Zdraví

První antikoncepce: správný krok, nebo riziko?

Užívání antikoncepce může být spojeno s určitými zdravotními riziky. Gynekolog, který mladé dívce léky poprvé předepisuje, si je možného nebezpečí vědom. Proto se před vydáním receptu ubezpečuje, jestli je pro dotyčnou tento typ ochrany ze zdravotního hlediska vhodný.

Neplánovaná gravidita mladé, často ještě studující a na mateřství zcela nepřipravené dívky může představovat velký problém. Přináší s sebou dilema, kdy se těhotná a její okolí musí rozhodnout mezi přerušením těhotenství se všemi možnými zdravotními a psychickými důsledky a porodem nechtěného dítěte. Pokud je neplánované těhotenství důvodem ke sňatku nezletilých budoucích rodičů, s pravděpodobností přesahující 90 % dojde dříve či později k jeho rozvodu. Podobně také osud nechtěných dětí nebývá radostný. Statistiky hovoří o vyšší míře kriminality, častějším užívání drog a nižší šanci na dosažení plnohodnotného vzdělání. Nemálo z těchto dětí končí v náhradní péči, v horším případě té ústavní. Vhodná forma sexuální výchovy a používání antikoncepce může všem těmto těžkým situacím zabránit. 

pills

Antikoncepce není pro každého

Užívání moderních antikoncepčních přípravků představuje minimální zdravotní riziko v případě, že žena netrpí onemocněním, které by podávání hormonálních pilulek vylučovalo, nebo není z jiného důvodu takzvaně riziková. Proto lékař věnuje podstatnou část první gynekologické prohlídky odebírání takzvané anamnézy, tedy důležitých medicínských informací, které by na případná rizika upozornily. V případě pochybností doporučí gynekolog doplnění patřičných vyšetření včetně genetického, které může odhalit přítomnost mutace zvyšující nebezpečí vzniku obávané trombózy. Genetické vyšetření je prováděno zejména tehdy, když se trombóza u dotyčné v minulosti již projevila nebo se vyskytla u někoho z rodiny. Pokud není vyšetření mutací lékařem vyžadováno, ale pacientka o něj přesto stojí, je možné jej provést za vlastní úhradu. V případě, že lékař vyhodnotí, že se hormonální antikoncepce pro ženu nehodí, recept nevystaví a doporučí jiné metody ochrany.

Mnoho proměnných 

Nebezpečí rozvoje trombózy je podstatně sníženo v případě, že uživatelka hormonální antikoncepce:

 • nekouří,
 • neužívá jiné drogy,
 • udržuje svou tělesnou váhu v mezích normy,
 • pěstuje pravidelný pohyb,
 • dodržuje pitný režim.

Ještě v 80. letech minulého století patřila naše země mezi státy s nejvyšší potratovostí na světě. Ročně bylo prováděno až 130 tisíc umělých přerušení těhotenství. Počátkem 90. let počet potratů výrazně poklesl a v posledních letech se pohybuje kolem 23 tisíc zákroků za rok. Příčinu lze hledat v důkladnější osvětě a zavedení moderních forem antikoncepce, především té hormonální.

Zdroj: www.ulekare.cz

   
01.09.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Danča1969 [*]

  moje dcera začala brát zkušební platíčko HAK v 19 letech a málem zemřela na plicní embolii,zjistilo se,že máme vrozenou genetickou vadu Leidenskou mutaci-porucha krve,toto vyšetření se běžně neprovádí,pouze na vyžádání,ale kdo by mohl tušit,že má něco takového,že!Sml23

  superkarma: 0 03.09.2015, 09:32:48
 2. [10] kikinous [*]

  Tělíko pro mladé dívky (co se na dítě chystají až za pár let) obsahuje obdobné hormony jako tabletky. Jen na to ta holka nemusí myslet každý den... Mi sice antina neublížila po stránce zdravotní, nýbrž psychické a už nikdy bych do ní znova nešla. Navíc mladí, co často střídají partnery, většinou spolehájí jen na antikoncepci a tak se nechrání před pohlavně přenosnými chorobami... Raději kondom, ten nikomu neublíží, nestojí tolik peněz a chrání před více problémy, než je "jen" nechtěné těhotenství....

  superkarma: 0 01.09.2015, 20:03:46
 3. avatar
  [9] RenataMor [*]

  kpondom he sice asi nepohodlny ale nejvhodnejsi

  superkarma: 0 01.09.2015, 16:52:48
 4. [8] Bébina [*]

  A co takhle tělísko? Vyrábí se i pro nerodivší ženy, mladým dívkám se zavádí pod lehkou krátkou narkózou, aby neměly ani trošku trauma, prý proč je trápit gynekologickou bolestí, když to není třeba. Tolik z úst mého gynekologa.

  superkarma: 0 01.09.2015, 12:25:43
 5. avatar
  [7] paníliška [*]

  paníliška — #6 nad zápory

  superkarma: 0 01.09.2015, 10:39:08
 6. avatar
  [6] paníliška [*]

  Léthé — #3 Nejsi sama, takových ženských je fůra, zrovna nedávno na ni zemřela sousedka - 36 let. Jenže tohle není pro nikoho zajímavé - holt klady převažují na zápory Sml80. Já bych to v životě do pusy nedala.

  1. na komentář reaguje paníliška — #7
  superkarma: 0 01.09.2015, 10:38:31
 7. avatar
  [5] gerda [*]

  vodilulu — #1přesně, a navíc je sex bezpečnější i v tom, že chrání před pohlavními nemocemi. Proč to má mít na hrbu vždycky jen žena? Chlapi pak mají akorát příjemnější stránku sexu, to už by se nestarali vůbec o nic. Stačí, že nemusí menstruovat, nosit plod, rodit, kojit...Sml31

  superkarma: 2 01.09.2015, 09:22:17
 8. avatar
  [4] gerda [*]

  Jen ať se starají pánové, na kondom ještě nikdo nezemřel ba ani mu po něm neupadl.Sml30

  superkarma: 1 01.09.2015, 09:20:08
 9. avatar
  [3] Léthé [*]

  U mě HA způsobila embolizaci plic. Takže takSml80.

  1. na komentář reaguje paníliška — #6
  superkarma: 2 01.09.2015, 08:50:37
 10. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Každý špás něco stojí a každý lék má nějaké nežádoucí účinky. přesto si myslím, že u HA klady převažují zápory, takže já jsem pro, aby dívky, které dítě nechtějí, HA užívaly.

  superkarma: 2 01.09.2015, 08:36:16
 11. avatar
  [1] vodilulu [*]

  lepsi je kondom a staly partner

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 2 01.09.2015, 07:41:26

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme