První seriózní výzkumy v oblasti účinné hormonální antikoncepce spadají do počátku dvacátého století. Zhruba padesát let trvalo, než mohla být vyzkoušena první pilulka.

15. října 1951 se podařilo americkému chemikovi Carlu Djerassimu vyrobit hormon norethisteron, který byl oproti přirozenému progesteronu stabilní v prostředí trávicího traktu a stal se základem antikoncepční pilulky. Paralelní výzkumy vedly též k vývoji estrogenů vhodných pro podání v tabletách. 

 

V roce 1960 byl v USA schválen první hormonální antikoncepční přípravek ENOVID firmy Searle, který už byl kombinovaný, tj. obsahoval jak estrogenovou, tak progestinovou složku.

 

O rok později firma Schering představuje přípravek ANOVLAR, první pilulku v Evropě.

 

Světový den antikoncepce u nás propaguje zejména Společnost pro plánování rodiny. Přidává se ke kampani, která se snaží o propagaci účinné antikoncepce. V letošním roce se zaměřuje na mladé lidi. „Světový den antikoncepce připomenou v některých školách v České republice naši členové - učitelé a lektoři nebo přímo studenti - peer aktivisté (studenti, kteří se svými vrstevníky besedují v rámci našeho peer programu o partnerských vztazích, HIV/AIDS a právě o antikoncepci,“  píše na stránkách společnosti. Více zde.

 

Antikoncepce nemusí být jen pilulka. Jaké metody jsou dnes známé? 

 

Mezi metody, které jsou definitivní a po nichž žena a muž už nejsou schopni reprodukce, patří tubární sterilizace ženy či podvaz chámovodů muže. Jsou u nás omezeny zákonem.

 

Ostatní metody „přechodné“ ztráty schopnosti reprodukce:

 

přirozené – nízká účinnost, většinou vysoké nároky na sebekontrolu a provedení

(kojení, periodická abstinence, koitus interruptus, úplná koitální abstinence)

 

bariérové – vysoká účinnost

kondom, femidom, pesar, chemické spermicidní prostředky

 

nitroděložní – vysoká účinnost, ale může s sebou nést riziko krevní ztráty při menses, mimoděložního těhotenství, zánětů v pánevní oblasti

 

hormonální – vysoce účinná metoda, dělíme ji na čistě gestagenní a kombinovanou, estrogestagenní

hormonální antikoncepci by neměly brát ženy s anamnézou hormonálně dependentních nádorů či podezření na ně (nediagnostikované krvácení z dělohy, resistence v prsu), s osobní anamnézou tromboembolické nemoci a vrozené trombofilie, akutní hepatopatií a chronickou hepatopatií s poruchou funkce jater, neléčenou hypertenzí a primární plicní hypertenzí. U HA je také riziko tromboembolické nemoci, které se zvyšuje při kouření a roste s věkem.

 

 

Stránky Světového dne antikoncepce najdete na www.your-life.com. Na organizaci Světového dne antikoncepce se podílejí např. Marie Stopes International Global Partnership, Evropská společnost pro antikoncepci,  Mezinárodní federace gynekologie dětí a dospívajících, v České republice se ke kampani mimo naší Společnosti přidal program Semisex.

 

Další informace k tématu antikoncepce:

http://www.pipatko.cz

http://www.akacia.cz

http://www.antikoncepce.cz

http://www.vybersiantikoncepci.cz

http://www.mojeantikoncepce.cz

http://www.antikoncepce.com  

http://www.28dni.cz  

 

 

Bude hormonální antikoncepce volně prodejná? Psali jsme ZDE.

 

 

Jakou používáte antikoncepci? Spoléháte na sebe, nebo necháváte zodpovědnost na partnerovi? Chráníte se oba? Jak jste svým dětem vysvětlila nutnost používání antikoncepce? Je u vás sexuální výchova doma tabu?

Reklama