Bulvár

První nezaměstnaní Mongolové odletěli


První skupina cizinců, kteří kvůli ekonomické krize přišli v České republice o práci, dnes před 14. hodinou zdarma odletěla z ruzyňského letiště domů do vlasti.

Jde o 16 lidí mongolské národnosti, kteří využili nabídku ministerstva vnitra a zapojili se do její akce Dobrovolný návrat. Z Prahy směřuje skupina do německého Frankfurtu a odtud do mongolské metropole Ulánbátaru.

„Největší zájem o pomoc českého státu je mezi Mongoly, mezi Vietnamci moc velký není,“ uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Za první tři dny projektu evidovalo ministerstvo vnitra přes 200 žádostí , hlavně právě Mongolů.

Od pondělí mají propuštění cizinci možnost požádat v rámci projektu dobrovolných návratů o bezplatnou letenku do své vlasti a příspěvek do začátku 500 eur (cca 14 500 korun). Ministerstvo vnitra umožňuje návrat nejen nezaměstnaným cizinců, ale samozřejmě také jejich rodinám. Děti pak dostávají příspěvek ve výši 250 eur.

Stát chce celou akcí zabránit přechodu nezaměstnaných cizinců do ilegality, a v důsledku toho i hrozbě nárůstu kriminality a organizovaného zločinu.

První fáze „deportace“ bude trvat osm měsíců a bude ji moci využít 2000 cizinců. Podmínkou je, že žadatel musí prokázat nedostatek finančních prostředků. Vláda počítá s náklady ve výši 60,7 milionu korun.

Připadá vám postoj státu vůči cizincům spravedlivý? Nejedná se ze strany ČR o zneužití tíživé situace cizinců a o porušování lidských práv?

   
19.02.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Vivian [*]

  Kassy:

  superkarma: 0 19.02.2009, 22:53:18
 2. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  lidskych prav urcite ne

  superkarma: 0 19.02.2009, 22:31:19
 3. avatar
  [2] Kassy [*]

  Proč proboha porušování práv? Jakých práv? Nikdo je přece nedeportuje násilím, ani nedostávají do pasu razítko "nežádoucí". Naopak zadarmo dostanou letenku a kapesné. Je to jen možnost pro ty, kteří se domů vrátit chtějí, ale nemají na to.
  Spravedlivým postupem by jako bylo co? Nechat je tu živořit z našich daní a riskovat, že se zapojí do nelegálních aktivit, ale hlavně jim nenaznačovat, že mají opustit Evropu? Marie, zamyslete se příště, než začnete pokládat takové otázky.

  superkarma: 0 19.02.2009, 22:23:20
 4. avatar
  [1] risina [*]

  Připadá mi to spravedlivé a o porušování lidských práv se podle mě nejedná. Vždyť snad nikdo nikoho nenutí odjíždět, je to jen nabídka a můžou nebo nemusí ji využít. Ledaže by si stěžovali ti cizinci, kteří příspěvek 500 euro + letenku nedostanou.

  superkarma: 0 19.02.2009, 19:24:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme