HamiMiminko se vyvíjí a nastává čas prvních příkrmů. První rok jeho života je rokem objevů a to platí i v jeho stravování. Kromě sání mléka se musí postupně naučit jíst jídla podávána lžičkou. Je to ale občas problematické, chvíli trvá, než si dítě osvojí nové návyky a zručnost při polykání. Také si musí zvyknout na nové chutě a oblíbit si je. To často řeší maminky – neví si rady, podléhají tomu, že dítě pokrmy odmítá. Obavy ale nejsou na místě. V tomto článku se tedy zaměříme na samotný proces krmení, sbližování se s prvními lžičkami.

 

POZOR: Maminky, které testují přípravky Hami, vyplňte anketu ZDE

 

Kdy začít s prvními příkrmy?

Z hlediska prevence alergií je doporučováno výlučné kojení pro první 4 měsíce věku a zavádění nemléčné stravy mezi ukončeným 4 a 6 měsícem ( 17. až 26. týdnem).*

Nejlépe přijímá dítě nové potraviny v době kdy je zároveň ještě kojeno. Oddalování příkrmů po 27. týdnu života nepřináší dítěti žádný užitek, naopak při pozdějším zahájení podávání příkrmů může být tolerance nových potravin horší.

Kolik příkrmu dítěti dávat?

Nespěchejte. Stačí na začátek dítěti nabídnout jen pár lžiček. Řiďte se instinkty, pokud vidíte, že dítěti stačí málo, nenuťte ho, nechte ho, ať si samo určí, kolik sní. Nedělejte si starosti, když nesní všechno. Tím dává najevo, že snědlo dost.

Kdy dávat příkrmy? Zvolte správnou situaci.

Dobrá doba pro podávání příkrmů je, když dítě není příliš unavené a nemá bříško plné mléka. Vhodný čas je například „obídek“v poledne, mezi kojením nebo krmením z lahvičky.

Kojení nebo mléčná výživa z lahvičky jsou i nadále důležité

Dítě si po malých soustech s vaší pomocí zvyká na jinou, pevnou stravu. Tato strava obohacuje jeho jídelníček, kopíruje jeho potřeby, jeho zdravý vývoj. Mléko ale zůstává dále důležitým zdrojem živin. Do šesti měsíců je kojení nebo mléčná výživa z lahvičky dokonce nejdůležitější výživou dítěte. Teprve až vaše dítě  povyroste, bude jíst větší množství pestřejší pevné stravy, lze jí nahradit kojení nebo mléčnou výživu. Pokud potřebujete, při návštěvě pediatra se poraďte o množství kojení nebo mléčné výživy, které vaše dítě potřebuje vedle příkrmů. Také uvidíte, jak dítě váhově prospívá, s lékařem komunikujte a nebojte se zeptat na vše, co vám není jasné.

Tip na dobrou techniku krmení

Jak dítě naučit jíst lžičkou? Vaše dítě si musí zvyknout nejen na nové chutě, ale i na jídlo podávané lžičkou. Zpočátku je dítě v kontaktu se lžičkou neohrabané. Jak mu pomoci? Pomůžete mu, když mu lžičku vložíte do pusy vodorovně – neměla by být vrchovatá!  Neotírejte mu ji o patro, nechte ho, ať si jídlo samo sní a ze lžičky spolkne. Tak se totiž naučí optimálně využívat svalů v ústech a samo si určí tempo, kterým jí. Zpočátku bude reakce dítěte stejná, jako kdyby mělo v ústech lahvičku – bude se snažit lžičku sát. Velmi rychle ale přijde na to, že jde o jiný předmět a naučí se posunovat pokrm jazykem.

Přechod z kojení nebo mléčné výživy z lahvičky na pevnou stravu jde po malých krůčcích. Dítě si musí zvyknout na jídlo ze lžičky a na polykání. Proto se obrňte trpělivostí.

Chvíli to trvá a je to normální

Ne každé dítě reaguje na první sousta stejně. Je úplně normální, když dítě první sousta hned zase vyplivne, zašklebí se, vystrašeně se podívá na lžičku nebo si ji hned zase strčí do pusy. Když to budete v klidu zkoušet dát, dítě si samo od sebe začne první příkrmy užívat.

Na co si dávat pozor:

 • Podávejte příkrmy v důvěrně známém prostředí a dbejte na to, aby bylo dítě co nejméně rozptylováno.
 • Dítě si s jídlem rádo hraje a zkoumá ho, než ho ochutná. Dejte mu bryndáček, ať si klidně cintá.
 • Dejte dítěti několik lžiček příkrmu a užívejte si jeho reakce.

Tipy na první pokusy se lžičkou - vyzkoušejte

 • Dítě posaďte zpříma, vleže nemůže dobře polykat.
 • Používejte malou plastovou lžičku.
 • Přesvědčte se, že je konzistence pyré dostatečně jemná a přiměřeně teplá, a lžičku nenaplňujte až po okraj. Dítě zpočátku potravu ze lžičky saje. Lžičkou mírně stiskněte kořen jazyka, tím vyvoláte polykací reflex.
 • U teplých příkrmů nezapomeňte zkontrolovat teplotu.
 • Nabízejte příkrm tak, aby na něj dítě vidělo.
 • Pokud dítě jídlo odmítá, nenuťte mu ho. Na nové chutě si musí zvyknout postupně.
 • Při krmení buďte trpělivá, na dítě mluvte klidným hlasem a povzbuzujte každé jeho úsilí. Učíte své miminko něco zcela nového.
 • Nechte dítě, aby si samo určilo množství jídla, které sní. Nucení k větším dávkám jídla mívá za následek odmítání jídla a zvracení.
 • Na dítě mluvte a povzbuzujte ho.
 • Pochvalte ho za každý úspěch.
 • Nenechávejte dítě při jídle samotné.

Tip na první příkrm

Jsou vašemu dítěti čtyři měsíce? Zahustěte mu mléčnou výživu rýžovou kašičkou. Přidejte 2 až 3 lžičky do první lahvičky (zchladlého) mléka. Rýžová mouka je ideální seznámení s pevnou stravou, protože ji přidáte do důvěrně známé mléčné výživy. Použijte savičku na kaše nebo nastavitelnou savičku, aby rýžové vločky neucpaly průchod.

V dalších článcích probereme zeleninové příkrmy a význam zeleniny pro vaše dítě.

Máte dotazy k signálům vašeho dítěte? Nebo si myslíte, že vaše dítě je zralé na první příkrmy, ale nejste si tím zcela jisti? Zeptejte se v poradně Klubu maminek. http://www.klub-maminek.cz/

Více o příkrmech se také dozvíte na stránce http://www.klub-maminek.cz/articles/index/zavadime-prikrmy

Nejlepší alternativa – náš tip

Hami

Hami nabízí první příkrmy, které jsou ideální pro začátky podávání nemléčné stravy do jídelníčku dítěte. Všechny Hami první lžičky obsahují 100% přírodní ingredience bez přísad a mají jemnou chuť i texturu, proto jsou nejoblíbenější mezi českými maminkami*.

S Hami prvními příkrmy si vaše děti zamilují zeleninu od první lžičky:

 • Z pečlivě kontrolovaných surovin
 • 100% zelenina
 • Jemná a hladká konzistence
 • Bez přidaného cukru**, soli a škrobu
 • Bez konzervantů a barviv***.

Všechny Hami příkrmy jsou schváleny Českou pediatrickou společností.

Tip

„Dětskou výživu není třeba ohřívat ve skleničkách, ale u zeleninových příkrmů je to chutnější. Ohřejte otevřenou skleničku v nádobě s horkou vodou, před ohřátím i po něm příkrm vždy důkladně zamíchejte a zkontrolujte teplotu.“

* Zdroj: AC Nielsen

** Obsahuje přirozeně se vyskytující cukry.

*** Jakákoliv dětská a kojenecká výživa dle zákona.

Reklama