Rodina

První dítě roku

Být prvním dítětem roku nebylo v dobách socialismu vůbec špatné. Takové dítě – potažmo jeho rodiče – měli totiž spoustu výhod a dostávali od státu hodně pěkných dárků jen z toho důvodu, že se miminko vydralo na svět krátce po půlnoci a bylo úplně první v celé republice.

Tento okamžik byl pečlivě hlídán a ve chvíli, kdy bylo potvrzeno, která rodička završila své mateřské poslání porozením prvního dítěte roku, stala se ona a její miminko minimálně na jeden den mediální hvězdou.
Televizní štáb přijel natočit šťastnou maminku a spící miminko, přičemž největší důraz byl kladen na jakéhosi vysoce postaveného soudruha, který blahosklonně předával přešťastné rodičce vkladní knížku s poměrně ohromujícím obnosem, poukazy na pleny, Sunary, dupačky a další a další dárečky.
V první pracovní den přinesly všechny deníky na titulní straně fotografie maminky a děťátka, které bylo zcela evidentně nad tuto ohromnou slávu povzneseno.

Když jsem podruhé otěhotněla, byl mi spočítán termín porodu na druhého ledna. Zachvělo se mi srdéčko a pomyslela jsem si, jaké by to asi bylo, kdyby se mi podařilo stát se rodičkou roku a mému miminku se dostalo toho štěstí, být hned v okamžiku svého zrození v něčem první!

Pravda, medializace vlastního porodu a fotografie mé ztrhané a unavené tváře mne zrovna nelákaly. Pohnutky, které mne k tomuto zamyšlení vedly, byly zcela materialistické.
No řekněte sami, komu by se nehodilo, když jen tak, pro nic za nic dostane zadarmo oblečení na dítě, případně kočárek a jako bonus třeba deset tisíc! Říkala jsem si, že porodit musím tak jako tak, tak proč bych za to nemohla třeba něco zkásnout, že?

A tak jsem na Silvestra po obědě začala promlouvat ke svému děťátku, hovícímu si u mě v bříšku. Líčila jsem mu tu slávu, peníze a dozajista štěstí, které ho bude po celý život provázet, když se mu poštěstí tak triumfální příchod na svět.
Miminko ale bylo jiného mínění a mé prosby zcela ignorovalo. Žádné pocity ohlašující blížící se porod jsem necítila a s postupujícím dnem a přibývajícím večerem jsem se loučila s představou, že alespoň jednou v životě budu slavná a bohatá. Mých 15 minut slávy mi prostě nebylo přáno.

O půlnoci jsme stáli s manželem u okna, dívali se rozsvícenou Prahu, kterou máme z našeho 11. patra v domě na kopci jako na dlani a manžel místo novoročního přípitku pronesl památnou větu: „Tak to vidíš. První dítě roku už jsi prošvihla.“  :o))

Dlužno podotknout, že holčička, která nám tak zlomyslně zhatila naše plány a představy, se po důrazné lékařské domluvě narodila až 14. ledna.
A i přesto, že přišla na svět bez znějících fanfár a světel televizních reflektorů, čekalo ji přivítání nejkrásnější. Maminka, tatínek a starší sestřička.

A já přeji všem maminkám, které očekávají narození svého děťátka, hodně štěstí, hodně lásky a také hodně sil. A jejich dosud nenarozeným dětem z celého srdce přeji, aby jim při jejich příchodu na svět hrála ta nejkrásnější hudba. Protože ani peníze, ani sláva nenahradí to nejdůležitější – láskyplnou rodinu.

Hodně štěstí v novém roce!  

    
   
31.12.2003 - Těhotenství a porod - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. [17] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:47:37
 2. avatar
  [16] Vivian [*]

  Běla: hm, ale spousta maminek má jiný priority...

  superkarma: 0 01.01.2004, 21:38:56
 3. avatar
  [15] Běla [*]

  Je jedno kdy se mimčo narodí,hlavně aby byly zdravý oba.

  superkarma: 0 01.01.2004, 18:26:23
 4. avatar
  [13] Vivian [*]

  Hm, lidi jsou dost šílený... Tyhle rodiče moc nechápu.
  Ale jak se vůbec rozhoduje o tom, kdy se to mimino narodilo? Je to okamžik, kdy opustí lůno matky? Nebo okamžik přestřižení pupeční šňůry? Nebo okamžik, kdy se dítě poprvé nadechne? Jak se vlastně určuje doba, kdy se dítě narodilo?

  superkarma: 0 01.01.2004, 15:30:03
 5. avatar
  [10] Vivian [*]

  Eva_Fi....: co znamená Fi??

  superkarma: 0 01.01.2004, 03:03:14
 6. avatar
  [9] Vivian [*]

  nojo, první děti roku fakt nejsou výdobytkem socialismu, já zase pamatuju tu megašou TV Nova, jakej z toho dělala cirkus v roce 1999, jak plašili s prvním dítětem tisíciletí už rok dopředu...

  superkarma: 0 01.01.2004, 03:02:34
 7. [1] _Dandy [*]

  Před 7 lety jsem svou dceru taky povzbuzovala, aby se už už už narodila-vždyť co jí to udělá, přijít na svět právě 1.1.? Už tehdy měla svou hlavu..

  superkarma: 0 31.12.2003, 06:19:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme