Poprvé v životě dnes usedne do školních lavic v České republice 93 800 dětí. Obtěžkáni taškou, v ruce květiny a plné očekávání…

Na čtyřiceti školách rovněž budou moci děti vyzkoušet nový druh písma tzv. Comenia Script, které by mělo některým, podle slov samotné autorky nové verze písma, výrazně zjednodušit život.

Prozatím jde o experiment, který má ale velkou šanci se usadit a uspět.

Málokomu asi tahle informace unikla úplně, ale pro jistotu:

Písmo připomíná tiskací, ale stále jde o psací abecedu, která psaní některých písmen výrazně zjednodušuje. Háčky a čárky se nad písmeny píší hned, ne až po dopsání celých slov.

k

Comenia Script obsahuje méně složitých tvarů a také napojování písmen je jednodušší, což by mělo prý usnadnit život dětem, které jinak s písmem zápolí, protože nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku.

Autorka písma Radana Lencová si myslí, že: „Děti se možná naučí dřív nejen psát, ale i číst, takže je to spíš cesta k pochopení textu a gramotnosti. A to nemluvím o tom, jaké písmo budou děti do života potřebovat. Anachronismus smyček, vlnovek a zavinutců podporující nečitelné písmo, nebo jednoduchý zápis k čitelné komunikaci?" , ptá se Lencová.

Já nechci být nějaký zpátečník, ale psací písmo má svou historii a umět jím psát, nebo neumět, rozhodně je rozdíl.

Psací písmo se v Česku vyvinulo z krasopisných písem v 19. století vlastně hodně s pomocí anglické latinky. Ta byla ve  40. letech 19. století upravena pro češtinu.

Vynikalo zdobnostní velkých písmen, která byla i různě stínována.

Celý text vypadal pak velmi hezky, umělecky. My si to snadno můžeme ověřit na tom, jak psaly například naše babičky. Na školách se vyučoval krasopis, a nebylo to pro budoucnost lidem k ničemu. Zápisy v kronikách, rodných a oddacích listech, na důležitých listinách a podobně, jsou dokladem estetiky a text je na pohled kultivovaný a pěkný.

Je to můj názor, ale vedle písma mojí babičky na zašlé pohlednici, vypadá to moje, jako od oligofrenika. A to jsme se učili psát normálně psace, jen jednodušší formou, která  začala v roce 1932 a do dnešní podoby se probojovala zhruba roku 1958.

Od té doby se až do dnešních dnů písmo valně neměnilo.

A teď jsme na cestě k ještě větší jednoduchosti. Neudělá to do budoucna víc škody, než užitku?


Pátek bude celý na téma prvňáčci

Vedle téhle dnešní novinky, se budeme spolu v pátek celý den zabývat prvňáčky. Budeme vzpomínat na svou první třídu, na první učitelku, první pětku....vzpomeneme na naše děti a jejich první kroky do školní budovy. Jedním z námětů na vaše páteční příspěvky bude rovněž právě otázka Comenia Scriptu a vaše ano, nebo ne.

Reklama