při svém pracovním vytížení na tuto přírodní lékárnu čas nemám.Ale na ztvrdlou kůži má Avon bezva krém,který mám vyzkoušený a opravdu funguje.

  superkarma: 0 13.09.2005, 08:14:15
 5. avatar
  [2] Luciš [*]

  Díky za kuří oka

  superkarma: 0 13.09.2005, 07:22:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme