Kost zabodnutá v krku. Bolavý zub. Žlučníkový záchvat. Nikdo z nás by jistě nechtěl Vánoce strávit na pohotovosti nebo se potit v posteli. Poradíme vám několik „horkých“ tipů první pomoci po opulentním hodování.

V období Vánoc si víc než jindy užíváme hojnosti. Navštěvujeme příbuzné, setkáváme se s přáteli. A všude se chce hospodyňka pochlubit, kolik že druhů cukroví napekla, všude vám ke sklence lahodného moku na přípitek předloží mísy plné vlastních kulinářských výtvorů, a i my sami máme doma narvanou ledničku různými kalorickými pamlsky.

A pokud si užíváme svátků mimo domov – na horách, v zahraničí, bývá často problém v cizím prostředí sehnat v případě potřeby lékařskou pomoc. Volných svátečních dnů je letos víc, takže i relaxace se protáhne. A měla by být v co největší pohodě. K té přispěje také skutečnost, že si sami poradíte s některými nepříjemnými zdravotními projevy, které jsou pro sváteční dny typické.

Kost v krku
Typickým štědrovečerním jídlem je u nás kapr. Dokonce i v rodinách, které ryby nemají v oblibě, kapr na vánočním stole nesmí chybět. A drobnější kosti snadno zaskočí. První pomoc bývá sníst kousek chlebové střídy, která kostičku v krku uvolní a „odvede“. Pokud je kostička větší nebo chléb nezabere, není zbytí a pacient musí k lékaři, který ji vyjme. Nejjednodušší je proto předložit společnosti rybu co nejvíce vykostěnou a jíst pomalu a pozorně. To je ovšem pro děti, které se nemohou dočkat dárků, těžké.

Nadýmání
Větší množství jídla a některé potraviny (čerstvý chléb, košťáloviny) vyvolávají nadměrnou tvorbu plynů ve střevech, což se projevuje nadýmáním. Při bolestech se proto doporučují teplé vlhké obklady s octem na oblast žaludku, pomáhá rovněž masáž břišní krajiny, kmín a odvar z kmínu. Problému se dá předejít přísnou dietou, při které jedinec s citlivým žaludkem vynechá nevhodné pokrmy a nikdy se nenají přes míru.

Žlučníkové obtíže
Tučná jídla, zejména smažená, a také majonéza spolu s nadbytkem alkoholu vydatně zatěžují játra a žlučník. Ten se ozve pocitem plnosti a bodavými bolestmi v břišní krajině. Pro lepší trávení si v lékárně raději kupte nějaký bylinný přípravek, který podporuje produkci žluči a játra pak snáze odbourávají tuky a toxické složky z potravy, nebo prostředek obsahující směs nejrůznějších trávicích enzymů. Účinné látky, které podpoří játra a žlučník, jsou také obsaženy v artyčoku a v jeho šťávě.

Pálení žáhy
Obsahuje-li žaludek po jídle příliš mnoho kyselin, dojde k nepříjemnému pálení žáhy. Pomáhá suchý rohlík, čerstvě vymačkaná šťáva z brambor, soda s bílkem, lněné semínko povařené v mléce, případně některý volně prodejný lék.

Průjem
Honička kolem vánočních příprav, vaření a obsluhování hostů spolu se stresem a nervozitou mohou vést k průjmu. K osvědčeným domácím prostředkům patří silný černý čaj, silný vývar, kokakola, případně lehce osolená oranžáda. Dále je důležité doplňovat tekutiny, které průjmem ztrácíme. Má-li průjem dítě do tří let či chronicky nemocný člověk, volejte lékaře.

Zácpa
Přebytek těžkého jídla spojený s nedostatkem pohybu zpomalí trávení natolik, že se může dostavit zácpa. Pomáhá jogurt se lněným semínkem, müsli, 2–3 přes noc ve vodě namočené sušené švestky (vypije se i výluh), případně karlovarská sůl.

Spáleniny
Rozpálená plotna, horké pečicí plechy, zapnutá žehlička i plamen svíčky bývají nejčastějšími zdroji spálenin. Při nehodě se nejdřív spálená část těla ochlazuje proudem studené vody, případně ledovými kostkami, aby se zmírnila bolest. Poté se spálená pokožka zlehka osuší a překryje sterilním obvazem, nebo alespoň provizorně čistým látkovým kapesníkem. Rozhodně brzy vyhledejte lékaře.

Bolesti v kříži
Tahání těžkých nákupů, strojení stromku a stres mohou přivodit napětí v zádech, zejména v kříži. Od bolesti uleví teplý obklad, chladivé masážní směsi (kafr, Alpa) a hlavně klid na lůžku. Ten si však těžko dopřeje žena od rodiny a dětí. Také teplo kříži prospívá – podpoří se prokrvení a křečovitě stažené svaly se uvolní. Má-li kdokoliv z rodiny sklon k bolestem v kříži (obecně označovaných jako hexenšus či houser), měl by si nechat včas předepsat silnější lék, který neohrožuje žaludek a zároveň působí protizánětlivě. Na bolest je prý také velmi účinný sáček s třešňovými peckami nebo bahenní zábal.

Pálení očí
Zakouřený vzduch a klimatizace mohou mít za následek pocit suchých očí a jejich pálení. Uklidňují obklady ze světlíku lékařského nebo ze šalvěje:

1 lžíce šalvěje se zalije ½ l vařící vody a nechá se deset minut odstát. Poté se přecedí, vatové tampony se namočí ve odvaru a přiloží se na zavřená víčka.
Okamžitou pomoc zajistí oční kapky, ale nesmějí být staré.

Bolest hlavy
Nejrůznější kombinace alkoholu mohou přivodit bolest hlavy. V takovém případě uleví chladivý obklad na čelo, masáž čela a spánků peprmintovým olejem, případně vychlazená oční maska z chladničky. Při nastupující migréně se doporučuje uvařit čaj z kontryhelu a listů máty:

V ½ l vody vaříme 20 minut 20 g kontryhelu a 10 g máty. Roztok se nechá 10 minut odstát, pak se přecedí a vypije.

Bolest zubů
Zub začne bolet zákonitě v době, kdy je příslušný lékař dostatečně daleko. Doporučuje se žvýkat hřebíček, případně dáseň obložit ledovými obklady. Na lůžku vadí i teplý polštářek, protože se teplem podporuje rozvoj zánětu. Vyspěte se proto s hlavou jen na prostěradle, a ráno spěchejte na pohotovost.

Reklama