.

Průzkum „nemocné děti“: Dělají zaměstnavatelé rodičům, kteří musí s dětmi zůstat doma, potíže?

Novinky

Průzkum „nemocné děti“: Dělají zaměstnavatelé rodičům, kteří musí s dětmi zůstat doma, potíže?

Když onemocnění dítě, je to velmi nepříjemné. Nejen z obavy o jeho zdraví, ale i z pracovního a finančního hlediska. Podívejte se na zajímavý průzkum mezi rodiči, kde mimo jiné zjistíte, o jakou finační sumu rodina nemocného potomka přijde.

průzkum nemocné dětiprůzkum nemocné dítě„Z našich čísel vyplývá, že do desátého roku dítěte stráví rodič na nemocenské péčí o potomka celých 11 měsíců. To je skoro roční výpadek příjmu, o který se tak rodina připraví,“ popisuje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.průzkum děti 

Pociťují Češi výpadek či omezení příjmu rodiny, když zůstanou s dítětem doma?

„Podle našich dat přijdou lidé s platem 25 tisíc korun měsíčně péčí o nemocného potomka v prvních deseti letech jeho života až o 160 tisíc korun, a to není zrovna málo. Zajímalo nás tedy, zda rodiče tuto ztrátu pociťují,“ popisuje Ivana Buriánková

nemocné dítě

Dělají zaměstnavatelé rodičům, kteří musí s dětmi zůstat doma, potíže?

Necelá polovina rodičů se shoduje na tom, že nemají v tomto ohledu v práci nikdy problémy. Více než třetina (34 %) má špatné svědomí z toho, že třeba způsobí komplikace svým kolegům. Každý pátý rodič však již někdy zažil potíže s nadřízenými nebo kolegy.

průzkum

O průzkumu

Průzkum provedla na vzorku 525 respondentů pro Českou pojišťovnu společnost Ipsos. Data se sbírala v lednu 2017 na reprezentativním vzorku českých rodičů. Podmínkou pro zařazení respondenta do průzkumu bylo alespoň jedno dítě ve věku 3–12 let, tedy ve věku, kdy potenciálně navštěvuje školku či školu a zároveň je v době nemoci zapotřebí přítomnosti a péče dospělé osoby.

   
31.03.2017 - Redakční novinky - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. [11] xdita [*]

  Gloria : OČR - ošetřování člena rodiny.

  Výplata ošetřovného (podobně jako i ostatních nemocenských dávek) spadá do působnosti ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). Ošetřovné se zpravidla vyplácí do 30 dnů od doložení pokladů na příslušnou pobočku OSSZ. Podklady pro výplatu ošetřovného vám podobně jako u pracovní neschopnosti vystavuje ošetřující lékař.

  Záleží na dohodě se zaměstnavatelem, když se OČR nečerpe 2x do měsíce, tak nikdo nic neřekne, akorát kolegové budou "pindat", že za Vás makaj Sml22

  superkarma: 0 01.04.2017, 20:35:06
 2. avatar
  [10] Gloria [*]

  risina — #8 Neni mi jasne co je OCR, zrejme myslis nejakou nemocenskou, ale v Kanade normalni nemocenskou plati zamestnavatel, ale na nemoc deti se to nevztahuje! Kdyz jsem byla nemocna tak stacilo zavolat ze "jsem nemocna" nebyl k tomu treba zadny doklad od doktora, to snad az po tydnu. Z platu pri nemoci nebyly zadne "srazky" sel plny plat! Pred mnoha lety zamestnanci dostavali "bonus" 1 extra den dovolene kdyz meli perfektni pracovni dochazku, to si clovek mohl "schovat" az do penze, snad tomu rozumis, nevim jak to poradne vysvetlit, dnes to uz bohuzel neni!

  superkarma: 0 01.04.2017, 13:54:25
 3. avatar
  [9] risina [*]

  Patrim k tem, kdo mival vetsi pocit zodpovednosti vuci praci nez vuci nemocnym detem. Snazila jsem se, aby je hlidali dedove a babicky, posilala je do skolky nebo skoly nedolecene nebo jsem naopak jen lehce nastydleho nejstarsiho syna nechala doma, any hlidal nemocnou nejmladsi dceru... Proste jsem vsemozne davala najevo, ze prace je pro me dulezitejsi nez oni. A byla to chyba Sml80.

  superkarma: 1 01.04.2017, 09:13:37
 4. avatar
  [8] risina [*]

  Gloria — #7 On plati OCR zamestnavatel? Ja myslela, ze to jde ze socialniho pojisteni. Chapu, ze zamestnavateli/kolegum vadi, kdyz nekdo v praci chybi a musi se preorganizovat jeho povinnosti - ale to prece dovolena nebo neplacene vlolno neresi, stejne tam neni.

  1. na komentář reaguje Gloria — #10
  superkarma: 1 01.04.2017, 09:07:41
 5. avatar
  [7] Gloria [*]

  Dlouha leta jsem pracovala pro velkou pojistovnu ktera neplatila zadnou nemocenskou kdyz matka mela nemocne dite, matka si musela vzit bud dovolenou a nebo neplacene volno!

  1. na komentář reaguje risina — #8
  superkarma: 1 31.03.2017, 23:18:32
 6. avatar
  [6] vladka321 [*]

  Kvůli nepochopení zaměstnavatele, kdy mé dítě bylo v nemocnici a já chtěla být s ním jsem dala výpověď. Lékařka mi jen sdělila "v práci po vás nikdo nevzdechne, ale dítě si navždy bude pamatovat, že jste s ním nebyla", i dala jsem výpověď a poté byla tři roky vězněm děsné práce, než jsem našla jinou a přijatelnější. Ale ta doktorka měla naprostou pravdu a já nelituji. Děti jsou úžasná stvoření, která vše vrátí, i když v pubertě to leckdy tak nevypadá Sml16

  superkarma: 2 31.03.2017, 21:53:07
 7. [5] Otazníček [*]

  uuu — #1 dostávají méně peněz? Teď by mě zajímalo za co? Zaměstnavatel platí více rodičům než bezdětným, o takové novince jsem neslyšela. Sml80 A pokud se bavíme o slevě na dani, tak ta jde od státu a je to snad jediná "dávka" na kterou mají nárok jen pracující +jen jeden z rodičů, ne oba. A zovna ta mi přijde i celkem logická, protože tyto děti budou jednou platit odvody, ze kterých se budou vyplácet další důchody (i bezdětným)... Pokud někdo onemocní, tak se za něj odsírají služby taky? Sml79 A dost zaměstnavatelů vyhrožuje rodičům, že neexistuje, volno na léčbu dětí, takže pokud to u vás zaměstnavatel normálně dodržuje, tak předpokládám, že dodržuje i příplatky za přesčasy nebo náhradní volno.

  superkarma: 1 31.03.2017, 17:26:15
 8. avatar
  [4] Pistalinda [*]

  Pavla_b — #2uuu určitě nemá děti, až bude mít , tak pochopí. I když rovnou lituji jejího partnera. S ní bych dítě nechtěla. Určitě je strašně upracovaná, když může být po 13h na zena-in ;-)

  superkarma: 0 31.03.2017, 15:05:07
 9. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Většina z nás si to prožila. Není to jednoduché pro rodiče a ani pro kolektiv. Dost často jsem se setkala spíše s podporou od kolegů než kolegyň.

  superkarma: 1 31.03.2017, 14:11:29
 10. [2] Pavla_b [*]

  uuu — #1 Vy asi děti nemáte, co?

  1. na komentář reaguje Pistalinda — #4
  superkarma: 2 31.03.2017, 13:54:46
 11. [1] uuu [*]

  Ne, dělají potíže ostatním bezdětným zaměstnancům, kteří za matky pravidelně odsírají služby a práci, dostávají méně peněz, a ještě si musí nechat nadávat, jak jsou nekolegiální. Sml68

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #2
  2. na komentář reaguje Otazníček — #5
  superkarma: 6 31.03.2017, 13:12:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme