Letní úrazy se nevyhýbají ani redakci – rozhodla jsem se vám popsat naší letní událost z roku 1997… Díky Kláro za Tvůj příspěvek.

Můj starší syn Adam šel do třetí třídy a začaly mu prázdniny. Byl poslední červnový den. Ten den trávil se svou babičkou na chatě v Černošicích a odpoledne šli k řece na procházku. Malý Adam si stavěl na břehu řeky z kamenů hráz a jeden kámen mu z ruky vypadl tak nešťastně, že spadl na druhou ruku, která byla ve vodě, a kámen mu zlomil prsteníček. Tedy zlomil tak, že mu jej rozdrtil. Babička hned zavolala sanitku, odvezli ho do Motola, kde mu dali ruku do dlahy a s tím, at přijde za dva dny na kontrolu. Za dva dny jsem ho vzala ne do Motola, ale do vinohradské nemocnice na plastickou chirurgii – už při ošetření v Motole lékař zkonstatoval, že prst bude po vyléčení nejspíš zdeformovaný.

Při sundání dlahy se doktorka zhrozila, že už je prst úplně znekrotizovaný – byl černý jako bota a na mě šly mdloby. Verdikt zněl – hospitalizace a amputace. Nechali si ho tedy rovnou tam a druhý den mu amputovali dva články, zůstal mu jen takový malý pahýlek. Babička z toho byla v depresi a v šoku, že se to stalo, když ho hlídala, syn byl také v šoku, že bude bez prstu… Tak jsem všechny musela uklidňovat, že jsou na světě horší věci a že za ten úraz nikdo nemůže. Celé prázdniny jsme tedy léčili pahýlek, masírovali, aby se mu zahojil strup a změkla koncová část prstu. Měla jsem strach, aby z toho neměl mindrák, mluvila jsem o tom i s učitelkou na začátku školního roku. Dopadlo to dobře, se svým hendikepem se sžil a ještě byl zajímavý, vyprávěl „neuvěřitelné“ historky, jak se mu stalo, a byl za hrdinu. Jen naše babička se vždycky při pohledu na jeho ruku rozplakala… Dnes je dospělý a to, že nemá prst, už ani nevnímá. Opravdu, mohou se stát horší věci, na které v souvislosti s dětmi raději nemyslet.

Klára Křížová
 Text nebyl redakčně upraven


Letní a dovolenkové úrazy

  • Stal se vám někdy v létě nějaký úraz?
  • Nebo vašim dětem, manželovi, či kamarádkám?
  • Mohla za to nešikovnost, neznalost, náhoda, nebo blbost?
  • Pomohla jste někoho zachránit?
  • Víte jak letním úrazům předejít?
  • Před jakou činností byste ostatní varovala?

Příběhy, fotky, videa, úvahy i varování posílejte klidně již dnes na redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

Dvě z vás dnes kolem 16. hodiny odměním knihou Dětské úrazy - první pomoc krok za krokem

urazy

A dávejte dnes na sebe pozor, ať se vám nic nestane.

Reklama