Rodina

První dětská slovíčka: Jak na ně?


Obecně platí, že holčičky mluví dříve a více než kluci. Osmnáctiměsíční Tomášek je typickým příkladem mužského pohlaví. Moc nemluví. Mama, tata, ham - s těmito třemi slovíčky si v komunikaci naprosto vystačí. Rozumí přitom hodně. Dokonce tolik, že pokud ho požádáme, přinese tatínkovi kladívko nebo kleště. Umí na požádání zhasnout světlo nebo vypnout rádio. Štěká jako pejsek, mňouká jako kočička, napodobí havrana. Ale mluvit? Ani náhodu.

 

Ženy mluví a muži mlčí. I když to zní možná jako klišé, platí to i v miminkovském věku. V normálním prostředí mají mladé slečny ve verbálních projevech naprostý náskok. Chlapci oproti nim potřebují o několik týdnů nebo dokonce měsíců více, než začnou plynule mluvit.

 

Křik je první pokus o komunikaci

Když miminko křičí, oznamuje tím okolí: „Hej, je tu někdo? Já jsem tu také! Mám hlad a potřebuji přebalit.”  Dítě rychle pochopí: „Vida, když začnu plakat nebo pokňourávat, maminka nebo tatínek přijdou a pomohou mi.”

 

Každý den je pak komunikace filtrována. Hlasitý pláč, první broukání, ovládaný smích. U zdravých dětí po celém světě je počátek komunikace stejný. V  prvních měsících života je zcela jedno, jestli jde o malého Číňánka nebo Evropana. Teprve později je zřetelně poznat, jestli miminko žvatlá česky, anglicky nebo třeba čínsky.

 

První fáze broukání jsou vlastně všechny zvuky, které dítě vydává. Miminko tak zkouší, co všechno jde s pusinkou dělat, kromě sání a slintání. Jde například o zvuky typu „Grr, go, ech, ga”. Miminka jsou zvědavá, a tak zkouší jaké tóny budou vydávat, když srolují jazyk, nebo co se stane, když zafuní s našpulenou pusinkou.

 

Začátek komunikace

Asi ve čtyřech měsících se miminko sice neumí zřetelně vyjadřovat, ale začíná teď rozumět melodii řeči. Dítě pozná, jestli je tatínek veselý, nebo smutný. Miminka také v tomto věku začínají rozeznávat, kdo mluví jejich mateřskou řečí a kdo ne.

 

Dobrý sluch je důležitým předpokladem k vývoji řeči. Jestli miminko slyší, můžete snadno vyzkoušet sami doma. Pozorujte jestli otáčí hlavičku za vaším hlasem, pokud na ně mluvíte, nebo jestli se při tlesknutí či bouchnutí dveří lekne. Máte-li nějaké pochybnosti, nechte dítě vyšetřit u lékaře.

 

Zhruba v půl roce začíná druhá vývojová fáze řeči. Dítě se snaží občas opakovat to, co slyší. Mezi devátým a dvanáctým měsícem začíná dítě spojovat slabiky: ma-ma, ta-ta, ba-ba. V této době je obzvlášť důležité na dítě hodně mluvit. Pokud má dítě v ruce auto, řekněte, že je to auto, pokud přijde tatínek, řekněte „podívej táta”.  Děti jsou samy o sobě velmi zvídavé a chtějí si s dospěláky povídat.

 

Po prvním roce

Dítě opakuje všechno, co slyší, a chrlí jedno slovíčko za druhým. Umí otáčet listy v knížce, je nadšené z obrázků a u některých zvířátek umí napodobit zvuky, co dělají. Každé dítě má ale na všechno svůj čas. Pokud sousedův chlapeček žvatlá ostošest, a vaše vlastní dítko řekne sem tam něco, nezoufejte. Pokud by se vám to přece jen nezdálo, poproste dětského lékaře, ať se vám na dítko podívá, nebo navštivte logopeda. Umět správně mluvit je pro děti velmi důležité, protože obecně, komunikace světem vládne. A kdo má odmalička dobré vyjadřovací schopnosti, najde si snáz přátele.

 

Co mohou rodiče pro rozvoj řeči udělat?

 

1. Mluvte hodně s dítětem

Pokud dítě přebalujete, vyprávějte mu přitom. „Podívej se na ten obrázek, čí je to pupík...” Samozřejmě miminko ještě zdaleka nechápe význam slov. Ale i tak je to důležité. Miminka mají rády, když maminka něco brebentí.  Ale hlavně, dítě se učí především z toho, co slyší. 

Co radí odborník:

Mgr. Ivana Pospíšilová, logoped, speciální pedagog

Člověk je tvor jedinečný. Proto mohou mít některé děti odsunutý start mluvení. Někdy to prostě nefunguje přesně podle knížek, ale je to velmi individuální. Pokud řeči vlastního dítěte stále nerozumíte, nenechte se odradit a mluvte na něj bez zdrobnělin a šišlání. Vždy dítěti opakujte správný vzor výslovnosti. Je dobré stále dokola cvičit zpočátku různé zvuky zvířat nebo předmětů. I když to pro vás bude možná náročné, pamatujte, že opakování je matka moudrosti a v případě učení to platí obzvlášť. Pokud dítě ve třech letech stále mluví značně nesrozumitelně, je dobré vyhledat logopeda. Před nástupem do školy by dítě mělo mluvit srozumitelně. Protože jak bude dítě mluvit, tak bude ve škole i psát.

 

2. Papouškování

Bu-bu-bu, ga-ga-ga. Pokud dítě vydává nějaké zvuky, cítí se být rovnocenným komunikačním partnerem. Dítě má radost, když také rodiče napodobují zvuky, které ono samo vydává. A naopak, dítě má pak snahu napodobovat ta slova, co mu povídá maminka nebo tatínek.

 

3. Naslouchání

Povídání je zajímavé především tehdy, pokud vás někdo poslouchá. Je jedno, jestli opakuje roční dítě pořád dokola nové slovo, které se zrovna naučilo, nebo jestli tříletý chlapeček vypráví historku o popelářském autě už po stopadesáté. Naslouchat znamená udělat si čas a koukat dítěti do očí, když na vás mluví. Pokud zrovna nemůžete, vysvětlete mu, že teď zrovna věšíte prádlo, ale až to doděláte, vypijete si společně kakao a dítě vám to může všechno říct.

 

4. Čtení knížek

Knížky jsou pro děti nenahraditelné. Prohlížejte s dětmi obrázkové knížky pořád dokola. Dítě bude za chvíli zná všechny zvířátka. Můžete také zkoušet, jaké zvuky zvířátka vydávají, jakou barvu mají auta na obrázku. Fantazii se meze nekladou a děti knížky opravdu baví.

 

5. Zpívání

Řeč jsou informace, ale také melodie a rytmus. Děti se obojí nejlépe naučí z písniček, básniček, říkanek nebo z prstových her.

 

6. Nikdy neopravujte dítě přímo

Pokud dítě řekne větu nebo slovo špatně, řekněte ano, a zopakujte to správně. Vyvarujte se toho, říkat: „Tak to není, řekl jsi to špatně.”

 

Co nám poví?

 

Miminka komunikují s rodiči od svého narození. I tak je ale velkou událostí, když dítě řekne první slovíčko, kterému je rozumět. Cesta k tomu je ale trošku delší. Tabulka ukazuje stručný přehled jednotlivých fází řeči dítěte.

 

Věk: 0-3 měsíce

Zvuky: Grr, guu

Co dítě umí: Dítě si žvatlá svou miminkovskou řečí. Reaguje na hluk, nechá se uklidnit hlasem, který zná.

Co dítě baví: Miminko má rádo hlas rodičů. A bude naprosto spokojené, pokud budou dospěláci napodobovat zvuky, které vyluzuje.

 

Věk: 3-6 měsíců

Zvuky: Aaahhhh

Co dítě umí: Centrum řeči v dětském mozku se nyní rozvíjí velmi rychle. Dítě zkouší různou hlasitost, hloubku a výšku svého hlasu.

Co dítě baví: Dětem se líbí hračky, které vydávají zvuky. Baví je, pokud okolí komentuje, co dítě právě dělá. („Jé, Matěj má kačenku.”)

 

Věk: 7-9 měsíců

Zvuky: Bababa

Co dítě umí: Dítě rozumí slovům, která často slyší. Velmi často se svým křikem snaží zapojit do okolní komunikace

Co dítě baví: Hry s prsty, schovávačky. Drobné úkoly: „Dones si balon!” nebo „Ukaž mi, kde je kočička?”

 

Věk: 9-12 měsíců

Zvuky: Mama, tata

Co dítě umí: Většina dětí řekne své první slovo mezi devátým a čtrnáctým měsícem.

Co dítě baví: Malé úkoly: „Ukaž, kde máš nosánek nebo pupík?”

 

Věk: 12-18 měsíců

Zvuky: auto

Co dítě umí: V těchto šesti měsících se dítě naučí zhruba 50 slov. Vytváří své vlastní jednoduché popisy věcí.

Co dítě baví: Pokud dáme dítěti vybrat, co chce: „Chceš jablko nebo banán?” Dítě dokáže v knížce pojmenovat to, co už opakovaně zná (pes, kočka).

  

   
13.10.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [18] CAIRO [*]

  Tak dnes jsme udělali velký pokrok, syn se začíná snažit opakovat, tak už dnes umíme další slova , kůň, děti, pes. No než půjde do školky , tak má ještě času dost . Jinak starší syn začal chodit sám bez držení na 10 měsících (na 8 okolo nábytku) , a mladší na 12 měsících
  (na 10m. okolo nábytku) . Je s podivem , že starší byl nedonošený a zvládal vše dříve než zvládá ten mladší, kterého jsem o 8 dní přenášela.

  superkarma: 0 14.10.2008, 21:23:55
 2. avatar
  [17] biancab [*]

  Moje 18měsíční dcerka právě dnes poprvé řekla maminka,nebo spíše maminta.Ale říká jen pár slůvek a jen když se jí chce.Kamarádčina holčička je o měsíc mladší a už všechno co jí řeknou,zopakuje.Moje sestra uměla ve dvou letech přeříkat celou abecedu,ale to proto,že měla takovou malou knížku o velikosti dlaně a na každé stránce bylo písmeno a jednoduchý obrázek.Pořád jsme to sní opakovali,až se to naučila nazpaměť.
  Naše malá začala chodit v 8 měsících a třech týdnech,takže docela brzo.

  superkarma: 0 14.10.2008, 19:10:26
 3. avatar
  [16] CAIRO [*]

  Můj první syn začal první slovíčka na 12 měsících , na roce a půl už začínal používat kratší věty a byl přes den už bez plínek. Teď mu bude devět a i když chodíme pravidelně na logopedii a doma cvičíme, tak mu stále nejde "r". Mému druhému synovi je 21 měsíců a používá jen máma , táta , bába , hmm , ne , to, tady, toto, brácha je hele, prostě jen pár slovíček a na všechno si ukáže. A o plínkách nemluvím , ví, že se mu chce čůrat, ale radši uteče, než aby se posadil na nočník. Je to přesně jak píše MINDULINKA, každé dítě je originál a srovnávat je , je ta největší chyba.

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:12:12
 4. [15] mindulinka [*]

  Některé dítě dřív mluví, jiné dřív chodí, další je dřív bez plenky - ale časem se zdravé děti srovnají. Prostě je každé dítě originál.

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:39:16
 5. [14] Mííína [*]

  Moje Nelinka byla aktivní v mluvení už od miminka... teda v mluvení, různé skřeky, slabiky a tak... ted ve čtyřech letech komentuje úplně všechno, že se někdy těším až zaleze večer do postýlky a bude zticha ale ona někdy mluví i ze spaní mluví celkem dobře, jen nám nejde R. Myslím, že každé dítě má svůj čas na všechno a nic se nemá nutit nátlakem.

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:11:25
 6. avatar
  [13] Jeremi [*]

  Kelly: Mně zas naopak přijde ujeté čekat, až se nějaká výslovnostní vada s postupujícím věkem zafixuje, a pak o to dýl a složitěji pracovat na jejím odstranění. V tom rámečku se navíc nemluví o drobných vadách, které jsou ve třech letech (a ostatně ještě i později) celkem běžné, ale o stavu, kdy tříletému dítěti téměř není rozumět.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:40:33
 7. [12] sabi7 [*]

  Já mám dvouletého chlapečka, rozumí naprosto všemu, ale mluví jenom svojí řečí. Já mu rozumím a tuhle jsem před tchánama povídala, že mi připadá, že se rozmluvil a oni se mi vysmáli, že dělá jenom skřeky. Ach jo.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:18:37
 8. avatar
  [11] Kelly [*]

  Je to asi 20 let, co jsem v zimě na horách na horské chatě u společného stolu slyšela čtyřletou holčičku plynně číst. Když jsem měla své děti mrňavé, každé začalo mluvit jindy, ale oba mluvili hodně později, než jejich vrstevníci, kluk dokonce až ve 4 letech. Než šli do školy, měli vyřídilku jako ostatní děti. Jak jednou pusu otevřeli, už ji nezavřeli ... a to jsou už skoro dospělí lidé.
  Proto si myslím: ve 3 letech řešit logopeda mi přijde ujeté ...

  superkarma: 0 13.10.2008, 14:34:14
 9. avatar
  [10] Radka27 [*]

  shb: Svoje první slovo si nevzpomenu, ale prý první moje pořádná věta byla něco jako: "Pozor je tu průvan" A syn řekl v 11. měsících žvatlavě: "Co je to?" a pak následovalo "haló táta" "drrr auto jede" "dej mi to" "já pisy pisy" "já tany tany". A dneska mně zničil u knížky když jsem se ptala na rozkvetlý keř růží, tak mi řekl: "Maminko to jsou růže a kvetou a voní...áách...hé pčííí." Nejlepší myšlenkový pochod je, když o víkendu v 7 ráno po nás skáče a huláká že už je ráno a ráno se vstává a snídá.

  superkarma: 0 13.10.2008, 14:11:40
 10. avatar
  [9] shb [*]

  Radka27: hezký co mi říkala máma tak mé první slovo bylo auto, ale kdy to fakt nevím, ségra má 2.5 letých chlapečka a taky mluví telefonuje a zpívá a jeho logické pochody to je bomba to vždy něco pronese a následuje výbuch smíchu okolí

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:36:29
 11. avatar
  [8] pujka [*]

  Taky si myslím, že každé dítě má tan svůj čas daný a je jedno kdy to je...jen by to mělo zvládnout do nástupu do školky... Mám spoustu kamarádek a věkově jsou na tom naše děti +- půl roku a není pravdou, že kluci jsou vždy pomalejší. Hlavně je nenutit, ale hodně číst a zpívat. Ale to si každá máma zařídí posvém.

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:47:49
 12. avatar
  [7] Radka27 [*]

  Náš kluk ve dvou letech taky mluví až moc, dokonce používá od jednoho roku písmeno er - drak, mrak, kapr... v pohodě. K tomu je po nás velice vysoký a štíhlý - říkáme mu Bidýlko a když se potkáme s chlapci čtyř letými, na první pohled je stejně vysoký a mluví mnohdy víc než oni. Asi před třemi měsíci si začal zřetelně zpívat a k tomu huláká: "Nemluv mami, nezpívej si mami a dívej se jak tančím." Tolik k mluvení. Ovšem chodit začal úplně na nejzažší hranici kdy zdravé děti mají začít chodit.

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:46:46
 13. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Každý mi říkal, že kluci se učí pomaleji, jen já to lámala přes koleno, mluvila jsem, opakovala, prosila a nadávala. ve dvou letech bylo vše kromě mámy, táty báby jen a jen váva. když jsem se konečně smířila s tím, že máme holt tupounka, začal mluvit a měsíc na to ve větách.

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:41:53
 14. avatar
  [5] RenataP [*]

  Eirin: tak teď to víš...ještě že jsem to nečetla před lety. Syn ve 2 letech uměl akorát "koko" a podobný zhovaštilosti a roční holka kamarádky už mluvila skoro ve větách ... Za půl roku se synáček sám od sebe zdokonalil tak, že pořádal přednášky na vysoce intelektuální témata, například kam plavou hovínka ze záchodu...

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:35:11
 15. avatar
  [4] Eirin [*]

  RenataP: Mně se článek náhodou líbil. Ještě děti nemám a tak co si nepřečtu, to nevím

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:03:14
 16. avatar
  [3] RenataP [*]

  Takovýho povyku pro nic, článek je tak dlouhej, že ani neláká číst, pokud tedy nejsem hysterka, která z prvního "e e" udělá "On řek táta"...nebo naopak neřeším, že dvouletý dítě, který nepořádá přednášky je divný...

  To je jak s nočníkem. Holt to přijde, dřív nebo pozdějc a oboje je normální. Pokud teda dítě nežije uvázaný někde ve sklepě se psem, tam je to průser...

  superkarma: 0 13.10.2008, 11:42:54
 17. avatar
  [2] femme [*]

  každé dítě je jiné moje nestarší a nejmladší začaly mluvit celkem pozdě, ale prostřední mluvila ve dvou letech jako kniha a nikdy nezapomenu na vyvalené oči neznámých lidí, když se s nima pustila do řečí

  superkarma: 0 13.10.2008, 11:38:42
 18. avatar
  [1] pujka [*]

  Našemu malému bode rok, nejraději říká : kdeje táta, máma, ďéda, bába, néni a pak také jeho žvatlaní. Už od osmého měsíce používáme znakouvou řeč pro batolata, pojmenujeme věc nebo úkon a zároveň ukážeme znak.
  Mám radost když si drobek řekne (vlastně ukáže) : napít, najíst, zhasnout světlo, ještě, balón, bolí bříško, plná plínka...postupně přidáváme další znaky...sušenka, jablíčko. Je to taková forma hry, která nás moc baví a já si sním můžu lépe hrát. Někdy se sám snaží říci baba nebo bobo a ukáže na balónek,.
  Má spoustu svých dětských znaků a já se je snažím od něj naučit...co si o tom myslíte vy??? Jak komunikujete s batoletem??

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:55:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme