Pacientům s roztroušenou sklerózou se blýská na lepší časy. Americkým vědcům se totiž podařilo téměř nemožné. Opravili nerv poškozený právě touto chorobou. Pokus zatím provedli jen v laboratorních podmínkách, ale jejich test může mít v budoucnu velký význam. Lidí trpících touto neléčitelnou nemocí je jen v České republice čtrnáct tisíc.

Roztroušenou sklerózu způsobuje porucha imunitního systému. Ten pak ničí ochrannou vrstvu okolo nervů, tvořenou látkou myelin. Porušením této izolační vrstvy pak dochází ke zpomalení nebo úplnému přerušení nervových impulsů.

Pacient postižený tímto onemocněním ztrácí rovnováhu, dochází ke zhoršení celkové tělesné koordinace, k poruchám zraku a vede často až k úplné paralýze. Prozatím nebyla známa metoda, jak roztroušené skleróze čelit a bránit zániku myelinové vrstvy, bez níž nervy nefungují.

Vědcům z Mayo Clinic v americkém Rochesteru se s pomocí protilátek z lidského těla podařilo obnovit myelinovou vrstvu u pokusné myši s pokročilou formou roztroušené sklerózy. Zjistili, že i malá dávka protilátek, vytvářených zdravým imunitním systémem, může nastartovat obnovu myelinu, což se ve zdravém těle děje automaticky.

Znáte někoho z vašeho okolí, postiženého touto nemocí? Myslíte si, že Česká republika vydává na lékařský výzkum dostatečné množství prostředků? Je české zdravotnictví na světové úrovni?

Reklama