Bulvár

První den ve škole

"Když šla starší dcera do školy, zavedli jsme v rodině nový zvyk, společný oběd v dobré restauraci, kam jinam zase tak často nechodíme. Letos v tom samozřejmě budeme pokračovat, máme navíc dost dobrý důvod," říká maminka dvou dívek, Michaely a Zuzany, z nichž ta mladší jde právě letos do první třídy. Michaela pak do třídy čtvrté.

"Z takového oběda se může stát oblíbený rodinný rituál a děti zase díky němu mají pocit, že jejich nástup do školy je také důležitou událostí," soudí psycholožka Markéta Veselková. Podle ní by však rodiče na druhou stranu neměli nástup do školy zveličovat, ať už v kladném nebo záporném slova smyslu. Tedy ani dítě při této události zahrnovat dary či litovat, ani mu líčit začínající školu jako muka Tantalova a místo, kde už ho dají do latě. Výjimku je možno udělat u prvnáčků, pro které je nástup do školy skutečně velkým životním zlomem. Tam je na místě i nějaký menší dárek. Jinak je ovšem škola povinnost, kterou není třeba strašit, ale je prostě třeba ji brát tak, jak je. Rodinné rituály mohou samozřejmě mít různou podobu - krom oběda připadá v úvahu třeba zmrzlinový pohár, návštěva kina, nebo třeba skate parku, dle zájmu dětí.

V sousedním Německu se dětem, které jdou do školy poprvé, dávají kornouty plné sladkostí, koupit je lze už i tady, ale nemusí to být trefa do černého. "Já té reklamě před dvěma roky podlehla a synovi jsem kornout při vstupu do první třídy dala, ale měl ho jako jediný a děti na něj koukaly divně. Paní učitelku to taky překvapilo, a tak mu ho nakonec sebrala a bonbony rozdala všem dětem, což zase zaskočilo syna," líčí mírně trapnou peripetii Lenka z Prahy.

Prvního září tu bude za tři dny a rozhodně nemá nyní smysl dítě nutit k tomu, aby ještě dohnalo případné nebo jen tušené nedostatky. A platí to i u dětí, které jdou do školy vůbec poprvé. "Rozhodně se je nesnažte na poslední chvíli naučit něco, co shodou okolností umí stejně stará kolegova dcera. Rozdíly mezi dětmi jsou úplně normální," upozorňuje psycholožka. Podle ní je na místě hrát s dítětem slovní hry, nenásilně počítat při nákupech, vystřihovat, ale rozhodně ne ho cíleně učit. Kdyby mu to nešlo, jen by získalo dojem, že na školu nemá a vstupovalo by do ní se strachem. Je naopak na rodičích, aby tento strach mírnili.

Máte pocit, že vaše nově školou povinné dítě má nějaké slabiny, na které by bylo dobré učitlku upozornit? Pak to udělejte co nejdříve, ovšem nikoliv nutně hned prvního září - jde například o to, že si nejste jistí, nakolik dobrou má jemnou motoriku. "Je dobré učitelce říci o svých obavách a dát najevo, že rozhodně míníte se školou spolupracovat," vysvětluje vhodný postup psycholožka.

Stejné obavy jako prvňáčci mohou pociťovat i dět mnohem starší, které v září nastupují na  gymnázia, střední školy či učiliště.  "Pravděpodobně nebudou své obavy dávat příliš najevo, protože už jsou přece velcí, ale zkuste je vycítit a dát jim najevo, že jim důvěřujete a že školu jistě zvládnou," radí Veselková.  Mimochodem, pro dítě může být ještě těžší než nástup třeba na gymnázium "pouhá" změna školy, třeba kvůli stěhování. Zatímco při postupu do vyššího stupně vzdělávání jsou na tom všichni stejně a většinou se neznají, při změně školy se dítě ocitá v sehraném kolektivu, a proto je jeho pozice těžší.

Děti navíc od září nečekají pouze školní povinnosti, ale také kroužky a sportovní oddíly. Zvláště u prvňáčků je na místě zdrženlivost, lepší je s případným zapisováním do zájmových kroužků půl roku počkat, až si vy i potomek zvyknete na školní rytmus. "Je to ale asi hodně individiuální. Moje dcera chodila do kroužků už ve školce a ve škole si je vyžádala rovněž a nebyl to pro ni nejmenší problém," říká maminka Kláry, nyní mířící do druhé třídy. Její starší bratr, nyní páťák, však o kroužky projevil zájem teprve v loňském školním roce.

Také je dobré zkraje dítě nenechávat v družině až do večera, protože škola je mnohem náročnější než školka a dítě ocení domácí klid.    

   
   
29.08.2005 - Společnost - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] JanaVi [*]

  Zrovna dnes jsem viděla v obchodě ten kornout a docela mi vyděsilo, že se k nám dostal další "pěkný zvyk" odjinud.
  Nějak nemám ráda tyhle převzaté tradice.
  Jinak proti malé oslavě začátku školního roku nic nemám. Dětičky si zrovna před chvílí objednávaly bramborový salát s řízkem ke slavnostnímu obědu.

  superkarma: 0 29.08.2005, 22:14:46
 2. avatar
  [19] peguša [*]

  Andula: Poslouchej, čteš ty pozorně, na co odpovídáš? Já přece nikde nepsala nic o tom, že bych dítěti dávala denně bonbony. Mluvíme tu o prvním září. A jelikož u nás nosej všechny děti jeden dva sáčky, tak to logicky ten den nezbaští. Proto to zůstane ve třídě u úči v košíčku a ta pak dítka odměňuje třeba za to pěkné chování. Jinak na narozky nebo svátky taky dávám, to je jasný.

  superkarma: 0 29.08.2005, 21:35:46
 3. avatar
  [18] Andula [*]

  peguša: nenosilo moje dítě, ani ostatní, mladší ještě do školy nechodí. Bonbony do školy dávám jen, když mají třeba narozeniny. MOje by si asi vzalo, ale proto mu přece nebudu dávat denně sáček bonbónů

  superkarma: 0 29.08.2005, 17:48:14
 4. avatar
  [17] peguša [*]

  Andula: A co je na tom odměňování špatného? Přece jsem netvrdila, že učitelka cpe dětem bonbony po hrstech. A když jim třeba za pěkné chování na konci vyučování dá jeden bonbonek, tak to snad tolik neublíží. Pro tyhle caparty je to větší motivace, než jednička. Mimochodem, nenosily jen tvoje děti, nebo všechny? V prvním případě bych si trapně připadala za ně. Pochybuju totiž, že pokud jiné dítě donese a nabídne, že by si zrovna tvoje nevzalo. A to hloupý určitě je, brát a sám nic nenabídnout. Pokud nepřinese nikdo, nevidím problém. Jsou si rovni.

  superkarma: 0 29.08.2005, 17:39:01
 5. avatar
  [16] peguša [*]

  werka: Tak to jste to měli dobrý, naše škola žádný pohoštění v podobě poháru nikdy dětem nepřipravila. To vůbec není špatný. Možná to ve škole hodím do pléna pro léta budoucí.

  superkarma: 0 29.08.2005, 17:33:45
 6. avatar
  [15] Beruška1 [*]

  Tak my jsme šli to školy bez kornoutu, neměl ho nikdo a musím říci, že jsem tady v mém okolí první školní den nikdy žádné dítě s kornoutem jít neviděla. A navíc nám první školní den pršelo, takže stačilo mít tašku na zádech, deštník v ruce a už s tím měli ti mrňouskové plné ruce práce. Kam by ještě dali kornout plný bonbonů, to opravdu nevím.

  superkarma: 0 29.08.2005, 16:37:34
 7. avatar
  [13] Andula [*]

  peguša: u nás si děti nenosily nic a nemám pocit, že by si kvůli tomu připadaly hloupě. Pak jsme šli na oběd a užili si to, ale bonbóny, to ne. Nějak nechápu, proč by se měl první školní den slavit zrovna bonbóny. A odměňování dětí bonbónama mi taky zase tak úžasné nepřijde, jen je nejpohodlnější

  superkarma: 0 29.08.2005, 15:46:33
 8. avatar
  [12] werka [*]

  peguša: Pravda, šel do 1. tř. už před 5 lety (letos ho čeká prima), ale bonbóny fakt neměl a pokud vím, tak je neměl ani nikdo další... Měli ve škole "pohoštění" v ŠJ (pudingový pohár s tuším nějakým ovocem a šlehačkou, zdobený lentilkama, džus a nějakou sušenku) a my ho pak vzali na slavnostní oběd. Zvyk natláskat se na oslavu prvního školního dne jedním či několika pytlíky bonbónů mi nijak úžasný nepřijde

  superkarma: 0 29.08.2005, 15:30:00
 9. avatar
  [11] peguša [*]

  Andula: Během roku samozřejmě sladkosti nedávám, tedy s vyjímkou svátku a narozenim. Ale ten první den je prostě jiný. Všechny děti něco přinesou a tak by si to, které by nic nemělo, připadalo asi hloupě.

  superkarma: 0 29.08.2005, 14:08:24
 10. avatar
  [10] Andula [*]

  peguša: mě ani nenapadlo dávat dítěti do první třídy sladkosti, ony jich děti mají i tak dost, ale jinak souhlasím, že je to velká událost

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:58:49
 11. avatar
  [9] peguša [*]

  Gabi:Co je na tom tak ? Pro prvňáčka je to velká událost a tak si společně s novými spolužáky trochu osladí svůj velký den. Jelikož mladší dcera "podědila" stejnou paní učitelku, jakou měla ta starší,tak vím, že nesnědené bonbony paní učitelka sesype a první týdny jimi pak odměňuje své nové žáčky za každý školní úspěch. A to je docela pěkné, ne?

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:52:10
 12. avatar
  [8] kemy [*]

  Gabi: já měla v prní třídě taky kornout a kdyby to šlo, brala bych si ho i letos do maturitního ročníku, takže nevim, proč ten smajlík. je to náhodou hezký. pro prvňáky je to velmi důležitá událost, že dou do školy.

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:26:22
 13. avatar
  [7] Gabi [*]

  Na co bonbóny do školy?

  superkarma: 0 29.08.2005, 13:07:10
 14. avatar
  [6] peguša [*]

  Když šla starší dcera před pěti lety do první třídy, taky měla kornout s bonbonama. Byly ve třídě jen dvě, které šly s kornoutem a koukali na ně jako na exoty. Takže letos, kdy jde do první druhá dcera, to vyřeším pár pytlíkama s cukrlatama a bude to vyřízený.

  superkarma: 0 29.08.2005, 12:17:45
 15. avatar
  [5] Žábina [*]

  já asi koupím mému prvňáčkovi bonbony v pytlíku, aby měl pro nové kamarády, s kornoutem by mě na 100% nešel

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:27:41
 16. avatar
  [4] Léňa [*]

  Já děti nemám, ale pamatuju si, že když jsem šla já do první třídy, tak kornout dostali všichni. Papírovej kornout vyrobili děti z vyšších tříd a sladkosti (+nějaký pastelky a další drobnosti) dodala škola.

  superkarma: 0 29.08.2005, 11:26:23
 17. avatar
  [3] kubalova [*]

  Moje prvňačka kornout dostala,ale do školy s ním nešla,vychutnala si ho doma.Tady se to nenosí. Škoda,mě se to líbí.
  Malá princezna šla dnes po 2 měsících do školky a měla bombonky pro kamarády
  Těšila se,už týden dopředu jsme počítaly kolikrát se ještě vyspinká a přece se to neobešlo bez slziček A mě se chce taky
  No a velká přestupuje na šestileté gymnázium,je nervózní jak ,ale kornout si už vybrala v prví třídě

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:46:42
 18. avatar
  [2] narciska [*]

  To je hezky zvyk. Deti nemam, takze nevim, jestli to tak funguje bezne. Pamatuju si ale jeste pred ´89 jsem byla jako mala s nasima v NDR a tam jsem to videla poprve a hroooooooooozne se mi to libilo a litovala jsem, ze uz nejsem prvnak

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:30:18
 19. [1] polednice [*]

  Tak to u nás na severu(mostecko),je kornout samozřejmostí.Večer,den předem se naplní sladkostmi.Já už dvakrát kupovala křupky,lupínky(zaberou v kornoutu levně hodně místa)a navrch bombonky,oplatky.Ke vstupu do školy to tu patří stejně jako k velikonocům vajíčka.Už se těším,až budu plnit po třetí .

  superkarma: 0 29.08.2005, 10:14:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme