Domácnost

První „podzimní“ práce na zahradě: Dělíme jarně kvetoucí trvalky

Srpnová zahrádka je sice v plném květu, ale je třeba už myslet na jaro. Některé trvalky „volají“ po přesazení. Dělení je nejlepší způsob, jak je zregenerovat, rozmnožit a dát jim nové místo, kde opět krásně pokvetou.

Také se vám zdá, že nejkrásnější období roku nějak rychle utíká? Nejlépe je to znát na květinách. Jako by to bylo včera, kdy jsem se radovala z prvních kosatců a teď bych málem propásla dobu jejich přesazení.

Srpen a časný podzim je nejlepším termínem pro dělení jarně kvetoucích trvalek. Patří mezi ně nejen zmíněné kosatce, ale třeba i konvalinky, pivoňky, orlíčky, japonské sasanky a mnoho dalších.

garden

Proč právě dělení? Tento způsob vegetativního množení patří mezi osvědčené způsoby, jak květiny zregenerovat, namnožit, nebo přenést na místo, kde se nám budou líbit ještě více.

Dělíme rostliny, které se na svém původním stanovišti příliš rozrostly, tísní ostatní druhy a už nekvetou tak bohatě, jak bychom si přáli, protože vyčerpaly živiny z půdy.

Jak na to?

Vyryjeme nejlépe celý trs. Většinou to dá dost práce, protože kořenový systém bývá hodně prorostlý. Nejlepším nářadím jsou rycí vidle, Jde to s nimi o něco snáz, a ke kořenům jsou šetrnější.

garden

Trs rozdělíme na několik částí, a co nejdříve přesadíme na předem připravené místo. Mělo by být hluboko zryté, dokonale odplevelené a přihnojené vyzrálým kompostem. Tato péče je nutná, protože trvalky (jak jejich název napovídá) vydrží na svém stanovišti 4-5 let, v případě pivoněk i mnohem déle.

Důležité rady na závěr:

Dbáme na to, abychom rostliny nezasadily hlouběji, než původně rostly. Některé druhy (pivoňky) by i několik let nekvetly.

Nesázíme na místa, kde po léta rostly. Nemáme-li jinou možnost, o to větší jámu musíme vykopat a dokonale připravit a přihnojit půdu.

Pokud pracujeme za slunečného počasí, vybereme si spíš ranní hodiny nebo podvečer, aby kořeny nezasychaly.

Čtěte také:

   
14.08.2017 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] diblice [*]

  jo, mně čeká přesazování pivoněk, mamka se potřebuje části zbavit,tak holky pojedou na hory, jen najít vhodné místo, zatím mám jisté jen jedno, ale kam s ostatníma

  superkarma: 0 14.08.2017, 16:27:29
 2. avatar
  [6] Eliana [*]

  tetička25 — #5aha, tak to bude ono! Tak děkuji za radu!Sml16 Rozbalila jsem to a budou asi ty tobolky, frknu to do hlíny a uvidíme! Už jsem sehnala na Aliexpressu semínka, tak snad to dorazí a taky se to ujmeSml30.

  superkarma: 0 14.08.2017, 11:24:55
 3. [5] tetička25 [*]

  Eliana — #4Tak v tom případě si mylně myslíš, že je to cibulka, ale je to taková jako kulatá tobolka plná semen, rozebrat a vysít. V každé bude minimálně 20 semen možná víc. Budou malá placatá myslím. Jestli chceš semena tmavé skoro černé topolovky, mám jí kvanta, pošlu.

  1. na komentář reaguje Eliana — #6
  superkarma: 0 14.08.2017, 10:57:12
 4. avatar
  [4] Eliana [*]

  tetička25 — #2já bych to i vyfotila,je to balení z Polska, skutečně je tam Alcea Rosea 3 ks a semínka to nejsou, dlouho jsem je sháněla takže jsem se zaradovala, že alespoń takto. Zde je nikdo nepěstuje ani semínka v zahradních centrech jsem neobjevila..tak snad to nebude překvapeníSml30

  1. na komentář reaguje tetička25 — #5
  superkarma: 0 14.08.2017, 10:32:23
 5. [3] bobani [*]

  slézová růže nemá cibulky , skutečně se jen vysévá . to musí být jiná květina

  superkarma: 0 14.08.2017, 09:09:32
 6. [2] tetička25 [*]

  Eliana — #1Slezovou růži neboli topolovku znám jako dlouletku a u té to funguje tak, že se teď na konci léta vysejou semena a udělá letos jen růžici a příští rok vykvete a budˇse zase vyseje nebo vysemení sama. Je to stejné jako divizna. Navíc těch semen musí mít po celé stonku po odvětu spoutu.

  Že se pěstuje nějaká z cibulky nevím, ale možná je to nějaký místní názem pro nějaký druh cibuloviny.

  1. na komentář reaguje Eliana — #4
  superkarma: 0 14.08.2017, 09:07:12
 7. avatar
  [1] Eliana [*]

  Momentálně přemýšlím, co s cibulkama slézové růže, zda už ji dát do země a kam nebo až zjara..na netu jsou různé tipy, ale mám jen tři, co jsem sehnala a nerada bych o ně přišlaSml24

  1. na komentář reaguje tetička25 — #2
  superkarma: 0 14.08.2017, 08:06:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme